Plasma Panasonic

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Plasma Panasonic

Post by hersorin »

Salutare
Sunt interesar sa cumpar o plasma panansonic dar inca nu sunt hotarit care. In general ma uit de pe un Digi tv deoarece locuiesc in strainatate, imaginea stiu ca nu este prea buna. Am fost astazi la magazin si am gasit mai multe modele de plasme Panansonic dar eu totusi vreau unu cu o diagonala in jur de 1 metru TH-42PY8 Full HD 1.920 x 1.080 progresiv si TH-42PV80 1,024 x 768 sunt la acelasi pret de 875 de euro si un TH-37PV80 este 775 euro.
Care credeti dumneavoastra ca merita de luat pentru un Digi tv?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Plasma Panansonic

Post by FATHER »

E suficient 42PV8 sau 37PV8.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Plasma Panansonic

Post by hersorin »

Acest tv va merge uneori si pe post de monitor de PC dar baza este Digi TV.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Plasma Panansonic

Post by hersorin »

Adica cel cu rezolutia cea mai mare adica full HD?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Plasma Panansonic

Post by hersorin »

Scuze este HD READY, si rezolutia cea mica. Am confundat Y cu V
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Plasma Panansonic

Post by hersorin »

Dar intre cel cu rezolutie mai mare si cel cu rezolutie mai mica pe Digi tv o sa fie vreo diferenta?
Daca nu este o sa il iau pe cel mai bun deoarece pentru PC cred ca o rezolutie mai mare este mai buna.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Plasma Panansonic

Post by puf »

Rezolutia mai mare este evident mai buna la folosirea pe post de monitor de PC.La redarea tv de la digi-tv imaginea va fi marginal mai slaba pe cel cu rezolutia mai mare.
Atentie insa la folosirea cu PC la retentia imaginilor statice si trebuie avut in vedere ca ai nevoie de un elicopter de PC sa rulezi perfect jocurile noi(Crysis,Far Cry2, Stalker Clear-Sky) in 1080p.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Plasma Panansonic

Post by hersorin »

Dar oare cel cu diagonala mai mica adica de 94 e mai bun decit cel de 106 pe digi tv?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Plasma Panansonic

Post by FATHER »

Da.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Plasma Panansonic

Post by hersorin »

Si de contrast ce zici pentru ca un model are 15 000:1 si celalt de 10 000:1. Care e mai bun?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Plasma Panansonic

Post by FATHER »

Eu zic ca nu poti sa-ti dai seama de diferente. Eu tin contrastul la 60% pe 37PX8-ul meu...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Plasma Panansonic

Post by momolo »

o plasma HDready se vede mai bine pe imagini TV (de la cablu) decat una fullHD.

Datele tehnice, exemplu contrastul de 15.000/1 sunt apa de ploaie. NU au nici o relevantza. Eu am vazut diferente crunte de contrast intre o plasma Samsung cu 20.000/1 si un Panasonic cu 15.000/1 in favoarea ultimului.

Exista multe subtilitati ale imaginii incat datele tehnice sunt pur marketing (pentru cei neinformati si tributari reclamelor).

Modelele Panasonic PV8 sunt doar "castrate" la inputuri insa panoul este acelasi, dar si imaginea. Diferenta de contrast din datele tehnice este data in scop de marketing, altfel s-ar vinde mai bine cea ieftina.
Dar e posibil ca seria PV80 sa fie mai atent reglata.

Intre cea de 42" si de 37", in mod evident pe aia mai mica imaginea se concentreaza mai bine din cauza marimii insa depinde mult si de distanta de privire.

Cei care isi cumpara prima oara un panou plasma dupa ce au avut numai CRT au tendinta sa caute unul cat mai mic si sa bage in seama datele tehnice.

Cei care deja au plasma cautand pe a doua, trec la pasul urmator, sa caute una cat mai ("nesimtit" :D ) de mare si sa ignore datele tehnice. :D

Dupa ce ai avut CRT, cand vi acasa cu plasma (chiar si de 37") ti se pare prea mare, o nebunie! (mai ales cand faci comparatia intre suprafatza fostului tub CRT si noul panou!)
In scurt timp te obisnuiesti si vrei una si mai mare! :lol:

Si inca ceva - am constatat diferente intre aparate, din acelasi model si chiar lot. Unele se vand usor mai bine ca altele. E pe noroc.

hersorin eu iti recomand TH-42PV80 pe care o consider raportul optim pret/calitate/necesitati actuale (cand sursele real HD sunt inca scumpe si rare).
Un asemenea panou HD ready se vede superb si pe sursa HD dar are avantajul unei calitati mai bune si pe surse SD. Un bun compromis.
Nu-ti recomand PV8 deoarece fiind o serie mai ieftina am banuiala unei calitati de executie mai putin atente. Diferenta nu se justifica.

Si nu recomand plasma pentru utilizarea ca monitor desktop PC. Insa daca iei un cablu DVI-HDMI vei constata o calitate excelenta la noile placi video PCI-E, mai ales cele de la ATI !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Plasma Panansonic

Post by hersorin »

Va multumesc la toti de raspunsuri.
Am vorbit deja cu Mosul si indata vine un TH-42PV80 .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Plasma Panansonic

Post by LEKTOR »

Hersorin, intii presupun ca este vorba de PANASONIC si nu de ceva knock-off Panansonic precum ai deschis subiectul !

Eu am o plasma Panasonic industriala / comerciala, fara difuzoare si tuner TV, dar are o multitudine de carduri modul care se pot instala - exemplu http://www.avdeals.ca/plasmaextras/plasmavideocards.htm - are 2 ani vechime dar este super ,deci cred ca ai facut o alegere buna !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

horiaantohi
Posts: 4
Joined: 24 Nov 2008, 22:22

Re: Plasma Panasonic

Post by horiaantohi »

cred ca ai ales bine. am plasma panasonic tv42pv80 din august si sunt tare incantat de ea chiar si pe semnal SD de doi bani de la RDS/RCS. am rodat-o la inceput un week-end intreg (vorba lui puf nu stiu daca este neaparat tehnic nevoie dar psihologic e musai :D ) cu discul de rodaj si acum dupa 1700 de ore mi se pare ca se vede mult mai bine decat atunci cand era noua.

Post Reply