Google [Bot]

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Google [Bot]

Post by akaiofil »

pura curiozitate... ce este "Google [Bot]" ca si utilizator al acestui forum?

la un momentat aparea in lista de utilizatori logati din partea de jos a paginii de home a forumului exact asa "Google [Bot]", colorat cu mov daca asta spune ceva tehnicienilor forumului. E mai mult curiozitate profesionala, ma indoiesc ca este un user cu numele asta :)
It's the music, stupid!

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Google [Bot]

Post by akaiofil »

oooo si am vrut sa-l pun la off-topic, scuze...
It's the music, stupid!

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Google [Bot]

Post by LEKTOR »

Mr Bot este un vechi audiofil, nu posteaza dar cerceteaza , analizeaza si studiaza

http://en.wikipedia.org/wiki/Googlebot" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Google [Bot]

Post by momolo »

Este defapt Unchiul Sam venit sa ne spioneze, sa vada cate avioane F16 (casate) ne poate vinde pe miliarde de dolari extrasi din bugetul profesorilor mioritici ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Google [Bot]

Post by Obelix »

Pentru 20 de ore pe saptamana facute asa cum sa fac in general si si 4 luni de concediu pe an, sunt chiar prea bine platiti... :!:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Google [Bot]

Post by momolo »

Pentru 20 de ore pe saptamana facute asa cum sa fac in general si si 4 luni de concediu pe an, sunt chiar prea bine platiti...
evident, dar sa punem si incasarile pe meditatii la care nu platesc nici un impozit, bani bagati la buzunar; punem si spaga luata pentru trecerea loazelor precum si diverse matrapazlacuri petrecute cu investiile din bugetul scolilor.

Dar trebuia sa fie un subiect de ros ca sa distraga atentia de la adevarata problema - economia mioritica e in moarte clinica si deja incepe sa puta.

Interesant, ieri se derulau pe tv diverse cifre aruncate si diverse comentarii. Se pare ca oficial (pentru varianta reala se va inmulti cu coeficient 2 sau 3) exista 300.000 someri care nu mai primesc nici un ajutor social de nicaieri. Evident, o logica normala spune ca omul care nu mai are nimic se apuca de... orice. In orice tara civilizata exista sisteme de asistenta sociala prin care pe cat posibil, nici un cetatean sa nu ajunga in situatia de a nu mai avea nimic, nici un venit, nici o sustinere. Motivele sunt simple si logice, le stim.

O contributie interesanta o au si asazisele sindicate care sunt defapt filiale politice ale diverselor partide prin care acestea isi asigura masa de alegatori.

Dar la subiectul tara arde si baba se piaptana concureaza mai multe evenimente, nu numai "problema profesorilor", de exemplu si aia cu avioanele F16 sau subiectul autostrazilor invizibile.


Eu cred ca Google [Bot] este de vina, in realitate este Google [Boc] deghizat in clona de forum.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Google [Bot]

Post by akaiofil »

ok, mishtoul mioritic nu-mi raspunde la problema. stiu si eu ce-i Google[Bot] ma intrebam insa daca stie cineva prin ce mecanisme (tehnologice) ajunge sa figureze ca si USER. iar intrebarea e de natura pur tehnica.
It's the music, stupid!

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Google [Bot]

Post by LEKTOR »

Nu este user - este o chestie de maintenance, update soft, etc care apare cind construiesti un forum ca acesta. Este un WEBMASTER TOOL practic. Are chestii pozitive dar si negative - te poti baga pe alte forumuri ca si Bot, poti fura adrese email,etc

Google si altii - MSN,YAHOO- trimit acesti botzi pt a ajuta la indexarea paginilor de cautare, adica adauga topicuri/termeni de pe forumul nostru pe motoarele de cautare
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Google [Bot]

Post by akaiofil »

aia am inteles si stiu, nedumerirea mea este cum ajunge un astfel de robot sa se logheze, sa fie un user, cum intra in baza de date ca si user?
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Google [Bot]

Post by momolo »

akaiofil, ti-am spus, este defapt Google[Boc] deghizat. A intrat incognito sa caute un motiv sa ne impoziteze forumul. Cica in loc de taxa pe fumarit pune taxa pe useri. Cu cat avem mai multi useri cu atat ne pune impozit mai mare si la urma TVA peste tot, inclusiv la bonurile de masa care vor fi valabile numai pentru supa saracului de la Armata Salvarii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Google [Bot]

Post by akaiofil »

ok, o sa navighez numai nevazut, daca asta va ajuta la taxe. imi poti da jumate din ceea ce salvezi datorita mie :):):):):)
It's the music, stupid!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Google [Bot]

Post by SOLO »

Forumul recunoaste conexiunile ce provin de la motoarele de cautare ( Google , Yahoo , MSN ) si le lasa sa isi faca treaba . Mai precis , sa scaneze paginile pentru update-ul indecsilor motoarelor de cautare . Desigur sunt avantaje si dezavantaje in toata chestia asta ..

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply