CASETOFON ( cassette tape decks )

A fost odata ca niciodata
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by SOLO »

Tu in care categorie esti?

Cunosc pasionati de la noi pe care nu-i pot baga in nici o categorie de mai sus. Cred ca mai trebuie adaugata cel putin una.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by momolo »

SOLO wrote:Tu in care categorie esti?
Bosorog nostalgic si trancotar.
Nu cred ca exista alte categorii. Daca studiezi bine exemplarele, vei constata ca in final astea sunt in mare, toate. Cu obiectiunea ca in prima categorie baremul de varsta e numai orientativ. Exista si cazuri rare de tineri pasionati de analog, vintage si care cumpara muzica in formatele fizice. Cum tot rar exista si bosorogi digitalizati integrabili la punctul 1. Iar snobii (parvenitii) pot avea infatisari si manifestari foarte variate, insa in substrat sunt aceiasi.
Evident, exista si unii care nu se incadreaza in nici una dar fac zgomot (inclusiv virtual), insa astia pur si simplu nu sunt interesati de acest hobby (li se rupe de sunet, muzica, scule audio), vor doar sa aiba o preocupare. Adica pana si snobilor (parvenitilor) de la numarul 3) le pasa cumva de acest hobby, dar la ei parvenirea e chestia esentiala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by SOLO »

Eu nu imi dau seama in ce categorie sunt. Sincer vorbind, cred ca am avut momente cand am fost in toate categoriile pe care le-ai enumerat, ba chiar mixate intre ele. In ultimii 2-3 ani observ o stabilizare ciudata, am crezut ca am obosit dar nu e asta, cred ca imi place muzica mai mult decat sculele. Azi ma multumesc cu cd-urile pe care le cumpar in fiecare luna. Mai incerc cate un cablu, o lampa NOS, trec pe la dealer odata pe luna, ma duc la expozitii si concerte, vizitez prietenii cu acelasi hobby. E un fel de asezare de la sine, un drum frumos ( prezent ) in loc de o destinatie mult ravnita ( trecut ).
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by momolo »

Un exemplu de cassdeck (corect se scrie, "dec") fara curele "ân stare de functiune":
http://www.olx.ro/oferta/vand-dec-IDQxJ ... 8ea6d35c1a" onclick="window.open(this.href);return false;

O idee i-as da lui Nelu. Sa-l faca cadou unui tzutzer piscotar in schimbul unui review scris pe masa de la bucatarie (langa cratita cu varza calita, in lipsa boxelor intre timp amanetate). Review-ul sa-l (pardon..... sal) puna pe net pe un site cu taxa si promisiunea unei tombole la care se poate castiga un cazan cu tuica single malt. Sunt sigur ca la final ar castiga mai mult.

PS - un grup de haudiofili din Bucuresti am vrut sa-l cumparam, sa punem mana de la mana dar nu am strans destui bani. Si de ciuda am postat acum!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by hondaru »

Am fost fermecat pe loc de aparatul NELU, sunt ferm convins ca descrierea corespunde perfect realitatii. Sunt convins ca aparatul este unicat deci prin urmare cu atat mai valoros. Voi invidia pana la moarte audiofilul care-l va achizitiona eu neavand finantele necesare momentan.
Deci dragi colegi precum se vede inca mai exista pe piata obiecte valoroase drebuie doar sa cauti diamantele in noroi :lol:

Cum am scris si prin alte locuri, acum ceva vreme in urma cand aveam mai mult timp liber am facut (casetofoniada) o comparatie intre armata de aparate pe care le detineam la vremea resectiva. Concluzia a fost ca, caseta imprimata pe un aparat suna cel mai bine tot pe acel aparat, foarte rare au fost cazurile cand caseta imprimata pe un aparat s-a auzit bine pe un altul (din vari motive). Casetele imprimate in fabrica (bine) se aud bine pe toate aparatele.
Fiecare aparat are un sunet specific si e doar o chestiune de gust care-ti place mai mult.
Bineinteles fiecare casetofon s-a comportat diferit cu diferitele tipuri de benzi, unele raspunzand mai bine altele mai slab la aceelas tip de banda (evident fiind reglate diferit la bias din fabrica chiar si cele cu bias manual).
Aparatele produse de diverse firme au azimutul reglat diferit din fabrica (am aparate sigilate in acest sens) de aici si diferentele la redare cu casete imprimate pe alt aparat.
Calitatea sunetului depinde urias de calitatea si starea mecanicii aparatului si in egala masura cu starea "mecanicii" casetei.
Aici ar fi o discutie interesanta pentru pasionati, care tip de caseta a fost mai buna atat ca raspuns in frecventa dar si ca durabilitate a semnalului imprimat, in timp. Eu am inca niste casete imprimate in anii 80 care suna bine si acum fara caderi sau infundaturi. Am in schimb si casete mai noi care nu au reusit sa tina pasul cu timpul si si-au pierdut din calitate.
Poate tocmai asta este o parte din farmec, timpul petrecut in fata aparatului cu reglajele, urmaritul indicatoarelor de nivel, necesitatea de a reimprima anumite casete ptr a corecta pierderile...un hobby venit din timpuri apuse ce cu greu isi mai gaseste adepti in zilele noastre....
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by momolo »

