SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

A fost odata ca niciodata
bizonu22
Posts: 71
Joined: 27 Jan 2016, 10:45

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by bizonu22 »

Salutare!
Kross te-ai laudat ca ne faci un clip cu boxele tale Marantz .
Pe cand sa ne asteptam?
O zi faina!
„Sunt mulți care, ajunși la un vârf de munte, au amețeli și cad; iertați-i pe parveniți.” — Octavian Goga

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Dadix »

Salut. Daca aveți ocazia sa ascultați Magnat Zero 5 sa nu treceți peste ea. Sunt boxe pe 3 cai de după 1980 la vreo 15 kg bucata. Poate o să vă placă cum sună. :-)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by momolo »

Exemplu de boxe vintage vazute de curand in talciok, cerea pe ele 350 euro (aduse cu duba din Danemarka):
Kef Reference Series Model 104/2 (32 kile)

http://us.kef.com/explore-kef/kef-museu ... 42-1984-96" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by momolo »

Pe la minutul 3:25 se vede filtrul! Super meserias! Multi ar vrea asa condensatoare in filtre! Azi sunt considerate lux de lux!
Nu mai spun cum sunt construite difuzoarele!
Eu tin minte din anii 80 ca boxele astea sunau foarte bine (le-am vazut/auzit in cateva ocazii pe la oameni pe acasa). Nu retin daca au fost importate oficial in RSR, probabil foarte putine, vandute "pe sub mana".

https://www.youtube.com/watch?v=74iDU248RVk" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Schindler »

Trentin UT8
Va prezint niste boxe vintage mai deosebite si extrem de rare : Trentin UT8 “ Die Absolute”.
Intrucat nu se gasesc la vanzare, putem vorbi liber despre ele.
Nu am gasit informatii despre aceste boxe decat pe un forum german, scrise de un bun cunoscator al aparaturii vintage , care le are si el.
Firma Trentin Acoustic / Trentin Lautsprecherwerke, cu sediul in Munchen era o firma cu 20 de angajati ; producea boxe de lux , foarte scumpe , in serie mica in regim manufacturier.
Boxele lor nu se gaseau in magazinele de electronice precum ale celorlalte firme ci doar la dealeri de produse de lux.
Modelul Trentin UT8 este capul de serie al firmei din anul 1973.
Sunt niste boxe pe compresie cu 4 difuzoare : bas 23 cm ; medii 8cm ; tweeter 5 cm si supertweeter 3 cm.
difuzoare de bas Wharfedale long-throw woofer de 23 cm cu membrană de celuloză,bobina din aluminiu si suspensie textila inversa ( suspensia difuzoarelor de bas nu este curbata spre exterior ci spre interior - din poze nu se observa ) ;
difuzor de medii cu calota, modelul de varf de la Isophon , folosit si pe capetele de serie de la Telefunken, Telefunken TL800 ;
tweetere – excelentele Visaton tip con, din hârtie care redau inaltele foarte fin si matasos ; in partea din spate boxele au un potentiometru pentru reglarea inaltelor cu 6 db , foarte util pentru echilibrarea sunetului.
Boxele sunt imbinate fara suruburi, prin lipire - nu se pot desface deci nu s-a umblat la interior.
Colegul german le lauda foarte mult si considera Trentin, alaturi de Klein & Hummel si Wigo cele mai bune boxe germane produse in anii 1970 . De asemenea considera ca boxele Trentin au un sunet relaxant , precum au cele mai bune monitoare BBC englezesti : Wharfedale, Celestion, SCAPARI , Radford și Rogers.
Acum sa va spun impresiile mele.
Cu cat aflu mai multe, cu atat imi vine sa spun mai putine. Cateodata nu pot sa ma abtin sa nu zambesc cand citesc cum x sau y incep sa descrie sunetul unei perechi de boxe si mai trag si concluzii. Sunt atat de multe variabile : amplificarea, sursa, cablurile , camera, daca camera este amenajata acustic sau nu, pozitionarea boxelor incat a trage o concluzie corecta este foarte greu.
Tot ce pot sa va spun este ca firmele din anii de glorie au avut oameni care dadeau bine cu urechea si nu s-au jucat cu sunetul ; in special la capetele de serie , nu au facut compromisuri – nici la piese – nici la sunet.
Cand am primit vechiturile, desigur eram curios ( ca intotdeauna). Cand le-am ascultat prima oara am avut urmatoarea revelatie : “ Standuri, spike-uri, cabluri scumpe, ulei de sarpe - cand de fapt, boxele sunt importante“.Trentin-urile, puse simplu pe doua scaune, cu cabluri ieftine (dar bune) si amplificatoare ieftine vintage (dar de calitate) suna ca muzica. Adica excelent.
Link la fotografii : https://photos.google.com/album/AF1QipM ... GTh-wfqImK" onclick="window.open(this.href);return false;
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Schindler »

Link poze Trentin UT8 :
https://photos.google.com/share/AF1QipO ... poZU9kVzZ3" onclick="window.open(this.href);return false;
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by momolo »

Schindler, sa le stapanesti sanatos! Cred ca ai prins o pasare rara. Nu am habar de boxele astea dar din ce vad am "presimtul" (tip Moromete) ca sunt o achizitie adevarata!
Deja bag de seama ca sti bine ce conteaza si ce nu, insa un lucru as spune (doar asa sa zic si eu ceva), acustica e data naibii! Deci, muta-le prin camera de colo, colo cu maxima rabdare, tacticos, in zile si zile de distractie de genul asta. Ti-ar prinde bine niste prieteni sa-i asezi pe canapea si sa te ajute cu "jurizarea". Dupa ce le gasesti pozitia te poti distra de minune cu sarme si amplificatoare.
Desi nu am pe ce ma baza, am "presimtzul" ca ai facut o achizitie grozava!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

randunel
Posts: 37
Joined: 09 Jan 2018, 19:36

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by randunel »

Am avut Trentin pe vremuri. Sunt boxe rare, greu vandabile pentru cei care se ocupa cu biznizu' de scularaie, insa excelente pentru cei care se mai ocupa cu ascultatul. Sa le stapanesti sanatos, daca ai vreodata chef, scrie pe aici ceva de o comparatie intre 2 amplifuri vintigiuri pe boxele astea.
Cablurile nu mai conteaza aici asa cum bine spui. :wink:

edit,acuma vazui, nu poti compara boarfendale cu astea nevar evar.

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by dj_italo2001 »

D'astea ce parere aveti ?
Lada haudiofila sau chiar suna bine ?

Image Image Image Image

Image Image Image Image

Image Image Image Image

Image Image Image Image

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by momolo »

Ce vad eu acolo pare un dif de banda larga de la Philips, zona HiFi anii '70. Aveau niste prieteni astfel de boxe Philips si sunau placut. Una bucata difuzor in cutie, fara filtre (evident), legat direct cu sarma de veioza (din vremea buna).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Schindler »

Wigo A13
Am placerea sa va prezint o pereche de boxe vintage de foarte buna calitate, fabricate de o firma germana disparuta de mult : Wigo Acustic.
Despre firma Wigo sunt foarte putine informatii. Se pare ca a a inceput fabricarea de boxe in 1930 si a disparut ca firma prin 1980 .
In 1978 , Wigo producea peste 1 milion de boxe pe an. Mentionez ca boxele Wigo moderne din plastic care se gasesc acum pe piata nu au nici o legatura cu firma disparuta , si evident nici cu calitatea modelelor vintage.
Boxele despre care discutam azi sunt Wigo A13 (model imediat sub capul de serie Wigo A16 ) fabricate in 1978.
Desi mai aveam destule boxe ( si spatiul devine o problema !) am achizitionat si aceste boxe din curiozitate.
Primele impresii , ca aspect : boxe fabricate fara economie, din materiale de cea mai buna calitate ; cutii massive , solide, fara placaje ieftine ; masti din sita metalica , nedetasabile. Lucratura de calitate . Boxe foarte grele pentru marimea lor.
Am testat Wigo A13 cu diferite amplificatoare. Pot spune ca aceste boxe nu canta cu adevarat cu amplificatoare de jucarie si in nici un caz cu amplificatoare moderne plasticoase. E nevoie de amplificator potent ca sa scoti muzica din ele. Testele s-au facut pe jazz , clasica si ceva muzica audiofila de test ( exclus Diana Krall , Nils Lofgren sau Allan Taylor) . Stiind cate variabile determina sunetul si cum sunetul se modifica la orice schimbare a amplificatorului , cablurilor, sursei sau camerei de auditie , nu ma hazardez sa spun ca suna asa sau pe dincolo. Foarte multi trag concluzii gresite : fara a avea suficiente amplificatoare cu care sa imperecheze niste boxe, suficiente cabluri , suficienta experienta audiofila pentru a sti sa faca sa “cante” un sistem etc. etc. emit judecati , care evident sunt false si lipsite de valoare.
As dori totusi sa punctez cateva aspecte care, in opinia mea, le deosebesc de alte boxe ; pentru ca boxele de calitate sunt ca si parfumurile de calitate , care desi miros diferit – toate miros frumos.
Pe langa soundstage , separare , dinamica, claritate, realism etc. , boxele acestea au ceva ce mai greu de exprimat in cuvinte : au “viata” in ele. Ascultand High Life ( Arne Dommerus ) , sotia , care nu se pricepe la termeni audiofili dar are ureche ( a facut cor ) imi zice : “ Pe astea sa nu le dai, ca au efecte ! “ . Un prieten cu urechea formata care le-a ascultat in test A-B cu boxele ITT B760 ( boxe foarte, foarte respectabile – unele din preferatele mele ) a spus ca e greu sa te pronunti care suna mai bine.
As mai putea compara sunetul acestor boxe cu sunetul unui acordeon Hohner de cea mai buna calitate : un sunet clar, puternic , cu o amprenta specific germana. Orga ( Toccata si Fuga de Bach ) se aude superb pe aceste boxe.
Personal consider Wigo A13 peste multe boxe noi de 1000 de Euro. Cred ca multe boxe moderne suna modest si ca se vand la preturi astronomice doar datorita marketingului si reclamelor ( la fel ca mancarea junk-food) , unor cumparatori din ce in ce mai bombardati cu informatii dar in fapt, din ce in ce mai putin avizati .
Pe mine boxele moderne Wonder Plastic Fantastik nu ma impresioneaza , si trebuie sa fii copil sa crezi ca poti sa scoti o orchestra simfonica dintr-o boxulita de doua palme care foloseste nu stiu ce supertehnologie. Asta e parerea mea, desigur, altii pot avea alte pareri.
Revenind on topic , un link cu pozele boxelor , luate dupa net (nu le-am “faramat” pe ale mele ca sa le pozez ) : https://photos.app.goo.gl/XoCAcpNjiwdDwEtH6" onclick="window.open(this.href);return false;
"Stop hearing music. Start listening to it."

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Dadix »

Pe mine boxele moderne Wonder Plastic Fantastik nu ma impresioneaza , si trebuie sa fii copil sa crezi ca poti sa scoti o orchestra simfonica dintr-o boxulita de doua palme care foloseste nu stiu ce supertehnologie.
Sunt de acord cu tine , iar eu sunt si mai drastic , nici nu ma uit la boxe cu difuzorul de joase mai mic de 25 cm ( diametrul) . Excepția de la regula e Magnat MSP 110 cu difuzorul de joase de 20 cm . Practic e vorba de energia pe care o transmite un difuzor cu diametrul mare ( pe suprafata mare) fata de unul cu diametrul mic.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Schindler »

Dadix , marimea difuzorului intr-adevar conteaza , dar mai conteaza si marimea magnetului , calitatea la care un difuzor a fost construit etc. Nu orice boxe cu difuzoare mari suna bine si nu orice boxe vintage suna bine. Interesant de urmarit : https://www.youtube.com/watch?v=u-v5EwzkKWg" onclick="window.open(this.href);return false;
"Stop hearing music. Start listening to it."

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Dadix »

dar mai conteaza si marimea magnetului
si daca se pune un magnet mai mic dar mai puternic , atunci mai conteaza?

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Dadix »

Din colectia mea de pe Youtube :lol: , niste boxe rusesti copiate dupa Fisher STE 1200 si anume Electronica 100АС-060. Sunt considerate cele mai bune boxe rusesti.
https://www.youtube.com/watch?v=0unmRqn7oAo" onclick="window.open(this.href);return false;
Un mini review si alte informatii aici: http://otzovik.com/review_2035490.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Fisher STE 1200 si OTTO SX-P1 sunt numele sub care au fost vandute in Europa , SUA si respectiv in Japonia.
( si aici exista diferente constructive)
Electronica 100АС-060 nu se ridica insa la calitatea celorlalte doua. (Asta pentru pretentiosi)

Post Reply