idei si informatii DIY

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: idei si informatii DIY

Post by kaav »

Scopul meu nu este sa experimentez propriu zis cum ar suna cu alte componente ca sa beneficiez de diferite ''arome'' sonore, cat faptul de a fi cat mai aproape de intentia originala a fabricantului. Vreau sa raman focusat pe aspecte care ''reseteaza'' cum deja am mai spus, timpul si uzura inevitabila asupra componentelor ''active'' din boxa. Folosesc expresia asta din simplu motiv ca trece curent prin acei condensatori. Sunt pregatit sa fiu si dezamagit dar si incantat de viitoarea modificare, deci e totul in regula :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: idei si informatii DIY

Post by momolo »

Petrescu wrote:S-au masurat ambele variante.
"s-au masurat" :lol: Cine?! Un grup de savanti sovietici? Vad ca ocolesti problema cu insumarea "conzilor" pe plus sau minus. Pe aia cu jumatate din valoare nu o stiai, altfel cotcodaceai de la inceput.

kaav, daca puneai poza de la inceput ar fi fost mai simplu. Vad 3 "conzi" electrolitici polarizati (adica normali, chiori) dintr-o specie care poate fi nasoala (sau nu), mai vad un nepolarizat galben pe care il poti schimba abia peste 100 de ani (adica lasa-l in pace daca nu-l vezi crapat, fisurat), 3 rezistente si 4 bobine. Deci, ai de incercat cu 3 "conzi" polarizati noi (chinezofili), dar ai putea sa cauti totusi in ofertele online la magazinele celebre (le stiu elforumistii, poti intreba daca nu sti) niste electrolitici nepolarizati. Sau vezi pe la Cluj (online), era firma tipului aluia nervos, Marcel, profilat pe chestii pentru boxe, avea "conzi" cu dedicatie pentru filtre in boxe, de obicei cam scump dar nu peste masura (pretul de Germania + cat te-ar costa curierul). Nu stiu daca mai exista, daca cineva mai are linkul il poate pune, nu se considera reklama.
Intai desfa o boxa (numai una cum ti-am zis), fa poze la filtru, citeste valorile si baga aici (cu link, sti).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: idei si informatii DIY

Post by kaav »

Nu am pus poza din simplu motiv ca mi-a scapat o chestie asa evidenta in momentul in care m-am hotarat sa scriu primul post aici :mrgreen: . Am urmarit dialogul, am acordat atentie aspectelor tehnice cu valoare generala. Referitor la componente, are cine sa-mi aleaga/caute componentele necesare - nu sunt o natura cu inclinatie catre aspectele tehnice, le consider prea abstracte, lipsindu-mi pregatirea necesara ca sa pot alege in completa cunostinta de cauza, singur. Ii voi spune strict ce am inteles ca merita schimbat. Mersi pentru lamurire, deci in total 3 perechi de condensatori polarizati.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: idei si informatii DIY

Post by hondaru »

Diferentele sint foarte mici. S-au masurat ambele variante.
Poate ar fi bine sa precizezi cum si ce anume s-a masurat. Daca masuratorile au fost strict de parametrii electrici cu aparatura de masura dedicata este de inteles. Daca "masuratoarea" s-a facut "urechiometric" adica s-a ascultat respectiva componenta dpdv calitate sonora este cu totul alta poveste.
Bineintles ca este extrem de greu de obtinut o valoare identica a capacitatii si rezistentei echivalente serie in cazul celor 2 variante de condensatori si poate dpdv electric diferentele sunt mici insa urechiometric pot fi mari.

Magazinul amintit de momolo este http://www.audioalchemy.ro/filtre/condensatoare.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Ma indoiesc insa ca acele boxe oricat de frumoase ar fi si oricat de mult ti-ar place sa merite investitii in condensatori foarte scumpi. Am facut o asa modificare intr-o boxa vintage cu pretentii si schimbarea nu a fost asa de nemaipomentita. S.a schimbat sunetul insa CALITATEA lui a ramas cam tot pe acolo, adica poti tuna un Trabant dar tot Trabant ramane nu ajunge BMW doar schimband motorul cu unul de BMW.
Am mai invatat de-a lungul timpului ca anumite aparate nu costa mult de pomana. Ce-i drept exista si multe care costa mult si nu suna pe masura pretului (sau nu sunt puse suficient in valoare de setup).
E bine ca esti pregatit psihologic si pentru esec. Tot ce se srie pe net ia cu un graunte de sare. :wink:
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: idei si informatii DIY

