Sigurante audiofile,CABLURI si diverse tweak-uri audio(file)

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by remoteviewer1 »

hondaru
Acum inginerii ce au mai multa experienta in proiectare/realizare/depanare vor sari ca arsi, dar realitatea este cruda si cred se bazeaza tot pe niste legi ale fizicii pe care din pacate nu vi le pot exprima pentru a avea o conversatie in contradictoriu dpdv teoretic
.

Eu zic sa nu o mai dam dupa visini cu filozofii ingineresti, pentru ca acestea nu exista. Eu insumi sunt inginer (electric) si am studiat si ceva teoria semnalelor in facultate. Nu exista niciun inginer (neinteresat de audiofilie)care sa fi ascultat vreodata efectul modificarii impedantei unui circuit sau in detaliu a capacitatii, rezistentei, etc. asupra SUNETULUI. Legea lui Ohm pentru curent continuu sau alterntiv nu are nicio treaba cu audiofilia. Daca esti muncitor la ferrari si stii cum sa montezi un motor pe masina (adica sa il prinzi in niste suruburi si sa apesi pe niste butoane), asta nu inseamna ca poti conduce ca Schumacher(si poti rade de el can iti explica ca simtea soseaua pe rotile din fata ca si cum ar fi fost unsa cu marmelada, ca stii tu ca nu ai vazut asa ceva niciodata). Traducerea semnalului in sunet este o arta care nu se poate explica in totalitate, oricat ar face unii afoni pipi in vant. Electricitatea a fost descoperita cu mult inaintea fizicii cuantice si cand a fost decoperita nu stia nimeni sa o explice. Nici acum nu sunt intelese toate fenomenele, si multe legi sunt determinate experimental.

Daca un afon ce a intrat cu dosarul la vreo facultate de inginerie (sau cu nota 6) de prin estul europei si a desfacut cateva aparate se crede expert in toate e trist... el nu e inginer (nici majoritatea din epoca comunista nu sunt)! Inginer adevarat (este destul de foarte rar acest specimen) inseamna sa proiectezi totul de la zero, sa stii sa modifici unii parametri pentru a obtine un rezultat constant si care poate fi reprodus, sa lasi la o parte ceea ce nu conteaza asa de mult pentru a obtine o solutie viabila economic. Nelson Pass spunea ca el facea primele amplificatoare prin scoala, din bucati de alte amplificatoare, nu era INGINER la vremea aceea, era un hobbyst. Manley de la VTL se apucase tarziu in viata de construit amplificatoare pe lampi, fuse inginer de sunet parca...

Problema sunetului (la modul general) este ca nimeni din lumea asta nu a gasit o metoda clara si concisa de a determina influenta diferitelor frecvente asupra creierului (insa nu de molusca a unora)!!! Din acest motiv, fiecare aude muzica diferit un pic, in functie de starea din creierului din momentul respectiv si in functie de cum e el bombardat de diferitele frecvente, fiind super sensibil la cele noi pe care nu le-a auzit, din acest motiv ne dam seama instant ca un sistem sau sunet este bun fata de cel anterior. Aceste frecvente sunt sursa probabil si a fiorilor de pe ceafa atunci cand asculti muzica noua si placuta. Din acest motiv audiofilia este un drog ce iti da dependenta, pentru ca actioneaza direct asupra creierului, exact ca la un dependent ce vrea din ce in ce mai mult.

Pentru a putea detecta diferente subtile in sunet, iti trebuie multa experienta pe sisteme valorice reprezentative, nu pe tigai ce primesc semnal din usb. Asa cum spunea cineva pe aici in trecut ca "majoritatea sistemelor suna bine", adica cele acasa la oameni, eu sunt gata sa afirm si pun si pariu: MAJORITATEA SUNA INGROZITOR!Aici ma refer la sistemele trancotarilor, a diy-lor si a unor audiofili, nu la bum tatz legat de un calculator. Unii sunt asa de stupizi, in momentul cand aud un sunet bun, se gandesc ca e o conspiratie in spate, niste cabluri de aur la pret de o casa, niste discuri de aur, ceva exista acolo "necurat"...

In concluzie eu zic sa ignoram parerile celor cu mintea inchisa si inchistata in tigai, si dam drumul la experimente!