Bunatati de alta data cu si fara curele. Comparati-le cu chinezariile de azi (la care multi fac matanii in genunchi si spume la taste pentru laude pe net, fioooo-audiofileooo-partz-partz!):

http://www.audioplanet.biz/t61699-guerr ... io-70s-80s" onclick="window.open(this.href);return false;

PS - atentie, pagina se incarca foarte greu!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

speed
Posts: 8
Joined: 13 Jun 2016, 20:02
Location: Brasov

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by speed »

Momolo iti multumesc pentru recomandare. :) Deck-ul Aiwa a reinviat datorita celor de la Absolut Video.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by c_andrei »

Am avut pentru o perioada de timp un deck foarte special, atat prin constructie cat si prin sunetul sau. Este vorba despre un Sony TC 209SD. Constructia era una cum nu am mai vazut, similara cu magnetofoamele. Avea un motor imens care antrena tot, si niciun gram de plastic. Toata mecanica era integral din metal. Evident functiona impecabil atat pe derulare cat si pe play si rec. Acum sa trecem la partea mai importanta si anume la sunet. Am avut vreo cateva deck-uri la viata mea, si unele chiar bune. Nimic nu s-a apropiat vreodata de sunetul pe care il scoatea magaoaia asta. Moale, cald, natural, similar cu banda de magnetofon. Nu stiu cum dracu dar fasaitul specific de banda era mult redus, aproape imperceptibil. Imaginati-va ca ascultat fermecat de vreo 3 ori o caseta originala cu Holograf, si nu sunt fan!!! Un sunet cum rar am intalnit, definitia analogicului. Desi nu era foarte precis, suna asa cum trebuie, a muzica.
Ca o paranteza, spunea dl Momolo mai demult (pe care il citesc frecvent si cu mare placere si de la care am avut multe de invatat pana acum, el de fapt oferind multe sfaturi bune, dar nu neaparat atunci cand i se cer ci atunci cand are el chef, si de multe ori intr-un mod mai subtil) ca de multe ori deck-urile foarte performate care masoara bine in teste suna subtire, fara viata si mort, iar unele mai vechi, "clapare", desi masoara prost si sunt depasit dpdv tehnic suna asa cum trebuie, plin si carnos, muzical etc. Ei, asta e unul din aparatele alea. Atasez si un link cu un clip facut de mine cu bestia:
https://www.youtube.com/watch?v=kp6Jms9omZc" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by momolo »

GUERRA CIVIL JAPONESA DEL AUDIO (70,s 80,s):

http://www.audioplanet.biz/t61699-guerr ... io-70s-80s" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bizonu22
Posts: 71
Joined: 27 Jan 2016, 10:45

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by bizonu22 »

Buna ziua!
Ieri mi-a ajuns deck-ul Marantz 5020. In prima faza l-am dezasamblat pt a-l inspecta si curata. Panoul frontal era destul de murdar, prezenta o mazga galbuie. M-am bucurat ca in interior nu gasit decat foarte putin praf, suruburile mecanismului de transport erau sigilate(de aici trag concluzia ca, capetele sunt orirginale) iar capetele de redare si componentele transportului nu prezinta uzura. Pt curatare capetelor am folosit alcool izopropilic si un betigas de ureche. Nu stiu ce spray sa folosesc ca sa curat restul mecanismului. Acasa am un spray G20(dry contact cleaner) si WD40 multifunctional. Am evitat sa folosesc aceste spray-uri pt ca imi e frica sa nu afecteze componentele de de plastic. Voi ce spray-uri folositi pt curatarea si gresarea mecanismelor? De asemenea sunt interesat ce spray-uri folositi pt potentiometre. Referitor la condensatori, imi recomandati sa ii schimba sau sa ii las pe cei originali?
Seara am reusit sa il asamblez si sa ii fac un test de redare si de inregistrare. Pt inregistrare/redare am folosit o caseta Scotch 90 XS II. Am ramas placut impesionat de sunteul redat. Deck-ul l-am imperecheat cu ampliful Marantz 1122DC si cu Canton LE600. Deseara o sa pun si ceva poze cu el.
O zi buna!
„Sunt mulți care, ajunși la un vârf de munte, au amețeli și cad; iertați-i pe parveniți.” — Octavian Goga

bizonu22
Posts: 71
Joined: 27 Jan 2016, 10:45

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by bizonu22 »

Buna seara!
Dupa cum am promis am revenit cu niste poze.
https://www.flickr.com/photos/bogdan_de" onclick="window.open(this.href);return false; ... ed-public/
https://www.flickr.com/photos/bogdan_de" onclick="window.open(this.href);return false; ... ed-public/
https://www.flickr.com/photos/bogdan_de" onclick="window.open(this.href);return false; ... ed-public/
Seara buna!
„Sunt mulți care, ajunși la un vârf de munte, au amețeli și cad; iertați-i pe parveniți.” — Octavian Goga

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by Kostas »

https://m.youtube.com/watch?v=vLhbjLzWvyw" onclick="window.open(this.href);return false;

Ce interesant este acest Teac 450 de la inceputul anilor 70, sunt entuziast dupa mecanisme ciudate, mini inventii, chestii bizare, etc!
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by momolo »

Eu am avut un TEAC A-650 (nu-l mai am ca l-am dat cadou), vreo 15 kile, era exemplar japonez pe 100V 50/60Hz. Nu am vazut niciodata un deck construit la nivelul astuia! Inauntru era cel mai grozav aparat pe care l-am desfacut vreodata! Mecanica cred ca atarna un kil, volanta era ca de magnetofon, nici urma de integrat operational, totul numai pe tranzistoare. Nu putea inregistra deoarece circuitul hibrid oscilator era mort (un electronist cu rabdare si timp putea face un circuit oscilator sau lua de la alt casetofon, era pe 100KHz). Dar la redare suna de ziceai ca-i pe lampi!
In comenzi avea defect la un alt hibrid, unul mare care facea pe creierul comenzilor. Era moarta comanda de derulare inapoi din hibrid. Care evident nu se putea desface (o cutie metalica ca de seringa in care se turnase rasina din care ieseau piciorusele). Asa ca avand schema i-am deviat comanda de derulare inainte sa poata derula si inapoi daca apasai ambele taste de derulare. Nu mai spun cum arata plasticul din care erau facute butoanele, metalul mastii, butoanele, potentiometre din alea mari din metal plin, facute pe viata! Cu traful puteai face statie de amplificare, adica sunt statii cu traf mai mic! Si ce motoare uriase avea! Un fel de magnetofon deghizat! Capul cred ca era Gx sau cel putin ferita, deci imposibil de uzat. Mi-am zis ca daca mai gasesc vreodata unul il cumpar. Dar e de negasit. Am vazut doar o data in USA, deci imposibil de cumparat (din cauza transportului si vamei). Un aparat care trebuie dat exemplu de culme a calitatatii si proiectarii japoneze. Cu sunet mare, ca de lampi! Dupa asta le-au usurat incepand economia. Asta e facut fara nici o grija pentru economie de ceva! Din foto nu va puteti da seama ce lucratura e inauntru! Sub tabla aia de ecranaj sunt doua placi una peste alta! Si totul se rabateaza sa poti umbla! Mecanica din cateva suruburi se poate trage afara cu totul. Fortele la mecanica sunt ca pentru magnetofon, nu exista caseta sa nu o invarta. E fabulos! Am ramas curios cum oare trage!?

https://www.youtube.com/watch?v=L4XMUOvJUsI" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.canuckaudiomart.com/details/ ... es/844229/" onclick="window.open(this.href);return false;

https://blogs.yahoo.co.jp/tbsshi9094/GA ... 84819&no=0" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by Kross »

https://youtu.be/RJo13FP4UpI" onclick="window.open(this.href);return false;. Un changer de casete interesant.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by Kostas »

Stereo deck Yamaha portabil, pe baterii. Ce design interesant!


https://m.youtube.com/watch?v=3-gxiDFYjz4" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply