BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

România lucrului prost făcut. Bulevardul de 17 milioane de euro din Bucureşti spart, distrus şi „bătrân“ încă din ziua inaugurării.
http://adevarul.ro/news/bucuresti/roman ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Imi aduc aminte (fiind din cartier), lucrarile la Bulevardul Liviu Rebreanu au inceput intr-un prag de iarna cand la cateva zile dupa ce au scos sinele de tramvai si au facut o lunga prapastie a venit ninsoarea si a acoperit tot pana in primavara. Au stat degeaba toata vara si s-au apucat inainte cu cateva zile de ninsoare. Ca la noi!

Stilul de lucru a fost specific perioadei minunate in care se afla Romania de un sfert de secol. Adica lucrul in perioade scurte urmate de lungi perioade de abandon total.

Tin minte, timp de ani de zile am traversat ca pieton santul enorm pentru sinele de tramvai. Daca picai in el mureai de adanc ce era! Iarna pe ninsoare, vara pe soare.

Nu cred sa existe in lume tara unde se lucreaza atat de incet, intrerupt, in asa bataie de joc, intr-o totala indiferenta din partea populatiei! (care isi merita soarta).

Nu e vorba ca primarii si toate autoritatile locale sunt profund corupte frizand situatii din tari celebre pentru coruptie, de exemplu Mexic. Asta e ceva deja general si firesc in Romania ca doar in decembrie poporul a votat liste cu penali corupti in parlament stiind ca sunt penali si corupti.

Problema cea mai grava vine de la populatie, de la majoritari carora li se rupe de orice se intampla inafara caselor unde locuiesc. Cetateanul nu se comporta ca un cetatean ci mai degraba ca un prizonier intr-o mare puscarie unde "i se da" sau "i se ia".

Nu exista nici urma de feedback din partea alegatorilor in relatia cu cei alesi. O data la 4 ani poporul da navala sa puna stampila pe lista cu borfasi locali dar intre timp, intre cele doua alegeri, nimeni nu incearca macar sa-i intrebe pe cei alesi de ceva, macar sa-i agaseze cu ceea ce (putin) e posibil in societatea noastra comunistoida bolnava.

Exista doar mici grupuri (mai degraba ONGuri) care ii sacaie pe mafiotii din primarii si iata, in Bucuresti au partid, USR, care de aici a plecat. Insa daca privim reactia, defapt letargia totala a populatiei, ne ia cu gol in stomac (daca constientizam ca numai prin implicare activa a cetateanului se poate construi civilizatia urbana). Este efectiv uimitor cat de pasiva si tacuta, inerta e populatia orice i-ai face! Poti sa-i sapi in drum transee, prapastii adanci, lacuri cu noroi, orice, poti sa te pisi pe ei de sus si s-o plimbi, poti sa-i umilesti, sa le pui taxe, sa-i furi in toate modurile, sa-i scuipi, nimeni nici macar nu discuta, nu mai spun ca nimeni nu face nimic, nu se revolta, nu reclama, nu-i deranjeaza si multi nu observa nimic!

Doar mereu o minoritate infima considerati mai degraba nebuni care, citez din populatia majoritara, "nu au ce face", astia fiind scandalagii de serviciu care daca au talent intra in timp in relatie cu Mafia locala si unii vor fi chiar integrati in aceasta. E greu sa te bati pentru o populatie inerta care nici macar nu apreciaza ce incerci sa faci pentru ea! Ba dimpotriva, te mai si scuipa ca le tulburi viata de jeg pe care o duc! Sau te suspecteaza ca, "ai interes, vrei si tu la cascaval!". Adica asta e mentalitatea, daca nu esti excroc in urmarirea imbuibarii personale, atunci unica explicatie este ca esti nebun sau te plateste careva (de exemplu Soros) din umbra (sa tulburi linistea comunistoida care pute a cadavru). Cel mai elocvent despre nivelul societatii romanesti sunt situatiile din administratiile de bloc (asociatii de proprietari). Cine cunoaste cum decurg lucrurile acolo, isi da seama care e adevarata fata, adevaratul nivel al societatii urbane romanesti (caci de la societatea rurala nu avem pretentii, vedem des la TV cazuri de violuri, betii, accidente, batai, etc).

Problema principala pleaca de la populatie si abia apoi de la cei alesi. Care evident, sunt alesi de populatie.

