Achizitie boxe vintage

A fost odata ca niciodata
Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Kross »

Tot cu ieftinele mă joc și eu. Uneori, cu cât mai simplu cu atât mai bine. Cu atât mai mici șansele de defectare. Și poate cu cât mai simple, cu atât mai mari șansele de a obține un sunet mai bun,mai curat, mai clar. Nu știu. Zic și eu.

Europenele, sunt de multe ori defectuoase. Am avut și din astea mai scumpe, un Telefunken, din gama de sus. Era cu tranzistoare TO3, destul de bine făcut...TA750. Un pietroi. Un sunet excelent, amplificator puternic, solid. Dar se încingea ca o plită. Pe negru arăta colosal. Apoi masivitatea și maiestuozitatea lui sonoră îmi plăceau. Dar era construit cam firav pentru cum arăta. Și interiorul arată ca la tehnoton...a plesnit în timpul unei audiții pe Linn. Sursa era un pick-up technics pe curea cu brat S. Muzica era ABBA - Greatest hits. A făcut poc, a scos un miros nasol. Ăla a fost. Am citit că aveau și greșeli de proiectare. La aceeași solicitare, Technics sau Kenwood sau Akai sau Hitachi sau Pioneer au rezistat. Pe aceeași pereche de boxe. La fel și Grundig...era un sv 2000. Suna colosal, mai bine făcut, dar a bubuit și el. Am avut și linia MA2-MT2. Și asta, suna foarte frumos, dar se încingea tare și avea brum, am dat-o până să crape la mine. Am prezentat clientului defectul, dar a zis că nu e problemă, așa se încingea și un receiver din dotarea lui. L-a luat, ce s-a întâmplat nu știu. Să avem pardon, dar până și A350 mi s-a părut fiabil (acum e pus la boxele de la terasă, m-am mutat la curte) a înghițit destule și nu a cedat (afară de tipicele potențiometre). La fel, am avut și un Continental Edison și un Thomson. Ambele din anii 80. Sunet rafinat, fin, dar erau plite. În plus, ambele aveau urme de arsuri la placă, apoi am citit că în timp asta pățesc, se coceau lipiturile și căderea unei piese sau o lipitură rece, trage în jos toată scula. Ba și boxele (am pățit). La fel și Europhon (italienesc) sunet bun, execuție și fiabilitate zero. La japoneze, rar am văzut așa ceva. Și cel mai amărât akai sau sanyo erau mai solide. În mod ciudat, și nemtoaicele, franțuzeștile și alte europene foloseau uneori STK, și alea europene adevărate nu japoneze sub licență.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Kross »

Beomaster 900 mi-a trecut prin mână. La 2x6w să nu aștepți absolut nimic. Mi s-a părut fragil și delicat. Comparând cu Pioneer SX-300, un omolog japonez. Trebuie să ai boxe foarte sensibile pentru el. Eu am. Mai avut niște RFT Stereo box din 1962, cu difuzoarele LP554 ȘI L2659 PBO. Primele tweetere, celelalte widerange. Iar tweeterele nu fac decât să ranforseze un pic audiția pe înalte, adică înaltele sunt redate de ambele difuzoare, ca la radioul Capri,Oberon la fel și LA RFT B 9251, Acestea au suprapuneri la medii între tweetere și woofere de aceea au răspuns plăcut la voce și medii. Stereo box (sunt pe picioare, și au puterea de intrare cam 6 W ) au fost făcute în vremea lămpilor, și au cam 101 db/W, 6 ohmi conform etichetei spate . Cam așa ceva îți trebuie pentru B&O. Cu același boxe, am dovedit ce bine poate suna un MAESTRO STEREO autohton sau Bucur 2. Dintr-o dată au devenit din mârțoage armăsari. Dar sunt deschise (nu bass reflex) și la anumite frecvențe, masonitul(sau pfl, ce o fi) de pe spate vibrează urât. Nu l-am înlocuit deoarece este găurit și la aceste boxe dimensiunea și poziția gaurilor influențează. La fel, am reușit să scot ceva cu ele pe scule cu amplificatoare 2x10w maxim. Inclusiv un leșinat PIONEER SA5300. Să-l vezi ce viață avea pe boxele alea. La fel și SX-300. BANG OLufsen sincer nu m-au impresionat cu nimic. Afară de design. Sunt chestii mai mult de design decât de audio hi fi. Știu pe cineva fan bang OLufsen și avea 2 televizoare B&O. O plasmă și un led. Prima era doar un Panasonic (chiar model entry) în altă carcasă și cu meniul ușor schimbat la design, iar al doilea un Samsung(model entry, și ăsta) cu altă carcasa. La fel, meniul ușor diferit. Mi-a plăcut doar un BEOCENTER, vechi din anii 70, arăta și bine și suna și binișor (nu avea decât 25w pe canal, dar nu era să cazi pe spate). În rest, am testat sculele lor și la Hilton sau cum se cheamă acolo pe 13 septembrie. Nimic nu m-a impresionat. Mi se par doar scule entry level în carcase high end. Doar părerea mea. Am mai testat niște boxe B&O, și sincer, regret timpul pierdut cu ele. Am desfăcut unele boxe, purtau mândre MADE IN DENMARK și sigla B&O. Pereți subțiri, cutii de rumeguș, difuzoarele semănau leit cu TESLA din boxele de la NZC160. Filtrul era doar un condensator care era de fapt puntea de legătură cu tweeterul. Ca să nu mai zic că difuzorul de bass era cu mufele în sus. Iar tweeterul era, de maniera că doar magnetul trăda că nu e piezo. Dar totul într-o cutie frumoasă și stilată, ca și când ai îmbrăca o țărancă în ținută office și ai face-o să arate bine pe afară (stilizat, machia, etc). Dar caracterul rămâne. La fel și la pisică, oricât o domesticești și orice rasă este, tot va prinde șobolani și tot va scotoci în tomberon (am doi, o tigrata și unul galben Garfield). Asta e părerea mea despre B&O. Sunt chestii mai mult design and lifestyle decât hi fi. La fel și BOSE, nimic nu îmi place la ei.
Grundig RTV 600 pare ceva serios, dar ai grijă, fiind vechi, și cu componente din vremea lămpilor, condensatorii pot fi devalorizati la greu, lipiturile probabil au mai cedat. Eu am avut unul asemănător, suna diferit pe canale, efectiv era chiomb. Piesele originale. Nu era umblat, doar nefolosit de vreo 10 ani. Aceste scule la nefolosire se strică mai rău decât la folosire moderată și intensivă. Nu știu dacă așa era original la sunet (mă îndoiesc), dar clar avea multe piese ieșite din valorile de bază în măsura în care să afecteze sunetul grav. Am inversat și canalele de întrare și boxele, curățat... Nimic. Nu am avut curaj să intervin, construcția e prea delicată. La japoneze doar am șprițuit un pic spray de contacte în potzi și comutatoare, le-am jucat un pic și gata. La europene, treaba e mai delicată. Prin anii 70 însă, Europenele au început să folosească piese japoneze (de la rezistențe și condensatori și diode și chiar integrate și semiconductori până la mufe și conectori (deja treceau și ei la RCA) la fel uneori și cablaje japoneze dar în concepție Europeană. De exemplu, MA2-MT2 pe care le aveam aveau tranzistori Motorola și Toshiba și condensatori Nippon Chemicon. Am zis, scula suna frumos, tuner bun, dar se încingea. E drept că nu a capitulat nici la o folosire mai dură, cu boxe de 4 ohmi, dar deasupra făceai bășici pe degete dacă atingeai. Nu știu dacă era normal (așa se încălzea el) sau avea ceva defect...fără semnal, stătea relativ rece, dar și la 2w /canal se făcea aragaz, iar la 2x20w/4 ohmi deja era furnal. Probabil tranzitorii japonezi rezistă mai bine la temperaturi la fel și conzii... Nu știu. Dar nu vroiam să se ducă la mine. HA750 l-am dat degeaba defect...am înțeles că se repară greu...

