power supply voltage matching(vintage)

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Post Reply
User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

power supply voltage matching(vintage)

Post by comanr »

totul a inceput cu observatiile facute dupa multe ore de ascultat si anume faptul ca unele scule (cd playere, amplificatoare) se incalzesc destul de tare in functionare.

zilele trecute frunzaream un manual de service de la marantz ul cd-65, fara un scop anume doar lectura si am observat multitudinea de prize ale primarului transformatorului care poate fi setat pe cateva tensiuni prin mutarea bornelor (relipirea lor in alte pozitii).

tensiunea la mine in casa fiind de 234V am zis sa mut primarul pe 240v(era pe 220), surpriza a fost una foarte mare, "scula" nu se mai incinge asa tare si chiar lucreaza mai rece, mult mai safe din punctul meu de vedere, prelugindu si viata (cata a mai ramas).

parerea mea ca inainte sa facem reglaje/upgrade uri si alte lucruri importante ar fi bine sa verificam daca transformatoarele lucreaza la tensiunile care trebuie in sculele pe care le iubim, de obicei un transformator picat inseamna transformarea obiectului in bibelou avand in vedere multitudinea de tensiuni pe care le dau transformatoarele din sursele liniare old school.

in acest sens manualul de service chiar ajuta.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: power supply voltage matching(vintage)

Post by Shambala »

Toate tensiunile folosite intr-un cd-player sunt stabilizate.
Evident, totul este proiectat pt ca ele sa ramana in limita de stabilizare chiar si pt tensiuni de retea +/-20%.
Mutand primarul pe 240V~ au scazut tensiunile de pe circuitele stabilizatoare si deci puterea disipata (inutil in cazul de fata) pe acestea.
Atentie, daca tensiunea de retea va cobora [mult] sub valorile nominale (190V sau chiar mai putin, cum se intampla uneori iarna) exista riscul ca tensiunile furnizate in secundar de transformator sa nu mai fie suficiente pt circuitele de stabilizare (iesire din stabilizare), ducand la o proasta fct. a aparatului.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: power supply voltage matching(vintage)

Post by comanr »

asa este, insa prefer o scula care lucreaza "on the safe side" pentru ca la vintage e greu de gasit transformatoare si toti vrem sa le pastram functionale.

sculele vintage nu au tensiunile 220-240, au separat 220, 230 si 240V cel putin alea care le am eu.
manualul de service precizeaza clar ca trebuie setate corect, iarna se poate reveni pe setare de 220 de exemplu.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: power supply voltage matching(vintage)

Post by Shambala »

Pai asta ziceam, ca poate fi necesar. Iarna... daca scade tensiunea in asa hal. (La mine scade.)
Last edited by Shambala on 24 Jul 2014, 21:16, edited 1 time in total.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: power supply voltage matching(vintage)

Post by comanr »

da, de aia probabil sculele merg altfel acasa si altfel cand le iei in deplasare, am patit din astea multe, la mine problema e ca din cand in cand apar fluctuatii de tensiune destul de suparatoare, asta e reteaua, nu e pregatita vara la consumul aerelor conditionate si cand se nimeresc sa plece vreo 2 deodata plapaie becurile.

totusi frigea inainte de modificare cd playerul, mirosea chiar nasol dupa cateva ore, acum poti sa il uiti in priza, transformatorul are vreo 5 setari in primar si e din ala cu fereastra de aer intre secundar si primar, lucru.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

Post Reply