Oricat in ultimele decenii presa a scris si aratat coruptia, hotia, impostura, niciodata nu a contat in alegeri, majoritarii au reactionat previzibil ca o turma inerta manata de pastor cu ciomagul din spate facand ceea ce au dorit manipulatorii abili.

Noi avem orasul si strazile pe care le meritam. Acestea reflecta ceea ce au in minte si in suflet majoritarii. Multora chiar le place mizeria, strambaciunea, dezordinea, haosul. Nu-i deranjeaza, li se pare firesc. Asa e si in sufletul lor, mizerie morala, disperare, haos, uraciune si in final mult chin autoprovocat care se extinde firesc si la cei din jur. De ce credeti ca din punct de vedere arhitectonic noi nu suntem capabili sa depasim nici macar tari din Africa Centrala?! Ala e nivelul nostru! Am vazut la TV de curand reportaj din capitala Ghanei din Africa si semana izbitor cu Bucurestiul! Aceeasi "arhitectura", acelasi "urbanism". Doar ca populatia e colorata in negru si sunt multi palmieri.

Dar adevarul este ca in Bucuresti sunt si multi tzarani deveniti melteni la prima sau a doua generatie. Daca citim istoria cea adevarata a Romaniei vom constata ramaneri in urma cu sute de ani fata de civilizatia europeana intinsa spre vest de la noi. Daca vom compara din ce fundatura, din ce cloaca, din ce cocina sinistra cu noroi provin multi din cetatenii capitalei, unii plecati din tinerete, altii urmasii meltenilor dizlocati din cocinele lor, nu ar trebui sa ne mire nimic! Multi par ok imbracati, sunt la zi cu moda hainelor, dar sub haine e melteanul, ghertoiul, marlanul care mai ieri se caca intr-o gaura sapata langa poarta sau fundul curtii si se tara prin ulitele de noroi. Ca pieton vezi/simti pe strada lipsa de civilizatie urbana. Cum mergi spre vest incepand cu Budapesta, strada si lumea urbana e cu totul altfel! Ai cu totul alte senzatii, nu mai vezi, nu mai mirosi, nu mai patesti ce patesti in Bucuresti! Pe mine cel mai mult ma agreseaza uratenia cladirilor, strazilor, defapt hidosenia si paragina arhitecturii din Bucuresti! Degeaba pe ici pe colo sunt renovate cat de cat frumos diverse monumente arhitecturale sau exista cate o cladire moderna cat de cat civilizata, caci in rest e marea cloaca hidoasa, puturoasa, stramba, unica defapt in Europa! (prin uratenie si paragina).

Si nu ar trebui sa ne mire ca Primarita din Voluntari (nascuta in Moldova) aleasa Primarita Bucurestiului decoreaza marea cloaca cu beculete si iepurasi de Paste! Asta e un nivel de manifestare pe nivelui ei educational care coincide defapt cu nivelul majoritatii meltenilor din Bucuresti. Chiciul imbraca multe forme, inclusiv de gandire si comportament. Iar chiciosul nu are leac, asa a apucat sa fie "educat", asa moare.

Si apropos de bulevardul Liviu Revreanu din sectorul 3, autorii articolului ar trebui sa vada cum arata la Unirea in fata unde sunt intrarile la metrou, dar si pe laterala! Pavele sparte zac de multi ani, jeg sinistru, pute, tot soiul de aurolaci si cersetori, masini urcate peste tot, panarame uriase de reclame oribile, sandramale, schelete, tiganci care si-au extins la dublu suprafata gheretelor de florarie, haos, uratenie, putoare. Acolo vin multi turisti straini, mai ales in ultimi vreo trei ani. De multe ori ii vad si aud limbi straine din toate partile planetei si imi este jena de ceea ce vad, mizerie, putoare, uratenie, paragina, cersetorie, jeg! Pai bulevardul Liviu Revreanu arata chiar bine in comparatie cu Unirea din centru! Atat ca proiectul e idiotic deoarece nu permite circulatia auto pe sinele de tramvai cum era pe vremuri. Imi aduc aminte ce lat era cand se putea circula pe sine (era un bulevard imens de lat pentru Bucuresti. Acum e ingust).

Dar in prezent traim perioada fanariota a ingustatorilor de drumuri, asa va ramane in istorie dupa perioada borduristilor. Exceptie face alt primar, cel de la sectorul 3 care a turnat borduri din beton armat rosu ca niste obstacole in calea tancurilor invadatoare! Sa vedeti in lung cat de strambe sunt! Repet, numai la noi exista asa strambaciune, cat am fost inafara nu am vazut ceva similar! Dar nici populatie asemanatoare....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by johndoe21ro »

Iata declaratia Gabrielei Firea:
„V-am promis ca o sa traiti ca in Italia? Primul pas a fost facut: am adus Venetia la voi!
Intentionam sa achizitionam gondola si sa facem cursuri lautarilor ca sa invete sa cante in italieneste. Alte masuri importante:
-Bulevardul Stefan cel Mare va fi rebotezat Grand Canal. Il ajuta si numele.
-vom angaja in regim de urgenta, cu carte de munca, 200 de salvamari. Ei vor sta pe blocuri si vor observa cine depaseste geamandura.
-pe mijlocul bulevardului, la Universitate, va avea loc, la fiecare ploaie, un meci de polo intre Romania si Italia
-vom demara programul „prima barca”, pentru toti bucurestenii
-vom organiza concursuri de pescuit, in fiecare intersectie..... (de Silviu Iliuta – cronicipebune)

https://www.cronicipebune.ro/firea-avem ... ar-e-vara/" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Din seria, "Bucurestiul, capitala Ugandei":
FOTOGALERIE Cum arata Piata Unirii din centrul Bucurestiului la trei ani dupa renovare: gunoi, pavaj stricat, stalpisori scosi.

Piata Unirii, una dintre cele mai importante piete publice din Bucuresti, e plina de gunoaie, pavajul de pe trotuar este sarit, mobilierul urban degradat, iar stalpisorii separatori scosi. In plus, cateva prisme care au folosit ca suport pentru reclame sunt abandonate si proptite cu pietre, la o furtuna mai puternica riscand sa cada in capul trecatorilor. Situatia este cu atat mai jenanta cu cat zona este tranzitata in fiecare zi de mii de turisti, iar spatiul public a fost reamenajat de Primaria Capitalei in 2014, aici investindu-se circa 2,8 milioane lei.
http://www.hotnews.ro/stiri-administrat ... -scosi.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
FOTO Cum arata Lipscani - cea mai importanta strada din centrul istoric: trotuare sparte, blocate de masini, pereti murdari

Strada Lipscani este cea mai cunoscuta din centrul istoric al orasului, fiind tranzitata zilnic de sute de turisti, dar si de locuitorii orasului. Cu toate acestea, pavajul este sarit, mobilierul urban este degradat, stalpii de iluminat murdari, sunt mai multe tipuri de cosuri de gunoi, o parte fara saci, pe jos sunt aruncate mucuri de tigara si cioburi de sticla. Accesul masinilor este permis la orice ora a zilei desi este strada pietonala, din aceasta cauza pavajul fiind distrus. In plus, la capatul strazii, pasajul pietonal Lipscani este plin de grafitti, intunecat si miroase a urina. HotNews.ro a scris in mai multe randuri despre aceasta situatie, insa nu s-a rezolvat nimic.
http://www.hotnews.ro/stiri-administrat ... storic.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Pozele nu pot reda jegul si putoarea! Astea sunt zonele din Bucuresti cele mai trepadate de turisti straini. Anul trecut si anul acesta am vazut mai multi turisti straini ca niciodata. Toti sunt desertati din autocare sau se invart prin zona Unirea si Centrul Vechi. Unde este si cea mai devastata parte a orasului, cea mai murdara, cea mai tiganizata, cea mai scorojita si oribila! Nimeni nu scrie in presa, de exemplu, despre tot felul de sandramale-reclame (unele uriase) uitate de vreme pe trotuare la Unirea unde sunt catarate mereu zeci de masini pe unde nu ti-ai imagina sa se poate ajunge! Care are "jipan" reuseste sa salte bordurile de la Unirea, in unele locuri atat de inalte ca poti sa te sinucizi daca te arunci in cap pe trecerea de pietoni de la inaltimea bordurii! Nu mai spun ce se intampla cand ploua potop sau e iarna si se topesc zapezile! Apa la Unirea poate ajunge si la 1 metru pe unele zone, mai ales in dreptul trecerii de pietoni din coltul magazinului vechi Unirea.
Un spectacol care provoaca voma! Mizerie si putoare de lumea a treia! Africa Centrala! Plin de cersetori de toate felurile. Pe strazi trafic infernal, zgomot, esapament, haos si claxoane isterice. Asta e "cartea de vizita" a Bucurestiului. Mizeria, putoarea, paragina, gropile, masinile buluc pe trotuare, haos general, cersetorie, obiecte stradale uitate de veacuri in maxima paragina, tot ce este public e devastat, murdar, cacat si pisat! Gunoaie aruncate peste tot, pete de tot felul de zemuri, gloduri pe trotuarele devastate sa-ti scrantesti piciorul, obiecte stradale furate, restul descompletate si distruse, etc
Peste toate si gandirea unui "proiectant" genial care a pus un stalp de iluminat fix in mijlocul caii de acces la Metrou Unirea 2! Erau si o jardiniera rotunda din metal precum si cateva bile din metal, intre timp ori furate, ori duse prin alte parti si devastate. Din proiectul lor cretin s-a ales praful si cele mai periculoase sunt pavelele sarite sau lipsa in care iti scrantesti piciorul. Ani de zile nimic nu se repara, nimic nu se curata, jegul si devastarea inghitind tot! Peste uriasa nepasare si inertie a populatiei abulice obisnuite sa traiasca in jeg!

Dar, toate astea nu se pot vedea din limuzinele cu geamuri fumurii si aer conditonat care trec cu 100Km/ora.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by Kostas »

Pentru diversitate se poate savura zona Garii de Nord, pe latura cu blocul in prabusire la parterul caruia a fost magazinul Sora, cat si zona de intrare in gara, cu taximetristi, fete libere, baieti cu aurolac in punga, amarati ce cauta prin gunoaie :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Tot Bucurestiul e o cloaca in paragina cu aspect de lumea a 3-a altoita cu ruina comunista sovietica:
Bucurestiul abandonat
​VIDEO FOTO Dezastrul de pe cele mai circulate trotuare din centrul Capitalei. Pavaj miscator sau lipsa de la Universitate pana la Unirii si pe Calea Victoriei
http://www.hotnews.ro/stiri-administrat ... italei.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Ce se vede in poza asta este de peste 2 ani! Zi de zi, adica peste 700 de zile de paragina si nepasare!
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Azi e show aviatic in Bucuresti, in zona de nord. Se anunta interesant, atat ca tine toata ziua, deci nu va fi concentrat. Din cate estimez cel mai interesant este in jurul pranzului, orele 12-14 si poate dupa ora 18.

http://www.bias.aero/ro/presa/noutati/p ... 22-07-2017" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

