Oppo BDP 95 -probleme playback

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Post Reply
User avatar
alexxace10
Posts: 54
Joined: 27 Feb 2009, 13:17
Location: Bucuresti
Contact:

Oppo BDP 95 -probleme playback

Post by alexxace10 »

Salut,

As vrea un sfat de voi cu privre la un player OPPO BDP 95.

In timp ce ma uitam la un film de pe BD, imaginea s-a oprit pentru 10-15 secunde , aparatul nu a mai luat nici o comanda in fara de open disc. Am introdus discul inapoi in player si mesajul a fost ''no disc'' .La fel si cu discurile DVD si CD.
In manual ca si defect posibil la ''no disc'' este asociat printre altele:
Condensation on the Laser pick-up head
Turn on the player, eject the disc and leave the player for about an hour


L-am lasat o ora si aceiasi poveste ''no disc''.
Firma care le importa atunci cand l-am cumparat eu nu mai aduce Oppo , asa ca service-ul nu stiu cine-l face.

Daca aveti vreun sfat bun , multumesc de pe acum.

Alex
Averea:OPPO BD-95, NAD 375 BEE, YAMAHA RX-A 2020,Anthem A2 Statement, MA GS10, PSB T 65, PSB C 40, PSB B25, Cambridge Audio DVD 89, NAD DAC 1 Wireless, Pioneer CT 737

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Oppo BDP 95 -probleme playback

Post by momolo »

Asta cu condensul in manual e o chestie generica, nu are nici o legatura deoarece asa ceva apare daca il aduci de afara de la rece si il bagi imediat in priza, in aerul umed.
Dupa ceea ce ai descris imi pare ca playerul a capotat, doar e chinezarie si deci, un fapt normal. Probabilitati sunt mai multe - motorasul care invarte discul (am auzit ca e un defect frecvent la chinezarii, motorasele astea sunt foarte proaste), sursa in comutatie (poate crapa numai partial, poate arde niste chip-uri daca sare din tensiune, etc) sau chiar capul laser. Oricum, aceste aparate sunt reparabile numai daca ai sursa de piese de schimb de genul, mecanica cu totul, placa de baza cu totul sau alte placi daca mai exista. Service-ul actual se face prin inlocuire de module, nu sta nimeni sa dibuie piese pe cablaj sau componente dintr-o mecanica defecta. Si oricum, e vorba de piesulici tip SMD, nu le da nimeni de capat.
Iar faptul ca s-a stricat in timpul functionarii dovedeste un defect clar, o componenta care a cedat.

Daca in tara nu exista service cu acces la baza de date si module, aparatul e de dat la pubela.

Asa e cu chinezariile astea.....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Oppo BDP 95 -probleme playback

Post by Kostas »

Vorbeste cu Tibi Vicol de la Vicol Audio din Bucuresti. El este "parintele spiritual" al lui OPPO in Romania si autorul ipotezei stiintifice :D potrivit careia Oppo poate fi folosit ca sursa audio, oricum se pricepe la aparat, vorbeste cu el.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
alexxace10
Posts: 54
Joined: 27 Feb 2009, 13:17
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Oppo BDP 95 -probleme playback

Post by alexxace10 »

Multumesc de sfaturi si aprecieri cu privire la playerul ''haudiofil Oppo''.Oricum nu cred ca este de pubela...inca.Astazi o sa incerc sa sterg lentila sa vad ce se intampla .Poate da Domnul si se rezolva.Daca nu, o sa-l contactez pe domnul Vicol poate il resusciteaza.

Doamne Ajuta si sa auzim (de) bine!

Alex
Averea:OPPO BD-95, NAD 375 BEE, YAMAHA RX-A 2020,Anthem A2 Statement, MA GS10, PSB T 65, PSB C 40, PSB B25, Cambridge Audio DVD 89, NAD DAC 1 Wireless, Pioneer CT 737

User avatar
alexxace10
Posts: 54
Joined: 27 Feb 2009, 13:17
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Oppo BDP 95 -probleme playback

Post by alexxace10 »

Oricum, a luat drumul service-ului.
Averea:OPPO BD-95, NAD 375 BEE, YAMAHA RX-A 2020,Anthem A2 Statement, MA GS10, PSB T 65, PSB C 40, PSB B25, Cambridge Audio DVD 89, NAD DAC 1 Wireless, Pioneer CT 737

User avatar
alexxace10
Posts: 54
Joined: 27 Feb 2009, 13:17
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Oppo BDP 95 -probleme playback

Post by alexxace10 »

Chinezaria audiofila a ajuns acasa . A fost curatata lentila si suflat de praf.
Functioneaza perfect. :D
Averea:OPPO BD-95, NAD 375 BEE, YAMAHA RX-A 2020,Anthem A2 Statement, MA GS10, PSB T 65, PSB C 40, PSB B25, Cambridge Audio DVD 89, NAD DAC 1 Wireless, Pioneer CT 737

Post Reply