Universal Player BD Marantz - Flagship

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
Post Reply
User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Universal Player BD Marantz - Flagship

Post by cosmin »

Noul player Marantz UD9004 - promite mult. In opinia mea asta poate fi si o replica la adresa "concurentului" Denon A1UDCI:

Aruncati o privire aici:
http://us.marantz.com/Products/2936.asp
si la sectiunea poze (View more images)

Si mai este si Made in Japan - lucru destul de rar pentru produsele surround din linia curenta.

http://us.marantz.com/PressRelease_Mara ... _Final.pdf
http://www.hemagazine.com/Marantz_UD9004
http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1130981

si cateva poze cu interiorul:
http://av.watch.impress.co.jp/docs/news ... 85694.html
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Universal Player BD Marantz - Flagship

Post by momolo »

6000 paray, probabil in UE 6K euroi.

Remarc ventilatorul spate. :D

Condensatorii de filtraj sunt exact cei folositi de Yamaha.

Chip-ul DSP e fain, poate cel mai bun la ora asta.

Ca design imi aminteste de Meridian.

Cred ca-i concureaza serios pe Denon.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Universal Player BD Marantz - Flagship

Post by cosmin »

momolo, de DAC-uri n-ai zis nimic :roll: :mrgreen:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Universal Player BD Marantz - Flagship

Post by LEKTOR »

"The transport looks to be the same one used in the A1, it also uses the same 32 bit AK4399 DAC's, same 10 bit HQV Realta, and the specs of the UD9004 are identical to the A1. Even the weight of the player is nearly identical."

Deci inca un multi player in categoria superioara - alaturi de Denon A1.

Inca ceva - ambele japan made, ambele cu iesiri balansate pt stereo !

Seria A1 de la Denon cu procesorul si ampul pe 10 canale imi face mai mult cu ochiul !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Universal Player BD Marantz - Flagship

Post by momolo »

momolo, de DAC-uri n-ai zis nimic
de la DAC si pana la MUZICA sau SUNET e cale lungaaaa. Nu uita asta!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Universal Player BD Marantz - Flagship

Post by cosmin »

Marantz acum se afla in situatia de a nu avea pre / power multicanal pe masura acestui player. Cred ca asta va trebui sa fie urmatoarea mutare logica.
Lektor, daca Marantz va scoate power cu 10 canale complet separate si un preu multicanal pe masura, asta ar putea sa iti schimbe alegerea, dat fiind faptul ca Marantz este mai recunoscut in materie de muzica si pe stereo decat Denon ? :P
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Universal Player BD Marantz - Flagship

Post by momolo »

cosmin
Lektor, daca Marantz va scoate power cu 10 canale complet separate si un preu multicanal pe masura, asta ar putea sa iti schimbe alegerea, dat fiind faptul ca Marantz este mai recunoscut in materie de muzica si pe stereo decat Denon ?
avand in vedere ca totusi aceste scule sunt cam imposibil de probat (oriunde pe mapamond) inainte de plata banilor, conteaza deci presupunerile si parerea unora si altora (ca pe o informatie indirecta ce trebuie filtrata).
Asa ca avand in vedere prestatia pe parte de power a receiverelor de la cele doua branduri, Denon si Marantz, eu unul as merge pe Denon fara ezitare. Din pacate Marantz in ciuda tatonarii si a sectorului de piata audiofila (ma refer la ultimele doua decenii, in trecut au facut istorie) totusi nu ofera decat amplificari subnutrite si lesinate.
Mai pe scurt, la ce receivere am auzit, Denon le surclaseaza mereu pe Marantz-urile corespondente la pret.

In opinia mea, acum Denon are o experienta mai buna in multicanal decat Marantz care mereu mi se pare overpriced.

Eu unul as vrea sa vad daca Yamaha se baga la capitolul "buldozere grele".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Universal Player BD Marantz - Flagship

Post by LEKTOR »

Cred ca momolo a spus tot ce se putea mai bine ! Am vazut procesorul ( de 32 kg ) si ampul ( de 63 kg ) de la Denon, si intradevar sint construite ca pe vremuri !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Universal Player BD Marantz - Flagship

Post by momolo »

Se fac 3 ani de cand am vazut "pe dincolo" din toata gramada de firme de profil prezentarea DENON a celui mai mare si mai complex receiver "made in Japan". Se vedea cat de colo ca firma cu pricina tintea fix catre locul unu in topul pe surround. Pe mine m-au socat mufele! Atat de multe ca ma si vedeam cu manualul de instructiuni cat cartea de telefon, deabusilea sub receiver si cu un morman de cabluri de descalcit!

Alte experiente - diverse receivere pe care ori le-am avut personal, ori le-am avut pe la mine ori le-am instalat sau doar auzit pe la altii. Intotdeauna Denon s-au descurcat cu cele mai diverse boxe, spre deosebire de alte branduri unde potriveala e mai importanta.

Personal nu-mi place sunetul oferit de Denon insa nici nu-mi displace. De exemplu, stiu la cineva un sistem (e achizitionat la indicatia mea) cu receiver Denon mai vechi si un set complet de B&W seria 600. Acel sistem suna chiar foarte bine pe surround, mai ales avand in vedere pretul mic platit.

Mie imi place mai mult ce ofera Yamaha din punct de vedere al calitatii sunetului insa stiu bine ca spre deosebire de Denon, Yamaha sunt mai putin compatibile cu diverse boxe.

Facand o medie a receiverelor testate si auzite de mine, consider ca Denon are una dintre cele mai bune oferte la banii ceruti in materie de surround pe cand Marantz una dintre cele mai proaste oferte la banii ceruti (adica sunt scumpi! Se plateste numele).
Yamaha, ca tot veni vorba, are oferta proasta in zona de jos si buna in zona medie si de sus (pret si calitate). Denon insa e bun la pret/calitate de sus pana jos.

Mai trebuie mentionat aici si Pioneer dar si ONKYO care sunt ok la sunet ca si Yamaha insa Denon sunt cei mai compatibili cu orice boxe.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Universal Player BD Marantz - Flagship

Post by cosmin »

momolo wrote: Personal nu-mi place sunetul oferit de Denon insa nici nu-mi displace.
Nu esti hotarat, alba, neagra, sau amandoua simultan ? :lol:
momolo wrote: Facand o medie a receiverelor testate si auzite de mine, consider ca Denon are una dintre cele mai bune oferte la banii ceruti in materie de surround pe cand Marantz una dintre cele mai proaste oferte la banii ceruti (adica sunt scumpi! Se plateste numele).
Yamaha, ca tot veni vorba, are oferta proasta in zona de jos si buna in zona medie si de sus (pret si calitate). Denon insa e bun la pret/calitate de sus pana jos.

Mai trebuie mentionat aici si Pioneer dar si ONKYO care sunt ok la sunet ca si Yamaha insa Denon sunt cei mai compatibili cu orice boxe.
Am ascultat Denon incepand cu modele ieftine cum ar fi 1909 si terminand cu 3808. Sunet rece, metalic, lipsit de orice fel de muzicalitate si naturalete. Dupa maxim un sfert de ora incepe chiar sa ma irite, sa ma deranjeze la urechi.
N-am ascultat inca 4308, 5308, dar daca pastreaza aceeasi linie rezultatul este usor de anticipat. Desi incepand cu 4308 observ ca au transformator toroidal si sunt Made in Japan - asta ar fi un punct de plecare bun. Si inca, modelul 5308 arata extrem de promitator vis-a-vis de arhitectura interioara :wink:
Manifest o extrem de mare curiozitate/admiratie fata de flagship-urile separate actuale pre + power, insa pana la proba contrarie - auditiva - prefer sa fiu rezervat, chiar daca constructia fizica ar trebui sa sugereze ca e vorba de ceva foarte serios. Sincer sa fiu sunt chiar foarte interesat la o adica sa ascult combinatia, dar, cum bine observai, cam greu sa asculti asa ceva inainte de a cumpara. :|
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Universal Player BD Marantz - Flagship

Post by LEKTOR »

Chiar daca nu poti asculta, poti cel putin sa aflii alte impresii de la alti zeci de posesori - de ex pt Denon seria A1

- http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1006957" onclick="window.open(this.href);return false;

- si ceva f.f.f. complet dedicat acestui subiect - http://avppoaowners.wetpaint.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Poate o fi asa ceva dedicat si seriei de la Marantz !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Post Reply