un sfat pentru o intrebare nesuferita :-)

A fost odata ca niciodata
radiocafe
Posts: 2
Joined: 06 Feb 2018, 17:48

un sfat pentru o intrebare nesuferita :-)

Post by radiocafe »

Domnilor,
Respect pentru ceea ce faceti aici!
Vreau sa reglez sunetul pentru cateva radiouri.
Unele sunt online iar altele sunt FM.
Stiu, nici un FM nu are treaba cu HiFi-ul.
Sunt 100% convins ca detestati modul in care se aud FM-le.
Dar nu asta e subiectul care ma intereseaza.
Am un buget extrem de mic pentru asta.
maxim 800 lei, un DAC Dragonfly si o casca Beyerdinamic DT770 Pro de 250 si una de 80 O.
Mai vreau insa ceva, care sa imi ofere si o alta perspectiva asupra sunetului.
Un amplituner sau tuner si amp + 2 incinte acustice.
Vreau sa ascult cu ele pe masa la maxim 1-1,5m
Nu cred ca daca o sa imi cumpar ceva din oferta acestor vremuri o sa fie ok.
Am gasit o referinta, corecta cred, in aceste "Pioneer SP-BS22" insa nu cred ca le gasesc in RO.
Asa ca m-am gandit la ceva vechituri decente, cinstite, care sa-mi dea, cat de cat, posibilitatea sa judec corect un sunet.
Pe site-le de anunturi am gasit extrem de multe oferte.
Sunteti amabili sa imi dati cateva ponturi bazandu-va stric pe ce ati ascultat si ati reusit sa va formati o parere ?
Sunt sigur ca, macar o data, ati fost surprinsi si v-ati bucurat sa descoperiti o sticla de vin de 10$ care rivalizeaza cu una de 100$.
Asta ar fi si ideea postului meu.
Va multumesc!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: un sfat pentru o intrebare nesuferita :-)

Post by momolo »

Este civilizat ca atunci cand intri pe usa sa dai buna ziua, Uite aici locul: viewtopic.php?f=9&t=11&start=540" onclick="window.open(this.href);return false;
radiocafe wrote:Stiu, nici un FM nu are treaba cu HiFi-ul.
in realitate nu sti. Tunerul FM poate fi o sursa foarte buna, chiar peste notiunea generala de HiFi. O transmisie directa (de exemplu un concert de muzica clasica sau jazz) poate fi absolut formidabila.
Este adevarat ca majoritatea posturilor de radio in FM sunt profund comerciale, intesate de reclame (idioate) si repetitive cu muzica noua extrem de proasta. Dar sunt si posturi care emit ceva mai ok, unii au cdplayere sau magnetofoane, nu sunt toti la fel. De exemplu Radio Cultural.
radiocafe wrote:Am un buget extrem de mic pentru asta.
maxim 800 lei,
banii iti ajung pentru un receiver (stereo) si niste boxe mici (vintage) relativ dragute sau chiar bunicele. Evident, banii astia nu ajung pentru nimic nou de macar o minima calitate.
radiocafe wrote:Am gasit o referinta, corecta cred, in aceste "Pioneer SP-BS22" insa nu cred ca le gasesc in RO
poate daca ai rabdare in timp vor aparea in anunturile second hand sau poate le cumperi de dincolo, exemplu ebay sau alte siteuri. Poate aceste boxulite nu sunt rele deloc la banii lor dar in mod cert necesita un amplificator zdravan sa se descurce cu cei 85dB SPL si diametrul extrem de mic la difuzor. Boxele astea cu cat sunt mai mici, cu atat vor un amplificator mai mare si mai potent. Care de cele mai multe ori costa mai mult decat boxele, sau mult mai mult (pentru a le pune in valoare).
In cazul unui receiver stereo din perioada 1970, adica ceea ce ti-as recomanda la modul general, iti trebuie boxe cat mai sensibile si usor de amplificat, recte ceva mai maricele decat "chistoacele audiofile". Aparatele din acea perioada nu au puteri mirobolante si nu sunt capabile sa se descurce cu sarcini (chinezofile) moderne. Exista desigur si aparate puternice din acea vreme dar ma tem ca nu-ti ajung banii deoarece sunt capete de serie si extrem de scumpe.
Eventual te poti uita si la perioada 1980-1990 dar sunetul e per total mai "subtireanu" si cu mai putin accent pe muzicalitate in favoarea preciziei. La bani putini gasesti un receiver stereo decent din perioada 1970....1990 dar marea problema este potrivirea cu niste boxe. Aici intervine experienta care nu sa capata gratis in 3 minute (sau la o lectura sau o suta de lecturi pe internet).
radiocafe wrote:Vreau sa ascult cu ele pe masa la maxim 1-1,5m
asta e de bine.... dar si de rau! Un sistem near field trebuie sa aiba rafinament si adancime la puteri mici. E o tema grea daca vrei calitate autentica. Mai degraba ti-as recomanda monitoare profesionale near field, evident active, insa cam ies din buget iar alea care intra in buget sunt proaste. Dar ar fi si asta o idee, monitoare profy active near field si un tuner de calitate (aici e bine sa te rezumi la perioada 1967....1985 aprox).
radiocafe wrote:Sunteti amabili sa imi dati cateva ponturi bazandu-va stric pe ce ati ascultat si ati reusit sa va formati o parere ?
nu o sa-ti scrie nimeni o lista de aparate si boxe, te asigur! Motivele au fost indelung discutate aici pe forum, daca citesti "blogul" asta vei gasi explicatiile. Sunt logice si de bun simt.
radiocafe wrote:Sunt sigur ca, macar o data, ati fost surprinsi si v-ati bucurat sa descoperiti o sticla de vin de 10$ care rivalizeaza cu una de 100$
paradoxul problemei este urmatorul - ca sa ajungi sa ai experienta de a gasi vinul de 10 dolari care rivalizeaza cu cel de 100 dolari, trebuie initial sa bei un tren cisterna cu vin posirca. Daca aduni costurile vei constata la urma ca vinul tau minunat de 10 dolari a costat defapt 1000 de dolari (avand in vedere toata posirca bauta si aruncata ani de zile). Paradoxul este ca daca nu bei trenul cisterna de posirca, nu ai cum sa gasesti sticla de 10 dolari. Si chiar daca un bun samaritean ti-ar spune unde se afla sticla de 10 dolari, tu fara sa fi baut anterior trenul cisterna cu posirca nu-ti vei da seama ca acel vin de 10 dolari e la fel de bun cu ala de 100 de dolari, ba si mai rau, o sa-l torni la tocana!
Astfel, sper ca ai inteles de ce nu o sa-ti scrie nimeni "reteta fericirii la 2 lei" (cum nici eu cand m-am logat pe un forum de fotografie nu mi-a scris nimeni care excat este cel mai bun aparat foto la cei 3 lei pe care-i aveam eu. Am fost norocos ca am scapat nebatut si ca nu am dat de un comerciant care tocmai avea ceva greu vandabil pe stoc! Insa cu timpul, citind, incercand, rationand, am inceput sa ma prind singur care ar putea fi cel mai bun aparat foto pentru mine. La acel moment aveam deja 12 aparate foto..... :lol: ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

randunel
Posts: 37
Joined: 09 Jan 2018, 19:36

Re: un sfat pentru o intrebare nesuferita :-)

Post by randunel »

momolo wrote: Astfel, sper ca ai inteles de ce nu o sa-ti scrie nimeni "reteta fericirii la 2 lei" (cum nici eu cand m-am logat pe un forum de fotografie nu mi-a scris nimeni care excat este cel mai bun aparat foto la cei 3 lei pe care-i aveam eu. Am fost norocos ca am scapat nebatut si ca nu am dat de un comerciant care tocmai avea ceva greu vandabil pe stoc! Insa cu timpul, citind, incercand, rationand, am inceput sa ma prind singur care ar putea fi cel mai bun aparat foto pentru mine. La acel moment aveam deja 12 aparate foto..... :lol: ).
...... si facand abstractie de persoanele de fata , uite asa a mai aparut un biznizman cu aparate foto pe firmament :lol:

@radiocafe
Hai sa-ti dau eu primul pont pe tava; tunerul. Cauta Grundig RT-40, nu cred ca il gasesti in tara,. poate pe ebay.

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: un sfat pentru o intrebare nesuferita :-)

Post by bongiorno »

Cel mai bun tuner Grundig este batranul RT 50 cu lampi.
Calitatea sunetului este senzationala daca este reconditionat din cauza varstei de 50 ani.
Tunerele analogice de la Grundig sunt bune. Cele digitale, mai ales cele plasticoase, nu sunt ce trebuie.
Ca minisistem iti recomand ceva Grundig in PM.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: un sfat pentru o intrebare nesuferita :-)

Post by momolo »

randunel wrote:...... si facand abstractie de persoanele de fata , uite asa a mai aparut un biznizman cu aparate foto pe firmament
presupui gresit, eu nu vand, doar cumpar. Mai exista si ciudati din astia.
bongiorno wrote:Cel mai bun tuner Grundig este batranul RT 50 cu lampi.
Calitatea sunetului este senzationala daca este reconditionat din cauza varstei de 50 ani.
Tunerele analogice de la Grundig sunt bune. Cele digitale, mai ales cele plasticoase, nu sunt ce trebuie.
Ca minisistem iti recomand ceva Grundig in PM.
ala pe lampi este la capitolul delicatese ultra rare (in mintile lor). Extrapoland, cel mai bun tuner este ala care nu e dereglat. Dereglarea se poate intampla nu numai din cauze de Dorel dar si din imbatranirea pieselor (care-si schimba valorile cu timpul). Astea din anii 1960 inceput 1970 sunt minunate dar vechi, posibilitatea de a nimeri unul "descentrat" e foarte mare, as recomanda numai la cei care-s mesteri, adica e sport extrem.

Si daca e s-o luam asa, daca puneti ghiara pe un Bang & Olufsen (preferabil pe germaniu) s-ar putea sa lasati Grundigele sa sprijine doar usa cand aerisiti. Eu cate B&O am si am pipait, tot atatea sunt criminale (si) ca tuner. Indiferent ca sunt receivere sau (si mai bine dar si mai rar!) numai tunere.

Un oarecare exemplu:
http://www.usaudiomart.com/details/6489 ... es/408474/" onclick="window.open(this.href);return false;

Alta firma care le-a avut la greu cu tunerele deoarece sunt mamici si tatici in domeniul radio, este KENWOOD. Dar costa! Alea adevarate, nu ma refer la orice troaca ieftina pe care scrie brandul.

Alta recomandare stranie.... AKAI! Anii 1970, cele cu condensator variabil (pentru cei care nu stiu, sunt alea care nu au memorii la posturi.... ca nu au cum sa aiba!). Unul din asta micut, argintiu, chiar dragutel dar aparent banal (si care se vinde ieftin) a facut carare printre tunere cu ifose. M-am uimit si eu!

Sectiune foarte buna la tuner se mai gasesc in receivere perioada 1970-1979 la Telefunken si Pioneer. Dar mai sunt firme bune, de preferat cele europene din anii '70.

Apropos, nici eu nu credeam sa fie asa diferente intre tunere pana nu am comparat! (si am pus o antena dedicata.... adica nu merge la infinit cu o biata sarma cazuta prin casa)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: un sfat pentru o intrebare nesuferita :-)

Post by bongiorno »

Pentru cine are timp, cititi reviewum din linkul urmator pentru a vedea ce este RT 50

http://www.tubesound.it/Grundig_RT50.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Este un adevarat review audiofil...cum nu am citit. Pasiune si seriozitate. Google translate din italiana in engleza si spor la citit. Solo, intelegi in italiana !
Eu nu am citit vreun review mai frumos si detaliat scris pentru un singur aparat. Enjoy !

Receiverele Grundig din anii 1977-1979 au un sunet senzational pe FM daca nu sunt dorelite. Grundig avea traditie in tunere. Uzina lor era asezata pe langa niste radare si antene care erau cam nemiloase cu undele radio. Oamenii au trebuit sa gaseasca solutii si au gasit.
Kenwood si Sansui au facut si ele unele dintre cele mai bune tunere din anii 70-80

Mai multe detalii in linkul urmator:
http://www.fmtunerinfo.com/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Costurile sunt pe masura.....

Telefunken....au traditie. Pe germaniu suna senzational
Totusi am avut si un model de amplituner din 1978 care era in mintile lui, avea o selectivitate fabuloasa, ascultam chinezi pe unde lungi.......dar pe Fm sunetul era curat CD dar muzical ca o tabla...
Il rog pe doritor sa ma contacteze si mai vorbim.

randunel
Posts: 37
Joined: 09 Jan 2018, 19:36

Re: un sfat pentru o intrebare nesuferita :-)

Post by randunel »

momolo wrote:
randunel wrote:...... si facand abstractie de persoanele de fata , uite asa a mai aparut un biznizman cu aparate foto pe firmament
presupui gresit, eu nu vand, doar cumpar. Mai exista si ciudati din astia.

Nu era vorba despre tine, de aceea am scris ca se face abstractie de persoanele de fata. Ideea in sine era ca atunci cand tot cumperi ca sa faci comparatii te trezesti cu o gramada de jucarele pe care intr-un final va trebui sa le vinzi/donezi/arunci la gunoi.

User avatar
pisiculverde
Posts: 71
Joined: 01 Aug 2014, 13:28
Location: Bucuresti / Ilfov

Re: un sfat pentru o intrebare nesuferita :-)

Post by pisiculverde »

Daca a venit vorba de ascultatul de la 1 metru pe masa, de Grundig si de germaniu, pun si eu un clip cu ceva care mi s-a parut ca suna foarte bine pentru urechile mele obosite.
Este vorba de un Grundig RTV 360, cu germaniu, productie aproximativ 1965, insotit de o pereche de difuzoare romanesti vechi, de banda larga, cu o secventa dintr-o melodie de la Radio Cultural. Difuzoarele nu sunt basoase ascultate de la distanta, nefiind incastrate in nicio incinta tqwt sau altfel, insa din apropiere au si bas. Inregistrarea sunetului a fost facuta cu telefonul, dupa care a urmat conversia fisierului facuta la urcarea pe YouTube, deci ceea ce se aude in clip nu prea mai este egal cu ceea ce se aude in realitate:

https://youtu.be/OEloFDOYoFk" onclick="window.open(this.href);return false;
"Music is feeling" - Salvador Sobral

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: un sfat pentru o intrebare nesuferita :-)

Post by Dadix »

Eu sunt foarte multumit de cum se aud boxele Magnat Zero 5 (boxe nemtesti de prin 80.)

radiocafe
Posts: 2
Joined: 06 Feb 2018, 17:48

Re: un sfat pentru o intrebare nesuferita :-)

Post by radiocafe »

@momolo
Multumesc foarte mult!
Ai enuntat cateva principii pe care sa ma bazez cand aleg sau testez.
O sa tin minte si-o sa ma ajute sa fac o alegere buna.
Despre calitatea din FM e discutabil. Cum spuneai, un live bine transmis (lant de sunet corect facut si fara prea multe conversii DA/AD sau resampling-ri) si bine receptionat, poate...
Altfel, cu surse mp3 (90% din cazuri), decodat pentru editare si re-encodat in mp3, preprocesat din itunes sau alta sursa unde este deja facut un "loudness" + hardlimit si cantat pe placi de sunet analogice si mai rar AES sau direct livewire, trecut prin vreun audio switcher, bagat in procesor si scos apoi spre emitator, nu cred ca vorbim de un sunet decent pentru hifi.
Iar FM-ul stiu ca taie la 15,8 Khz parca.

Multumesc, de asemenea, "randunel", "bongiorno", "pisiculverde" si "Dadix" !
ps
am gasit prin depozite un tuner Denon TU-425RD
pare o scula bunicica.

bibanu
Posts: 54
Joined: 02 Nov 2017, 09:39
Location: Otopeni

Re: un sfat pentru o intrebare nesuferita :-)

Post by bibanu »

bongiorno wrote:Pentru cine are timp, cititi reviewum din linkul urmator pentru a vedea ce este RT 50

http://www.tubesound.it/Grundig_RT50.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Este un adevarat review audiofil...cum nu am citit. Pasiune si seriozitate. Google translate din italiana in engleza si spor la citit. Solo, intelegi in italiana !
Eu nu am citit vreun review mai frumos si detaliat scris pentru un singur aparat. Enjoy !

Receiverele Grundig din anii 1977-1979 au un sunet senzational pe FM daca nu sunt dorelite. Grundig avea traditie in tunere. Uzina lor era asezata pe langa niste radare si antene care erau cam nemiloase cu undele radio. Oamenii au trebuit sa gaseasca solutii si au gasit.
Kenwood si Sansui au facut si ele unele dintre cele mai bune tunere din anii 70-80

Mai multe detalii in linkul urmator:
http://www.fmtunerinfo.com/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Costurile sunt pe masura.....

Telefunken....au traditie. Pe germaniu suna senzational
Totusi am avut si un model de amplituner din 1978 care era in mintile lui, avea o selectivitate fabuloasa, ascultam chinezi pe unde lungi.......dar pe Fm sunetul era curat CD dar muzical ca o tabla...
Il rog pe doritor sa ma contacteze si mai vorbim.

Mare bingo !
Am eu " pachetul " RT50+SV50 , ascult zilnic pe el in birou , ca fapt divers , preul phono din SV50 este ...." mare jmecherie " .
Mai am un Grundig Streomeister 300 , inclusiv incintele , se pare ca asta este ultimul aparat cu tuburi fabricat de Grundig
De luat in seamă si Saba Studio Hi-Fi , aparatele de radio Saba au fost considerate un fel de Mercedes-Benz in lumea radio .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: un sfat pentru o intrebare nesuferita :-)

Post by momolo »

radiocafe wrote:ps
am gasit prin depozite un tuner Denon TU-425RD
pare o scula bunicica.
e o voma, uite:
http://www.hifishock.org/gallery/electr ... -1b-denon/" onclick="window.open(this.href);return false;
bibanu wrote:De luat in seamă si Saba Studio Hi-Fi , aparatele de radio Saba au fost considerate un fel de Mercedes-Benz in lumea radio
am cateva, din alea bune (adica grozave! Bine ca ai amintit!). Cu cat mai vechi (si urate) cu atat mai bune! Nu am zis de SABA sa nu zapacesc omul. Si pentru ca SABA dupa o anumita perioada (cam pe langa pragul anului 1980) si-au pus sigla pe niste vome banale (fabricate OEM in Japan).

Tot asa am putea spune si de BRAUN ! (daca nu Mercedes, macar B&W). Foarte tari!
Insa febletea mea raman Bang&Olufsen si "fratii" (din vremea buna). "Fratii" sunt firme nordice care in fapt pe dedesupt sunt Bang&Olufsen deghizat. Am luat asta toamna de la un tigan un receiver din asta, nume de nu a auzit nimeni (nici satra care-l vindea). L-am desfacut si mi-a cazut basca din cap. Provenienta, groapa de gunoi din Danemarca. Sunet superb!!!! Ulterior l-am cautat pe net si l-am gasit, costase la vremea lui (1972) o avere!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: un sfat pentru o intrebare nesuferita :-)

Post by momolo »

Exemplu de tuner foarte bun (1979, 9 kile), eu as spune extraordinar (se observa ca NU are memorii):
BASF D-6200 HiFi (pe net este f putina informatie, de unde rezulta cat "valoreaza" netul ca sursa de informatii cateodata)
https://www.radiomuseum.org/r/basf_d6200.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://wegavision.pytalhost.com/BASF/ba ... ario08.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=_1U-5rc6zKY" onclick="window.open(this.href);return false;
Image

Cateodata un tuner bun merita totusi! Am dat un exemplu intre multele altele. Denon-ul mentionat mai sus este un contra-exemplu, un gunoi, o voma.

De exemplu acum la Radio Cultural este transmisie directa de la Metropolitan Opera din New York (Transmisiune directă de la Teatrul „Metropolitan” din New York. Gaetano Donizetti - „Elixirul dragostei” cu: Matthew Polenzani, Pretty Yende, Ildebrando D’Arcangelo, Davide Luciano. Dirijor Domingo Hindoyan. Comentează Luminiţa Arvunescu şi invitata sa, soprana Marta Sandu)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: un sfat pentru o intrebare nesuferita :-)

Post by Dadix »

Sunt atatea tunere si amplificatoare bune ca nu stiu cu care sa incep.
Eu de exemplu am gasit la un nene un tuner Uher EG 750 caruia ii lipseste un buton. Tot stau in cumpana daca sa il cumpar sau nu. Sta acolo intr-o pravalie cu praful pe el iar vanzatorul nici nu stie daca functioneaza.
Ii lipseste butonul argintiu din stanga.
Image

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: un sfat pentru o intrebare nesuferita :-)

Post by momolo »

Dadix wrote:Eu de exemplu am gasit la un nene un tuner Uher EG 750 caruia ii lipseste un buton. Tot stau in cumpana daca sa il cumpar sau nu.
daca pretul este decent (de bun simt) cred ca merita sa-l iei. Am aparate UHER din aceeasi perioada/design/serie si suna formidabil! Uher au stiut cu sunetul!
Pe dinauntru arata decent si e din ala bun cu condesator (deci fara memorii FM), plus ca nu arata deloc rau:
http://bilder.hifi-forum.de/max/456062/ ... 230916.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

PS - butonul ala il gasesti la cassdeck-uri (aceeasi generatie Uher) cu clape, am vazut o data unul pe la vreo 80 lei pe OLX.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply