Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
  Versiune printabilă

Boxe DIY
Autor Mesaj
MesajScris: 09 Iul 2019, 15:56 
Neconectat

După ce am văzut cât de bine poate suna pe voce și instrumente acustice un difuzor vintage de bandă largă de la Telefunken, am decis să găsesc niște boxe bazate pe ceva asemănător. Căutând pe net, am dat de proiectele open baffle ale lui Lampizator cu difuzoare Saba "Greencone" și bași Altec. De exemplu:
http://www.lampizator.eu/SPEAKERS/PROJECTS/P17/Endorphine%20from%20Kingston%20Kitchen.html
A încercat cineva să facă așa ceva sau a ascultat cineva ceva asemănător?

Sus

Re: Boxe DIY
MesajScris: 03 Sep 2019, 23:22 
Neconectat

La modul general:
- o documentare serioasa e necesara la baza oricarei decizii ( mai ales dupa ce trece euforia de moment care poate impinge la decizii gresite! )
- orice solutie are parti bune dar si parti care nu plac sau nu pot fi acceptate deloc;
- difuzoarele de BL au avantaje din multe puncte de vedere si sunt agreate de multi melomani, dar, au si limitari care nu pot fi acceptate de toti;
- un difuzor BL este o solutie, un open bafle este cu totul alta solutie care are alte avantaje si alte dezavantaje, deci, fara sa ascultati si OB cu urechile proprii se poate ajunge la cheltuieli de bani , timp si materiale;
- melomanii adepti ai solutiei BL au in peste 90% din cazuri si incinte "clasice", cu difuzoare moderne sub aspectul materialelor utilizate in constructie.
Personal folosesc2 perechi de hornuri, una echipata cu difuzoare CIARE, pe 2 cai, si o pereche cu difuzoare Philips, produse in urma cu circa 80 de ani.

Sus

Re: Boxe DIY
MesajScris: 04 Sep 2019, 23:54 
Neconectat

Salut VTP! Mulțumesc pentru gânduri.
_____Din păcate o documentare serioasă nu am cum să fac. În primul rând pentru că nu mă pricep la chestii tehnice – nu știu, de exemplu, ce înseamnă BL. În al doilea rând, nici practic, la ureche, nu am cum să-mi fac o idee, căci nu cunosc pe nimeni care să fi făcut proiectul ăsta. Oricum, un lucru e clar, voi căuta pe cineva să facă boxele pentru mine.
_____Impresiile mele despre aceast proiect vin din considerațiile autorului și din mica mea experiență cu difuzoare de medii vintage, cu calotă de hârtie relativ mare (peste 10 cm), de putere mică, dar foarte sensibile: Telefunken, Philips, Dual.
Proiectul este descris aici: http://lampizator.eu/SPEAKERS/PROJECTS/ ... tchen.html
"Bibliografie" aici:
De la P12 la P25: http://lampizator.eu/SPEAKERS/PROJECTS/ ... jects.html
_____De la aceste boxe nu aștept nirvana audiofilă, soluția ultimă și bună la toate. Vreau să obțin însă ce mă interesează pe mine: o medie cât mai liniară și cu un timbru cât mai bun . De asemenea, un plus ar fi un bass cât mai nuanțat timbral. Nu urmăresc neapărat viteză, precizie, soundstage, super rezoluție, hi-fi.
_____PS: De când am scris ultima oară, am cumpărat de pe ebay difurile Saba “Greencone”, mediile și înaltele. Urmează acum partea mai dificilă a achizițiilor: să găsesc niște Altec Lansing 416 la un preț nu foarte piperat.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]