Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
  Versiune printabilă

Re: televizoare OLED
Autor Mesaj
MesajScris: 26 Iun 2018, 14:44 
Neconectat

Am recitit ce am scris acum 6 ani si pot spune ca afirmatiile de atunci sunt 100% precise chiar daca atunci erau mai mult intuitive sau teoretice, acum panourile, televizoarele de 65" sunt accesibile si afiseaza o imagine superba.
De remarcat este faptul ca formatele noi video pun in evidenta calitatile OLED, 4k cu spatiu de culoare extins BT 2020 si formatele HDR, HLG, Dolby Vision fac spectacol.
Mai mult LG sunt singuri care ofera sunet Atmos via HDMI ARC din aplicatiile dedicate de streaming, Netflix de exemplu.
Practic asiatam la o evolutie majora a calitatii imaginii si sunetului multicanal fata de televiziunea clasica fie si HDTV, cu servicii online la cerere.
Plasma mea Pioneer m-a tinut cam 10 ani dar trebuie sa recunosc ca nu are nici cea mai vaga legatura cu OLED, sunt clase complet diferite din orice punct de vedere, nu exista comparatie.

Sus

MesajScris: 26 Iun 2018, 20:40 
Neconectat

Daca Oled vs Qled inca isca discutii iata ca din spate vine puternic mLed (microLed).
mLed va aduce o revolutie cu adevarat fiind capabil sa produca pana la 1 000 000 nit !
Sony si Samsung au aratat modele de tv -uri cu aceasta tehnologie revolutionara.
Eu unul sunt mai incantat de aplicatia acestor mLed-uri in videoproiectoare.

Sus

MesajScris: 27 Iun 2018, 08:34 
Neconectat

In 2008 si OLED era in stare incipienta, Sony aratau un monitor OLED de 10" cu rezolutia 720p ce costa 2500 euro.
Au trecut 10 ani sa avem un tv cu o diagonala decenta de 65" 4k HDR OLED, la aceelasi pret.

Revenind la partea de sunet am descoperit o treaba foarte interesanta.
Aveam receiverul Denon conectat pe cablu optic la TV si STB UPC pentru sunet stereo sau multicanal dar pentru a obtine Dolby Atoms de la Netflix, a trebuit sa folosesc conexiunea HDMI-ARC.
Sunetul vine astfel din TV in receiver prin HDMI si aici apare surpriza, este mult mai bine conturat, mai dinamic si evident apar mai multe detalii.

Initial am crezut ca este doar o senzatie dar am repetat experimentul, cateva zile la rand, cu mai multe surse pe optic, comutand intre sursa direct optic si sursa HDMI-TV-ARC-Receiver si intotdeauna rezultatul era evident.
Pe optic apare o estompare a detaliului, a conturului, a dinamicii este ca si cum pui cearceaful pe boxe.Efectul este evident, nu subtil si se aplica atat la stereo cat si la multicanal.

Pot doar sa banuiesc ca pe optic este cumva castrat, altfel nu au cum sa apara chestii in plus la HDMI.Totusi pe optic nu este un sunet prost, este plin, fin, dar la home cinema conteaza mai mult sa fie energic asa ca recomand conexiunea HDMI fie si ARC.

Sus

MesajScris: 23 Feb 2019, 12:25 
Neconectat

OLED vs Quantum Dot (QLED - Samsung sau Triluminos - Sony) : https://www.youtube.com/watch?v=HbGHURbx4B4

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]