PS. cineva spunea odata cu privire la masurarile de parametri ai aparatelor: daca nu iese bine la masuratori si se aude bine, inseamna ca nu masuram ceea ce trebuie :lol: .
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Sigurante audiofile?

Post by hersorin »

Pentru mine e foarte clar , cei care nu au auzit niciodata diferente intre cablui nu au auzit NICIODATA un sistem audiofil . Poate au ascultat diferite electronice dar NICIODATA un sistem (o gramada de electronice nu formeaza un sistem) .
Se pare ca pe celalalt forum mai sunt sustinatori a lui comanr , eu ii sfatuiesc sa asculte sisteme audiofile si dupa aia sa traga concluzii .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Sigurante audiofile?

Post by hersorin »

Si inca ceva. Cei care nu aud diferente intre cabluri sunt sigur ca nu aud diferente nici intre surse si posibil chiar intre amplificatoare .
Nu pot uita culmea audiofiliei , era cineva care audia de pe Youtube si apoi isi dadea cu parerea pe forum :D :D :D .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by momolo »

As dori sa fac o referire la (faimoasa si des invocata) TEORIE pentru ca tot ne bantuie marota (repetitiva) a unor impostori care se balacesc in libertatea lipsita de reguli a "democratiei internetului" si care promoveaza repetitiv ideea cum ca "haudiofilii este prosti deoarece ei este snobi, ei nu cunosc TEORIA, si nici nu vor sa inteleaga cum le functioneaza sculele sub capota", etc, etc, Le stim bine, nu sunt de azi, de ieri, si nici nu e patentul trollului urinator (dupa care am spalat de curand cu furtunul).

Marota asta e des invocata pe forumurile de "mesteri", de multe ori doar niste Dorei deghizati in Einstein-de-internet-la-adapostul-usernamelui, si as aduga eu, doar mesteri-lautari care si-au facut urechea pe tarafuri de boxe puse'n trepied la nunta si botez, al caror unic "argument" este, "- Eu construiesc, tu nu construiesti, eu am studii la electronica si diploma, tu nu ai diploma, degeaba tu auzi, ti se pare, este placebo, te-au dus de maimutoi!", etc, etc.

Deasemenea, ca tot sunt la obiect, unii dintre acesti "Einstein-de-internet" rezolva orice neplacere auditiva cu doua instrumente atoate-vindecatoare, equalizerul si osciloscopul! :lol: .

Care va se zica, pentru "haudiofili" carora "li se pare" ca aud diverse "placebo" ("maimutoi" care refuza un blind test, eventual facut cu capul in menghina!), iata definitia conductivitatii electrice (numită și conductibilitatea electrică specifică):
http://ro.wikipedia.org/wiki/Conductivi ... tric%C4%83" onclick="window.open(this.href);return false;

Iar aici avem un tabel foarte folositor TEORIEI:
http://www.tibtech.com/conductivity.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Astfel, putem observa ceva interesant, din punct de vedere al conductivitatii electrice (electrical conductivity) pe primul loc este ARGINTUL dupa care urmeaza CUPRUL si abia pe locul 3 si cu o diferenta substantiala este AURUL mai prost conducator.

Astfel, mitul primitivilor (care improasca jeturi pe internet) cade cu brio, cablurile din "haur" (adica aur) sunt inferioare cablurilor din cupru si celor din argint in ceea ce priveste conductivitatea electrica. Dar asta e numai o parte a adevarului (vizibila doar celor orbiti de propriul punct de vedere extrem de ingust), realitatea e mult mai complicata deoarece metalele, conductorii au mult mai multi parametrii care influenteaza interactiunea acestor materiale cu electricitatea.

Oricine incearca sa aprofundeze teoria metalelor va observa cat de complicat este totul, cat de multi parametrii pot influenta comportamentul metalelor in raport cu electricitatea!

Parerea mea, cine cunoaste cu adevarat TEORIA, cine stie cu adevarat meseria de electronist (si nu este doar un simplu depanator Radiprogresu), cine a studiat cu adevarat, nu ar trebui sa fie deloc mirat de influentele pe care le pot avea sarmele in sunet (luand in considerare intreg procesul, lantul si materialele) indiferent de felul in care este utilizata sarma, indiferent de locul acesteia in circuit, indiferent de lungimea acesteia, etc, etc.

Internetul este plin de informatie, bibliotecile si mai pline.

Astfel, invocarea unei (presupuse) calificari date printr-o diploma de bravul nostru invatamant (in unele cazuri nu exista nici acea diploma), nu constituie un argument de bagat pumnul in gura celor care au simtit, auzit cu urechile lor anumite fenomene foarte clare.

Cei care duc aceasta "lupta" ridicola pe internet (si sa nu uitam ce spunea Andrei Plesu! http://adevarul.ro/news/societate/dragu ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false; _ ) se descalifica inclusiv in raport cu afirmatia lor cum ca ar cunoaste TEORIA. In realitate, prin pozitia lor dovedesc ca nu o cunosc!

In realitate habar nu o au (indiferent ca exista si indivizi aparent mai sofisticati, de exemplu cei care incep sa posteze formule, ecuatii, citate atent decupate si alese sa le servearsca contorsionarii "adevarului lor", etc, toate acestea adresate mai ales celor care nu inteleg nici abc-ul ecuatiilor respective si care nici macar nu sunt interesati de acest studiu al TEORIEI.

Pentru cei pasionati exista biblioteci, pentru cei mai comozi dar care ar vrea sa-si arunce un ochi exista Domnul Goagal. Mai jos voi pune cateva linkuri absolut la intamplare si care nu se ocupa de "cabluri haurite" si nici de audiofilie, ci pur si simplu e vorba de TEORIE clasica care se preda la scoala!

Cine incepe sa citeasca, in scurt timp isi va da seama cat de complex este comportamentul metalelor si altor materiale nemetalice (izolatoare) in raport cu electricitatea!

Afirmatia mea e urmatoarea - cine stie cu adevarat TEORIA nu are de ce sa se mire de rezultatul unor asemenea perceptii (cele pe care unii dintre noi le descriem aici pe forum).

http://www.physics.pub.ro/Referate/BN11 ... alelor.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

http://electronics.ucv.ro/mihaium/Mater ... ubEx19.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www12.tuiasi.ro/users/112/Gh.Bad ... talice.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.tibtech.com/conductivity.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kane
Posts: 41
Joined: 23 Nov 2008, 15:38
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by kane »

Daca doar de la cateva sigurante s-a varsat atata sange pe 12 pagini, ma setez pe ESP, sa nu lunec la urmatoarele discutii :lol:...aproape ca eram gata sa intreb ce folositi cu mai mult succes, coaxial sau toslink?...dar ma abtin, sa nu ramana forumul fara membri :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile,CABLURI si diverse tweak-uri audio(f

Post by momolo »

kane, gata, topicul asta nu-ti mai apartine precum bolovanul azvarlit in lac. :D Tu l-ai aruncat dupa care o seama de nebuni se straduie sa-l scoata.
kane wrote:..aproape ca eram gata sa intreb ce folositi cu mai mult succes, coaxial sau toslink?.
ie voie sa existe si varianta in care nu folosim nici coaxial si nici toslink?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
viobio
Posts: 38
Joined: 18 Aug 2014, 10:31
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by viobio »

Imi calc pe inima...
Pe linga conductibilitatea electrica a unui conductor(ar trebui sa o cunoasca oricine care nu a chiulit de la ora de fizica) foarte importanta este capacitatea cablurilor,in special a celor de semnal,foarte importante in special cele care fac legatura intre un pickup cu doza MM/MC.Semnalul fiind extrem de mic este foarte foarte usor"denaturat" de un cablu.Producatorii seriosi de cabluri ,publica rezistivitatea electrica si capacitatea cablului per metru.
La o ascultare de pe pickup se observa cel mai usor influenta cablului de semnal,am intilnit doze care sunau prea strident cu anumite cabluri,folosind cabluri cu capacitate mai mare au fost domolite inaltele enervante,de multe ori se poate intimpla sa se foloseasca un preu bun dar care sa nu se pupe bine cu doza,in acest caz un cablu poate face minuni,timp si cabluri de experiente sa fie.
Nu sunt posesorul unui pickup,nu au fost niciodata pe placul meu,mi se pare complicat sa ascult muzica pe asa ceva,nu sunt impotriva ascultarii pe pickup, chiar imi place acel sunet analog dar.....sa puna altcineva discurile.
Experiente cu cabluri de semnal am facut destule,cele mai multe au fost facute cu cabluri intre pickup si preu pt doza,pentru altii nu pentru mine,cum am spus mai sus nu am pickup si nici nu intentionez achizitionarea unuia.
In copilarie ,adolescenta,am avut citiva guru in ale electronicii,sunetului,doar doi dintre ei si cei mai importanti pt mine,Aurelian Mateescu,Emil Marian.

Auditii placute.

VIOTUBEAMP
Nu exista cel mai bun,exista doar ce ne place noua
VIOTUBEAMP

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by glucica »

viobio wrote:... sunt multi care"nu dau tot din casa",multe "secrete"sunt pastrate doar pt ei.
Foarte adevarat. Insa de cele mai multe ori nu este vorba de egoism, ci de dorinta de a evita atacurile mitocanilor care nu concep ce nu incape in mica lor lume. Poti sa nu fii de acord cu ceva, insa fiind civilizat.Un exemplu bun este cel cu testul de sigurante al celor 2 mentionati, despre care nu s-a scris, se stia doar "pe surse".
Revenind la subiect, dupa mine, la orice cablu, sint importante urmatoarele:
0.sectiunea (mmp)
1.materialul (aliajul eventual)
2.puritatea acestuia
3.structura cristalina
4.sectiunea firului (forma)
5.dielectricul
6.modul de impletire, torsadare
7.ecranarea, acolo unde se aplica
8.elementele de conectare
Poate nu neaparat in ordinea asta, insa in principiu cam asa cred eu.
Desigur, toate acestea au consecinte in masurile fizice pe care le putem masura.

User avatar
viobio
Posts: 38
Joined: 18 Aug 2014, 10:31
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by viobio »

glucica wrote:
viobio wrote:... sunt multi care"nu dau tot din casa",multe "secrete"sunt pastrate doar pt ei.
Foarte adevarat. Insa de cele mai multe ori nu este vorba de egoism, ci de dorinta de a evita atacurile mitocanilor care nu concep ce nu incape in mica lor lume. Poti sa nu fii de acord cu ceva, insa fiind civilizat.Un exemplu bun este cel cu testul de sigurante al celor 2 mentionati, despre care nu s-a scris, se stia doar "pe surse".
Revenind la subiect, dupa mine, la orice cablu, sint importante urmatoarele:
0.sectiunea (mmp)
1.materialul (aliajul eventual)
2.puritatea acestuia
3.structura cristalina
4.sectiunea firului (forma)
5.dielectricul
6.modul de impletire, torsadare
7.ecranarea, acolo unde se aplica
8.elementele de conectare
Poate nu neaparat in ordinea asta, insa in principiu cam asa cred eu.
Desigur, toate acestea au consecinte in masurile fizice pe care le putem masura.
Pe 06.10.2014 ,am scris ca in urma cu aproximativ doi ani am facut si eu un test cu acele sigurante,stiam de ele dar nu stiam pe nimeni care sa foloseasca asa ceva,pina intr-o zi,a venit cineva la mine cu un amp pt upgrade,printre alte piese avea si sigurante audiofile.Rezultatul schimbarii sigurantelor a fost 0.
Nu exista cel mai bun,exista doar ce ne place noua
VIOTUBEAMP

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile,CABLURI si diverse tweak-uri audio(f

Post by glucica »

Inteleg. E opinia ta. Desigur, as putea intreba despre ce amplif era vorba si in ce sistem s-a facut testul, dar as putea fi etichetat drept audiofil cu aere.
Pina acum, constat, doar 3 persoane au facut teste, din care doua zic ca influenteaza si una ca nu.
In rest s-a afirmat ca ar putea sa influenteze. Si desigur, cei care cred ca nu.
Din pacate, aratind schema amplificatorului meu unor colegi mai priceputi, s-a constatat ca nu am asemenea elemente, ci doar una automata.

User avatar
viobio
Posts: 38
Joined: 18 Aug 2014, 10:31
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile,CABLURI si diverse tweak-uri audio(f

Post by viobio »

glucica wrote:Inteleg. E opinia ta. Desigur, as putea intreba despre ce amplif era vorba si in ce sistem s-a facut testul, dar as putea fi etichetat drept audiofil cu aere.
Pina acum, constat, doar 3 persoane au facut teste, din care doua zic ca influenteaza si una ca nu.
In rest s-a afirmat ca ar putea sa influenteze. Si desigur, cei care cred ca nu.
Din pacate, aratind schema amplificatorului meu unor colegi mai priceputi, s-a constatat ca nu am asemenea elemente, ci doar una automata.
Incintele Triangle Antal EX,personal nu imi plac
Amplificatorul ,un Roksan,nu mai tin minte modelul.

Imi poti trimite pe mail schema amplificatorului tau??Sunt curios.
vio_tubeamp@yahoo.com
Nu exista cel mai bun,exista doar ce ne place noua
VIOTUBEAMP

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile,CABLURI si diverse tweak-uri audio(f

Post by glucica »

N-as spune ca sistemul ala ar fi chiar miezul audiofiliei si probabil cablarea a fost modesta.
Nu stiu despre sigurante dar pe un sistem mult mai modest s-au auzit diferente intre cablurile de boxe, de ex, foarte clar.
Stiu ca tot timpul pare infatuare, dar cu cit sistemul e mai scump si mai bine pus la punct, cu atit iti reveleaza mai usor schimbari ce unora li se pot parea ridicole. Nu trebuie sa fii vreo ureche de aur.
Ti-am trimis.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile,CABLURI si diverse tweak-uri audio(f

Post by momolo »

viobio wrote:ncintele Triangle Antal EX,personal nu imi plac
Amplificatorul ,un Roksan,nu mai tin minte modelul.
pai pe astea vrei sa "auzi" sigurantele ?!
Pe bune, m-ai facut sa rad! (sigurante haudiofile la....Roksan....pe boxele alea!!!! :lol: :lol: :lol: )
Sursa era cumva un laptop?!?! (cu mp3 ???)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
viobio
Posts: 38
Joined: 18 Aug 2014, 10:31
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile,CABLURI si diverse tweak-uri audio(f

Post by viobio »

momolo,eu daca scriam ce ai scris tu dispaream instant de pe forum,vroiai sa scriu ca am probat pe altceva??Acele scule nu au fost ale mele,cum am spus nu imi plac acele incinte,cum nu imi place nimic de la Triangle
Imi pare rau dar nu pot purta o discutie cu cineva care are un ton mistocar si zeflemitor,vezi ca prin acest comportament te contrazici singur,ce a scris Plesu este foarte valabil si pt tine.

Sursa a fost un cd-player,cabluri diy din CuAg.
Acel laptop nu a fost adus de mine,nu eu am pus muzica la acea auditie,oricum ce se intimpla acolo nu are nici o treaba cu audiofilia.

Intrebare,tot esti adeptul acestor experimente,in mica lume audiofila din Bucuresti,nu este nimeni dispus sa investeasca in acele sigurante??

O rugaminte,te rog sa stergi contul meu de pe acest forum,nu ma regasesc in el.
Multumesc
O seara frumoasa.
Nu exista cel mai bun,exista doar ce ne place noua
VIOTUBEAMP

User avatar
viobio
Posts: 38
Joined: 18 Aug 2014, 10:31
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile,CABLURI si diverse tweak-uri audio(f

Post by viobio »

glucica wrote:N-as spune ca sistemul ala ar fi chiar miezul audiofiliei si probabil cablarea a fost modesta.
Nu stiu despre sigurante dar pe un sistem mult mai modest s-au auzit diferente intre cablurile de boxe, de ex, foarte clar.
Stiu ca tot timpul pare infatuare, dar cu cit sistemul e mai scump si mai bine pus la punct, cu atit iti reveleaza mai usor schimbari ce unora li se pot parea ridicole. Nu trebuie sa fii vreo ureche de aur.
Ti-am trimis.
glucica
Eu ma retrag de pe acest forum,din cite vad esti un om ok,sunt dispus sa comand eu citeva sigurante,pentru amplificatorul tau de asta am cerut schema,le schimb eu,facem o auditie in ce conditii doresti tu,stringe cit mai multi oameni care sa fie martori la auditie,facem auditia in orb,oamenii nu vor sti ce sigurante ai in amplificator,auditia o filmam.
0724156363 e nr meu. Pentru injuraturi apasati tasta 1 :D
Nu exista cel mai bun,exista doar ce ne place noua
VIOTUBEAMP

Post Reply