Cabluri alimentare diy

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Cabluri alimentare diy

Post by c_andrei »

Salutare tuturor. Am sa incept prin a-mi prezenta sistemul si apoi sa explic si ce vreau de fapt.

Boxe Triangle Altea
Amp: Thule Audio Spirit IA60B (balansate)
CD: Thule Audio Spirit 150B
Interconect XLR Proel Diehard
Interconect RCA-RCA Atlas Equator
Cablu Boxe Audioquest type 4.

Pe scurt, amplificatorul si cd-playerul au cabluri IEC ieftine (chinezarii), din cele pt pc la 5 roni. Cunoscand importanta cablurilor, as dori sa imbunatatesc aceast aspect, dar nu sunt dispus sa cheltuiesc cateva sute de roni pe ele, si ma gandeam daca ar merita sa imi fac eu unele, in regim diy. O prima varianta pt conductor ar fi un cablu de curent, multifilar, destul de gros, ce e drept ieftineala cumparata de la Dedeman sau ceva, urmand a-mi achizitiona si stecherul si mufa tot oarecum din zona aia. Alta varianta ar fi achizitionarea unor mufe mai de soi de pe net, eventual poate si a unui cablu gen Belden. Ceva idei si recomadari? Multumesc.

PS: Urmeaza ca in cel mai scurt timp posibil sa ma ocup si de fazarea corecta a aparatelor in priza (metoda cu multimetru).

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cabluri alimentare diy

Post by momolo »

Pe scurt (subiectul cablurilor IEC este mult prea stufos), in opinia mea nu merita sa te cheltuiesti pe cabluri de curent prea scumpe avand boxele alea. Am vazut scule Thule acum multi, muti ani in Bucuresti, era un dealer care le vindea in interiorul fostului magazin Senia (intre timp acest magazin s-a mutat peste drum si dealerul respectiv a disparut de multi ani, sa fie vreo 10) insa nu stiu cum suna ca nu am avut ocazia. Faptul ca sunt balansate e de bine pentru ca nu orice "trancota" este balansata. Din ce stiu, Thule e o firma daneza disparuta. In opinia mea, decat sa dai bani pe cabluri la acest sistem, mai bine incerci sa aduni pentru a-ti schimba boxele cu ceva superior.
Fazarea corecta e mai importanta, asa ca merita, oricum nu te costa nimic.
Ca sa-ti faci cabluri de curent se merita, cheltuiala nu e uriasa (fatza de pretul unora haudiofile de firma unde la cateva sute de euroi cumperi niste "entry-level"-uri). Dar cablurile sunt ultima bibileala, intai de toate trebuie sa ai un sistem audio care sa merite efortul.
Deocamda acorda atentie la fazare si prelungitoarele de curent in care mufezi sculele (nu folosi prelungitoare cu filtru si nici din alea ieftine de la piata). Cablurile IEC de plastic nu suna la fel, fiecare suna in alt fel dar la sistemul tau (avand in vedere boxele pe care le cunosc) nu stiu daca se merita pierderea de vreme cu analiza asta de sarmaraie pentru alimentare retea.
In cazul sistemelor ceva mai putin scumpe, mai de compromis, cel mai mult conteaza boxele. Acorda atentie la acest capitol si lasa cablaraia pentru alta data cand vei avea un sistem superior, altfel iti pierzi vremea si nu vei intelege nimic din "fenomenul sarmelor".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Cabluri alimentare diy

Post by c_andrei »

Dupa cum bine stim toti, audiofilia implica evolutie, si perfectionare, pe masura ce se mai "rafineaza simturile" (educa urechea) dar si cresc posibilitatile. Am inceput de cand eram copil cu boxe facute din cutii de carton sau lemn si difuri luate din televizoare, apoi vechile unitra si boxe rusesti, statii facute cu integrate, apoi cele hi-fi pioneer sony etc si tot asa. Boxele astea au fost primele care intr-adevar au sunat mai bine fata de restul pocnitorilor pe care le-am avut, si pot spune, in umila mea opinie, ca mi-am facut intrarea cu ele in lumea sunetului de calitate (cat de cat). Cu siguranta ca la momentul potrivit la voi schimba, insa momentan sunt multumit de sunet in linii mari. Mi se par potrivite pt clasica si jazz, si desi nu prea au bass si tipa putin pe medii si inalte, zic eu ca le=am potrivit bine cu Thule. Cd-Playerul suna foarte detaliat, muzical si curat, iar amplificatorul accentueaza usor frecventele joase, si in rest ramane neutru, exact ce cautam. Ce m-a bucurat si surprins pe mine a fost faptul ca intr-adevar sarmele au imbunatatit sunetul, fiecare in felul ei. Diferentele au fost notabile, dar nu pot spune ca s-a schimbat radical sunetul (nici nu ma asteptam) Subliniez faptul ca apreciez un sfat bun si constructiv de la cineva cu mai multa experienta, si voi lua in calcul un upgrade intr-un viitor, dar momentan as vrea sa scot cat de mult se poate din setupul actual. Bine, cand vine vorba de cabluri nu se pune problema sa scoti ceva bun, cat sa strici cat mai putin :).
Ca si prelungitor cu triplu am o chinezarie de 10 lei din piata, cu lipiturile refacute, dar tot chinezarie oridinara ramane. Am in plan sa cumpar un triplu stecher mai solid, mufe iec, stecher si cablu solid cu 3 fire si sa incerc sa incropesc eu un prelungitor cu triplu scurt si 2 cabluri IEC. Puteti sa imi recomandati ce grosime sa aiba cablurile? Eventual ceva firme de mufe? Multumesc frumos pt timp si sfaturi, sunt apreciate.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Cabluri alimentare diy

Post by c_andrei »

Am facut cablurile, cat si un prelungitor cu cateva prize. Am folosit triplu stecher si stecher-e Legrand si cablu de 3x2,5. Din pacate mufe IEC nu am gasit decat niste gunoaie, deocamdata pana gasesc altele mai bune raman cu astea. Desi sincer nu ma asteptam sa fie vreo diferenta, am ramas surprins. Nu as putea sa descriu exact in ce fel si de ce suna mai bine, dar pur si simplu suna mai bine. De asemenea am fazat din nou aparatele. Cu siguranta a meritat, si recomad si celor care folosesc cabluri de veioza sau chinezarii de 5 lei pt calculator sa incerce acest upgrade simplu.

SonyES
Posts: 33
Joined: 01 Feb 2013, 08:48

Re: Cabluri alimentare diy

Post by SonyES »

exista vreo lungime recomandata pentru cablurile de alimentare ?

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Cabluri alimentare diy

Post by c_andrei »

Teoretic cu cat sunt mai scurte cu atat mai bine. Eu am mers pe lungimea minima ce imi acoperea distanta dintre priza si aparat.

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: Cabluri alimentare diy

Post by ttsto »

Una din teoriile privind modul in care cablul de curent influenteaza sunetul este ca aceste cabluri se comporta ca niste antene. Plecand de la aceasta teorie, lungimea conteaza...

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Cabluri alimentare diy

Post by Shambala »

Motiv pt care se folosesc cabluri ecranate.
O solutie DIY este impletirea a 2 fire (Faza si Nul) si peste ele matisarea impamantarii care va functiona [cat de cat] si ca ecran, totul tras apoi intr-o camasa de mylar sau teflon.
IEC cat de cat ok se poate lua de la Supra, sau scumpe, de la AA din Cluj.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Cabluri alimentare diy

Post by Gabriel_Wo »

Tot teoretic, un cablu de alimentare nu trebuie sa fie mai lung de 1,5 m? :?:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cabluri alimentare diy

Post by momolo »

Gabriel_Wo wrote:Tot teoretic, un cablu de alimentare nu trebuie sa fie mai lung de 1,5 m?
intrebarea pare simpla dar nu este.
Eu am constatat indubitabil urmatoarele:
- chiar si o diferenta de lungime de 10cm face sa sune altfel (evident, pe scule de scule)
- se pare ca cel mai bine ar trebui sa aiba 150....180 cm, eu unul daca e sa aleg, prefer 175 cm. Insa am auzit cabluri de 90 cm care "sunau" de m-au lasat pe ganduri. Asa ca pana la urma nu-i nici o regula insa daca discutam de cabluri ieftine, prefer 150....180 cm. Daca discutam de cabluri nobile (= scumpe), atunci merg si mai scurte. Importante sunt materialul si constructia cablului, apoi lungimea.
- nu se aplica "regula" ca la cablurile de boxe unde intradevar, daca sunt prea lungi e de rau. Poti obtine efecte interesante si cu cabluri de curent de 5 m.

Si inca ceva care nu e legat de intrebare - in opinia mea cele mai importante sunt cablurile de curent dupa care urmeaza interconectul si abia la urma cablul de boxe unde lungimea chiar conteaza (indiferent de calitatea materialului), acestea e bine sa fie cat mai scurte.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Cabluri alimentare diy

Post by Adrian_2k8 »

Maine ma mut la Cernavoda.
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cabluri alimentare diy

Post by momolo »

Adrian_2k8 wrote:Maine ma mut la Cernavoda.
te muti degeaba, din cate stiu au oprit doua reactoare defecte.
Discutia de aici e serioasa, nu stiu daca e cazul s-o duci in derizoriu. Am auzit ca pe alte forumuri au fost banati useri care au scris ca un cablu de curent schimba sunetul. Evident, depinde de muschii moderatorului. Aici e posibil sa ajungem la situatia inversa deoarece din cate am observat (din istoria faimosului subiect cabluri) nu se poate face coabitare intre cei care aud si surzi.

Si zic asa la general, nu ma refer la careva anume, cel mai grav mi se pare sa refuzi a experimenta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Cabluri alimentare diy

Post by Adrian_2k8 »

momolo wrote:Evident, depinde de muschii moderatorului.
Sau poate de felul in care gandeste. Oricum multumesc ca m-ai facut surd. :)

PS: Cu cubuletzele alea Cardas pe care le ridicai in slavi ce se mai aude? Mai produc modificari esentiale in sunet cand le pui pe boxe (ca acum un an)? Intreb asta deoarece pana si respectivii si-au dat seama ca prea bat campii si au schimbat domeniul de folosinta de la "the gratest sound improvement ever" in "Cardas Golden Cubiods can be used as equipment footers, to isolate gear, and to create more space between equipment." :D

Inteleg ca oculta stiinta a audiofiliei inregistreaza progrese imense de la an la an.

Stiu ca am gresit forumul, dar macar sa mai invioram putin atmosfera pe aici.
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cabluri alimentare diy

Post by momolo »

Adrian_2k8 wrote:Stiu ca am gresit forumul, dar macar sa mai invioram putin atmosfera pe aici.
important este sa-ti inviorezi perceptia, nu sa ramai acelasi (incuiat/fixat) tot timpul. Dupa o vreme poti parea plictisitor daca cei din jur merg inainte in timp ce tu ramai blocat pe loc in statia microbuzului spre Cacoveanca.

Cubulete Cardas se simt in sunet pe orice le pui, scule sau boxe. Eu nu am ridicat aceste cubulete in slavi, ma confunzi. Nici nu aveam de unde sa le iau pentru proba la domiciliu nefiind prieten cu dealeru care furniza cubulete Cardas (sa capat la imprumut ca oricum, nu dau banii pe asa ceva; insa daca nu mi se pare, userul TomJones are un stoc si-ti poate explica mai bine).
Altii le-au avut, probat si scris despre ele. Eu am facut experimente cu alte cuburi din alte lemne.
Imi pare ca pe langa auz, stai prost si cu memoria, probabil la unii intervine ramoleala mai devreme.... :D , ei scuza-ma, ziceam si eu metaforic, voiam sa mai inviorez atmosfera pe aici! :wink: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Cabluri alimentare diy

Post by Adrian_2k8 »

momolo wrote:Iimportant este sa-ti inviorezi perceptia, nu sa ramai acelasi (incuiat/fixat) tot timpul.
Acelasi lucru ti l-as recomanda si eu tie. Ti-am spus de atatea ori ca inainte de a incepe constructia unei cladiri este esential sa sacrificati o oaie la ora 12 noaptea si sa ingropati oasele sub fundatie. Are efecte remarcabile, reduce acceleratia undelor seismice in structura cladirii. Dar vad ca vorbesc cu peretii.

PS: De asemenea, cateva picaturi de sange de liliac puse in betoane asigura o priza rapida a acestora si previne aparitia igrasiei (in noptile reci de iarna, mai ales in cele cu luna plina).

Dar tu tot cu Pitagora ala cu formula lui ai ramas. Vad ca nu vrei sa progresezi deloc.

:D
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

Post Reply