Material cablaj preu phono

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Material cablaj preu phono

Post by vjvarta »

Am in plan un preu phono DIY si as dori sa stiu ce material e mai potrivit pt cablajul acestuia. Cel care imi va executa cablajul mi-a oferit 3 optiuni:

Fr4 sticlotextolit 1.5mm acoperire strat cupru 30microni
Cem1 rășină epoexodica+hârtie grosime 1mm, acoperire strat cupru 18microni
Bachelita 1mm acoperire strat cupru 12microni.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Material cablaj preu phono

Post by _BGD_ »

Salut,

Nu sunt electronist de profesie.
Dar recent am avut o conversatie cu cineva de profesie, si ce pot sa iti spun este ca, sticlotextolitul este greu de cositorit (piesele pe placa), deoarece caldura aparatului de lipit se disipa rapid in extreme. Si recomandat este sa ai un letcon cu aer cald.

Sper sa iti fie de folos informatia.
Daca gresesc, cineva cu exeperienta sa ma corecteze :)

Seara buna!

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Material cablaj preu phono

Post by vjvarta »

o chestie pe care nu o stiam, mersi mult de info.

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Material cablaj preu phono

Post by hpavictor »

Mergi linistit doar pe FR4 .
CEM si bachelita sunt din secolul trecut ... bine ca nu ti-a oferit un PCB din carton presat sau parchet melaminat cu pioneze , pe care sa cositoresti componentele , ulterior sa vrapezi conexiunile intre componente :wink: ...
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

bibanu
Posts: 54
Joined: 02 Nov 2017, 09:39
Location: Otopeni

Re: Material cablaj preu phono

Post by bibanu »

vjvarta wrote:Am in plan un preu phono DIY si as dori sa stiu ce material e mai potrivit pt cablajul acestuia. Cel care imi va executa cablajul mi-a oferit 3 optiuni:

Fr4 sticlotextolit 1.5mm acoperire strat cupru 30microni
Cem1 rășină epoexodica+hârtie grosime 1mm, acoperire strat cupru 18microni
Bachelita 1mm acoperire strat cupru 12microni.
FR4 este cistigator la toate capitolele .

bibanu
Posts: 54
Joined: 02 Nov 2017, 09:39
Location: Otopeni

Re: Material cablaj preu phono

Post by bibanu »

_BGD_ wrote:Salut,

Nu sunt electronist de profesie.
Dar recent am avut o conversatie cu cineva de profesie, si ce pot sa iti spun este ca, sticlotextolitul este greu de cositorit (piesele pe placa), deoarece caldura aparatului de lipit se disipa rapid in extreme. Si recomandat este sa ai un letcon cu aer cald.

Sper sa iti fie de folos informatia.
Daca gresesc, cineva cu exeperienta sa ma corecteze :)

Seara buna!
Să il intrebi pe profesionist de ce aparatura profesionala, militară , industrială sau AMC , este realizată pe FR4 si nu pe alte materiale .

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Material cablaj preu phono

Post by vjvarta »

ok, multam tuturor pt lamuriri.

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Material cablaj preu phono

Post by hpavictor »

Componentele electronice se cositoresc pe stratul de Cu , nu pe suportul electroizolant ( FR4 , FR2 , CEM etc ) .
Ca fapt divers , puteți solicita in mod expres ca stratul de cupru sa fie de minim 35 microni , de preferat de 70 microni .
Mai gros e mai bine :wink: !
Cât despre sfaturi competente de la binevoitori , ar trebui sa descoperi de ce Accuphase folosește ca suport pentru PCB-uri FR4 sau ceramică / teflon .
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Material cablaj preu phono

Post by Petrescu »

Daca nu este complex fa-l in aer tip paianjen.

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Material cablaj preu phono

Post by hpavictor »

Nu .
Etajele predispuse la microfonie mecanică ( fix cazul preamplificatoarelor RIAA / MC MM ) PCB-urile se realizează de preferat pe suport teflon , deoarece are structura amorfă și absoarbe nativ vibrațiile nedorite .
In cazul etajelor de amplificare VAS de mare viteză (in care contează enorm capacitățile parazite inerente constructiv , PCB-urile se realizează pe suport ceramic .
Etajele de alimentare etc nu impun restricții deosebite , acolo se poate folosi FR4 .
PS : renunță definitiv în viitor la consultanța meseriașului din postarea inițială :wink: .
Este un simplu dorel .
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Material cablaj preu phono

Post by momolo »

hpavictor wrote:Etajele predispuse la microfonie mecanică ( fix cazul preamplificatoarelor RIAA / MC MM ) PCB-urile se realizează de preferat pe suport teflon , deoarece are structura amorfă și absoarbe nativ vibrațiile nedorite .
perfect adevarat. Si mai conteaza carcasa, prinderea mecanica a cablajului, culmea, chiar si rack-ul pe care sta asezat preul. Adica vibratia se traduce in semnal.... audio (zgomot, poluare, murdarie pe sunet). Evident, fenomenul e subtil si nu poate fi perceput in lipsa unor scule audio bune (si a unor urechi normale si eventual oleaca educate).
Adica la preuri e data naibii chestia asta!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Material cablaj preu phono

Post by vjvarta »

hpavictor wrote:Nu .
Etajele predispuse la microfonie mecanică ( fix cazul preamplificatoarelor RIAA / MC MM ) PCB-urile se realizează de preferat pe suport teflon , deoarece are structura amorfă și absoarbe nativ vibrațiile nedorite .
In cazul etajelor de amplificare VAS de mare viteză (in care contează enorm capacitățile parazite inerente constructiv , PCB-urile se realizează pe suport ceramic .
Etajele de alimentare etc nu impun restricții deosebite , acolo se poate folosi FR4 .
PS : renunță definitiv în viitor la consultanța meseriașului din postarea inițială :wink: .
Este un simplu dorel .

cam asa ceva cautam, niste explicatii mai amanuntite. multumesc inca o data.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Material cablaj preu phono

Post by Petrescu »

Teflon ? :) Sa fim seriosi. Omului nostru exact tichie de margaritar ii trebuie. El n-o sa fie in stare sa rezolve buclele de masa care la asemenea niveluri de semnal te mananca si noi vorbim de teflon ca substrat ? Cu siguranta ca PCB-ul va fi un semi-rateu care culmea, din cauza teflonului va mai fi si scump. Ce microfonie sa fie la un montaj paianjen cata vreme este introdus intr-o cutie iar legaturile mecanice cu aceasta cutie sunt elastice in mod natural ? Este mult mai rau sa ai un cablaj rigid cu piese cuplat rigid mecanic cu carcasa. Pur si simplu carcasa va prelua vibratiile si le va transmite montajului aproape perfect in cazul in care totul este rigid. Un montaj in aer va avea o frecventa mecanica de rezonanta joasa ceea ce va face microfonia insignifianta. Microfonia devine mai pregnanta la aceeasi valoare a amplitudinii mecanice cu cat frecventa este mai inalta, adica fix cazul unui montaj cu cablaj prins rigid de carcasa. Nici nu mai stiu de cate ori am experimentat rigidizarea sunetului, disparitia aerului dintre intrumente odata cu strangerea prea tare a suruburilor montajelor.

In mod cert un cablaj in aer are o gramada de atuuri. Exact microfonia redusa, costul derizoriu, disponibilitatea imediata, posibilitatea de interventie ori de cate ori este nevoie fara grija deteriorarii cablajului, calitatea aerului din punct de vedere electric, lucrul in 3 dimensiuni ceea ce poate oferi un avantaj enorm vis-a-vis de cuplaje capacitive, inductive, campuri elmg.Vorbind despre un circuit mic cu piese putine fara caldura acesta poate fi ecranat total electro-magnetic.

Eu imi mentin ideea ca un cablaj in aer tip paianjen este cea mai potrivita solutie practica pentru omul nostru, la acest moment, pentru acest montaj.

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Material cablaj preu phono

Post by hpavictor »

In afara de televizorul sovietic Rubin 102 , binecunoscut pentru calitățile audiofile , ce alt exemplu poți oferi pentru așa numitul montaj păianjen ?
Sau cumva era o " mica " ironie și nu m-am prins la timp :wink: ?
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Material cablaj preu phono

Post by hpavictor »

Image

Asta este o imagine cu " paianjenul " audiofil din televizorul Rubin 102 .
La acest gen de montaj te referi ?
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

Post Reply