COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by Cosmin2000 »

Obi Wan wrote:Eu zic sa nu le mai plangem de mila americanilor. Daca America sufera restul lumii urla de durere.

Sacrificarea animalelor in astfel de perioade este o practica curenta in toate tarile bogate. Sa dau un exemplu. Am o ferma de porci. Multi. Se intampla o catastrofa si nu mai am cui sa-i vand. Trebuie sa-mi limitez pagubele ca sa nu inchid taraba. Am doua solutii. Sa-i donez sau sa-i sacrific. Vreau sa-i donez dar nu am cui. Nimeni nu vine sa-i ia si sa suporte cheltuielile cu transportul, sacrificatul la abator, distributia carnii etc. Atunci sacrific animalele ca sa nu pierd si mai multi bani.

America are depozite uriase de hrana in toate statele pentru situatii de criza. Pe care le-a deschis acum si distribuie hrana gratis pentru toti ce-i care vin la usa depozitelor. Dupa incheierea crizei depozitele vor fi refacute. Cei care sunt bine imbracati si stau la coada in masini nu foarte ieftine o fac pentru ca prefera sa nu-si cheltuie banii pe mancare si sa o ia gratis de la stat. Nu toata lumea o face dar cine doreste o poate face in perioada de criza cum e acum.

China de ex. are si acum sute de milioane de oameni care mor de foame zilnic. Traiesc in acelasi fel ca acum mii de ani in urma. Dar evident ca statul totalitar chinez nu prezinta realitatea crunta. Prezinta doar vitrina nu si realitatea crunta din spatele celor cateva orase dezvoltate. De ex. au orase intregi care sunt goale si se degradeaza fiindca nu exista cumparatori pentru imobilele respective.

Apropo de pandemie cred ca este absolut evident ca cifrele raportate de chinezi sunt simple abureli care nu reflecta nici pe departe numarul real de infectati si de morti. In plus din cauza paranoiei unui sistem totalitar acum sufera toate tarile. Daca ar fi reactionat cu cel putin 2 luni mai devreme si ar fi spus adevarul este foarte posibil ca sa nu fi avut ceea ce se intampla acum. Mie mi se pare ca ce se intampla acum pe glob arata foarte clar de ce nu poti lasa sistemele totalitare sa existe. Mai ales cand vorbim de un stat cu 1,4 mld locuitori. Idem pentru Rusia.
Eu nu pot fi de acord cu afirmatiile de mai sus, pentru simplul fapt ca am locuit in China in trei provincii chineze (Hunan, Hubei si Zhejiang) si mi se pare ca sunt oglinda presei "bine informate" din tara. Nu stiu cand ati fost Dvs. ultima data in China, dar va spun un singur lucru, exista o crasa dezinformare despre tara aceasta, ba chiar cu accente de rasism, de superioritate. China, la ora actuala, evident din experienta mea este cu 50 ani inaintea Romaniei si chiar multor tari europene daca ne raportam la dezvoltare (infrastructura feroviara, aeroportuara, etc), sistem bancar, sisteme de plati electronice, costul curent al vietii etc. Lucrurile acestea nu o sa vi le spuna nimeni pentru ca e mai usor sa vezi mizeria, saracia, decat frumusetea unei tari. China e o tara a contrastelor, de la lux suprem pana la saracie lucie nu trebuie sa cauti foarte mult. Dar intreb eu, in ce tara similara nu exista saracie?
China a investit gradual si masiv in educatie de cateva decenii, iar lucrul acesta se va vedea in noua generatie care, desi nu e inzestrata cu calitati intelectuale extraordinare, va propulsa China inaintea S.U.A. in cativa ani.
Spunea momolo ca S.U.A. detin toate sistemele informatice din lume si au acces neingradit la toti oamenii de pe glob prin google, facebook si alte mega companii informatice. Nu si in China! Statul chinez a dezvoltat platforme informatice deosebit de puternice (amintesc aici cateva fara de care viata in China este mult mai grea in sensul ca sunt si sisteme de plati electronice: WeChat, QQ, Allipay etc.), a blocat tot ce inseamna platforme omoloage din afara Chinei. Trebuie sa recunoastem ca lucrul acesta este unul din motivele pentru care americanii ii tot sicaneaza pe chinezi pe unde ii prind ca fiind diabolici si de neincredere pentru vestici. Probabil ca asa o fi, dar aici e o lupta pentru suprematie, americanii incepand sa-si dea seama ca pozitia lor de no.1 in domenii cheie incepe sa se clatine. E imposibil pentru o super putere sa accepte asta!

Referitor la faptul ca daca anuntau chinezii mai devreme, nu era atat de grav azi in lume, eu zic ca aceia care au o cronologie corecta a pandemiei de coronavirus vor observa ca vesticilor le-a trebuit mai bine de doua luni sa ia masuri (lumea intreaga stia de coronavirus inca de la inceputul lui ianuarie si se uita ca la un spectacol).
Mai mult, nu au facut NIMIC nici dupa ce China a inchis complet Wuhanul pe 23 ianuarie, ca acum sa se planga ca nu au stiut?!
Trump a gestionat criza asta in cel mai incompetent mod cu putinta, urmat indeaproape de prietenul la fel de viteaz si imberb Borris. S-a intamplat ca lumea sa fie lovita de criza aceasta profunda cand tari cu greutate pe planeta au fost conduse de bufoni care nu au vrut sa inchida economia. Acum au inchis-o?
60000 oameni au murit in S.U.A, unii sigur nevinovati pentru simplul fapt ca un incompetent plin de orgoliu si vanitate se crede priceput la toate. Ba mai mult, se si lauda la fiecate fraza rostita. Asa ca, daca pandemia incepea in S.U.A. nimeni nu avea nicio problema, era oprita la timp de Trump!
Vintage forever!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Nicolae Ceaușescu a fost acuzat în 1971 că a adus din China pandemia de gripă! Vorbim despre o epidemie puternică, o epidemie despre care se spune că a afectat zeci de mii de oameni. Cifrele pe care Partidul Comunist Român le-a oferit atunci Organizației Mondiale a Sănătății au fost mult mai mici.
https://www.fanatik.ro/nicolae-ceausesc ... e-19191430" onclick="window.open(this.href);return false;

Pandemii au tot fost si cam seamana intre ele. Ceea ce este acum nou in istorie este circulatia extrem de rapida si masiva a oamenilor cu avioanele. Pe de-o parte este viteza imensa, teritorii extrem de departate sunt la nici o zi distanta. Pe de alta parte este numarul urias de avioane si oameni care circula precum si cea mai mare libertate de calatorie din istorie. Asta a facut ca o pandemie oarecum banala in istoria omenirii sa cuprinda instant intreaga planeta. Este ca atunci cand un incendiu banal este intins de un vant puternic.
Ceea ce mi se pare interesant de judecat - e posibil ca in cazul pandemiilor intinderea teritoriala si numarul populatiilor infectate sa schimbe complet datele problemei (comportamentul pandemiei). Probabil as putea spune ca acum avem o pandemie obisnuita (in istorie, se petrec din cand in cand ca si cutremurele) in circumstante neobisnuite, in premiera. Pentru ca e prima oara cand o pandemie cuprinde la propriu intreaga planeta. Si din cauza asta e posibil sa inceapa sa penduleze intre emisfera nordica si cea sudica avand in vedere ca genul asta de boala e totusi influentata de clima dar si de cantitate. Si pe vremuri unele boli puteau pendula intre nord si sud functie de clima, dar acum avem si o cantitate mare si o intindere completa.
Ma intreb si eu ca fraierul - ce se intampla daca unele state tin sub control molima in timp ce altele esueaza in treaba asta?!?! In mod logic, statele care se infecteaza masiv vor infecta si pe alea care au scapat. Pana acum aveam o sursa cumva constanta de molima, Asia si in special China. Dar acum daca unele state mai slabe nu reusesc sa tina molima sub control, vom avea nu o singura sursa ci multe surse.
Probabil unii isi imagineaza ca se pot apara cu termometrul electronic pus spre fruntea pasagerilor din avioane, certificate si alte chestii. Insa ramane de vazut cat este de puternica contagiunea cu adevarat. Din ceea ce se vede acum, pare teribil de puternica!
Orice judecata logica ajunge la un singur rezultat - se poate scapa numai printr-o colaborare intre toate statele de pe planeta. Deocamdata inca ne facem sperante diverse, ca poate trece de la sine (poate oboseste - desi deocamdata am obosit noi, nu si virusul!), ne facem speranta ca statele (mai avansate - din care, culmea, face si Romania parte - sa ne gandim ce alte state sunt pe lumea asta! Pai noi suntem boieri!) vor controla fiecare la ei in ograda. Insa traim intr-o lume globalizata ale carei artere economice implica o circulatie globalizata. Industriile si productiile repatriate de diverse bunuri nu se muta peste noapte. Nu se poate construi peste noapte ceea ce s-a distrus in zeci de ani! Vrem, nu vrem, economia globala... este globala! Scandalul (cu aroma electorala) pe care il fac unii lideri nu poate schimba realitateae economica. De fapt infectia in Europa a fost adusa exact de economia globala! Diversi chinezi din zonele infectate au venit in Europa si au adus "cadoul" nedorit. Dupa aia "cadoul" a fost dat mai departe de la europeni la americani.
Lumea are nesansa ca unele din cele mai mari state ale planetei sa fie conduse de idioti. Si am spus, e cazul democratiilor, sunt lideri.... alesi! Ala din USA se comporta ca acidul turnat pe rana, tot timpul tulbura, da peste cap, ameninta, scutura, e ca un nebun scapat de la balamuc si pus sa conduca un mare autobuz printre multele masini mici! Infectia teribila din USA si numarul urias de victime este in mare parte "opera" acestui mare idiot! Suntem toti (de pe toata planeta) in aceeasi barca in timp ce nebunul asta o scutura din cand in cand. Multi au dialogul, "Le-o trage la chinezi, ii punem sa plateasca, etc!" (idem si cu rusii si cu toti pe care nu-i placem) dar asta nu aduce nici unitate si nici prosperitate. Daca marile economii ale planetei, USA si China sufera, consecinta este ca suferim toti! Daca astea se iau la babardeala, se duce toata sandramaua de rapa. Si "guvidul" este o multipla lectie! In cazul asta, eu parca nu as paria pe democratie! Pana una, alta, vedem ca statul totalitar chinez a reusit cumva sa controleze epidemia (acum ei importa infectia din exterior). In acest moment e cea mai putina nevoie de bufoni si clovni cum e ala din USA care tot ameninta si tot zgaltaie barca! Acum e nevoie de colaborare si pace! Ori cum poti face pace si intelegere cu niste idioti?!?! Multi spun ca nimic nu va mai fi ca inainte! Posibil, plauzibil si daca va fi asa, atunci nici vechile razboaie nu isi mai au rostul, nici vechile politici de confruntare si de forta.
Una peste alta, imi este clar ca fara o colaborare mondiala intre toate statele nu scapam de guvid! Doar in cazul ca asta oboseste si se topeste singur pe cale naturala asa cum a si venit. Dar asta urmeaza sa o aflam pentru ca e prima oara in istorie cand o pandemie este cu adevarat globala, adica are forma de sfera, adica a luat forma planetei! (umane)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

In acest moment Romania nu sta asa bine cum cred multi. Sa va uitati azi pe tabel, puteti alege de la fiecare cap de tabel o rearanjare e clasamentului. Din punct de vedere al cazurilor critice (deci la reanimare) astazi Romania este pe locul 19 in lume, adica in capul tabelului. Cred ca cifra cazurilor grave (in terapie intensiva) este cea mai semnificativa despre situatia la zi.
La cifra mortilor raportati la numarul populatiei (e foarte discutabila aceasta raportare deoarece focarele sunt foarte concentrate peste tot in lume) Romania e pe locul 31 Deci sus!
La cifra de noi cazuri gasite Romania este azi pe locul 30. Deci iarasi sus!
Deci nu stam bine deloc.

https://www.worldometers.info/coronavirus/" onclick="window.open(this.href);return false;

