CURELE CAUCIUC

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

CURELE CAUCIUC

Post by momolo »

Am nevoie de un sfat - cum sa masor curelele dintr-o mecanica de casetofon daca le am deja uzate si largite ? Eu ma gandeam sa aproximez ochiometric mai stramte. De multe ori, de cele mai multe ori nu exista posibilitatea de a insira o atza pe fulii (spatiu stramt, inaccesibil) si oricum, treaba asta e greu de facut cu exactitate, macar cativa mm tot scapa in eroare, ceea ce e foarte mult. In majoritatea cazurilor si un mm largire, deja e prea mult.

In primul rand, cum se masoara ? Eu de obicei le puneam sa stea cerc pe masa dupa care masuram diametrul. dar multe nu stau drepte si oricum nu se poate masura foarte exact in acest fel. Ar mai fi si ideea de a desira sfoara/atza pe lungimea curelei si apoi masurare, dar metoda nu-mi pare exacta.

Alta intrebare - pentru a comanda curele la cineva care le confectioneaza, ce trebuie dat ca dimensiuni ? Bineinteles, inafara de dimensiunile sectiunii care poate fi rotunda cu diametru, patrata, dreptunghiulara sau triunghiulara cu laturi.

Este mai necesara lungimea cercului sau diametrul cercului ? In acest caz, ce se masoara ca diametru, cel interior, cel pe axa lungitudinala sau cel exterior ?

Are cineva experienta comandarii de curele de cauciuc dupa dimensiuni cerute ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hbi
Posts: 44
Joined: 12 Oct 2008, 14:01
Location: iasi
Contact:

Re: CURELE CAUCIUC

Post by hbi »

eu as taia cureaua veche si i-as masura lungimea, dupa care am calcula diametrul cercului. in functie de calitatea cauciucului, imbatrinirea se face proportional. zic ca se poate aproxima elongatia cauciucului in functie de cit de imbatrinit este. oricum nu este vorba de curea danturata, sau din materiale gen piele sau plastic si din acest motiv, chiar daca se ia mai scurta cu 2 sau 3 mm nu cred ca influienteaza viteza. nu cred ca foarte strinsa este ok, deoarece se poate sa solicite bucsele platanului sau a rolelor antrenoare, dar aici vorbim de 2 sau 3 mm diferenta.
oare producatorii nu dau nicaieri detalii despre curele? poate cu mail la producator, se obtine chiar o curea originala? merita incercat orice, mai ales ca fie un aparat mai de soi!
bafta!

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: CURELE CAUCIUC

Post by LEKTOR »

MASURARE

http://www.studiosoundelectronics.com/beltmeas.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

http://russellind.com/client/download/measure.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;



CURELE

http://russellind.com/downl.htm" onclick="window.open(this.href);return false; - BELTS AND WHEELS

http://www.turntableneedles.com/8-TRACK ... _1771.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.vintage-electronics.cc/vbelts.html" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: CURELE CAUCIUC

Post by Obelix »

Despre ce aparat e vorba :?:
Eu asi taia cureaua si asi calcula diametrul, dupa care asi comanda o curea cu 5% mai mica...
...pe e-bay... :mrgreen:

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: CURELE CAUCIUC

Post by LEKTOR »

Obelix wrote:Despre ce aparat e vorba :?:
Eu asi taia cureaua si asi calcula diametrul, dupa care asi comanda o curea cu 5% mai mica...
...pe e-bay... :mrgreen:



Eu as comanda o curea cu 5% mai mare, adaptata la recesie :mrgreen:
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CURELE CAUCIUC

Post by momolo »

Merci de raspunsuri !

Intradevar, conteaza lungimea cercului si se aproximeaza 5...10% intinderea. Conteaza si materialul, exista diferente, exista material mai dur sau mai elastic. Ideal sunt cele originale de la mama fabricii, dar daca fabrica nu mai este de mult...

PS
- nu pot taia curele care inca mai merg nestiind cand fac rost de altele noi.
- e vorba de mai multe aparate, o intreaga herghelie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: CURELE CAUCIUC

Post by Obelix »

In acest caz, e-bay te cheama, daca gasesti un producator demn de acest nume... :mrgreen:

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: CURELE CAUCIUC

Post by HighEndFan »

Cel mai simplu e aici: http://www.gummimeyer.de/
Iti alegi modelul si omul iti trimite setul de curele.
Foarte serios si marfa foarte buna. Am schimbat la vreo cateva aparate si au fost perfecte.
Si pentru modelele care nu se regasesc in lista, poti masura lungimea fara sa demontezi/tai cureaua cu o bucata de fludor care se preteaza la accesul prin zone dificile.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CURELE CAUCIUC

Post by momolo »

Super! Neamtul pare specializat mai ales pe maguri. O sa-i scriu ca e vorba de un aparat nemtesc. Merci.

Buna ideea cu fludorul. Dar am acum o mecanica superincalcita cu 5 curele....

Multumesc mult si lui LEKTOR pentru linkurile foarte misto. La unul din ele am gasit kituri curele fix pentru 4 modele pe care le am.

Pe ebay am gasit un neamt, Bottrop Alexander care mi-a spus sa-i dau dimensiuni si-mi face orice curea vreau.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: CURELE CAUCIUC

Post by Obelix »

da, dar daca iti face, nu esti sigur de calitatea materialului, asi zice chiar ca va fi "fabricat cu pila pe genunchi" (... interesant TOTUSI daca vrei sa "mariti" vreo epava pe "okazii" :wink: )
Si eu am gasit vanzatori, tot pe "bay", dar... nu trimit in RO :cry:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CURELE CAUCIUC

Post by momolo »

Obelix, eu vreau sa-mi refac pentru mine niste aparate de colectie la care tin. Nu "marit" nimic pe okazii si mai nou, nici nu as mai cumpara nimic pe ocazii, un soi de talcioc virtual unde colcaie in majoritate cocalari mincinosi care vand intradevar epave pozate si povestite frumos, loc unde se ia tzeapa la greu, loc unde cocalarii se tzepuie intre ei.
Insa de pe ebay e OK de cumparat, e un loc civilizat si majoritatea chiar vand si trimit in Romania. Esti gresit informat sau ai informatii vechi. Eu chiar am cumparat chestii care nu se trimiteau decat in tara lor de origine, caz in care au acceptat sa trimita in RO (desi era specificata numai Germania de exemplu), oamenii mai trimisesera si chiar unul mi-a transmis complimente, era multumit de tranzactiile cu Romania.

Lucrurile s-au mai schimbat, ebay a avut o politica foarte dura de vanat si eliminat tzepari, plus ca mai intervine si judecata noastra, adica e sanatos de cumparat de la oameni cu o suma mare de tranzactii pozitive, cu magazin virtual, ceea ce nu e cazul pe okaziile nationale unde exista mega-bisnitari tzepari care au istoric bogat de tranzactii, daca nu toate pozitive, cel mult "rezolvate amiabil" si care intradevar vand epave si cioara vopsita.
La unii fraieri mintiti on-line merge, inghite fraieru epava si asta e, altii fac scandal si dau epava inapoi, tranzactia e rezolvata "amiabil", istoria se sterge si tzepuiala merge mai departe. Pe ebay nu e posibil asa ceva. As spune ca am capatat o mare scarba de okazii'le astea.

Ba chiar pot spune ca majoritatea de pe ebay vand in RO, problema de baza fiind costul postei cu USA (scump!) si preturile nu tocmai mici prin UE avand in vedere ca noi pe aici nu huzurim.

Dar s-au dus vremurile alea cand auzeau astia de noi si se speriau pe loc. Am observat chiar ceva interesant - in special de la nemti se vand destule vintage, unele chiar scumpe din categoria top catre estul Europei, iar in RO exista colectionari barosani care cumpara barosan pe bani mari. Acum suntem chiar cunoscuti pe ebay-ul nemtesc, ma refer la modul pozitiv.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: CURELE CAUCIUC

Post by oake »

Confirm cele spuse de momolo
Conteaza f mult feed back-ul primit de vanzator si cel mai mult conteaza cel pe care il dai.
Mai mult chiar ebay are o noua politica f recenta :eBay buyer protection will cover your purchase price plus original shipping.
De curand mi-a sosit un cd player Rotel 855 din Anglia,extrem de bine ambalat dar care dadea error cand bagam discul.
Am schimbat 2 mail-uri cu vanzatorul,care m-a asigurat ca l-a verificat inainte de a-l trimite si mi-a returnat banii mai putin transportul.
Am dus cd-ul la doctor si l-a facut f repede...intr-adevar sarise ceva de la mecanica in timpul transportului.
Pana la urma m-am ales cu un rotel deosebit doar la pretul transportului(32 GBP)
momolo in cazul tau curelele pot fi puse intr-un plic mai special si transportul te va costa 2-3 eur...am luat multe maruntisuri de la englezi,chiar o perie de sters vinilul,care e destul de voluminoasa pt un plic si toate mi-au venit la cutia postala.
De 4 ani decand lucrez cu eBay-ul si am avut 4-5 incidente neplacute cu produsul cumparat,pot sa spun ca sunt f multumit de prestatia lor,cat si a vanzatorilor care il folosesc.
Atentie, daca plicul e mai voluminos si nu incape in cutia ta postala,ca sa nu ai surprize neplacute,de ex factorul meu postal care a vrut sa-mi lase plicul de-asupra cutiei postale,noroc cu interventia vecinului meu care s-a nimerit sa fie in zona la momentul oportun,trebuie sa te duci la posta si sa le atragi atentia ca daca plicul nu incape in cutia postala sa-ti lase o notificare si te duci si il iei direct de la posta.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: CURELE CAUCIUC

Post by cosmin »

oake wrote: Am schimbat 2 mail-uri cu vanzatorul,care m-a asigurat ca l-a verificat inainte de a-l trimite si mi-a returnat banii mai putin transportul.
Am dus cd-ul la doctor si l-a facut f repede...intr-adevar sarise ceva de la mecanica in timpul transportului.
Pana la urma m-am ales cu un rotel deosebit doar la pretul transportului(32 GBP)
Deci fair play ar fi fost sa il trimiti inapoi vanzatorului, care ar fi pierdut astfel doar pretul de vanzare iar tu ieseai la linia de plutire ! :mrgreen:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: CURELE CAUCIUC

Post by oake »

cosmin wrote:
oake wrote: Am schimbat 2 mail-uri cu vanzatorul,care m-a asigurat ca l-a verificat inainte de a-l trimite si mi-a returnat banii mai putin transportul.
Am dus cd-ul la doctor si l-a facut f repede...intr-adevar sarise ceva de la mecanica in timpul transportului.
Pana la urma m-am ales cu un rotel deosebit doar la pretul transportului(32 GBP)
Deci fair play ar fi fost sa il trimiti inapoi vanzatorului, care ar fi pierdut astfel doar pretul de vanzare iar tu ieseai la linia de plutire ! :mrgreen:
Oricum el a pierdut pretul de vanzare.
Sa il trimit inapoi insemna efort si mai ales timp pe care nu-l am.
El mi-a spus sa incerc sa il repar,lucru care s-a si intamplat,facand un simplu calcul...m-am scos.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: CURELE CAUCIUC

Post by oake »

cosmin sa nu crezi cumva ca reparatia e gratis.

Post Reply