Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
endlight
Posts: 1
Joined: 22 Apr 2020, 07:13

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by endlight »

Bun gasit,
Va salut din Iasi,am 40 de primaveri,sunt in cautarea sunetului natural,ca toti forumistii,banuiesc.. :lol:

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Dadix »

Salutare la noii inscrisi pe forum . :roll:

Ionut91
Posts: 2
Joined: 06 May 2020, 13:59

Re: Sa facem cunostinta

Post by Ionut91 »

Salutare! Sunt Ionut si am 29 de ani.

User avatar
Sylver Cheetah 53
Posts: 42
Joined: 28 May 2017, 14:59
Location: Milky Way
Contact:

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Sylver Cheetah 53 »

Salutare, tuturor!
www.youplay.ro

fluffy
Posts: 1
Joined: 12 May 2020, 15:52

Re: Sa facem cunostinta !

Post by fluffy »

fluffy38 wrote:momolo,
Nu sunt atat de idiot incat sa ma insult singur :lol: :lol: :lol:
Totusi, nu e corect sa faci afirmatii de genul asta. Adica cine nu-i ca mine, e idiot. O fi forumul tau, dar nu ai acest drept nici in acest caz.

Si fara sa-mi para rau, eu voi renunta la a mai intra pe aici. Nu ca ar fi mare pierdere.... :lol: vin altii, care trebuie educati sa se schimbe mereu. :lol:
ps...Topicul asta ar trebui numit si loc de spus hadio :lol:

Pentru cine e interesat de contul asta il poate folosi, pentru mine e de prisos.
user name: fluffy38(din pacate nu il pot modifica
parola : Zamolxes54
Mi-am facut acest cont pentru a cere stergerea completa a contului fluffy38 si mesajelor aferente acestui cont. Se poate sau nu?

User avatar
Sylver Cheetah 53
Posts: 42
Joined: 28 May 2017, 14:59
Location: Milky Way
Contact:

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Sylver Cheetah 53 »

Mesajele intră în proprietatea owner-ului.
Dacă s-ar șterge mesaje "la comandă", nu s-ar mai înțelege nimic din forum.
Nu mai vrei să intri, foarte bine. Nu te obligă nimeni. Dar nu e nevoie să faci teatru.
Capisci?
www.youplay.ro

Harstereo
Posts: 21
Joined: 14 Dec 2019, 08:47

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Harstereo »

Va salut cu respect!

Ma bucur sa fac parte din acest forum. Sunt Harstereo , sunt pasionat de muzica, ascult aproape orice gen de muzica, in special jazz si rock. Cand am timp imi place sa incerc sa fac sistemul sa ""sune"" cat mai bine, din pacate am destul de putin timp liber. In sistem am un amplif Marantz, deck Marantz 5020, cd Grundig 8100, Dual 1290/1237, tuner Marantz 2050.
Sanatate!

clapton
Posts: 1
Joined: 26 Nov 2010, 14:22

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by clapton »

Salut,
Marius Stefan este numele meu. Sunt user pe acest forum din 2010 dar il citesc de cativa ani inainte.
Nu am scule audio dar mi-am propus sa achizitionez, sa ma pot bucura cel putin la pensie. In schimb am ascultat muzica mai serios incepand de prin 1975-1976 ( am inceput cu Beatles, Smokie, AC-DC ) am trecut la Led Zeppelin, Deep Purple, UFO, Pink Floyd si in perioada '80 ceva muzica disco. Dupa aceea m-am dus spre heavy si hard dupa care am descoperit rockul progresiv : Yes, King Crimson, Manfred Mann, Renaissance si muzica electronica. In ultimul timp ( 10 ani ) am inceput sa ascult cu precadere jazz, clasica si sa ma bucur de muzica descoperita. Ascult cam toate
genurile de muzica cu unele exceptii.
Prima mea scula audio a fost un Maiak 203 ( prin '79 - inregistram muzica cu 1 leu / minutul de la diversi care o aduceau in RO), am avut si un pickup NZC300 cumparat prin 89-90 iar din '90 mai multe boomboxuri Panasonic ( jinduiam la scule Technics, Sony - din magazinul Unirea sau la Marantz, Denon, cred ca si Teac de la Universitate-la coada calului).
Tot lecturand acest forum am invatat lucruri noi dar totodata au aparut si o serie de dileme legate de domeniul abordat.

PS : Numele de user a aparut de la disputa pe teme muzicale cand eram prin clasa 12-a.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1880
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by SOLO »

Salut si bine ai venit. Daca ai rabdare si timp, cu o suma normala iti poti cumpara scule bune de care sa te bucuri de muzica.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

costel.s
Posts: 1
Joined: 14 Jun 2020, 08:34

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by costel.s »

Buna ziua/seara,
Eu sunt Costel (39 ani), m-am hotarat in cele din urma sa-mi fac cont pe forum dupa ce am citit cateva topicuri si am considerat ca e mai bine sa fiu totusi inregistrat, daca tot "profit" de informatia afisata in mod gratuit de moderatori si useri. Nu am cine stie ce scule, n-am experienta, dar caut ceva... e ceva ce ma determina sa fac asta? da... cel mai probabil, o "fata morgana" a sunetului. Mai demult, prin anii '90, am construit din cateva piese un mini-receptor cu superreactie, alimentat parca de la o baterie de 1,5v (AA) pentru a asculta un post de radio nou aparut, care emitea in banda 66-73 MHz (sa nu stric Pacific-ul casei). N-aveam casti, dar aveam doua difuzoare de pe la tv-urile cu lampi, ceva cu impedanta de 750 Ohmi, stateam cu firul de la antena in gura si cu difuzoarele alea ovale la urechi sa ascult muzica. Nu am vocabularul format sa exprim pe intelesul tuturor ce fel de sunet auzeam, dar era unul care mi-a placut enorm. Asta e ce caut, dar la o alta scara si cu un nivel de comoditate mai mare, acum ca povestesc asta, cred ca voi incerca sa refac si minireceptorul meu sa actualizez amintirea, daca voi gasi cele necesare.
Nu vreau sa ma intind prea mult, ma bucur ca am fost acceptat in comunitate, eu sper multe, dar vom vedea ce va iesi (orice ar fi, tot voi ramane cu ceva)!
Multumesc inca o data.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1880
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by SOLO »

Salut Costel si bine ai venit pe forum. In mod sigur vei gasi informatiile necesare pentru a mentine aprinsa flacara pasiunii pentru sunet si muzica.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Messer
Posts: 103
Joined: 30 Jul 2020, 20:27

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Messer »

Buna ziua si bine v-am gasit ,numele meu este Marius,aka Messer,sunt clujean la origini ,dar importiva vointei mele locuiesc in Oradea(nevasta mea este bihoreanca).
Imi plac foarte mult omul om si porcu-n frigare,muzica buna pe långa cele ce urmeaza,palinca de Salaj,vinul de Recas si berea de Azuga,seara,afara långa foc sau in obscuritatea camere-i in care ascult muzica.
Nu ma consider un audiofil ,pentru ca nu am inceput sa-mi cultiv aceasta latura la vårsta la care ar fi trebuit,o sa ziceti ca nu este tarziu,dar omul imbatraneste,simturile se pierd si ajungi tårziu sa auzi o talanga sunånd a Mozzart ,trenul acela a plecat demult, pot sa ma consider un audio-entuziast,deschis spre multe activitati(lucrez in domeniul tehnic de cånd ma stiu) .
Am inceput sa citesc acest forum in urma cu doua saptamani,nu am mai avut tangenta cu altele de acest profil ,citesc si invat ,pt ca recunosc am multe lacune in domeniu, stereo, HI-FI ,mi-au fost straine si din cauza investitiilor care ar trebui facute pentru a satisface aceasta latura ,care trebuie sa recunosc, nu este ieftina.
Muzica pe care o ascult :AC/DC,Dream Theatre,Queensriche,Iron maiden ,Judas Priest si multi multi altii .

Astea fiindu-va scrise ,sa mergem inainte .

Cu respect pentru munca voastra ,va salut
"Experienta,este direct proportionala cu cantitatea de echipament distrus."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

Messer, bine ai venit pe forum! (am ras cu lacrimi de bancul tau postat la bancuri)

PS - cred ca nu e deloc rau in "Oradia" in comparatie chiar si cu Clujul. Avantaj, esti mai aproape de tarile cu apa calda la chiuveta.
Si altceva, berea Azuga din pacate nu mai exista, fabrica a fost rasa, ceea ce probabil mai exista acum e numai numele pe o zeama produsa de un mare concern danez sau nemtesc, nu conteaza. Din pacate cam toata berea de pe piata e toxica de cat de proasta si facatura este! Am auzit ca o grabeste cu soda caustica si porumb. Berea adevarata necesita timp dar marile concerne nu au timp, trebuie sa faca bani! Fosta bere "comunista" Azuga era minunata ca multe beri din Romania pana sa fie exterminate (nu a mai ramas nici una! Toate sunt doar numele, asa cum vedem AKAI pe calorifere electrice din China si Grundig pe oale electrice din Turcia).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Messer
Posts: 103
Joined: 30 Jul 2020, 20:27

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Messer »

Salutare,am lucrat sapte ani la fabrica de bere din Cluj ,Ursus ,ca plantator de dozatoare de bere ,prin mila Domnului ,cam stiu tot ce se poate sti despre zeama galbena ,care,la noi ,asa cum stii Momolo,nu are nici un caracter ,nici un gust ,iar dupa o betie cu o astfel de zeama ,te rogi la sfinti sa nu te rastesti la papuci( a barbotina,a bori ,etc) ,Ben Francklin a zis asta despre bere : "berea este dovada vie a faptului ca Dumnezeu ne iubeste ",desigur se refera la berea adevarata ,nu posirca noastra .
Sincer ,nu dau pãlinca de Salaj pe nici un fel de bere româneasca."Buna i pita ,buna i slana ,da palinca i leacu nost' nu stiu pantru ce-o fi apa ,io asa beteag n-am fost",pe vremea asta o palinca rece,numa oleaca ,racoreste si ultimu floc ce sta strimb pe sub maieu.:))
Noi aci in Oradea ne facem berea noastra ,multumim lu' Cel de Sus ca avem berari buni ,premiati care chiar stiu ce fac si nu fac compromisuri in ceeace inseamna calitatea.
Despre Oradea ,da,avem un primar harnic,muncitor si caruia chiar ai pasa de cum arata orasul nostru si sincer, sunt mandru ca sunt oradean,desi nu e problema orasul cåt oamenii ,vb aia "Faina tzara ,pacat ca-i locuita" .
Oricare de pe acest forum ,daca ajungeti pe aceste meleaguri si apreciati arhitectura si locurile ,acestea au fost facute de o civilizatie extraterestra cu care noi ,nu avem absolut nici o legatura .:))
"Experienta,este direct proportionala cu cantitatea de echipament distrus."

leutzu
Posts: 8
Joined: 22 Sep 2020, 19:51
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by leutzu »

Salut,

Sunt Leutzu' si am 42 de ani. Sunt pasionat de DIY, muzica si sailing :)
Aproape in fiecare zi, ascult muzica in conditii neoptime, la birou cu castile din laptop, dar sunt momente cand reusesc sa-mi fac timp si folosesc ori castile HD800 amplificate de Bottlehead Mainline ori trancota de NAD326bee cu Dynaudio DM 2/6. Surse modeste: Arcam rDAC si RPM 1 Carbon cu CP1 modificat.
Am ajuns acum cateva zile pe acest forum si am citit lucruri interesante bazate pe experienta/cunostintele membrilor.
“Strangers passing in the street
By chance two separate glances meet
And I am you and what I see is me” Pink Floyd

Post Reply