Post by kaav »

hondaru, am o atitudine relaxata fata de modificarile care vreau sa le fac in viitorul apropiat, practic vorbind e ca un fel de joaca, imi fac de lucru ca sa ma exprim altfel. Nu am intentia sa investesc in obiecte care costa prea mult, nu vreau ca rezultatul final sa fie ceva disproportionat cu valoarea boxelor care nu este mare. Referitor la aspectul - ''acele boxe oricat de frumoase'' nu este cazul aici. Au o prezenta discreta si din cauza faptului ca modelul meu de boxe are niste ornamente gri in jurul difuzoarelor (care nu imi plac) - folosesc mastile de protectie care le acopera. Mersi pentru link-ul cu componente.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: idei si informatii DIY

Post by Petrescu »

:D Eu nu cunosc decat masuratori facute cu aparate de masura. Masuratori facute cu urechea n-am vazut pana acum dar nu e timpul pierdut :) Fiind un pic mai serios, precizez ca m-am referit la masuratori de distorsiuni facute de Batman :P

Momolo la ora 10.30 eu deja dorm. Abia am reusit sa scriu si cele 3 randuri din ultimul post. Gluma ta cu valoarea condensatoarelor inseriate a fost dragutza , poate chiar au fost cititori care sa cada in plasa :D . In rest nu conteaza cum polarizezi bipolarul nou creat, in zilele noastre se gasesc mai rar electrolitici cu masa la carcasa. Pe vremuri cand erau asa, se punea terminalul comun cu carcasa la polul de impedanta scazuta ca sa nu culeaga interferente.

Kaav schimba cei 3 conzi electrilitici fara grija. Daca poti pune electrolitici nepolarizati, bipolari.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: idei si informatii DIY

Post by puf »

Eu am incercat sa fac upgrade in incinte prin schimbarea condensatorilor cu ceva mult mai performant decat bagase producatorul, uneori complet disproportionat, doar pentru ca ii aveam si nu ma costau nimic.
Rezultatul nu afost deloc grozav, dimpotriva la schimbarea electroliticilor BP cu niste MKP Mundorf sunetul parea mai curat, mai rafinat, mai precis dar pierdea din viata, din prezenta, din dinamica, se transforma in ceva distant.Au mers cateva luni in speranta ca se rodeaza dar cand am pus electrolitici la loc, a revenit sunetul specific, usor de recunoscut al seriei.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: idei si informatii DIY

Post by kaav »

Deci sa inteleg ca chiar m-as lega la cap fara sa ma doara :roll:
Cum observatiile primite sunt similare in concluzia lor si vin de la persoane diferite, inteleg ca nu se merita sa intervi si ca are rost sa schimb ceva efectiv doar daca nu mai functioneaza boxele. Sfaturile primite raman aici si cand o sa am probleme reale, rasfoiesc acest topic. Multumesc pentru raspunsuri.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: idei si informatii DIY

Post by Petrescu »

Nu se poate face upgrade acasa de catre amatori si sa iasa ceva mai bun decat ceea ce a creat fabricantul. Poate doar din intamplare. In cel mai bun caz, daca iti cunosti limitele, schimbi unele piese uzate cu alte piese cat mai asemanatoare cu cele originale. In felul asta ai o sansa sa readuci aparatul cat mai aproape de asa cum functiona el cand era nou.

Upgrade-ul, tuningul, reuseste exclusiv daca este realizat de catre un cunoscator. De ce ? Pentru ca in 99% din cazuri upgrade-ul, cresterea in calitate se obtine din calcule si idei, din teorie in primul rand. Cu cat teoria este stapanita mai bine cu atat sansele de reusita sunt mai mari si viceversa. Piesele luate la kilogram n-au nicio valoare in sunet, chiar din aur fiind, daca in spatele lor nu sta o gandire de geniu. Din pacate multi audiofili au cazut in capcana de a crede ca daca se uita intr-un aparat isi vor da seama de calitatea sunetului. Producatorii abia au asteptat sa speculeze naivitatea asta si au inceput sa puna piese colorate, piese de la anumite branduri de renume, au inceput sa aseze piesele frumos si sa ascunda cablurile cat mai bine. Din pacate audiofilii au inceput sa judece sunetul cu ochiul iar treaba asta este clar in dezavantajul lor. Neavand cunostiinte tehnice solide este clar ca niciodata nu vor pricepe corect ce se intampla acolo. Este mare pacat ca sunt indrumati ca oile catre poze frumoase dar irelevante in loc sa fie invatati sa ceara lucruri concrete stabilite precis prin masuratori. S-a lansat mitul ca ce masoara prost se aude si prost. Evident ca pana la manipulare n-a mai fost decat un pas foarte mic care a adus avantaje financiare unora.

Revenind la cazul concret, Puf tu acolo in boxa ai o circuit electric RLC, care este tocmai potrivit s-o ia razna daca umbli la el si nu ii cunosti bine parametri de functionare. Schimband condensatorul electrolitic cu unul MKP ai schimbat cateva date esentiale acolo. Cateva dintre ele sunt ESR-ul, ESL-ul si SFR-ul acelei componente. Mai sunt si altele mai subtile dar nu e ok sa intram in detalii prea mari. Ar fi trebuit macar diferenta de ESR s-o compensezi cu o componenta suplimentara rezistiva astfel incat sa nu existe sanse prea mari de oscilatii sau chiar rezonante nedorite. Daca ai obtinut involuntar un circuit nou rezonant, de obicei la frecventa inalta, s-au dus naibii toata caldura sunetului si microdetaliile care imbracau fundamentala si care dadeau un sunet plin, cu corp, relaxat. Cel mai probabil a rezultat un sunet usor steril, aparent transparent si usor congestionat.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Digilent Electronics Explorer ---> Laborator "la purtato

Post by DorinD »

DorinD wrote:Aflasem de chestia asta

https://store.digilentinc.com/electroni ... orkstation" onclick="window.open(this.href);return false;

de ceva ani dar atunci avea un pret de neatins. Verificand de curand pretul si vazand ca s-a ieftinit, l-am procurat la 300 de euro. Este un vis, practic dupa ce schitezi sau simulezi o schema poti s-o testezi intreaga sau pe bucati, avand la dispozitie o suprafata generoasa de test, aparate de masura, generatoare, surse de tensiune, referinte etc. Este potivit atat pentru analogic cat si digital.

Neavand spatiu sa ma desfasor cu hobby-ul, am evitat sa procur aparate de masura serioase --care de regula sunt voluminoase-- si am simulat SPICE exclusiv. Sau am folosit kit-uri, cu mici modificari fara risc. Dar cu "jucaria" asta ma simt in largul meu sa testez aproape orice "pe coltul mesei".

Acum sunt fermecat de impedantzmetru si de analizorul de retea. Nu numai ca pot sa determin valorile R, L sau C ale unei componente, dar pot sa urmaresc evolutia lor in frecventa, de la ce frecventa impedantele parazite preiau controlul. Pot sa vad raspunsul in frecventa, cu faza cu tot, pt. un amplificator, filtru, trafo etc. de la subunitati de Hz pana la zeci de MHz. Am inceput sa disec niste preamplificatoare RIAA, mai incolo vad eu ce-mi mai atrage atentia, ca acum am cu ce :-)

Recomand cu caldura acest produs oricui este interesat serios de electronica. Chiar si este folosit de catre studenti de ani buni si cred ca este destul de fiabil ajungand deja la versiunea "h".

Am cumparat doua placute de crossover pe 3 cai deja plantate si am vrut sa verific rapid daca sunt bune si au frecventele de cross la 500Hz si 5kHz. Cu "laboratorul" mobil am reusit sa trag dintr-un foc curbele de raspuns. Nu e deloc rau considerand ca nu le-am alimentat cu +/-12V ci cu doar +/-9V.
https://ibb.co/jMvfhq" onclick="window.open(this.href);return false;
https://ibb.co/nHPXdV" onclick="window.open(this.href);return false;
https://ibb.co/g6G0Xq" onclick="window.open(this.href);return false;
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: idei si informatii DIY

Post by momolo »

How to Run HDD Motor using a PC Sound Card / Simple way to Run Hard Drive Motor:

https://www.youtube.com/watch?v=R9Q1XrFZr5E" onclick="window.open(this.href);return false;



PS - arunc si eu o intrebare in gol - oare s-ar putea folosi un lagar de la un HDD ca lagar pentru un platan de pickup ?! (avand in vederea calitatea extraordinara a mecanicii dintr-un HDD).
Evident, la prima privire ar fi de vis un asemenea motor DD la un cdplayer. Ma indoiesc ca vreodata un cdplayer a avut un motor DD de o asemenea calitate cum sunt cele din HDD-urile de mare turatie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hbi
Posts: 44
Joined: 12 Oct 2008, 14:01
Location: iasi
Contact:

Re: idei si informatii DIY

Post by hbi »

Nu cred ca este bun, deoarece nu este destul de inalt si nu cred ca poate suporta greutatea. Lagarul de HDD fost gindit pentru mase mici si turatii mari, iar noi cautam lagare groase, inalte, cu joc infim.

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: idei si informatii DIY

Post by Mokep »

Receiver vechi european, mijlocul anilor 60, acum vreo 2 luni apare acel humm pe ambele canale - imi zic mari sanse ca nu isi mai face meseria capacitorul de filtraj Wicon- il schimb cu unul de la Vishay.
Nu mai recunosc aparatul, schimbare in rau , desi a trecut de 200 de ore de functionare.
Aveti idee care e cauza- nu e bun capacitorul cu care l-am inlocuit pe cel vechi?

Originalul de 2000uf, 50v, aprox 60*35mm, radial , black negative type KI, HUV
https://forum.beoworld.org/cfs-filesyst ... 00_169.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Am inlocuit cu acesta 38*21mm, axial, 2200ug 63v , 021 K0
https://ro.mouser.com/datasheet/2/427/021asm-239741.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: idei si informatii DIY

Post by vjvarta »

in poza originalul e de 3000. tu ai spus ca e de 2000. pana la urma cum e?

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: idei si informatii DIY

Post by Petrescu »

Bagati la cap cand schimbati condensatorii electrolitici din aparatele vechi: nu puneti echivalente noi de fitze low-ESR pentru ca dati de dracu. Aparatele vechi aveau o inductanta interna a pieselor si traseelor mare, asa era tehnologia de atunci, mai rudimentara. Condensatoarele electrolitice erau mult mai proaste, aveau ESR-ul mare. Tocmai acest parametru prost, adica ESR mare, le facea sa nu oscileze cu inductanta de care am vorbit mai sus. Punand condensatori noi cu ESR-ul extrem de mic, adica asa zisi condensatori buni, nu faci decat sa starnesti rezonante LC in alimentare cu efecte evidente in sunet. La extrem se poate arde aparatul. Inlocuiti condensatorii electrolitici vechi cu unii noi din gamele cele mai proaste, cele mai neperformante, cei mai ieftini. In niciun caz nu puneti condensatoare low-ESR. De asemenea nu puneti alti condensatori care pot functiona la tensiune mai mare. Cu cat un condensator are pe el stantata o tensiune mai mare cu atat ESR-ul lui devine mai mic. Deci daca pe cel inlocuit scrie 50v, pai de 50v pui. Foarte placuti in sunet sunt cei de la Samwha. Seriile ieftine si "proaste" ca sa le zic asa, merg perfect in aparatele vechi. Sunt condensatoare care merg cu solutii de saruri clasice. Cele noi si performante, low-ESR, folosesc solutii apoase. Pentru sursele in comutatie sunt excelenti dar pentru audio NIET. De asemenea puneti doar condensatoarele la 85 de grade celsius. Cu cat lucreaza mai sus in temperatura cu atat condensatorul este creat sa fie mai robust dar asta face praf sunetul. Deci pe scurt: condensatoare din gamele de baza, ieftini, clasici, la tensiunea la care erau si ceilalti, sa nu fie low-ESR si la 85 de grade. Firme incercate si recomandate de mine pentru aparatele vechi si nu numai, Samwha si Fujicon. Condensatori "cuminti", facuti de firme de incredere, de larga raspandire si ieftini.

Post Reply