Cablajele europene erau proaste, cam ca cele est europene. Cele românești culmea, erau bunicele, nu se exfoliau la letcon prea puternic. Bine, Ceaușescu a și importat la greu uneori, probabil se aduceau și plăci de cablaj japoneze sau americane de calitate, nu se împăca bine cu rușii & co. Așa că tind să cred că uneori plăcile de cablaj românești erau de fapt...japoneze sau americane, doar marcate în românește, in rest import. Nu zic că nu am văzut și gherle de cablaje în scule românești, dar la o sculă cu pretenții din Cehoslovacia sau DDR, am văzut... Un carton subțire întărit cu un lac, cu traseu de cupru, și doar la o simpla flexare, s-a smuls traseul de pe carton. La fel, cablaje din astea crapacioase am văzut și în Saba, Telefunken, etc. Materialul cablajului din IEI A350 seamănă izbitor cu cel din unele Technics, Sony, PIONEER și altele, din anii 70-80, ceea ce mă face să cred că, măcar IEI, mai folosea cablaje de import.

Eu am avut de la o cunoștință, niște MARANTZ HD880. Super boxe. Le antrena cu un Technics SU-V5. Inițial am cerut eu amplificatorul, dar îl dăduse. Boxele mi le-a dat mie (s-a mutat și nu mai avea ce face cu ele), vroia scule noi. Boxele erau super bune, dar fiind statute prea mult timp, a putrezit bordura membranei...chiar am cam plâns după ele. Se auzeau pârâit și spart la un moment dat, apoi am văzut că s-a dus bordura...si am văzut că era tipic lor. Le-am vândut, cu mențiunea defectului. Respectivul zicea că știe să le repare...să le stăpânească sănătos...orice suspensie sau bordură înlocuită...nu știu dar afectează sunetul.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Achizitie boxe vintage

Post by diversetrancote »

@Kross - Hai ca m-ai facut invidios cu acele RFT Stereo Box. Eu sunt innebunit dupa vechiturile din anii 60, iar RFT-urile alea arata cu adevarat old school. De unde le ai, daca nu sunt indiscret?

Nu am apucat sa ascult suficient Beomaster 900, desi il am de cateva luni in casa. Voi reveni dupa ce imi fac idei mai clare despre el. L-am gasit sub 200 de lei, pur si simplu nu puteam sa nu-l cumpar, mai ales ca mi-a placut cum arata :)

Iar Grundig RTV 600 a fost si mai ieftin – frumusel si asta, dupa gustul meu. L-am mai avut o data si l-am dat gratis. Ramasesem cu o impresie buna despre el de data trecuta si am vrut sa-l reascult mai atent – n-as zice ca a meritat neaparat efortul si timpul; „pierdere de vreme” cum spunea Momolo mai sus, doar ca pe mine ma distreaza sa-mi consum timpul liber cu unele din vechiturile anilor 60.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Kross »

Le-am avut. Din târg, . Pânza din față era pătată și furnir deteriorat. Nu te aștepta la ceva foarte high end. Dar erau surprinzător de "muzicale" și fidele, având sensibilitate bună. Făceau un amplificator 2x7w (pioneer sx 300) să sune de parcă avea 2 x 40 W (vorba vine), dar sunau incredibil. Le-am dat cuiva care vroia ceva pentru lămpi. Nu le-am dat ieftin, dar măcar difuzoarele erau bune, iar lemnaria se putea reface ușor. Pânza din față era deteriorată, dar se puteau reface. Nu aveam timp, spațiu, soția mă tembelea de cap. Așa că olx și publi24 și le-am măritat. După câteva zile, m-a sunat cel căruia i le-am dat să îmi zică cât de fericit este. Nu sunt bune decât la chestii cu puteri mici și lămpașe și eventual portabile cu ieșire de difuzoare. Pe module din astea noi, clasa D, sună... Mizer. Am pus un amplificator din ăsta 2x3 W, kit în clasă d (PAM 8**) și mă mir cum nu au zburat păsările din zonă. Dar pe un mini boombox sanyo de 2x1,25 W sunau super, la fel și pe un radiocasetofon u boxe detașabile (chinezesc, în târg la probă, și chiar și pe petarda aia, sunau de numa'). La ampuri și chestii de peste 15 - 20 W, deja nu se mai descurcă. Aparte că riști să le distrugi, nu mai au muzicalitate. Unii zic că sunt pe 2 căi... Nu, sunt pe o cale și jumătate. Difuzorul mare redă tot, difuzorul mic doar ajută la înalte, peste 12000 Hz, diful mare cam tace, deși se duce până pe la 16000 Hz. E, peste 3000, intervine tweeterul (care e de putere mică 1,5w si impedanta mare - 12 ohmi). Separarea e un condensator fără polaritate, dar cablurile sunt totuși grosute. Eu am mai zis, caut prin târg. Ăla din Drumul Taberei ( pentru Bucureșteni) e perfect să găsești chestii bune. Sigur, nu mereu găsești, dar dacă te duci la deschidere sau la strângere, poți vedea chestii ok. Sunt și gunoaie cu suta de tonă și km cub. Dar la cei care au mobilă, ai șanse mai ridicate.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Achizitie boxe vintage

Post by diversetrancote »

@Kross – multumesc pentru lamuriri.

Altfel, de acord cu tine, nu la hi-end si extra-fidelitate trebuie sa ne asteptam de la asemenea boxe. Ca sunet, de la astfel de vechituri, eu astept doar ceva muzicalitate si ... cam atat. Ar fi exagerat sa le cerem nu-stiu-ce rezolutie, bass care coboara nu-stiu-cat, imagine stereo sau scena sonora nu-stiu-cum. Si da, la fel cred si eu, ca trebuie amplificate cu puteri mici, eventual din ani apropiati.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Kross »

Dacă le găsești ia-le. Cu încredere. Nu costă o avere, iar la acel B&O merg și boxe de pick-up sau sculă portabilă,astea au de regulă sensibilitate mai bună. Lemnaria e solidă, pânza din față nu afectează cu nimic, doar să nu fie deteriorat capacul spate (influențează puternic sunetul, e dintr-un pfl sau carton din ăla de se punea pe spate la televizoare și radiouri,și difuzoarele să fie integre. Sunt integral din hârtie, margini (borduri de hârtie, deci neam să dai tare în ele) și dacă au fost ținute în umezeală, pa. Difuzoarele sunt din radiourile pe lămpi CAPRI STEREO, și multe din radiourile DDR iste din anii 60. Ceva asemănător s-a produs și prin anii 70, cu aceleași difuzoare, dar altă cutie, cu grilaj față lemn și puțin mai mici, dar același sistem. Se dădeau la niște amplificatoare Ziphona cu germaniu și la niște pick-up uri cu amplificator pe germaniu. Mi se pare că și belcanto, ăla mai puternic, avea boxele descrise de mine. Oricum deja în anii 70 erau depășite. Până și la Maestro și Bucur pe Germaniu se auzea super detaliat și muzical pe aceste boxe. Deja și în Ro se fabricau boxe cu suspensie de cauciuc. Alea cu suspensie de carton nu sunt de puteri mari și frecvențe foarte joase. Erau normate la maxim 10 w, iar la scule cu peste 6 W, de regulă se făceau pe 2 căi. De regulă sculele ordinare, muncitorești stereo, din acei ani aveau cam între 1,5 - 6 w/canal. De altfel suficienți de o mică petrecere. La aceste boxe 0,5 W nu prea mai e surdină. Zbiară destul de tare. La 2w pe bucată deja e gălăgie adevărată, dar au o muzicalitate aparte și sunt plăcute. Dar pe muzica acelor ani, pe muzica anilor 70 80, deja devin agresive.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Post Reply