COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by SOLO »

arpadgicu wrote:dragule @SOLO:
ma bucur ca ai observat ca "tu ai..." "o parere personala, ca si momolo de altfel". Doar asta am si facut: am avut o parere izvorata din fanatism, iar unicul meu neuron a considerat ca trebuie scris aici, pe forum. Daca am gresit imi cer scuze.
Nu ai gresit cu nimic.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Bai, incetati cu prostiile!
Dupa 15 mai va invit la un gratar cu guvid in padurea Pustnicu! Bagam si Oculta la rece! Ca atunci nu ne mai amendeaza nimeni! Luam si un radiocasetofon Accuphase! (de obicei nu e nevoie ca acolo avem manele gratis de la conationalii veniti cu aceleasi preocupari)

PS - o sa fie greu sa bagam micul in gura cu masca pe fatza.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by SOLO »

:lol: :lol:

Apropo de Guvizi si chefuaiala... cum credeti ca o sa arate libera circulatie in UE ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by resitent »

multi oricum nu stiu ce e aia chefuiala :wink:
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

arpadgicu
Posts: 64
Joined: 27 Jan 2019, 20:18

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by arpadgicu »

momolo wrote:Bai, incetati cu prostiile!
Dupa 15 mai va invit la un gratar cu guvid in padurea Pustnicu! Bagam si Oculta la rece! Ca atunci nu ne mai amendeaza nimeni! Luam si un radiocasetofon Accuphase! (de obicei nu e nevoie ca acolo avem manele gratis de la conationalii veniti cu aceleasi preocupari)

PS - o sa fie greu sa bagam micul in gura cu masca pe fatza.

radiocass-ul s-ar putea sa fie in clasa A, asa ca adu si baterie de schimb la masina :lol:

User avatar
Obi Wan
Posts: 456
Joined: 21 Mar 2011, 15:03

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by Obi Wan »

Un nou "plan Manhattan" de data aceasta in lupta cu pandemia. Din ce am mai citit si prin alte parti mi se pare cel mai coerent plan de actiune de pana acum.

https://www.wsj.com/articles/the-secret ... _lead_pos6

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by Dadix »

Ce au mai gasit cei care se ocupa cu conspiratiile.
. "Pe asta nu ati vazut-o venind" cum ar zice unii :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=5krD8zJ6-bY" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

De bezna mintii, pare haos in USA. Nu pot intelege cum sa distrugi porcii, sa gazezi gainile si sa arunci laptele cand ai putea macar sa-i oferi pomana la cata lume flamanda este?!?! Daca dadeau anunt ca dau pomana sigur se gaseau destui sa ia. De exemplu puteau incerca sa-i ofere statului la rezerva federala numai sa-i ia. Sunt sigur ca se gaseau metode de a da pomana porcii, gainile si laptele. Mi se pare de bezna mintii. Unica explicatie este temerea ca dand pomana scade pretul si mai mult. Deci tot o gandire..... capitalista. Agricultura asta centralizata, concentrata in ferme uriase mi se pare o mare problema. Pe langa faptul ca distruge grav mediul si produce hrana de cea mai proasta calitate, iata ce se intampla in vremuri ca astea! Toti critica agricultura "de subzistenta" care a mai ramas prin tari ca Romania dar eu cred ca asta e viitorul (pe langa educatia oamenilor sa nu mai fie si sa nu mai gandeasca ca niste.... porci!)
Reuters: Purceluși avortați și pui de găină gazați: ce înseamnă pandemia pentru fermierii americani
https://www.hotnews.ro/stiri-internatio ... ricani.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

In timp ce omoara porcii si gazeaza gainile:
Altă faţă a foamei: Cum au ajuns americanii cu SUV-uri şi bine îmbrăcaţi să stea cu orele la cozi pentru mâncare
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... ancare.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Obi Wan
Posts: 456
Joined: 21 Mar 2011, 15:03

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by Obi Wan »

Eu zic sa nu le mai plangem de mila americanilor. Daca America sufera restul lumii urla de durere.

Sacrificarea animalelor in astfel de perioade este o practica curenta in toate tarile bogate. Sa dau un exemplu. Am o ferma de porci. Multi. Se intampla o catastrofa si nu mai am cui sa-i vand. Trebuie sa-mi limitez pagubele ca sa nu inchid taraba. Am doua solutii. Sa-i donez sau sa-i sacrific. Vreau sa-i donez dar nu am cui. Nimeni nu vine sa-i ia si sa suporte cheltuielile cu transportul, sacrificatul la abator, distributia carnii etc. Atunci sacrific animalele ca sa nu pierd si mai multi bani.

America are depozite uriase de hrana in toate statele pentru situatii de criza. Pe care le-a deschis acum si distribuie hrana gratis pentru toti ce-i care vin la usa depozitelor. Dupa incheierea crizei depozitele vor fi refacute. Cei care sunt bine imbracati si stau la coada in masini nu foarte ieftine o fac pentru ca prefera sa nu-si cheltuie banii pe mancare si sa o ia gratis de la stat. Nu toata lumea o face dar cine doreste o poate face in perioada de criza cum e acum.

China de ex. are si acum sute de milioane de oameni care mor de foame zilnic. Traiesc in acelasi fel ca acum mii de ani in urma. Dar evident ca statul totalitar chinez nu prezinta realitatea crunta. Prezinta doar vitrina nu si realitatea crunta din spatele celor cateva orase dezvoltate. De ex. au orase intregi care sunt goale si se degradeaza fiindca nu exista cumparatori pentru imobilele respective.

Apropo de pandemie cred ca este absolut evident ca cifrele raportate de chinezi sunt simple abureli care nu reflecta nici pe departe numarul real de infectati si de morti. In plus din cauza paranoiei unui sistem totalitar acum sufera toate tarile. Daca ar fi reactionat cu cel putin 2 luni mai devreme si ar fi spus adevarul este foarte posibil ca sa nu fi avut ceea ce se intampla acum. Mie mi se pare ca ce se intampla acum pe glob arata foarte clar de ce nu poti lasa sistemele totalitare sa existe. Mai ales cand vorbim de un stat cu 1,4 mld locuitori. Idem pentru Rusia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Obi Wan, sorry ca am deraiat de la propaganda oficiala! Dar nu plangeam de mila nimanui, citam niste stiri. Evident, toate stirile contin o doza de subiectivism. De exemplu, ceea ce spui tu, citez, "China de ex. are si acum sute de milioane de oameni care mor de foame zilnic.", este o gogomanie cam grosolana. Am unele informatii ca situatia e cu totul alta fata de aceste povesti standard.
Obi Wan wrote:Apropo de pandemie cred ca este absolut evident ca cifrele raportate de chinezi sunt simple abureli care nu reflecta nici pe departe numarul real de infectati si de morti. In plus din cauza paranoiei unui sistem totalitar acum sufera toate tarile. Daca ar fi reactionat cu cel putin 2 luni mai devreme si ar fi spus adevarul este foarte posibil ca sa nu fi avut ceea ce se intampla acum. Mie mi se pare ca ce se intampla acum pe glob arata foarte clar de ce nu poti lasa sistemele totalitare sa existe. Mai ales cand vorbim de un stat cu 1,4 mld locuitori. Idem pentru Rusia.
oare ce ar fi facut USA daca aparea molima la ei?! Informeaza-te mai bine sa afli ca aceasta molima atunci cand a fost vizibila (oriunde) era deja prea tarziu. In asta sta pericolul, ataca precum crocodilul din apa. De la bun inceput asa a fost si in China. Probabil sti cum a reactionat USA cu mare intarziere si ce debita presedintele lor! Acum au sarit de 60.000 de morti.
Eu nu m-as grabi sa cant prohodul regimurilor totalitare atata vreme cat 3 mari state democratice din lume, USA, UK si Brazilia sunt conduse de niste idioti! (vedem si rezultatele cu guvidul).
Parerea mea este ca mai repede ne-am ingrijora de soarta democratiei!
Iar propaganda asta oficiala cu americanul care are de toate si chinezul care moare de foame nu ajuta la salvarea democratiei. Care by the way, de la o vreme, chiar cu mult inainte de "guvid" e cam in criza de lideri de calitate iar alegerile peste tot demonstreaza ca idiotii se impun in fruntea maselor de idioti.
Deocamdata, ca stim sau nu cati morti a avut China, astia stau bine cu "guvidul" si au inceput sa functioneze asa cum noi inca nu visam. Adica, sa-ti explic mai direct, in timp ce China abia mai are cativa infectati, USA sare de 60.000 de morti si la cum e treaba pe acolo nu-i vad prea bine in curand.
Chestii din astea tampite de genul, de ce nici 5% din populatia USA detine peste 80% din bogatia tarii?!? Sau de ce in USA sunt milioane de boschetari care nu au nici macar unde sa locuiasca?!?!.... nu are rost sa le mai zic deoarece asa cum stim, chinezii mor de foame cu milioanele in zonele "ascunse". OK, sunt ascunse, dar te-ai uitat putin cum arata acum orasele lor?!?! S-ar putea sa ai un soc. Eu am discutat cu oameni de calitate care au vizitat atat China cat si USA! E clar ca nu ai suporta sa-ti spuna ei ce au vazut si constatat direct! Ar fi chiar socant! Si nu-s oameni cu idei preconcepute, chiar se asteptau sa la cu totul altceva in fiecare din aceste state! Dar realitatea bate filmul!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Eu unul am spus de la inceput, vaccinul este povestea cu fata Morgana, sa ne gandim la alte variante! Iata ce spune omul asta si e unul care chiar stie ce spune!
https://9now.nine.com.au/a-current-affa ... 3997d0f277" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.rnz.co.nz/national/programm ... ntists-say" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Lovitura pentru ocultisti!
Teoriile conspiraţiei, infirmate: concluzia serviciilor americane de informaţii despre originea coronavirusului
https://adevarul.ro/international/state ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Deci e natural. Dar aici sunt doua supozitii, ori chinezul nu a fiert bine liliacul, ori chinezul l-a luat pe pantofi din laborator. Va fi spre imposibil de demonstrat. Eu ma gandesc la altceva inca de la inceput si cred ca am mai scris - daca conditiile climatice au favorizat pandemia asta?!?! S-a vazut ca anul asta clima chiar a luat-o razna!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Intamplarea asta spune multe! Pentru cine stie sa observe si sa invete!
Cum a fentat ”Mica Chină” din Italia coronavirusul
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... italia.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Pandemia Covid-19. Bosnia, creştere bruscă a cazurilor de infectare, după relaxarea măsurilor de izolare
https://adevarul.ro/international/europ ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply