RaimondAudio DM120H premium edition

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by kaav »

Apreciez tonul onest cu care ai raspuns. Acum dai dovada de transparenta, cel putin pentru mine :D
Evident ca nu se pun banii inaintea sunetului, dar in general pretul, chiar si aproximativ spune ceva despre conceptul in sine - preturi componente, schema aleasa care tine de experienta celui care produce ceva + cu ce modele comerciale s-ar lua la tranta dreapta fara sa iasa sifonat. Daca intr-o zi chiar vei produce ceva comercial? De ce nu...
Scopul meu nu este sa-ti minimalizez munca si interesul pentru acest domeniu, cat in functie de cat pot eu sa inteleg in general lucrurile, sa dau la o parte aspectele redundante care sa zicem fara voia ta constienta, te pun in situatii, bland spus, hilare. Partea buna din acest dialog zic eu ar fi o abordare pe viitor care nu mai lasa loc de asemenea discutii. Invatam din mers pentru ca nimeni si nimic nu sta in loc pentru noi.
O zi faina sa ai.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by momolo »

Petrescu wrote:Pretul poate apare in contextul in care vorbim despre un produs, comercial. Daca va deveni asa ceva vreodata, evident ca vom vorbi si despre un pret. In acest moment este aproape imposibil de discutat despre asa ceva. Pretul la ce ? La componente, la procesul de dezvoltare-cercetare, la manufactura, la un produs final care ar include si taxe si profit ? Etc...etc... sincer este imposibil sa vorbim despre asa ceva. Habar nu am cat ar costa real sa fie produs si habar nu am cat ar merita efectiv. Din acest motiv l-am si prezentat la sectiunea diy. Nu este mult mai interesant de ascultat intai ? De evaluat cu urechea ?
Ce naiba, punem banii inaintea sunetului ?
Greiere, esti incorigibil! Defapt asa cum te stiam.

Ti-am adresat mai sus o intrebare (daca ai deficit de atentie, e cea legata de username) si efectiv ignori. Toti te-au intrebat de pret si nu numai ca ignori, dar e ca si cum cineva te intreaba unde este strada cutare si tu raspunzi, "-Se da branza in coltz, maica!" Ce rost ar mai avea sa te intreb (oricum, ignori orice intrebare, esti setat pe monolog) care e diferenta intre un produs comercial si un produs facut de tine pe care-l vinzi ?! Te zbati sa-ti vinzi amplificatoarele finale de ani de zile, am si pus link pe oleix cu unul la revanzare... si tu, "nu e adevarat ceea ce vedem", adica stai in mijlocul targului ascuns dupa deget in timp ce toata lumea te vede.
Amesteci lucrurile (in mod voit), ce treaba are ascultarea cu pretul?! Tu inviti lumea sa-l asculte, lumea te intreaba mai intai ceva absolut de bun simt, "-Cat costa domne?!" (exemplu, "-Cat costa ceea ce ascultam aici?") si te faci ca nu auzi.

Imi aduci aminte de aia care sunau prin anii '90 la usa sa-ti vanda tot felul. Deschideai si ei incepeau sa-ti prezinte marfurile minunate. Prima intrebare, "-Cat costa?".... Se faceau ca nu aud si continuau sa turuie cat de unice si mirobolante sunt marfurile.... In zadar incercai sa afli cat vor pe marfuri, ei te fortau sa asculti discursul de marketing si te evaluau.... pentru ca stiau un lucru, daca iti spuneau de la inceput ce pret (de porc) cer, le tranteai usa in nas. Majoritatea chiar le tranteau usa in nas dar se mai gasea cate un binevoitor sa-i asculte. Dar la urma, cand afla pretul, nu cumpara nimic. Cateodata ii intrebam pe vecini cat cereau aia. Imi raspundeau si aflam ca era enorm.
Asta e o tehnica importata de la "Licurici". Aia sunt foarte naivi si diferiti de noi. Pe acolo se gasesc fraieri sa le faci capul mare in modul asta primitiv. Pentru ca multi din ei nu au avut nici o greutate in viata. Noi suntem trecuti prin toate relele si in consecinta, prudenti si in garda.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by momolo »

kaav wrote:Apreciez tonul onest cu care ai raspuns. Acum dai dovada de transparenta, cel putin pentru mine
Evident ca nu se pun banii inaintea sunetului, dar in general pretul, chiar si aproximativ spune ceva despre conceptul in sine - preturi componente, schema aleasa care tine de experienta celui care produce ceva + cu ce modele comerciale s-ar lua la tranta dreapta fara sa iasa sifonat. Daca intr-o zi chiar vei produce ceva comercial? De ce nu...
ce usor te-a aburit si pe tine! Esti prea binevoitor. Omul are un singur scop, sa vanda. Aplica tehnica pe care am descris-o mai sus si pe care multi o cunosc. Daca iti spune pretu din prima, o iei la fuga pe loc. E vai de capul lui in ceea ce priveste marketingul si PR-ul, asa cum am spus. L-as da exemplu la scoala de marketing cu, "Asa nu se face!" Deja stiu oameni (dintre cei care conteaza) care poate in trecut ar fost dispusi sa-i testeze operele dar s-au indepartat instant observand atitudinea. Cat ii priveste pe "colegii" lui de letcon.... se stie ce atitudine au fata de el.

O sa aflati (deja a scris in timp) pe ce boxe si scule mediocre si ieftine si-a testat amplificatoarele. Daca-si testa pe ceva de top ar fi cotcodacit ca parca oua Pamantul.

Din pacate daca tintesti clasa de top trebuie sa ai si scularaie de top sa poti evalua (urechimetric. In timpul asta osciloscopul il punem sa sprijine usa, sa aerisim camera. Orice trancota de bun simt, de exemplu integrat SONY din primavara 1990, daca masori, iese mirobolant, perfect, sublim! ....Daca asculti..... e altceva!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by kaav »

Nu e chiar asa :!:
In anumite situatii, daca consider ca nu sunt cu adevarat lamurit in sinea mea, las omul din fata mea sa-mi turuie chestii, ca sa-l cunosc mai bine. Deja am spun in mesaj acest aspect, dar sub o forma inofensiva. Acel ''sa dau la o parte aspectele redundante care sa zicem fara voia ta constienta'' :mrgreen:
Ce ai descris este un patern de comportament nedorit de nici un client avizat. Uitasem de genul asta de abordari la modul consient, dar un mic ghimpe era prezent. E bine ca a fost reamintit.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by kaav »

momolo wrote: ...Asta e o tehnica importata de la "Licurici". Aia sunt foarte naivi si diferiti de noi. Pe acolo se gasesc fraieri sa le faci capul mare in modul asta primitiv. Pentru ca multi din ei nu au avut nici o greutate in viata. Noi suntem trecuti prin toate relele si in consecinta, prudenti si in garda.
Dau credit de incredere la aceasta perspectiva pentru ca unul din defectele mele din trecut a fost tocmai naivitatea. Viata a fost generoasa cu mine si mi-a pus pe tava tot felul de mentori - limite, frustrari, esecuri, faptul de a fi mintit cu buna stiinta, faptul de a-mi da cu stangu' in dreptu. In timp, am investit cat am putut in mine si toate evenimentele nedorite si-au schimbat acum polaritatea si au devenit cunoastere, de care evident ca are parte oricine care nu vrea sa ramana la un nivel din trecut. O abordare care o folosesc este faptul ca eu nu pun piedica la nimeni, fiecare isi pune singur piedica.

bibanu
Posts: 54
Joined: 02 Nov 2017, 09:39
Location: Otopeni

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by bibanu »

DM120H poate fi DM120S ....cu alt ambalaj sau....poate fi alt amplificator .
Daca 120H este premium edition ......inseamna că este peste 120S , logica imi spune că ceva premium trebuie să fie mai scump decit ceva basic , nu ?
120S costă http://www.audiohome.ro/index.php?route ... uct_id=520" onclick="window.open(this.href);return false;
Last edited by bibanu on 28 Oct 2018, 11:11, edited 1 time in total.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by Petrescu »

Am rugat pe cel care a a adus banii in proiectul asta sa dea un pret amplifului ca sa nu mai fie atatea discutii.

bibanu
Posts: 54
Joined: 02 Nov 2017, 09:39
Location: Otopeni

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by bibanu »

Petrescu wrote:Am rugat pe cel care a a adus banii in proiectul asta sa dea un pret amplifului ca sa nu mai fie atatea discutii.
Omule .... lasă dumele astea că ne înghețată picioarele si marmota nu mai are ciocolată pentru ambalat ! Tu ne crezi cu ciungă in păr ? :P

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by Petrescu »

Omul a fost amabil si a facut un pret pe fuga. Il poate vedea acum cine este interesat pe site-ul specializat in vanzari.

Din pacate tonul cu care se discuta pe acest topic este mult peste rezonabil. Drept urmare nu mai vad niciun rost sa continui. O zi frumoasa in continuare tuturor.

bibanu
Posts: 54
Joined: 02 Nov 2017, 09:39
Location: Otopeni

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by bibanu »

Petrescu wrote:Omul a fost amabil si a facut un pret pe fuga. Il poate vedea acum cine este interesat pe site-ul specializat in vanzari.

Din pacate tonul cu care se discuta pe acest topic este mult peste rezonabil. Drept urmare nu mai vad niciun rost sa continui. O zi frumoasa in continuare tuturor.
Ne poți da un link către "prețul omului"?

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by Soul »

Bai nene ce-am intuit-o ieri, deci nu e 2000 de euro, e 4000, am zis eu ca face p-al dracului! :lol: :lol: :lol: http://www.audiohome.ro/index.php?route ... uct_id=520" onclick="window.open(this.href);return false;
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

bibanu
Posts: 54
Joined: 02 Nov 2017, 09:39
Location: Otopeni

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by bibanu »

Soul wrote:Bai nene ce-am intuit-o ieri, deci nu e 2000 de euro, e 4000, am zis eu ca face p-al dracului! :lol: :lol: :lol: http://www.audiohome.ro/index.php?route ... uct_id=520" onclick="window.open(this.href);return false;
Ala din link este 120S nu 120H.
Poate că "omul investitor" nu a actualizat pagina web.
Pe un alt forum cineva zicea de 5500 euro.
Acum ceva timp am văzut un 120S la vânzare cu.... 2900lei!

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by Soul »

Deci da clasa la un Electrocompaniet AW 250 http://www.comoficho.com/venta/amplific ... baja_10808" onclick="window.open(this.href);return false; ,
McIntosh MC 302 https://www.ebay.de/itm/McIntosh-MC-302 ... rk:32:pf:0" onclick="window.open(this.href);return false;
in gama asta de pret lista e lunga! Vreau sa-l ascult urgent deoarece , aici citez din Parazitii: "vreau sa dau bani falsi de pomana" , ascultand RaimondAudio sa stati geana,vreau audiofilie ma cheama datoria, sloganul meu audio e fuck-you osciloscopia!

Si cica mai umbla o vorba prin targ: "nu e audiofilu' cum se da raimondofilu' !"
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

bibanu
Posts: 54
Joined: 02 Nov 2017, 09:39
Location: Otopeni

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by bibanu »

Ce încredere poți avea in vorbele spuse de cineva , cind sustine asa ceva

"Se uita ceea ce este mai important : pe forumuri nu este obligatoriu sa se scrie numai adevaruri dar este obligatoriu sa nu ne jignim intre noi. Un forum nu este un manual de scoala fara de greseli sau enormitati. Pe un forum poti abera oricat dar nu este rezonabil sa "dai capete in gura" altora. Pe un forum poti sa fi prost dar nu este deloc bine sa fi magar. Ceea ce se scrie pe un forum nu este litera de lege, ca atare nimeni nu ar trebui sa "puna boticu" la orice scriere. Un forum este practic un loc de barfa in care atmosfera generala trebuie sa fie decenta. Un forum nu tine loc de scoala, politie, medic, institutiile statlui, etc. Din acest motiv si orgoliile ar trebui sa fie mai mici.



Cata vreme nu exageram importanta unui forum totul va ramane rezonabil, vom vedea lucrurile asa cum sunt ele de fapt, simple si fara motive de scandal"

Citatul este de pe alt forum , scris pe 23.02.2017 scriitor fiind ....ghici cine ? RaimondAudio zis Petrescu zis Trigger102 .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by momolo »

bibanu wrote:RaimondAudio zis Petrescu zis Trigger102
zis aurel pustiu (din Giurgiu :D ), supranumit "greierasul", cel care facea "preu Acuifaze cu 500 ioro mai bun decat Accuphase C-3800" (pe care nu-l vazuse nici de la distanta ascuns dupa usa). Iar la faza aia cu "piese puse la misto in aparatele Accuphase" (sa dea bine la haudiofili atehnici, a se intelege prosti si snobi) sau explicatia cum da curentul cu capul de pereti cand tre' sa dea curba la 90 grade pe cablaj (a se inteleg prost proiectat, adica numai el stie sa PROIECTEZE!), rad de fiecare data cand imi amintesc!

Deci, ce sa fac cu el ?! Are aici dovedite 3 conturi (cine stie cate mai are?!) precum si o lunga serie de minciuni si aberatii scrise pe toate forumurile de profil!

Dupa cum se vede, in trecut l-am mai somat sa se hotarasca la un singur cont, iata in 2013:

viewtopic.php?f=4&t=1615&p=26515&hilit= ... tiu#p26515" onclick="window.open(this.href);return false;

Asta se intampla in 2013!.... Au trecut.... 5 ani?! Omul e la fel, nu s-a schimbat nici un pic!

Ce ziceti?! Daca omul (asa cum il stim in stare) da o tzeapa artistica bagand in carcasele lui niste montaje gata facute de chinezi (se gaseste pe net.... orice! Mai ales din China!) Adica un fel de e-Boda. Aia asamblau placi, carcase, mufe, surse de'a gata de la o mare firma chineza care face orice pentru oricine si se numea ca sunt "made in Romania".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply