Linearizare curba de impedanta - ati incercat?

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Post Reply
AWDRobert
Posts: 71
Joined: 06 Dec 2008, 14:34

Linearizare curba de impedanta - ati incercat?

Post by AWDRobert »

Iata ce articol am gasit:
http://mariobon.com/callas09/LinearizzazioneZ.htm
Este vorba de un circuit RLC serie in paralel cu incinta - care va avea ca rezultat linearizarea / "netezirea" curbei de impedanta pe care o "vede" amplificatorul.
Nu prea vad rostul
Ati incercat solutii similare? ce parere aveti?
Robert
"doar trancotar"

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Linearizare curba de impedanta - ati incercat?

Post by katalin »

Nu e indicat sa il pui, poti sa alterezi sunetul incintei destul de serios. In mod normal producatorul ar fi trebuit sa il includa. El ar putea fi util doar daca ataci boxele cu un amplificator pe lampi.

User avatar
diy-audio
Posts: 28
Joined: 23 Jul 2009, 06:32
Location: Oradea
Contact:

Re: Linearizare curba de impedanta - ati incercat?

Post by diy-audio »

Acel circuit de liniarizare se calculeaza in mod individual pentru fiecare boxa in parte. Cel din exemplul tau este specific boxei "Opera Grand Callas" prezentat in acel articol. Acea boxa are un peeak al impedantei in jurul frecventei de 3.2khz. Daca montezi acel circuit la o alta boxa care nu are un astfel de peeak la 3.2kz e posibil sa scada foarte mult impedanta boxei respective, pana aproape de scurt circuit, moment in care amplificatorul va avea o problema.

Apoi, pe langa liniarizare, acel circuit mai introduce si niste distorsiuni de faza care pot avea un efect mult mai rau asupra sunetului. Probabil exista cazuri izolate in care aduce unele efecte pozitive. Sa nu mai zic de raspunsul in frecventa care cu siguranta va fi alterat si nu se stie in ce fel.

Daca totusi vrei sa faci asa ceva sunt cateva etape prin care trebuie sa treci:
1.masurarea raspunsului in frecventa a incintei, apoi a difuzoarelor individual;
2.masurarea impedantei si a fazei incintei precum si a difuzoarelor;
3.modelarea filtrului de separare intr-un soft specializat si calcularea si modelarea acestui circuit de liniarizare a impedantei in asa fel incat sa nu fie afectat raspunsul in frecventa si faza electrica.

AWDRobert
Posts: 71
Joined: 06 Dec 2008, 14:34

Re: Linearizare curba de impedanta - ati incercat?

Post by AWDRobert »

I-am scris lui Mario Bon:

"Hello Mario,
I own a pair of Opera Grand Callas. (I don't know what internal filter version '08 or '09 - serial number is 024)
I found your article http://mariobon.com/callas09/LinearizzazioneZ.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
What changes or benefits will bring the addition of this circuit?

If for you answer matters - I use a Yamaha AS1000 amplifier - that has a bridge topology output stage with two floating power supply. General config attached. (I have detailed service manual but is 14Mb)


Thank you in advance..."

Raspunsul lui:

"it makes the Grand Callas less sensitive respect cables lenght and amplifier output resistence.
It is important when cables are very long (say more than 3 meters).
the best thing to do is to short the cable length as possible.
All Grand Callas have the 09 cross-over version. Only the first 6 had the old version.

Mario Bon"

Inca sunt in ceata. Nu-mi este clar. Oare de ce nu sa implementat din fabricatie? (Mario lucreaza in proiectare la Unison Research) Alti producatori?
Pentru mine le prima vedere este un circuit care va creste sarcina amplificatorului, va disipa putere si scadea randamentul. Probabil defazajele U/I vor fi modificate in circuit.
Dar tensiunea la bornele incintei ar trebui sa fie aceeasi cu sau fara acest circuit suplimentar nu-i asa?
Robert
"doar trancotar"

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Linearizare curba de impedanta - ati incercat?

Post by puf »

Ma alatur sfaturilor date de cei cu experienta in domeniu constructiilor de incinte si nu recomand nici cea mai mica modificare la incinte serioase.
Raspunsul dat de Mario imi pare foarte clar, nu recomanda nici o modificare la filtru.
Am incercat si vazut modificari, in diverse incinte, de componente din filtre cu exotisme foarte scumpe cu rezultate ciudate.
Parerea mea este ca daca producatorul a ales si montat o anume componenta, performanta sau nu, este cea mai buna varianta si este echilibrul perfect si nu un compromis.Schimbarea sau modificarea nu aduce nimic bun poate aduce numai o...schimbare.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Linearizare curba de impedanta - ati incercat?

Post by momolo »

AWDRobert
Inca sunt in ceata. Nu-mi este clar. Oare de ce nu sa implementat din fabricatie? (Mario lucreaza in proiectare la Unison Research) Alti producatori?
Pentru mine le prima vedere este un circuit care va creste sarcina amplificatorului, va disipa putere si scadea randamentul. Probabil defazajele U/I vor fi modificate in circuit.
- cel mai bun raspuns este experimentarea practica.
In opinia mea, acel circuit este total daunator in ORICE combinatie cu orice amplificator.
Eu nici nu m-as gandi sa modific asemenea boxe, nici chiar la modul acesta neinvaziv; as considera o pierdere de vreme si de bani.
Ceea ce merita facut e actiunea pe simpla si banala cale stiuta de toata lumea, cautarea unei amplificari si cablari cat mai potrivite (si nu in ultimul rand, buna pozitionare in spatiul acustic, chestie care la nivelul asta de calitate se face la centimetru).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Linearizare curba de impedanta - ati incercat?

Post by DorinD »

Robert, cred c-ar trebui sa mai citesti odata raspunsul lui Mario. Eu unul, am inteles urmatoarele:

1. cel mai bine e sa folosesti cabluri de boxe cat mai scurte si un amplificator cu impedanta de iesire mica (in traducere libera "un amplif coios de peste 25kg").
2. daca macar una din conditiile de mai sus nu e indeplinita atunci merita sa incerci circuitul de linearizare deoarece efectul lui va fi benefic per ansamblu.

Tot mai e neclar?!
"It is never too late to have a happy childhood"

Post Reply