cele mai tari coperti de LP-uri

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

cele mai tari coperti de LP-uri

Post by c6t9 »

"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: cele mai tari coperti de LP-uri

Post by c6t9 »

Image

:mrgreen:


si inca una adevarata

Image

:lol: :lol: :lol:
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: cele mai tari coperti de LP-uri

Post by Schindler »

nice ...
"Stop hearing music. Start listening to it."

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: cele mai tari coperti de LP-uri

Post by kaav »

M-am plimbat si eu fara graba pe acest site.
''Mişto isprava'' :D

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: cele mai tari coperti de LP-uri

Post by oake »

Nu stiu de ce dar niciodata nu am fost tentat sa cumpar un LP doar vizualizand coperta.
Cred ca in lumea melomanilor,acest tip de reclama nu merge.
Mai mult,cel putin eu, chiar nu dau importanta acestui aspect,dar idea exista si uneori arata chiar frumos.
Ca sa nu mai zic ca de multe ori am intalnit coperti minunate dar cu muzica de rahat inauntru.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: cele mai tari coperti de LP-uri

Post by c6t9 »

le consider un fel de arta in sine, fara legatura cu muzica. foarte interesant de urmarit.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: cele mai tari coperti de LP-uri

Post by momolo »

oake coperta are o mare importanta in vinderea muzicii (si a cartilor). A avut dintotdeauna.

Cele mai multe persoane aleg sa cumpere inregistrari pe care nu le cunosc. Astfel ca in multe cazuri coperta e un criteriu de alegere. Cateodata unicul.

Defapt, de cate ori nu am fost in mijlocul gramezii de discuri ametiti de atata oferte, caz in care coperta cea mai interesanta "a sarit" din raft la ochiul nostru ?! Sau in acest caz, de cate ori nu am lasat un disc in raft pe motiv ca, coperta nu inspira incredere ?!

Si pana la urma nu e nimic rau in a cumpara dupa coperta! Astfel poate fi descoperita o muzica buna care iti place foarte mult si despre care nu aveai nici o informatie!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: cele mai tari coperti de LP-uri

Post by kaav »

Un subiect bun.
De cate ori nu ne dam examenul in ochii nostri asa (alegand ''orb'')...
Tin minte ca a fost la noi in oras un magazin, care printre alte produse, avea puse in vreo 4 rafturi orizontale (fiecare in parte avea suprafata unei cazi de vana + raftulete pe un perete lung de vreo 4 metri...) cd-uri originale din ''Nemtzia'' (cu bani de pe un pachet de tigari de acum,luai 2 cd-uri ! - atunci cand a fost,acu vreo 3-4 ani...) Cum le alegeai ...
Ca un om care a orbit si isi reevalueaza simturile (nu exista posibilitatea sa le audiezi,erau sigilate - argument suprem ca sunt ''bune'',o faceai cu ajutorul ...nu a memoriei ca erau foarte multe chesti necunoscute ,a feelingului,dar si asta este ceva precis - un bun ajutor totusi,faceai sa iasa bine :D) Cd-uri confiscate ''de dincolo'',in fine s-a inchis shandramaua intr-o luna maxim la acest capitol (s-au reconfiscat legal inca o data... :D ),au ramas detergentii si blugii...
Ieftine ca un kil de cartofii...nu o sa mai vad asa ceva a doua oara...

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: cele mai tari coperti de LP-uri

Post by oake »

momolo wrote:oake coperta are o mare importanta in vinderea muzicii (si a cartilor). A avut dintotdeauna.

Cele mai multe persoane aleg sa cumpere inregistrari pe care nu le cunosc. Astfel ca in multe cazuri coperta e un criteriu de alegere. Cateodata unicul.

Defapt, de cate ori nu am fost in mijlocul gramezii de discuri ametiti de atata oferte, caz in care coperta cea mai interesanta "a sarit" din raft la ochiul nostru ?! Sau in acest caz, de cate ori nu am lasat un disc in raft pe motiv ca, coperta nu inspira incredere ?!

Si pana la urma nu e nimic rau in a cumpara dupa coperta! Astfel poate fi descoperita o muzica buna care iti place foarte mult si despre care nu aveai nici o informatie!
momolo La nivelul de muzica la care te aflii mi-e greu sa cred ca o cumperi si dupa coperta.
Ca mai bagi ceva banuti in CD-uri necunoscute cu coperta frumoasa dar ieftine se prea poate...de ex eu chiar nu o fac...dar nu transforma asta intr-un criteriu.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: cele mai tari coperti de LP-uri

Post by oake »

c6t9 wrote:le consider un fel de arta in sine, fara legatura cu muzica. foarte interesant de urmarit.
Corect!

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: cele mai tari coperti de LP-uri

Post by c6t9 »

eu am luat muzica destul de des pur si simplu la intamplare, dupa coperte (sau coperti, ambele forme acceptate cica), dupa titlu, dupa gen, fara sa am habar cine canta. a fost singura metoda de a trece peste prejudecatile aferente oricarui om si a dat rezultate asa de bune ca o aplic de vreo 10 ani. desigur ca sunt si multe "rebuturi", dar descoperirile merita din plin riscul asumat. acum cu netul e mult mai simplu, nu mai cumperi fara sa asculti, dar de gasit muzica la fel procedez.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: cele mai tari coperti de LP-uri

Post by oake »

De ex eu am enorm de multa muzica mare de cumparat desi am aproape 2000 de cd-uri ( nu suport clonele)
Pe de alta parte muzica la prima mana este inregistrata de diverse case...alta mare problema (ca sa nu mai vb de cd-urile originale)...alti bani alta distractie.
Problema copertilor,cel putin pt mine este chiar ultima.
Evident ca pot sa am o senzatie pozitiva dpdv estetic fata de o coperta sau alta,dar nu transform acest lucru,dupa cum am mi spus-o ,intr-un criteriu.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: cele mai tari coperti de LP-uri

Post by c6t9 »

e, unele dintre cele de pe site sunt pur si simplu geniale. le-as pune in rama.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: cele mai tari coperti de LP-uri

Post by nicumur »

http://www.coverbrowser.com/covers/oddest-album-covers" onclick="window.open(this.href);return false;
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

Post Reply