Si apropos, acum se spune ca, "Trebuie sa ne obisnuim sa traim cu virusul printre noi". Cred ca mai corect putem spune, va trebui sa ne obisnuim sa traim cu moartea printre noi. Ma gandesc la o chestiune logica - pana acum de aproape 2 luni intreg sistemul medical a fost mobilizat pentru lupta cu virusul. Celelalte boli?!...Sa mai astepte! Majoritatea sa zicem ca pot astepta o luna.... doua luni... dar nu cred ca mai mult. Ei bine, dupa o perioada cand au fost neglijate celelalte boli va fi o aglomerare si vor fi multe cazuri grave care nu sunt "guvid". Practic, in conditii de "guvid" cand lumea va umbla libera pe afara (ca acum sta sa inebuneasca in case), sistemul sanitar va fi asaltat si de celelalte boli. Pentru ca boala nu asteapta! Deci va fi un asalt dublu asupra unui sistem sanitar care e asa cum stim. Noi acum ne gandim ca poate e simplu sa umblam cu masca pe fata (si cu iluzia ca ne apara) dar sa ne gandim ca Doamne Fereste poate vom avea nevoie de spital pentru alte boli, de policlinica, de un dentist! Pai cand te duci la spital, policlinica, dentist.... nu cred sa fie un mod mai eficient sa-ti gasesti guvidul personal!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Zilele astea il vedeam pe ministru Manivela sau pe Profffesorul Rasffffila cum primul spunea senin ca, "amenzile vor continua si dupa 15 mai" (dupa ce declara satisfacut ca a depasit planul la amenzi si a strans o suma frumusica) si al doilea, frate de breasla cu Cercel injumatatea birourile din open-space la firmele PRIVATE ca si cand era pe mosia lui. Pai bre nene, alea sunt firme private, tu vi acum si le spui la patroni, scoateti banul din buzunar (ca si asa v-am pus pe butuci de doua luni!) sa mutati birourile si sa chemi oamenii la munca la 6 dimineata ca sa ai doua schimburi de somnambuli si sa platesti o armata de femei de serviciu (de unde si astea ca-s plecate badane la austrieci) ?!?!

Astia dau din gura si scot zilnic din puztul gandirii la TV! Dar sunt implicatii legale! Cum sa impui tu firmelor PRIVATE, sa ce?!?! Un open-space se reconfigureaza pe gratis si peste noapte?!?! Pai mai baieti, intre timp purceaua care va plateste pe voi BUGETARII, e moarta in cotet ca ati eutanasiat-o de covid, si acum ce o sa faceti, o sa asmutiti arnautii peste ei cu controalele ITM si amenzile, o sa amendati in bezna mintii pulimea pe strazi, ce o sa mai faceti?!?!

Si banutul pe care il papati voi, BUGETARII, cine o sa-l mai livreze?!?! Distantatii sociali din sectorul privat?!?!... Care sector privat?!?!? Ala mort?!?!

Asta cu distantarea e poveste, mare parte din toate cretiniile astea sunt din bezna mintii. Credeti ca daca, de exemplu, la un open-space nu o sa mai fie 1 metru intre lucratori si o sa fie 2 metri sau 15 metri, astia o scape de guvid daca umbla vreunul asimtomatic pe acolo ?!?! Sau daca madam Firea pune pe cei mai analfabeti sub-garcea, fiinte bipede reduse la creier sa "faca ordine" in tramvaie si statiile ITB, chiar o sa fim protejati de guvid?!?! ( https://www.mediafax.ro/social/regulile ... i-19112991" onclick="window.open(this.href);return false; )

Toate cerintele lor de "distantare sociala" in firmele private COSTA BANI. Dupa ce ca mare parte din firmele private sunt in coma si parte vor muri curand, astia dau din gurile lor de BUGETARI cum sa se gospodareasca astia in ograda lor! Ha, ha!

In Romania "regulile" sunt respectate numai de frica. Cand va disparea starea de urgenta si baza legala pentru amenzile de acum, adios "reguli"!

Sa vedeti mai inspre alegeri cum PSD + CCR vor anula toate amenzile lu' ministru Manivela! Cei 100 de milioane de euroi la care viseaza asta acum se vor duce ca un fum! Pai de unde sa plateasca rumanii asa saraci cum sunt?!?! (unii evadeaza de pe plantatiile germane - si doar nu se duc sclavi acolo ca sa plateasca amenzile lui Manivela?!).

Imi dau seama ca cea mai mare parte dintre rumanii amendati de Garcea sunt exact si cei mai saraci, tigani, babe si moshi, cei mai putin educati si prinsi la colt de strada de Garcea cu creierul si mai tumefiat ca victimele lor analfabete, si mai ales.... se duce de rapa planul de amenzi de la arnautul Manivela! (care cand citeste un text parca e un elev ramas repetent in clasa a 4-a la compunere si citire!)

De unde sa plateasca muritorii astia de foame milioanele de euroi pentru arnautul Manivela?!?!

Sa vedeti scandal cu amenzile astea imediat ce nu mai exista starea de urgenta!

Extrem de proasta comunicarea acestor paparude care conduc Romania!

Lumea s-a saturat de ei cum repeta ca niste roboti aceleasi cateva notiuni care pentru multi rumani mai putin scoliti e limba straina! Exista momente si momente, acum am ajuns la o saturatie a oamenilor tinuti in case cu frica de amenzi. Cei mai multi s-au saturat, si le-a ajuns! O reala distantare sociala in conditii de oras ca Bucurestiul este imposibila sau.... posibila doar daca am fi suedezi! Dar nu suntem!

Unica lupta cu guvidul este ca sistemul sa testeze cat mai mult, cat mai repede, ca sa fie depistate cat mai rapid focarele unde anchetele epidemiologice sa fie rapide si eficiente.... si nici asa nu este eficient! In China sau Koreea de Sud se foloseste supravegherea de masa prin mijloacele electronice in paralel cu sisteme de testare si anchete mari si eficiente. La noi sunt o mana de laboranti pe care statul ii uitase de ani de zile si acum astia sunt epuizati deja, degeaba cumperi utilaje daca nu are cine sa le foloseasca! Toti din sistemul medical sunt obositi si dupa ce ne da drumul din colivie o sa fie coplesiti de bolile clasice care au fost uitate de vreo doua luni.

Imi este clar ca toata sandramaua lor e tinuta doar de starea de urgenta, decretele militare si in consecinta, de amenzi si declaratii. Cand astea nu vor mai fi valabile, se va imprastia cutia Pandorei!

Si vom fi fiecare cu norocul personal.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

IL GIORNALE: Revelația șocantă a autopsiilor: „Ce se întâmplă în interiorul corpului” . O revelație șocantă privind coronavirusul provine din autopsiile efectuate pe corpurile pacienţilor care au decedat din cauza Covid-19, autopsii în urma cărora medicii au constatat că pneumonia interstițială nu este cel mai grav lucru care ni se poate întâmpla, ci doar o consecință, deoarece virusul afectează în principal circulația sângelui. Așa cum a explicat virologul Gismondo în cotidianul Il Fatto Quotidiano, la spitalele Sacco din Milano și Papa Giovanni al XXIII-lea din Bergamo, au fost efectuate şaptezeci de autopsii din care a reieşit că pneumonia este doar o consecință, poate nu atât de gravă, în comparație cu ceea ce se întâmplă cu adevărat în corpul nostru. Deja doctorul Palma, un cardiolog din Salerno, avansase această ipoteză, fiind redus imediat la tăcere de experţi omniprezenţi în programele de televiziune. Potrivit doctorului Palma, coronavirusul afectează în special vasele de sânge, împiedicând astfel o circulație sanguină adecvată și ducând la formarea de trombi. Pneumonia ar fi, așadar, doar un simptom succesiv și nu principalul de la care începe totul, așa cum s-a crezut până de curând. Pe scurt, de la început, cercetătorii s-ar fi concentrat în principal pe pneumonie, care, acum, în urma concluziilor trase din autopsiile efectuate, nu ar fi principalul mecanism patogen al Sars-CoV-2. Specialiştii susţin că primele persoane care au murit, lăsând la o parte bolile deja existente, ar fi fost victimele unor diagnostice inițiale incorecte. Coronavirusul este o boală inflamatorie vasculară sistemică. Prin urmare, din cauza Covid-19 sângele nu poate circula în corp și nu poate ajunge în plămâni care, astfel, nu reuşesc să se aerisească, în ciuda cantității de oxigen eliberat mecanic din exterior. Se pare că ventilatoarele, atât de căutate, deoarece până în urmă cu câteva săptămâni se găseau foarte greu, în realitate, ar fi înrăutățit situația, care deja era foarte gravă. Acum, Statele Unite iau în considerare și această teorie italiană. O descoperire revoluționară care complică din nou lucrurile. Prin urmare, diagnosticul trebuie pus analizând în primul rând gradul de inflamație constatat la pacient. În acest moment se pare că cea mai adecvată terapie ar fi administrarea medicamentelor menite să prevină sau să elimine inflamația și formarea trombilor, fiind vorba, printre altele, de medicamente foarte accesibile şi din punct de vedere economic. Cum ar fi de exemplu heparina, o substanță anticoagulantă care pare că ar da rezultate bune împotriva coronavirusului.

LA REPUBBLICA: Pacienții vindecați de COVID-19 se îmbolnăvesc din nou: Nouă cazuri la Lodi și Cremona. În ultimele zile, în Lombardia, s-au înregistrat cazuri de pacienți vindecați de coronavirus și externați din spitale, după ce au ieșit negativi la teste și care, după câteva săptămâni, au fost din nou pozitivi. La acești pacienți, fie a revenit pneumonia determinată de COVID-19 și, prin urmare, au fost din nou spitalizați, fie s-au îmbolnăvit cu forme ușoare, necesitând doar asistență la domiciliu prin sistemul de supraveghere de la distanță. Potrivit surselor sanitare, cazurile persoanelor care au rezultat din nou pozitive după vindecare - în acest moment sunt cunoscute nouă cazuri - au fost înregistrate în spitalele din Lodi și din Cremona, cele două provincii care au fost printre primele care s-au confruntat cu criza de coronavirus și printre cele mai afectate. O veste care vine în timp ce Regiunea comunică că sunt 17.278 de teste serologice pe pacienți supuși carantinei la domiciliu, efectuate începând cu 23 aprilie în unele spitale din Lombardia. Din analiza primelor rezultate, realizată de profesorul Fausto Baldanti de la Spitalul San Matteo din Pavia, se pare că au fost puși în carantină mai mulți bolnavi decât cei care au intrat în contact cu virusul, de fapt. "Măsurile de izolare instituite de Regiune au fost, prin urmare, eficiente, deoarece au făcut posibilă protejarea contactelor strânse ale celor care au contractat boala, în mod prompt și independent de test", a declarat consilierul regional pentru bunăstare, Giulio Gallera, care a comentat rezultatele primei săptămâni de analiză a probelor de sânge pentru testele serologice. În detaliu, persoanele pozitive confirmate de teste sunt 3.448, 19,9% din total, în timp ce persoanele negative sunt 13.669, 79,1%, restul sunt cazuri îndoielnice. Cel mai mare număr de teste, 8.093, au fost efectuate de medicii din Brescia, dintre care 903 au fost pozitivi și 7.192 negativi. În ceea ce privește testele în rândul cetățenilor aflați în carantină, cel mai mare număr a fost efectuat la Bergamo, 1.054, cu 652 de pozitivi și 363 de negativi. "După cum ne-am imaginat din analiza acestor date preliminare, se pare că circulația virusului a fost mai mare în zona Bergamo (Alzano și Nembro), în timp ce la Brescia, Cremona, Crema, Lodi și Codogno a fost mai puțin intensă. Este posibil ca cifra de infectare a personalului medical să reflecte rata de circulație a virusului în Lombardia. Prin urmare, dacă aceste analize vor fi confirmate, reluarea activităților va trebui să țină cont de faptul că majoritatea cetățenilor sunt potențial susceptibili și că, prin urmare, este necesară prudența maximă", explică profesorul Fausto Baldanti, directorul Departamentului de Virologie Moleculară de la Spitalul San Matteo din Pavia. (Rador)
https://economie.hotnews.ro/stiri-finan ... ndemie.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Vestile astea mi se par ingrijoratoare.
Pe langa faptul ca virusul este surprinzator si nici acum nu e nimic clar in privinta lui, se pare ca doar o mica parte din populatie a trecut prin infectie, asta ar fi ingrijorator cu adevarat.
Parerea mea, cred ca aceste cazuri de reinfectare nu sunt relevante, intotdeauna exista exceptii si cazuri speciale. Marea intrebare este care e procentul acestora?! Si cea mai mare intrebare dintre toate, care e procentul real din populatie care a trecut prin infectie?!?! Cu cat acest procent este mai mic, cu atat e mai nasoala situatia actuala! S-au facut unele estimari in Franta si alte tari si nu e deloc incurajator, le iese foarte putin, ceva de genul 5% si iata, daca la italieni in zonele cele mai infectate iese sub 20% e cel mai ingrijorator. Stiinta epidemiilor este simpla si clara, ca sa scapi pe cale naturala de molima trebuie ca un procent mare din populatie se se imunizeze, peste 50...60%, ori daca acum aflam ca in cea mai infectata zona nu atinge nici 20% e nasol, inseamna ca suntem foarte la inceput!
Apropos, mi se pare firesc, oamenii se imunizeaza dupa ce au facut boala si parerea mea este ca imunizarea nu e foarte scurta, probabil este peste 1...2 ani minim. Omul se imunizeaza dupa toate infectiile, e o lege a naturii. Ca exista si cazuri speciale, e ceva firesc, exceptia intareste regula.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Totusi ai nostrii sunt destul de rezistenti la guvid (erau si aia 200 de rumani sclavi la un abator din Germania si care s-au guvizat in masa, cam jumatate din ei. Nemtii au luat la spital numai 6 si doar unul a ajuns la terapie intensiva, restul asimptomatici sau cu simptome usoare sunt carantinati in cotetele lor. Sau acum s-au guvizat alti sclavi rumani, de data asta in Olanda, tot la un abator, si olandezii i-au carantinat pe un vas; astia tot asa, nu au chestii grave. Aici prin spitale ii tine pe multi cu forta ca vor sa fuga acasa neavand nimic, deci asimptomatici multi):
De ce numărul persoanelor vindecate de coronavirus crește foarte rapid în România. Explicațiile lui Alexandru Rafila
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... la-1301599" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Decesele cauzate de COVID-19 în Italia, subestimate. Un nou bilanţ pentru ultimele 24 de ore
https://adevarul.ro/international/europ ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Agenţie UE: primul val al epidemiei de coronavirus în Europa a trecut, mai puţin în cinci ţări, printre care România
Directoarea Centrului European pentru Prevenţia şi Controlul Bolilor (ECDC) Andrea Ammon a declarat luni, într-o videoconferinţă cu membrii Parlamentului European, că Bulgaria continuă să înregistreze o creştere a contaminărilor. Însă Marea Britanie, Polonia, România şi Suedia nu au înregistrat „nicio evoluţie semnificativă (a situaţiei lor) în ultimele două săptămâni”, a subliniat ea, potrivit agenţiei de presă Reuters, preluată de news.ro. Potrivit ECDC - care asigură supravegherea sanitară a celor 27 de state membre UE şi a Marii Britanii, Norvegiei, Liechtensteinului şi Islandei -, toate celelalte ţări europene înregistrează de-acum o scădere a cazurilor. „Sâmbătă părea că primul val al transmiterii (noului coronavirus în Europa) a trecut de perioada de vârf”, a precizat Andrea Ammon.
https://adevarul.ro/international/europ ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Madonna, Bill și Melinda Gates, prinți, un rege, președinți și șefi de stat au participat luni la teledonul organizat de Bruxelles pentru finanța cercetarea și dezvoltarea unui vaccin pentru coronavirus, contribuind astfel la strângerea a 7,4 miliarde de euro, relatează AFP.

Statele Unite ale Americii, au fost marele absent al maratonului online de strângere de fonduri, alături de Rusia și India.
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... rmania.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Zegrean: Toate restricțiile care vor fi menținute în starea de alertă trebuie stabilite printr-o lege. Nu pot fi restrânse libertățile fundamentale fără un act normativ adoptat de Parlament
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... lament.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Operatia a reusit, este un mare succes! Insa pacientul a murit!
PNL-ul vrand sa nu supere pe nimeni pana la alegeri (pensionarii, capushele bugetare, pensiile speciale, haita de infractori din justitie si de pe peste tot, sugativele din primarii, intreg sistemul de stat birocratic de secol 19 si masinarie de furat cu pixul, etc, etc) va reusi intr-un final sa-i supere pe toti! De chestia cu marirea imensa a pensiilor si stramba cu alocatiile pentru copii nu pot scapa daca se ascund dupa deget. E super clar ca nu "ie bani"! Ei tot amana sa scoata porumbelul pe gura. Imi este clar ca este ca la Radio Erevan, "Pensia nu s-a marit, s-a taiat!". Sa zica merci daca nu ajung sa taie, nici vorba de mariri! Dezmatul era deja la paroxism de anul trecut iar acum guvidul rastoarna barca. Faptul ca inca ei mai cred ca pot minti, "stati linistiti la locurili voastre!" arata ce papagali sunt in tot, politica, economie si comunicare! Nu le-a ajuns lectia Tariceanu, adica PNL in anul 2008 (cred ca 2008 si nu 2007...nu retin exact ) cand spunea ca "pe noi nu ne afecteaza" (In America se sinucideau unii). A fost fix ca si cu guvidul din Wuhan acum in ianuarie-februarie, "China e departe!"

https://economie.hotnews.ro/stiri-finan ... seceta.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Cercetătorii au identificat o nouă tulpină a coronavirusului care a devenit dominantă acum în lume și care pare mult mai contagioasă decât versiunile care s-au răspândit la începutul pandemiei de Covid-19, potrivit unui studiu condus de Laboratorul Național Los Alamos, relatează Los Angeles Times.
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... gioasa.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Obi Wan wrote:
Un nou "plan Manhattan" de data aceasta in lupta cu pandemia. Din ce am mai citit si prin alte parti mi se pare cel mai coerent plan de actiune de pana acum.

https://www.wsj.com/articles/the-secret ... _lead_pos6" onclick="window.open(this.href);return false;
Iata ca azi a ajuns si in presa romaneasca:

https://adevarul.ro/international/state ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
SUA. Grupul obscur de oameni de ştiinţă şi miliardari care vrea să salveze lumea de coronavirus
Deci, astia care sunteti cu Oculta, iata, s-a format Oculta sa ne salveze!
Trilionarii astia cred ca totul se cumpara cu bani. Nimic nou sub Soare. Si UE a strans vreo 7 miliarde (in cateva ore) sa le bage in gasirea leacurilor. Multi baga banul. Dar banul e una si stiinta, cercetarea e alta si cere oameni si timp....si oleaca de noroc.
Problema cu bilionarii astia licuricesti este ca au patruns la Padisahul lobotomizat (pile-relatii-cunostinte) si acum depinde ce-l sfatuiesc. Sper sa nu-l sfatuiasca sa le faca la americani perfuzie cu dezinfectant!
Dar tot e ceva ca nu s-au apucat sa extermine guvidul cu pistolul (in toate filmele lor toate se rezova pe Pamant si in Galaxie cu pistolul si niste masini rasturnate! Bonus elicoptere!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Masca XXL:
https://adevarul.ro/international/state ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Mulţi specialişti consideră că "dubla" dintre Atalanta şi Valencia, din optimile UEFA Champions League, a fost o adevărată "bombă biologică" care a dus la răspândirea rapidă a virusului în cele două ţări.

Daniel Wass critică UEFA pentru că a permis disputarea "dublei" Atalanta - Valencia
Daniel Wass, fotbalistul danez al echipei Valencia, a criticat UEFA pentru că a permis disputarea meciurilor cu Atalanta Bergamo din optimile de finală ale UEFA Champions League, scrie Marca.
https://www.digisport.ro/special/specia ... pus-833260" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.digisport.ro/special/bilant ... vea-817376" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply