Difuzor stricat, strategie rezolvare problema...?

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Post Reply
aaddrryyss
Posts: 8
Joined: 13 Nov 2008, 09:04
Location: Bucuresti

Difuzor stricat, strategie rezolvare problema...?

Post by aaddrryyss »

Salutare tuturor.

Isprava: un kinder mi-a daramat o boxa (bookshelf) de pe suportul ei; cazatura pana pe parchet a fost cam de 50-60 cm, unde a aterizat oarecum "in cap" (rotita cu 180 grade fata de pozitia normala "in picioare").

Problema: difuzorul de bass/medii (avand un magnet mare, greu, invelit intr-o fierotanie consistenta pe post de ecranaj magnetic) aproape ca s-a "rupt". Din cate vad, "cosul" ce gazduieste membrana e lipit cu un adeziv de magnet. Ei bine, acest "inel" de adeziv e crapat pe jumatate din circumferinta lui, in directia in care magnetul a "tras" de el la finalul caderii. Distanta intre cele 2 piese (cos si magnet) e de 0.5-1 mm in zona rupturii.
Mi-e greu sa descriu, cel mai bine se vede in pozele atasate.

Difuzorul fiind acum descentrat, scoate un harait oribil, chiar si la volume mici.
Presand cu putere cosul de magnet (incarcand sa "inchid" acel spatiu intre ele, haraiala dispare).

Intrebare: se poate repara genul asta de defect? In mod normal stiu ca operatii uzuale includ relipirea firelor leonice, re-bobinari, inlocuiri de membrane, etc...Ce am eu aici imi seamana mai mult a re-constructie, nu stiu daca se practica in mod uzual. Poate ar fi mai bine sa-l inlocuiesc cu totul...?

Daca aveti vreun sfat (eventual unde/cui as putea sa ma adresez pentru reparatie) raman recunoscator.

L.E. probabil fac ceva gresit...am incercat sa uploadez 2 poze a ~ 100 KB fiecare; primesc mesaj de eroare ca limita maxima acceptata e de 1 KB...?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Difuzor stricat, strategie rezolvare problema...?

Post by momolo »

aaddrryyss wrote:L.E. probabil fac ceva gresit...am incercat sa uploadez 2 poze a ~ 100 KB fiecare; primesc mesaj de eroare ca limita maxima acceptata e de 1 KB...?
nu avem destul spatiu pe server, de aceea facilitatea de upload este mai mult simbolica. Poti utiliza orice serviciu gratis de postat poze, un oarecare exemplu "picasa" de la "Goagal", mai sunt si altele. Pui acolo foto si apoi linkul aici, se pot si insera pozele pana la 800X600 pixeli (exista o limitare data de formatul siteului nostru) cu linkul specific.

Difuzorul se poate repara probabil fara inlocuiri. Este mai bine decat sa cumperi altul nou in loc (deoarece in cazul boxelor cat de cat calitative, fabrica le imperecheaza; atunci cand primesti difuzor de schimb de la producator, primesti defapt un exemplar dat afara dupa sortare, adica un rebut. Diferenta intre difuzoare este in mod uzual pe la 20....30% din parametrii dar poate merge si mai departe!).

Nu mai folosi difuzorul afectat, e o greseala sa bagi curent in el dupa patanie! Ceea ce se poate intampla in cel mai nasol caz - deformarea bobinei si eventual desprinderea, afectarea acesteia.
In caz de rebobinare trebuiesc facute ambele difuzoare, nu numai cel afectat. Sarma cu care se rebobineaza ambele difuzoare (canal stanga si canal dreapta) trebuie sa fie din acelasi lot chiar daca pare identica cu cea gasita in original. Rebobinarea numai a difuzorului afectat este o treaba de carpaci.
Insa e posibil sa nu fie nevoie decat de centrare si lipire, chestie simpla pentru un mester bun.

Din ce oras esti ? (in Bucuresti cunosc niste mesteri, pretul reparatiei nu cred ca e mare daca mergi numai cu difuzorul, nu cu boxa). Despre ce boxe e vorba ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

aaddrryyss
Posts: 8
Joined: 13 Nov 2008, 09:04
Location: Bucuresti

Re: Difuzor stricat, strategie rezolvare problema...?

Post by aaddrryyss »

jumatatea cu fisura: https://www.flickr.com/photos/109802462 ... 057940515/" onclick="window.open(this.href);return false;
jumatatea fara fisura: https://www.flickr.com/photos/109802462 ... 058056774/" onclick="window.open(this.href);return false;

Sunt din Bucuresti.

Boxa este un satelit surround spate, JBL E20.
Arata cam in felul asta:
Difuzorul arata si el asa vazut din fata, ori asa vazut din spate.

Intr-adevar, daca se poate repara pe aici prin oras as fi tare multumit.

P.S. Fetitei mele de 7 ani ii pare rau de isprava, si s-a oferit sa-l legane in brate pe difuzor pana cand ii trece buba si "i se vindeca vocea". :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Difuzor stricat, strategie rezolvare problema...?

Post by momolo »

Sa nu-l mai bagi la statie pana-l repari.
:D Si sa nu te superi pe fetita ta! :D Defapt sunt convins, nici nu ai cum sa te superi!

Ti-am trimis in pm adresa reparator profesionist. In opinia mea se poate repara fara probleme.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

aaddrryyss
Posts: 8
Joined: 13 Nov 2008, 09:04
Location: Bucuresti

Re: Difuzor stricat, strategie rezolvare problema...?

Post by aaddrryyss »

Rezolvat, merci momolo.

P.S. mesterul recomandat locuieste la 2 aruncaturi de batz de mine, a fost foarte convenabil :-)

Post Reply