HDTV pe cablu la UPC

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
Post Reply
puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

HDTV pe cablu la UPC

Post by puf »

Dupa cum se stie de la 1 oct UPC a lansat serviciul HD pe cablu.
Momentan sunt numai 5 posturi in format HD disponibile: TVR-HD, PRO-TV HD, Eurosport, History, Fashion HD.
Pentru receptia acestor posturi este necesar achizitionarea unui abonament ceva mai scump decat cel standard si un binenteles un receptor digital STB special.

STB-ul disponibil este un Cisco cu facilitate DVR avand inregistrare pe HDD intern, fara alternativa.
Conexiunea oferita de acest STB este HDMI cu posibilitatea de setat rezolutia automat in functie de semnal/program sau fixa 1080i, 720p, 576p, receiverul facand in acest caz procesarea semnalului video.Exista si vechea conexiune SCART precum si iesire digitala de sunet.

Am adus aceasta informatie doar din un singur motiv si anume de a preciza unele aspecte legate de calitatea imaginii.
Pe posturile HD totul este superb, magnific nu iti poti dori mai mult de la o transmisie TV cu rezerva continutului programelor "partial" HD.
Problema apare la redarea posturilor SD.

Teoretic folosind transmisia digitala, procesarea digitala, conexiunea digitala(HDMI) si afisarea digitala ar fi trebuit ca sa avem calitatea maxima.

Din pacate realitatea nu confirma asta, am facut o comparatie cu receptorul digital SD tip SA Z65 cu iesire analogica RGB si posturile SD arata mai bine pe Z65.
Testele l-am facut pe plasma Pioneer LX6090 avand conectate simultam cele doua STB unul pe HDMI si altul pe RGB.Cu aceleasi setari la plasma dar si cu setari independente menite sa optimizeze semnalele primite, rezultatul a fost acelasi.Acelasi rezultat a fost si in cazul diverselor setari din STB.

Pe HDMI ( cu STB HD) imaginea are contrast si lumina mai mare, contururi mai bine delimitate la simblori grafice sau scris (caractere) dar are o tenta artificiala si cel mai rau are zgomot digital evident mai mare, macroblocuri si artefacte vizibile.Prin RGB din STB Z65 imaginea este mai naturala, mai smooth, fara atatea balarii.Inca odata ma refer la posturile SD, pe HD este ceva superb imposibil de comparat.
Am testat si pe un Panasonic LCD 37LZD80 full-hd dar din pacate sau fericire la diagonala aia nu poti deosebi diferente la redarea posturilor SD intre cele 2 receivere, doar diferenta de contrast si lumina favorizand STB HD.
In acest conditii eu am considerat ca nu merita achizitia, receptia TVR-HD si Pro-TV HD fiind gratuita prin DVB-T iar pentru o imagine mai slaba pe SD nu se poate numi upgrade.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: HDTV pe cablu la UPC

Post by West »

Interesanta si utila prezentare.
Mai este mult pina departe. Adica pina cind va fi totul Full-HD si vom termina cu semnalul corcit.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: HDTV pe cablu la UPC

Post by puf »

Dupa jumate de an am reinstalat UPC HD.
De data asta impresiile s-au schimbat radical.
Nu stiu daca din cauza evolutiei firmware/hardware sau din imbunatatirea transmisiei.
Cert este ca receiverul DVR-HD Cisco reuseste sa depaseasca lejer vechiul SA Z65.
Conexiunea HDMI ii asigura dinamica maxima disponibila.Nu stiu ce procesor video contine dar reuseste sa faca o treaba buna imaginea HD este fara cusur atat ca dinamica, contrast, precizie culoare, miscare.
Partea interesanta este ca daca initial posturile SD pareau mai prost redate, acum exista un progres remarcabil.
Din start superioritatea apare prin sincronizarea luminanta-crominanta unde la modelul Z65 exista o problema.
Apoi contrastul si temperatura si finetea culorilor sunt evident mai bune fata de Z65.
Singura retinere aparenta este la artefactele/macroblocurile care apar la miscare masiva pe posturile SD si care par mai evidente decat pe Z65.
Real Z65 are imaginea mai soft mai putin dinamica si unele probleme se estompeaza.
Problemele se pot estompa si pe STB Cisco din setarile tv fara sa altereze alti parametrii.
Partea de inregistrare nu ma pasioneaza deloc.

Trecand peste partea tehnica sa vedem daca merita la continut.
Numarul posturilor HD a crescut la 9 si au intrat cateva interesante, HBO HD fiind cel mai apreciat in acest sens.
Pretul nu este de neglijat, daca la lansare ar fi insemnat ca trecerea la HD sa imi dubleze tariful achitat, acum cresterea a fost de numai 30% in conditiile in care am primit 3 luni gratis, fara alte taxe.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: HDTV pe cablu la UPC

Post by puf »

Revin cu amanunte interesante, legate de sunet acum.
Daca initial sunetul venit via HDMI pe televizor parea mult mai dinamic, mai detaliat, dupa ce l-am conectat pe cablu optic la receiverul multicanal diferentele au fost si mai dramatice, binenteles fata de vechiul STB SD.
In primul rand HBO-HD , National Geografic si "U" transmit nonstop Dolby Digital 5.1.

M-a fascinat sunetul de la Pacific, serialul de la HBO care era infricosator de realistic.Nu am auzit niciodata nici pe DVD sau BD o coloana sonoara atat de buna.Orice sunet era foarte real exploziile se auzeau in departare foarte joase, se putea localiza fiecare arma atat ca directie, ca distanta cat si ca tip sau calibru!
Gloantele suierau de ti se zabarlea pielea fara a fi doar efecte de impresii in surround gen Matrix.Totul suna real cu o singura exceptie focurile de arma suna mult mai tare in realitate si acopera vocile si alte sunete.
Sunetul era atat de detaliat incat se putea identifica mina creionului cu care facea notie, era sigur un HB nu H sau B.
Se aud incredibil de multe sunete perfect distincte fara a avea tendinta sa se amestece indiferent de nivelul sau frecventele redate.
Spre comparatie am comutat pe sunetul stereo din televizor trimis pe HDMI.Nu incape comparatie, vocile se pierd in multitudinea de sunete si nu se mai poate distinge ce spun, totul suna aglomerat, comprimat, compresat, lipsesc sunete.
Tot spre comparatie am dat pe canalul SD HBO sa vad diferenta la imagine.Aici era cam la fel de rau, imaginea SD era departe de detaliu HD si scadea puternic dramatismul scenelor.Scena cand tipul alunca in noroi si cade peste un cadavru plin de viermi, nu are acelasi impact ca in HD unde se vad cu misca viermii preluati din contactul din balta cu acel cadavru.Oricum imaginea HDTV este superba si nu inceteaza sa te uimeasca, orice apare chiar si in reluare pare fascinant.
TVR-HD este un program foarte interesant cu emisiuni culturale si cu ceva transmisiuni sportive.

Experienta HDTV-Doby-Digital este clar complet altceva decat SDTV-Stereo si este disponibila non stop fara sa fie necesar sa astepti sau sa urmaresti ceva, este suficient sa programezi sa inregistreze un film sau o emisiune si sa o vezi cand ai chef si timp.Nu exista nici o diferenta intre transmisia live si copie/inregistrare! :twisted:
Am vazut filme in HD care nu le-as fi cumparat sau procurat niciodata datorita lipsei de interes.Asa daca sunt difuzate in astfel de conditii merita vazute, timp sa ai.

User avatar
hbi
Posts: 44
Joined: 12 Oct 2008, 14:01
Location: iasi
Contact:

Re: HDTV pe cablu la UPC

Post by hbi »

Am mai intrebat si pe alte forumuri, dar incerc si aici, deoarece nimeni nu a avut cum sa ma ajute.
Am aflat, ca in Iasi, firma UPC a pus in circulatie cartelele CAM, care inlocuiesc mediaboxurile. Problema este ca nu toate televizoarele sint agreate de UPC, desigur nici tv-ul meu, Sony KDL40U4000. Intrebarea mea este daca UPC-ul a agreat doar tv-urile care au vrut ei, sau televizorul meu are ''ceva'' lipsa care impiedica aceasta conexiune. O fi neactualizata pagina lor pe net? Nimeni de la firma nu m-a lamurit si nici nu au catadicsit sa imi imprumute sau sa vina la mine o cartela CAM, oricita spaga le-am promis. Orice explicatie/interventie/sfat/etc este un ajutor, deoarece sint un idiot in acest domeniu. Iar daca explicatia/sfatul da si roade, dau o sticla mare de ceva tare! Sint satul de aparate si telecomenzi, sirme si cabluri, iar visul de a elimina un aparat din casa, mi-a provocat o stare de agitatie si nervozitate, simtindu-ma ca prima data. Imi cer scuze, poate nu este topicul potrivit, sper sa nu fiu etichetat ca invadator.
Toate bune!

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: HDTV pe cablu la UPC

Post by felixx »

Din pacate teveul tau nu poate functiona cu cartela UPC.
Ai aici lista cu toate sticlele agreate de ei:
http://ci.upc.ro/doc/ci24.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

Post Reply