Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
  Versiune printabilă

Re: Vintage romanesti.
Autor Mesaj
MesajScris: 23 Mai 2017, 11:21 
Neconectat

In loc de SDT9207 erau 2n3055, etc...trafuri care baraiau, nu mai zic de boala cronica, tastere cu probleme, potzii harraiau...

1) HAMA IR115MS 2) ALBRECHT DR460C.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES.
1) În Living 2) în Dinning.

Sus

MesajScris: 23 Mai 2017, 12:00 
Neconectat

Inca ceva ce chiar el mi a spus legat de a350: fiind schema copiata dupa japonezi, original a fost destinata a lucra la 6 ohmi nu la 4 la ce e declarat in manual si pe spate. Dar desi nu se ardeau (poate suporta 2 ohmi fara sa se defecteze ea in sine , dar nu fara urmari uneori catastrofale asupra difuzoarelor ), se auzeau prea dur. Pe 6 ohmi nu ii scadea puterea semnificativ, oricum si pe 8 ohmi putea sa dea peste 35 w, dar suna mai temperat.

Alte gafe dupa 1988, au fost imperecherile tranzistoarelor finali si prefinali...

Sus

MesajScris: 23 Mai 2017, 12:02 
Moderator
Neconectat

Kross, nu e prima oara cand zic asta, semeni (la exprimare si debit) cu unul din cei mai teribili troli de pe forumurile "de profil" (care de curand a fost banat definitiv ....a doua oara..... :lol: "definitiv" e o notiune relativa pe audioweb, dupa ce aici fusese banat cu un definitiv mai putin relativ si mai definitiv :lol: ).
Pe bune, parca postezi isteric (trolul respectiv pare cam isteric de felul lui, adica genul super impulsiv care nu se poate abtine), in serie si de multe ori pari sa nu citesti nimic la subiectul unde postezi (de aceea repeti ca o placa LP deraiata aceleasi chestii la infinit).
Alta chestiune ciudata la tine - la inceput parca din ce retin spuneai ca nu le ai cu electronica dupa care in unele posturi pari sa fi foarte in tema (cu letconul in mana).
Insa de remarcat (si de lauda pana acum) te-ai pastrat numai in topicurile si sectiunile forumului care te intereseaza, adica zona trancotara-vintage.

Daca as sti ca ai cu adevarat un amplif IEI A-350, ti-as spune in privat despre ce e vorba, sa vad ce parere ai.
Daca nu esti trolul celebru de care am mentionat, trimite-mi nr de tel pe privat sa te sun si discutam direct la subiectul IEI, adica iti spun "secretul".

Eu am avut pe vremuri mult timp trancota asta cu drag si a fost bun ani de zile pentru mine, erau alte vremuri. Cand m-am prins de problema (defapt era plin de probleme) am tot proiectat sa-l modific (adica imbunatatesc) insa nu am terminat proiectele din lipsa de timp, resurse si pentru ca prin 1986 am trecut pe amplificari "capitaliste" care nu mai aveau nevoie de nici o modificare. Sigur am scris (de data asta ma repet eu ca un LP deraiat), primul "capitalist" care l-a inlocuit pe IEI A-350 la mine, a fost un Technics SU-V3 ( https://www.hifiengine.com/images/model ... _panel.jpg ) care pe langa modul cum arata (superb) suna cu un rafinament pe care IEI nici nu-l visa. Tin minte ca atunci cand l-am luat am dat de baut (vodka Stolichnaya originala din URSS, se putea obtine numai prin comanda la "Mercur". Cine a trait in vremurile alea stie ce era o comanda la Mercur - un fel de loteria bonurilor fiscale, adica tot atatea sanse aveai si atunci sa obti o comanda telefonica la Mercur). Pana sa ne facem pulbere cu vodka aia minunata dupa care nu te durea capul, ne-am crucit cum poate sa sune Technics alta muzica decat marlanul bubuitor de IEI. Atunci s-a confirmat prima oara fara tagada ca amplifurile nu sunt toate la fel, ca unele pot revela detalii si parti din muzica pe care nici nu le visezi la altele, tot atunci s-a confirmat ca bubuiala nu inseamna neaparat muzica si tot atunci am constatat ca nu e necesar sa scoli tot cartierul pentru a intelege muzica! :lol:
Unul din amici tocmai isi luase o combina SANYO din Shop (aparate separate HiFi, scula de scula) si mi-a zis ca se duce sa-si arunce combina pe geam dupa ce auzise la mine Technics-ul! Evident, sursa nu erau fisierele ( :lol: :lol: :lol: ) ci numai LP-uri sau benzi de magnetofon. Asa a ajuns IEI prima oara sa stea depozitat degeaba deoarece nici la bairame nu-l mai luam avand altceva mai bun. Insa tot i-am proiectat niste placi diferite si am modificat finalul cu alte piese (mai ales alti tranzistori) folosindu-l de cobai si experimente. Totusi dupa cativa ani l-am abandonat cu totul. Insa mi-a fost unul din cele mai dragi aparate!

Sus

MesajScris: 23 Mai 2017, 12:49 
Neconectat

Da. Il am cu adevarat, de nou, a fost forjat in fel si chip. Cand ajung acasa ii fac si o poza. Dar acum e folosit ca si slave la o stație akai am u3 (destul de exotica si haioasa )primita cadou, adica, iesirea linie a lui akai e cuplata la o intrare a ieib. SA am un soi de quadro. Am si manualul pe undeva, am si schema. Totusi din sculele romanesti, ca despre asta e vorba...astea de ieib si amplituner delia mi s au parut a fi de departe cele mai bune scule din RO. Erau fiabile totusi, sunau decent. Tehnoton si Electronica, erau...dusi. Nu stau pe audioweb, nu ascult decat rar mp3 si wma , si aia doar in.masina,desi ascult Romantic fm in cei 64 km cat fac zilnic cu masina. Tata a fost electronist, fiind inginer mecanic de utilaj greu am fost obligat sa invat electronica, cand eram mic visam sa ma fac electronist, dar intre timp au inceput sa imi placa masinile si utilajul greu. Am trait intre scule si mai bune si mai proaste. Cunosc pe cineva care mai aduce scule din.Germania, Italia, Belgia...imi place sa le vad, pipai si sa imi amintesc ce ma fascinau ca si copil. Sunt perfect de acord, ca multe scule romanesti sunt proaste, sub cccp, ddr, etc, desi bune ca scheme. Si e bine sa ne amintim ca am facut si noi odata demult scule audio...ca cine isi uita istoria risca sa o repete...stiu sa citesc o schema cat de cat, stiu sa schimb o piesa, dar nu ma.bag la diagnoza scule audio ( doar automobile si masini grele)...vintage...asta e stilul meu...si ar fi si la auto, nu am masina bmw cu nr bulgaresc, am restaurat o volga m21 si un gm din 1955...si sculele audio vintage imi plac, atat la design cat si la calitate. Mizeriile din altex &co ma lasa rece.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]