BIAS 2017 a fost extraordinar! A fost foarte multa lume! Si foarte civilizat! Cei care nu au fost au pierdut poate cel mai bun show aviatic de pana acum in Romania! Pe langa avioanele care au zburat era si o expozitie de avioane la sol, in unele avea acces publicul, am vazut piloti straini, echipaje americane care se pozau cu lumea, copii care erau primiti in interiorul aeronavelor, etc, foarte civilizat si foarte frumos! A fost cald mai ales in timpul pranzului dar dupa ora 17 a devenit mult mai ok iar seara era chiar foarte placut. Desi foarte multa lume (parea un oras intreg! Probabil acolo era populatia intreaga a unui oras mediu de provincie) nu am vazut probleme, nu a fost inghesuiala, nu au fost incidente inafara copiilor pierduti si gasiti dupa anuntul la microfon si unui mic incident in care un cetatean a anuntat la microfon un portofel pierdut cerand ca macar sa-i fie adus buletinul din portofel (pentru ca a doua zi pleca in concediu). Nu dupa multa vreme i-au gasit portofelul intreg, in aplauzele multimii.
Toate avioanele care au zburat au fost interesante dar mie mi-au placut cel mai mult cele militare care la "impresia artistica" intrec orice! Preferatul meu este.... MIG-29. Exemplarul a fost pilotat de un pilot polonez, aparatul apartinand fortelor poloneze. Sunetul acestui avion este FANTASTIC! Imi imaginez ca unii combatanti inamici o iau la fuga numai cand aud asa ceva! Parca se rupe cerul pe tine! Iar acrobatiile cu astfel de avion, fantastice! Pilotul se rupe in bucati daca nu ar fi imbracat cu un costum special care sa-l tina intreg la forte de 9G!
Fiecare avion are sunetul lui specific. Cel mai grozav fiind in opinia mea sunetul lui MIG-29!
Pe locul 2 in opinia mea e si preferatul meu..... MIG-21 ! Avionul asta e total diferit de restul celor moderne. Eu consider ca nu e avion ci mai degraba o racheta! Are cea mai frumoasa silueta pe cer. Evolutia MIG-ului 21 Lancer a fost in timpul amurgului pe cerul rosu si fara ca Soarele sa ne vina in ochi. In opinia mea cel mai bun pilot din toti vreo 200 de la Show-ul aviatic a fost romanul care a pilotat MIG-ul 21 Lancer! Avionul asta nu iarta, e o racheta asa cum am zis. Superba evolutia! Si aterizarea superba, lina, perfecta! Probabil este mult, mult mai greu de pilotat ca un avion modern asistat de computere cum e F16.
Al treilea preferat al meu a fost JAS 39 Gripen (apartinand fortelor ungare) care imi place mai mult decat F-16. Grifonul are un sound teribil..... de grifon zburator! Te baga in sperieti! In prima parte a evolutiei eram la mese unde imi vibra sa-mi sara petul din mana! Teribil! Zborul a fost foarte strans, avionul pare extrem de manevrabil! Imi place foarte mult!
Abia pe locul 4 este si al nostru F-16. Sunetul astuia e un pic mai ascutit si un pic mai mic decat primele mentionate. Spre sfarsit au fost si pilotii nostri cu F-16. Nu s-au incumetat la manevre si fitze, probabil le au de prea putina vreme. Ceilalti piloti pe F-16, polonezi si turci, foarte fitzosi, stapaneau bine avionul! Insa totusi si F-16 este impresionant cum poate sa zboare fix vertical. La un moment dat, cred ca era un pilot polonez, a zburat unul la 200Km/ora putin deasupra pistei, asta insemnand ca aproape sta pe loc, adica o viteza la care avionul nu mai are portanta. Figuri de "cobra" si alte alea, impresionant! Cert este ca pe mine cel mai mult m-au impresionat avioanele astea militare moderne, celelalte (cele cu elice de acrobatie) sunt dragute dar nu se compara! (in primul rand ca sunet). Superb se vedea in apus fortajul de la motoare! MIG-21 are o dara lunga de foc ca o racheta! Superb! Dar si escadrila romaneasca de acrobatie cu avioane colorate in steagul national a facut un spectacol SUPERB! Au fost si parasutisti cu articiii legate de picioare, s-au lansat in formatii frumoase, etc, etc. Acrobatiile au fost la cote maxime, mai ales Jurgis Kairys, teribil, nebun! Spre sfarsit (ma uitam cu binoclu) si-au dat in petec, am vazut faze la care intre aripi nu cred sa fi fost mai mult de un metru distanta!
Am facut poze dar sa vad cand am timp sa le sortez.

Cine nu a fost a scapat cel mai grozav spectacol aviatic din tot ce a fost pana acum in Romania! Intr-o atmosfera civilizata, eleganta si pe vreme minunata pentru asa ceva! Abia a doua zi, duminica, a venit canicula adevarata. Sambata a fost perfect!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Am reusit sa pun pozele pe net insa a fost greu sa gasesc care e linkul public, sa le poata vedea si cei care nu se logheaza la yahoo!

POZE BIAS2017 Baneasa, sambata 22 iulie 2017:

https://www.flickr.com/photos/bedyg/alb ... 6699508905" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Primăria Capitalei a suspendat programul de vouchere pentru biciclete, după ce a fost asaltată de cereri: peste 14.500 numai online. Ghinioniştii, la anul
http://adevarul.ro/news/bucuresti/prima ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Au facut rost de vreo 20.000 de buletine si adrese de e-mail.
Vom primi trotinetele inainte de alegeri (de 500 lei nu merge bicicleta, e prea entry level la banii aia. Insa o trotineta cu arcuri ar mai incape in 500 lei la reducere).
Deocamdata alea 5000 de pomeni se duc la pesedeii lor si neamurile lor (copii, soacra, unchi, matusa) ca nu degeaba au muncit prin campanii intru convingerea pulimii votace.
Sa speram ca pana atunci nu va mai fi la moda galeata rosie! De exemplu eu sunt ceva mai pretentios (nu ma dau la galeata, papuci, pui, punga de zahar, mici sau sticla de ulei) dar la o trotineta m-as lasa induplecat (daca are suspensie pe arcuri si claxon sa alung vacile din drum)!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Dupa cartoful tras in tzeapa din Piata Palatului vom avea cactus gigantic in Piata Alba Iulia!!! Bucurestiul are inclinatie catre monumente tzepoase. Tzeapa mica sau mare, unica sau sub forma de padure este o obsesie nationala.

Banii pentru aceste monumente mai bine erau bagati in educarea copiilor la istorie, premii pentru concursuri de istorie, etc! Deja tanara generatie habar nu are istorie nici cat un repetent in vremea impuscatului!

Decat sa bagi banii in pietroaie, mai bine bagi bani in oameni!
Insa intr-o tara de prosti e normal sa se petreaca astfel de fudulii imbecile, desuete si meltenesti! Monumentul in mijloc, de jur imprejur gropi, jeg, rahati si cladiri rapanoase.
FOTOGALERIE Cheltuieli majore pentru statui in Bucuresti cu ocazia centenarului Marii Uniri: 80 milioane de lei pentru patru statui. Monumentul "Marea Unire" va costa circa 50 milioane de lei si va fi amplasat in Piata Alba Iulia
http://www.hotnews.ro/stiri-administrat ... -iulia.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
viitorul cactus gigantic din Piata Alba Iulia (si daca ma gandesc bine aduce si cu o pi_da)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by Kostas »

Arata ca in Turkmenistan, ne vom simti ca la Astana! Ce legatura are cu unirea?????!!! Plin orasul de monumente demente !!!
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Nu are nimic romanesc, nu reprezinta nimic legat de Marea Unire, nu are nici o legatura cu nimic din cultura noastra. Este o aberatie cretina si urata, hidoasa, tepoasa pe deasupra! Un urias cactus de prost gust. Se infrateste cu cartoful tras in teapa din Piata Palatului. Din seria, tara arde si baba se piaptana, Bucurestiul fiind o cloaca infecta mai ales in centru, strazile secundare zac in ruina, jdemii de cladiri, multe monument stau sa cada singure, uratul e peste tot, cladirile noi construite in urma unor munti de dosare si munti de avize sunt in majoritate ca o piatra la rinichi pentru oras sau ca niste pumnale infipte in istorie, strazile si bulevardele asazis refacute sunt defapt ingustate si blocate si mai tare, iar orasul e sufocat de milioane de masini care nu au loc de parcare si iata, pe langa iepurasi manelari, beculete, fanfare manelare, targuri de chici, acum se construiesc si "monumente" sub conducerea sotilor din Voluntari si mafiilor din primarie (in cantec de manea)!
Insa cunoscand electoratul votac de pesede, majoratatea fiind pensionari, stiu ca nu-i deranjeaza cu nimic, defapt li se rupe cu totul. In cea mai mare parte niste melteni distrusi dupa o viata de caine, adica tarani dezaradacinati de comunisti, adusi cu forta la oras si inghesuiti in ghetouri sa lucreze in fabrici de taiat frunza la caini, intre timp demolate toate. Ghetouri comuniste care intre timp au devenit "lux" pe langa blocurile noi din rigips si alte consumabile, cu apartamente tampit proiectate la preturi halucinante! Acum bancile straine il asteapta pe melteanul de a doua generatie sa ia credit pentru cotetul de sticla si rigips, si sa-l transforme in alt tip de sclav distrus, unul cu valente asazis hipsteriste.
Dar un lucru este evident - strazile si arhitectura reflecta nivelul si tipul de civilizatie. Arhitectura si tot ce implica ea e mai importanta decat ar crede melteanul majoritar. Pentru ca atunci cand esti incojurat de uratenie si dezordine, astea se infiltreaza si in minte si in felul tau de a fi. Nu degeaba acum peste doua mii de ani stramosii greci si romani stiau ca frumosul in arhitectura tine de sanatatea si puterea unei civilizatii, unui stat. Nu si-ar fi imaginat ca peste doua mii de ani un popor va fi atat de distrus, atat de devastat moral si mental incat nu va discerne hidosenia de frumusete! O hidosenie stupida similara construita acum vreo doua mii de ani in Imperiul Roman ar fi dus la capete taiate si aruncarea autorilor in arena leilor flamanzi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1880
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by SOLO »

Am crezut ca e undeva in Korea
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by Kostas »

Cam asta este tendinta la noi, catre arhitectura tehno-asiatica, dupa model turkmen, kazah, de ghertzoi proaspat imbogatit

Asa arata Astana :D

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... yterek.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

EXCLUSIV Neglijenta care ucide: Sute de treceri de pietoni din Bucuresti nu sunt marcate de Primaria Capitalei si primariile de sector. Cate accidente s-au produs in ultimii 4 ani.

Politia Rutiera a identificat peste 350 de treceri de pietoni nemarcate cu zebra in Bucuresti, potrivit unui raspuns trimis de institutie la solicitarea HotNews.ro, iar cifra reala poate fi mai mare, la o simpla plimbare prin oras fiind vizibil ca bulevarde intregi nu sunt marcate. Aceste treceri nesemnalizate corespunzator prezinta un risc crescut de accidente deoarece soferii se uita in principal la marcajul de pe asfalt, apoi la indicatorul rutier. Zeci de accidente au loc in fiecare luna pe aceste treceri nesemnalizate.
http://www.hotnews.ro/stiri-administrat ... -4-ani.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Li se rupe la toti, sunt blindati cu hartii si nimic nu misca, totul zace in paragina intre diverse scandaluri, accidente, tragedii cand se porneste isteria, dupa care totul se aseaza cum a fost, in paragina si dezinteres.

Bucurestiul e plin de semafoare cu becurile arse! Cred ca la ora asta e mai usor sa inventariezi semafoarele care functioneaza 100%! Pentru ca la majoritatea nu le merge ceva.

Exista semafoare pe care le stiu, ca trec des in zonele alea, care au becuri arse de ani de zile!

Exista chiar si semafoare vandalizate, adica rasucite de golani, si raman asa luni de zile. De exemplu este un semafor rasucit aiurea cu 90 de grade la podul Vitan. Zace asa de luni de zile! E intors invers sa nu-l vezi.

Exista chiar si cazuri in care Dorel a pus pe stalp semne de circulatie acolo unde ar trebui sa existe vizibilitate pentru asigurare. De exemplu in piata Sfanta Vineri la trecerea principala de pietoni exista un stalp cu semne de circulatie iar acestea care acopera complet vizibilitatea pietonului care traverseaza (pe la semafor, pe zebra) din stanga-spate de unde vin masini care au voie sa treaca peste zebra chiar si cand semaforul de pietoni e verde pentru pieton, evident cu cedare de prioritate. Sunt multi soferi si mai ales soferite care vin precum berbecul la monta, iar pietonul care trece pe culoarea lui verde nu are cum sa-i vada cand vin din stanga-spate deoarece vizibilitatea ii este acoperita total de placile de circulatie montate de Dorel prea jos, ca i-a fost lene sa se suie un pic mai sus, sa le stranga in colier.
Treaba asta zace asa de ani si ani.
Indolenta totala pana cand cineva va fi calcat de masina! Si probabil se va da vina pe pieton. E posibil chiar sa fie calcat un pieton care trece pe rosu, sunt multi care alearga pe acolo dupa tramvai. Din cauza acelor table nu au cum sa vada masinile care vin cu viteza din stanga-spate si nici soferul nu-i vede bine.
Exemplul asta e ceva de bun simt, daca treci ca pieton pe acolo observi..... Daca ai minim de creier. Probabil nu de militian! Nici de Dorel!
Si mereu zic de pavele sarite, gropi, mizerie si jaf al oricarui bun public! Masinile suite complet pe trotuare stau ca bomboana pe coliva! O singura tura de mers pe jos, ca pieton, poate lamuri pe oricine de cum este administrat acest oras! Adica lasat in paragina!

Insa decidentii acestui oras nu merg niciodata ca pietoni si nu-si cunosc deloc orasul nefiind defapt nascuti aici. Iar de militieni nu am ce sa spun decat ca foarte des ii vad trecand pe rosu fara sirena, fara semnalizare si fara sa aiba o urgenta, doar ca asa poate muschii lor!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply