Viniluri audiofile

CD, vinil, concerte
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Viniluri audiofile

Post by LEKTOR »

Incepem cu - Ce este de fapt un disc cu adevarat audiofil

http://www.dccblowout.com/dept.asp?dept_id=14-006-013" onclick="window.open(this.href);return false;


Apoi continuam cu ceva deosebit

HOT STAMPERS

http://www.dccblowout.com/dept.asp?dept_id=14-015-034" onclick="window.open(this.href);return false;



apoi HOT STAMPER vs DIRECT TO DISC

http://www.dccblowout.com/product.aspx? ... tvdd&rurl=" onclick="window.open(this.href);return false;

( tot pe acest site gasiti cduri audiofile DCC,MFSL,etc ) la super preturi.

P.S Nu sint dealer DCC
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Viniluri audiofile

Post by momolo »

azi se implinesc 30 de ani de la lansarea albumului THE WALL - Pink Floyd in UK.

http://pinkfloydhyperbase.dk/albums/wall.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Cu aceasta ocazie imi voi asculta unul din cele 2 albume LP originale, din care unul este chiar din prima serie.

Un album exceptional ca de altfel majoritatea celor scoase de Pink Floyd. Nu degeaba am postat la aceasta rubrica, este un vinil audiofil autentic pe care l-as recomanda oricui.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Viniluri audiofile

Post by West »

Excelent subiect, LEKTOR. :idea: :idea: :idea:

Poate ne impartasesti si din experienta ta. Cum iti alegi vinilurile, ce case de inregistrari preferi si, mai ales cum le intretii.
Ai masina de spalat? :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Viniluri audiofile

Post by momolo »

La masina de spalat visez si eu!....

Greu de spus la modul general care sunt casele de editare vinil cele mai bune, dar daca ar fi sa ma aventurez pe terenul speculatiei, ca tot ascult acum ceva superb, as spune ca printre cele mai bune sunt:

CBS-Columbia, Mercury, Harmonia-mundi, ANGEL, RCA, LONDON, ERATO, Polydor, Victor-JVC, Deutche Grammophon....la naiba, cred ca incep sa le insir pe toate! LEKTOR spunea o data ca dintre vinilurile vintage 80% sunt bune. Mare adevar! E mai simplu sa le pui deoparte pe cele care nu sunt bune pentru ca sunt atat de putine !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Viniluri audiofile

Post by LEKTOR »

Pai am insamintat acest topic aproape acum o luna si deabia acum apar primii ghiocei !

Nu am preferinte la casele muzicale, doar experimentez, fie gasesc un track bine tras pe un cd sau un vinil, apoi comand tot albumul de la artistul respectiv !

Pink Floyd cu The wall este intradevar un masterpiece, alaturi de Imagine cu John Lennon !

Masina de spalat discuri - nu o sa ma bag la ACOUSTECH http://store.acousticsounds.com/d/35535 ... ng_Machine" onclick="window.open(this.href);return false; ,

consider ca acesta este arhi suficient - NITTY GRITTY http://store.acousticsounds.com/d/13227 ... ng_Machine" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Viniluri audiofile

Post by Adrian_2k8 »

De acord cu The Wall, de DSOTM nu cred ca mai trebuie sa amintim. Primele Dire Straits viniloase se aud si ele extraordinar.

La capatul OPUS (adica vinil NEaudiofil) eu as baga Animals - Pink Floyd. Mi-au trecut prin mana cateva vinile - niciunul nu suna cum trebuie. Idem CD-urile. Probabil ca buba vine din inregistrarea originala, nici nu mai stiu ce sa cred despre albumul asta. Oricum muzica compenseaza cu varf si indesat calitatea inregistrarii. :)
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Viniluri audiofile

Post by momolo »

LEKTOR
consider ca acesta este arhi suficient - NITTY GRITTY http://store.acousticsounds.com/d/13227" onclick="window.open(this.href);return false; ... ng_Machine
- iar eu consider ca pretul ala e complet nesimtit, probabil din cauza ca in America este considerata import.

Exista un forumist care si-a cumparat Nitty Gritty de pe ebay, direct din Germania iar pretul a fost mult mai mic, aproape jumatate. Dar inca nu a pus-o la treaba sa vedem performanta. Eu am vazut jucaria si personal nu-mi inspira incredere.

Insa mai exista si varianta VPI considerata un bun raport pret/calitate in USA. Defapt sunt printre cele mai ieftine masini de spalat vinil .....care arata a asa ceva. Exista si diverse alte oferte mai ieftine insa mai ciudate.

Iar la noi brandul VPI este reprezentat de unul dintre dealerii locali.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Viniluri audiofile

Post by Obelix »

Nu ca si fi devenit vinilist peste noapte, dar spalatul cu mana ce are :?:
Intr-o epoca istorica apusa, am vazut o "scula" care proteja mijlocul discului (doua capace strunjite, stranse intre ele cu surub si etanseizate cu rondele de caucuc)
"Baia" se facea la lighean... :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Viniluri audiofile

Post by momolo »

Nu se spala bine "la lighian", ramane parait sau devine si mai parait. Eu am incercat si la lighian, chiar si la dus, etc, inutil, e chiar mai rau. Trebuie o masinarie care sa aspire tot jegul din rile. Lichidul e folosit ca sa inmoaie-dizolve jegul si grasimile.

Nu neg ca se poate face o masinarie DIY. Eu deja planuiesc ceva.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Viniluri audiofile

Post by LEKTOR »

Pai NITTY GRITTY are mai multe modele - manuale, semi automate,automate, 1- stage pump, 2-stage pump,etc

http://www.nittygrittyinc.com/systems.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Viniluri audiofile

Post by momolo »

Uite-o pe cea ieftina de care vorbeam:

http://www.audioadvisor.com/prodinfo.asp?number=NGRD3" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Viniluri audiofile

Post by Micky »

Poate nu este un disc tocmai audiofil, dar mie imi merge direct la inima.
El Chico” - Chico Hamilton de la speakerscorner.de

40 de secunde din disc sunt postate pe Youtube de mine la adresa: http://www.youtube.com/watch?v=NMVxWoMccJQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Sper sa va placa. Atat pentru moment, o sa mai revin cu alte inregistrari cumparate de mine.

Bafta!

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Viniluri audiofile

Post by HighEndFan »

Intr-adevar, fain disc, ba mie mi se pare chiar audiofil.
Am vazut acolo un AQVOX- cu ce doza il folosesti?
Cum ti se pare preul? Mie mi se pare usor deschis, dar in mod hotarat este highend, fata de alte preuri care desi sunau mai plin, erau departe de sunetul AQVOX. Se pare ca e ruda apropiata cu CEC-ul, au aceleasi piese , ma refer la modulele CC80 de la Candeias Engineering-uite aici despre ce vorbesc:
http://www.candeias.com/file/CC80-Datasheet.pdf
Eu il folosesc cu doza Denon DL-103 in varianta balansat.
Deocamdata, cel mai audiofil disc al meu ramane "Jazz at the Pawnshop":
Image

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Viniluri audiofile

Post by Micky »

Salut High End!
Asa este, la momentul filmarii eram in teste cu un AQVOX care este fratele mai tanar al CEC-ului daca te gandesti ca este conceput tot de Candeias. L-am tinut cam o saptamana sa ma prind mai bine de el si consider ca folosirea lui in balansat este cea corecta dealtfel acolo sunt doua scheme complet diferite in el una functionand in curent si alta in tensiune. Dar concluziile finale ale mele au fost urmatoarele:
A Plusuri:
-Un preu phono pret-calitate foarte bun tinand cont de restul aparatelor testate de mine.
-are un castig mare excelent lucru care il deschide in zona de inalte
-foarte rapid in sunet
-este adaptabil datorita reglajelor multiple la orice doza care se fabrica.

B Minusuri:
- Superficial dar poate si din cauza rapiditatii.
- Mult zgomot de fond datorat castigului mare
- Sensibil la unde externe (datorita faptului ca stau la 100m de ProFM auzeam radioul cu el desi nu aveam tunerul conectat)
- mai sunt ceva probleme de constructie dar ma opresc aici.

Eu am mers pe varianta cu lampi de la Korato (Serbia) care personal mi-a placut mai mult ca sunet. Oricum este un preu phono inclus intr-un preu de linie Korato KVP-10 cu un final tot Korato KTA 100. Aceasta este o solutie care am considerat ca are un sound superior combinatiei AQVOX cu Accuphase E-213 cu unele neajunsuri dar per total superioara.

Recunosc ca ma feresc de cuvantul audiofil mai ales ca aici in Romania sensul pe care il percep despre audiofili este usor deformat si in sens negativ (nu dezvolt subiectul). Dar nu avem ce face acesta e nivelul nostru de cultura si educatie. Dupa cum vedeti in general personalitatile din orice domeniu de la noi din tara sunt de rusine si ne fac de ras, dar asta este seva poporului roman. Din ce sa dea daca nu are. Putinele familii vechi si oameni de cultura care ar fi putut ridica nivelul acestui popor, au fost pur si simplu exterminati in perioada de inceput a comunismului...

Ca sa revin in topic:
Doza cu care am incercat preul phono este un Micro Benz LP-S.
Din pacate inregistrarea lui Jazz at the Pawnshop nu o am pe vinyl dar in schimb o am pe SACD de la Proprius si se aude foarte fain. Oricum este o inregistrare de referinta si asa cum am spus mai demult nu trebuie sa lipseasca de la nimeni din casa. Felicitari pentru vinyl-uri!
Acum astept sa primesc 2 discuri, unul cu Miles Davis- Kind of Blue presa si remasterizare de la Columbia care are o istorioara interesanta, dar am ceva emotii cu acest disc pentru ca cei de la Columbia au probleme cu calitatea lor care fluctueaza; iar al doilea este un Sonny Rollins - Way Out West care il am in varianta de cd si am tinut sa il am pe vinyl, acesta fiind Analog Production.

La cat mai multe inregistrari bune!
Bafta!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Viniluri audiofile

Post by momolo »

As vrea sa precizez ceva - detin pre phono CEC si am avut ocazia sa ascult si sa analizez pre phono AQVOX despre care se spune ca ar avea multe in comun cu CEC, la mijloc, din cate sunt informat, ar fi acelasi proiectant, defapt am inteles ca e o femeie care a proiectat conceptul si care a plecat de la CEC la nemtii de la AQVOX.
Sub capota cele doua seamana doar daca privesti cu un ochi inchis de la un kilometru, dar exista principial o asemanare la acele cutiute de plastic sub care exista un mini-cablaj plantat cu componente discrete in tehnica SMD, se pare schema unui integrat realizata discret. Micul "integrat" discret contine si mini-LED-uri, probabil folosite ca stabilizatoare de curent, in ambele cazuri.

Ca sunet eu personal nu gasesc nici o asemanare intre CEC si AQVOX, singurul punct comun il gasesc in faptul ca ambele merg cel mai bine pe intrare XLR si iesire XLR.

Poate ca sunt subiectiv, dar CEC mi s-a parut net superior insa putem face comparatii A/B, eu cu HighEndFan cand vom avea timp, daca dorim.

Realitatea e ca o comparatie de pre phono nu e usor de realizat. Acestea depind decisiv de cabluri (toate!), de matching cu doza si reglaje electrice, de matching inclusiv cu amplificarea dupa iesirea semnalului din pre.

Un punct negativ la ambele il gasesc in solutia alimentarii in comutatie, chestie dupa care nu prea ma omor, ca idee doar, nu am dovezi clare ca e bine sau nu e bine.

Ar mai fi un punct comun, ambele sunt extra-sensibile la radiatiile electromagnetice. Dar e datorat si faptului ca au un castig in amplificare foarte mare, lucru dealtfel benefic, amplifica absolut orice tip de doza si sunetul e mai dinamic pe amplificare cu castig mare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply