Sistem audio-video pt home theater

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Sistem audio-video pt home theater

Post by LEKTOR »

Deci hai sa insiram aici experiente,set-upuri, sfaturi,linkuri interesante despre componentele esentiale - video player - dvd,blueray,satelit - procesor sunet - fie receiver, fie module - procesor standalone si amplificator multi canal, display - lcd,plasma,video proiector cu ecran proiector , speakers , accesorii - upscalere,cabluri,lumini ,telecomenzi,automation,.lentile
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Sistem audio-video pt home theater

Post by cosmin »

Setupul meu de cinefil, surround, este compus din:

2 surse: SACD&DVD Player Marantz DV7001 si BluRay Player Panasonic BD-30
1 receiver: varful de gama - Marantz SR8002
Boxe:
- Central: 1 x Focal CC800V
- Frontale: 2 x Focal 806V pe stand-uri
- Subwoofer: 1 x Focal SW800
- Surround: 2 x Focal SR800V
1 plasma FullHD Panasonic 42PY85
Cabluri HDMI
Cabluri pentru boxe Audioquest

Experienta pe care o ai pe acest setup este incredibila. De ex., recent am cumparat BR The Dark Knight. Diferenta este enorma, ca traire, ca experienta cinefila, fata de varianta pe DVD.
Dar am si DVD-uri exceptionale. De exemplu, trilogia Lord Of The Rings - Extended Edition. Partea a doua - Cele doua turnuri - este editia de colectie cu discul 4 - making of Gollum si statueta sa de colectie. Fiecare parte are fimul pe doua discuri echivalentul a doua blank-uri dual-layer de 8,5 GB fiecare. Chiar si fara upscaling, calitatea imaginii este exceptionala. Iar sunetul - mai bine zis coloana sonora - remarcabila - de Oscar ! Mai rar asa coloana sonora la un film !
In fond, totul este exceptional la aceasta trilogie. Incepand cu story-ul, regia, montajul, efectele vizuale, efectele speciale, coloana sonora, muzica, interpretarea actorilor, totul !
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Post Reply