Pareri despre Pioneer RT-707

A fost odata ca niciodata
Post Reply
daninitza
Posts: 2
Joined: 25 Jan 2010, 20:50

Pareri despre Pioneer RT-707

Post by daninitza »

Buna ziua stimati domni!
Acum trei saptamani am intrat in posesia unui Pioneer RT-707, in perfecta(zic eu, diletantul), stare de functionare. Avand in vedere faptul ca, din pacate, experienta mea precedenta in domeniul magurior e strict comunista(Tesla B115, Rostov) si dateaza de acum 15 ani, cand am trecut la digital :oops: ,nu am posibilitatea de a face o comparatie pertinenta intre acest Pioneer si alte maguri bune. In consecinta, va rog respectuos sa postati opinii, pareri pro si contra...tot ce credeti de cuviinta :)
Multumesc anticipat!
Daniel

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Pareri despre Pioneer RT-707

Post by momolo »

Daniel, eu personal nu inteleg care este intrebarea ? Ar fi fost mai clar daca intrebai de opinia altora la o comparatie intre acest Pioneer 707 si alte magnetofoane mai raspandite in RO. Dar nici asa nu gaseai multe opinii pertinente deoarece magul tau este un model foarte, foarte rar in RO si rar in general.

Eu nu l-am vazut niciodata real-life, daramite sa-l si ascult. Insa am vazut, ascultat si pot spune testat un Pioneer RT-909 (in stare foarte buna si extrem de bine reglat si pus la punct) despre care pot spune ca este un mag de mare exceptie din toate punctele de vedere, mai degraba un mag de vis pentru un amator in zona neprofesionala. Al tau 707 este un model putin mai vechi si din care a provenit 909, deci probabil nu cu mult inferior. Asa ca eu personal desi nu-mi place sa intru in domeniul presupunerilor, banuiesc faptul ca Pio 707 este un mag foarte OK, mai ales in comparatie cu cele comuniste pe care le-ai avut.

Mai trebuie amintit un lucru - si cel mai grozav magnetofon poate presta jalnic daca nu este reglat perfect si daca nu se afla intr-o stare buna din punct de vedere al uzurii. Iata inca un argument din cauza caruia se gasesc atat de putine pareri obiective si pertinente despre scule vintage.

Insa eu banuiesc altceva - esti incantat de magul asta (ce e drept, arata grozav, mie imi plac VUmetrele alea la maxim!) si voiai sa te mandresti un pic cu el pe forum. Nici o problema. :D Hai mai bine sa ne gasim timp vreodata, intr-un weekend sa comparam niste maguri. De exemplu sa comparam Pioneer al tau cu niste AKAI-uri. Asta ar fi interesant.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Pareri despre Pioneer RT-707

Post by fluffy38 »

Am un prieten care detine un RT-909,cumparat de nou in anii 80. Nu l-a folosit aproape deloc si acuma are consumabilele varza(curele,role etc.)
De un an ma tot rog de el sa mi-l vanda si nu vrea sub nici o forma :twisted:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Pareri despre Pioneer RT-707

Post by momolo »

Interesant - la AKAI au tinut consumabilele mai mult decat la ceilalti. Exista si acum AKAI-uri care au curele si role presoare originale..... defapt majoritatea au rolele presoare originale. Insa la Pioneer 909 au murit toate cauciucele originale. Dar se gasesc, cu ceva cheltuiala.

Cred si eu ca nu ti-l da! Pana si de bibelou e frumos! Mie imi place 909 la nebunie!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Pareri despre Pioneer RT-707

Post by LEKTOR »

707 e cu o serie mai in urma, as spune in generatie cu Specurile de la Pioneer, 909 a iesit odata cu seria albastra - tuburi fluorescente albastre - ampurile SA,deckurile CT plus alte accesorii - tuner,dynamic expander,echo reverberator,etc.

Magul este peste cele comuniste, dar sub 909 ca si performante.

http://www.silverpioneer.netfirms.com" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

daninitza
Posts: 2
Joined: 25 Jan 2010, 20:50

Re: Pareri despre Pioneer RT-707

Post by daninitza »

Multumesc mult pentru timpul acordat si raspunsurile pertinente!
Au trecut mai bine de 15 ani de cand am vandut Rostov-ul, de atunci nu am mai avut mag dar, tot lecturand forumurile vintage, mi-am amintit cu placere si o oarecare doza de nostalgie cat de mult gustam auditia unei benzi, privind vumetrele si rolele care se invarteau incat...cu acordul nevestei :oops: , am achizitionat fiara.
L-am probat cu ceva Scotch, Basf si Orwo LN122 vechi, am ramas surprins de calitatea imprimarii si redarii(urechiometric vorbind).
Domnule momolo, aveti perfecta dreptate in ceea ce priveste evaluarea unei scule vintage care e posibil sa nu mai fie in parametrii nominali, eu, in afara de o curatenie generala, gresaj si putin spray de contacte la potentiometre, nu i-am facut nimic asta pentru ca as risca sa-mi depasesc cunostiintele si sa fac mai mult rau decat bine :oops:
Capetele si rola presoare arata destul de bine, cred eu, am sa incerc sa pun niste poze, cu speranta de a primi opiniile dumneavoastra avizate.
Multumesc mult si pentru invitatia de a organiza un tete-a-tete intre maguri, sper sa se materializeze candva.
O rugaminte:
Cum pot stii daca s-a umblat la capete, daca sunt corect azimutate? Am nevoie de o banda test? Daca da, cum o pot face-obtine?
Multumesc mult, stima!
Daniel

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Pareri despre Pioneer RT-707

Post by akaiofil »

momolo wrote:Interesant - la AKAI au tinut consumabilele mai mult decat la ceilalti. Exista si acum AKAI-uri care au curele si role presoare originale..... defapt majoritatea au rolele presoare originale.
te contrazic oarecum. toate, fara exceptie, sculele akai pe care le-am avut (4 magnetofoane, 14 deckuri :) ) au avut probleme mecanice mai mult sau mai putin acute. spre exemplu eu personal nu am gasit nici un deck din seria f (f-31, f51, f71 (nu am avut f91)) care sa nu aiba probleme de presiune a capului respectiv rolei presoare asupra bnzii datorate acelui mecanism cu curea de transmisie care ridica tija capetelor.

Fara a face o comparatie a calitatii audio sau mecanice, ci doar a fiabilitatii si mentinerii in timp in parametrii mecanici, nici una din sculele sony spre exemplu pe care le-am avut (din aceiasi perioada de timp, recunosc insa ca numai din seriile ES) nu a avut vreodata vreo problema de mecanica alta decit curelele de transmisie. ma rog, asta e experientza mea concreta nu pot sa zic fireste ca e litera de lege. in plus, toate akai-urile pe care le-am luat nefolosite de mai bine de 5-10 ani aveau cauciucurile praf si erau anchilozate. isi reveneau aparent dupa ore de folosintza intensiva...dar doar aparent, la toate am schimbat cauciucurile...
pe urma mi-am luat un cd-player adevarat si am terminat :):):):)
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Pareri despre Pioneer RT-707

Post by momolo »

akaiofil cassdeck nu am avut decat unul cu un cap GX, model ieftin si simplu; mie nu mi-au placut cass-urile AKAI niciodata. Poate inafara de niste modele foarte vechi. Stiu doua, la nici unul nu a fost nevoie de rola presoare, dar curele da (insa nu erau topite, doar largite); ambele dateaza din 1976 si 1977.

Dar la maguri am avut mai mult noroc decat tine. Nici unul nu a avut nevoie de role presoare si nici de curele noi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply