E ceva de vanzare ...

Aici ne vindem si cumparam trancotele
Post Reply
Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

E ceva de vanzare ...

Post by Dadix »

Salut. Propun sa avem un topic in care daca gasim un aparat valoros de vânzare pe siteurile din țară , sa punem link către el.
Aici nu va conta prețul, oricât de mare, ci doar recunoașterea aparatului in sine.

Voi ce credeți ?

Eu zic ca oricum samsarii se uita la preturile de pe Ebay , Hifishark, Audiogon cand pun un aparat la vanzare si-si iau preturile de acolo indiferent daca au habar sau nu despre aparat.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: E ceva de vanzare ...

Post by johndoe21ro »

Dadix wrote:Salut. Propun sa avem un topic in care daca gasim un aparat valoros de vânzare pe siteurile din țară , sa punem link către el.
Aici nu va conta prețul, oricât de mare, ci doar recunoașterea aparatului in sine.

Voi ce credeți ?

Eu zic ca oricum samsarii se uita la preturile de pe Ebay , Hifishark, Audiogon cand pun un aparat la vanzare si-si iau preturile de acolo indiferent daca au habar sau nu despre aparat.
Aparate valoroase de vanzare la noi nu exista la bani ok! Apoi mie nu mi-este usor sa recomand un vanzator roman (daca il cunosc, nu e corect; daca nu il cunosc, nu am incredere in el).
Samsarii nu se uita la preturile de pe ebay, audiomarkt sau audiogon. Daca s-ar uita, si-ar cobori si ei preturile cu macar 30% sa ii ajunga din urma pe straini... Din acest motiv eu cumpar aproape exclusiv de afara: vanzatori seriosi, descrieri obiective, preturi bune! Cel putin... asta cred eu.
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: E ceva de vanzare ...

Post by momolo »

un asemenea topic ar fi nociv din multe puncte de vedere. Spatiul virtual este un mediu perfect pentru impostura. E usor sa faci pe cineva "de cacao" in spatiul virtual daca esti un "soarece de calculator" sau exista si cazul invers, e usor sa ajunga in fata tot soiul de nulitati si impostori. Uitati-va la piatza "laicurilor" si feedback-urilor pe youtube si alte siteuri. De multe ori diverse nulitati care nu spun si nu fac nimic ajung sa aiba milioane "de fani". Netul este cumva isteric in miezul lui. Astfel ca nu poate aparea o "instanta suprema" care sa recomande sau sa judece/infiereze diversele oferte second hand.

Apoi zona second hand e foarte relativa. De exemplu aparatul X cu marca Y. Cica are "un pret de piata" mediu dar de unde putem noi sti daca acel exemplar e "ciobanit", foarte uzat, incomplet, etc sau e impecabil cu adevarat?! Pozele nu releva intotdeauna adevarul.

Un astfel de topic ar fi precum cutia Pandorei.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply