DisplayPort la HDMI

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
User avatar
Mars.X
Posts: 55
Joined: 27 Dec 2008, 15:11
Location: Craiova
Contact:

DisplayPort la HDMI

Post by Mars.X »

Salut!

As vrea sa conectez prin intermediul portului DisplayPort al unui laptop cu placa video Intel 4500MHD, un LCD cu intrare HDMI. Adica mai simplu, DisplayPort la HDMI.
Stiu ca trebuie un adaptor pt asta, nu f complicat. Intrebarea mea este urm: a vazut/folosit cineva un astfel de adaptor? Ce poate sa spuna despre asta?

Pun si 2 link-uri cu astfel de adaptoare:

http://www.displayport.org/consumer/?q= ... s#adaptors" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.startech.com/product/itemlis ... port+cable" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
Mars.X
Posts: 55
Joined: 27 Dec 2008, 15:11
Location: Craiova
Contact:

Re: DisplayPort la HDMI

Post by Mars.X »

Am comandat cablul cu pricina, 65 de lei.
In concluzie, se poate conecta fara probleme un laptop cu DisplayPort la o intrare HDMI. E recunoscut automat, fara alte interventii din partea utilizatorului. Daca producatorul laptopului ofera si iesire audio prin acest DisplayPort, se poate transmite mai departe, prin HDMI, la TV.
Unul din avantaje este ca prin DisplayPort, lungimea cablului poate ajunge la 15m, fata de HDMI, unde cam 5 m sunt maxim.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DisplayPort la HDMI

Post by momolo »

exista in comert cabluri HDMI de 10m pe care scrie ca sunt full compatibile la toate alea, dar personal nu am incercat mai mult de 5m caz in care pe un cablu decent si deloc scump, merge beton.

In schimb, ca sa dau sunetul prin HDMI de pe o placa video ATI pe un desktop Asus pe Intel in win7, e mai mare beleaua. Am ales calea simpla sa dezactivez placa audio onboard si chiar si asa au fost probleme sa-l fac sa dea semnal audio pe HDMI dupa care sa nu-l dea numai simplu PCM stereo ci si restul, AC3, DTS, etc, chestie pe care am reusit s-o fac numai din playerul sofware de redare fisiere video. Dar satifactia e maxima, merge grozav si solutia HDMI e net superioara la orice alta varianta de tv-out din PC incercata pana acum. Partea naspa - in partea ailalta a cablului trebuie sa ai ceva care sa decodeze tot felul pe audio ca pana acum nu m-am lamurit deloc cu partea de sunet prin HDMI si de exemplu, decodorul audio din plasma merge numai cand isi aduce aminte.
De exemplu, la o placa grafica care are numai DVI si nu are mufa HDMI, tot ATI, nu am reusit nicicum sa-i dau semnal audio prin DVI-HDMI in timp ce pe imagine merge perfect. Cica teoretic ar merge, dar in win 7 nu am reusit nicicum sa-l fac si cu audio.
Cat priveste calitatea video, intre placa grafica cu HDMI out port si aia numai cu DV-uri, la care am pus cablu adaptor DVI-HDMI, ambele la fel de bune pe imagine. Mai degraba tine de calitatea placii grafice dar cu sunetul am intampinat incurcaturi aiuristice. Nu am gasit nici o setare care sa lase streamul audio sa se duca prin HDMI asa cum se afla in fisier, se pare ca ma forteaza sa-l prelucrez software.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Mars.X
Posts: 55
Joined: 27 Dec 2008, 15:11
Location: Craiova
Contact:

Re: DisplayPort la HDMI

Post by Mars.X »

momolo, nu poti trimite audio prin DVI.
Ca sa poti trimite si semnal audio, e un pic mai cumplicat: se poate doar prin HDMI nativ sau DisplayPort, dar iti mai trebuie suport hardware din partea "emitatorului" adica un cip care sa transforme streamul audio in semnal ce poate fi trimis prin HDMI, respectiv DisplayPort. Evident, mai trebuie si un driver software ca totul sa mearga... In momentul de fata, cateva placi video pot face asta.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: DisplayPort la HDMI

Post by Obelix »

ATI a facut un fel de DVI mai "special" la care pinii neutilizati erau folositi pentru sunet si "convertiti" inspre HDMI cu ajutorul unui adaptor.
Asta probabil ca sa nu plateasca "birul" HDMI sa... mai stie naiba de ce...
Am avut si eu o astfel de carte fanless, de la MSI...

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: DisplayPort la HDMI

Post by puf »

La mine a mers fara nici un adaptor doar cu un cablu noname de 5 m DVI/HDMI.
Se auzea sunetul pe plasma Pioneer dar problele le-am facut numai in XP cu Win 7 nu am incercat.
Placa video este ATI 4850, nu tocmai noua.Din ce am citit placile noi ATI pot trimite si bitstreamuri high-resolution audio pe aceeasi conectori DVI.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DisplayPort la HDMI

Post by momolo »

Eu am ATI R 3650 cu 2xDVI de la Asus si ATI R4650 de la MSI cu DVI+DSUB+HDMI.

Acum imi dau seama ca atunci cand am incercat sa dau sunet prin DVI-HDMI la Asus R3650 am incercat numai pe o mufa DVI din cele doua. Una e alba, alta e galbena, dar nu tin minte pe care am pus? Posibil ca numai una din ele sa aiba si facilitate sunet digital.

Aveti idee de ce un DVI e alb si altul galben ?

Pe de alta parte nu-mi bat prea mult capul cu DVI-HDMI, acum pot folosi MSI R4650 care are port propriu HDMI si merge superb. Am un cablu Hama ieftin de 5m, dar cu 2 ferite groase pe el. Se vede superb.

Pana in prezent am utilizat 4 cabluri diferite HDMI-HDMI si cate probe am incercat, nu mi-am dat seama de diferente intre ele pe imagine. Unul e Panasonic alb subtirel, altul no-name din supermarket, altul Bandridge si ultimul acest Hama de 5 metri. Ideea e ca acum banui totusi ca ar fi diferenta chiar si intre cabluri HDMi-HDMI. Asta de la Hama, desi e mai lung, celelalte avand 2m, totusi se vede mai bine, mie asa mi se pare. Insa inca nu pot spune clar daca conteaza sau nu calitatea unui cablu HDMI-HDMI dar pot spune ca se vede la fel de bine si cu un cablu DVI-HDMI pe o placa fara port HDMI propriu. Cred ca cel mai mult conteaza calitatea placii video in sine, dar si setarile de sistem si sistemul de operare. Pe windows 7 se vede categoric mai bine ca pe XPpro, dar conteaza si playerul software. Cea mai criminala imagine am obtinut-o cu Media Player integrat in noul win7 dar e cam primitiv si fara setari. De obicei folosesc KM PLayer dar ma doare capul cate setari poate avea, nici jumatate nu le pricep la ce folosesc ? (cele pe imagine si sunet). Setari care se mai adauga si la alea din driverii placilor ATI asa ca e de balamuc. Noroc ca merge foarte bine pe default insa ma tot gandesc ca cine intelege ceva din toate astea poate scoate o imagine si mai buna.

Una peste alta, inca am mari nelamuriri asupra setarilor de sunet prin HDMI/eventual DVI-HDMI. Eu nu am avut sunet decat dupa ce am umblat prin KM Player si tot nu pricep bine ce am facut. Se pare ca trebuie bifat sa recodifice AC3 ca altfel eu nu am sunet in receiver, desi chiar si asta se face in vreo 2 feluri, codec intern, extern, e de balamuc. Nu mai spun ca decodorul intern audio al plasmei nu a luat-o decat o data din intamplare si nu am inteles ce naiba i-am facut sa mearga ?! Dar nu ma pasioneaza sunetul plasmei, folosesc receiverul Yamaha. Daca nu intru in setari la player am pe receiver numai PCM care e un stereo chior desi fisierul contine AC3 de exemplu. Apoi se pare ca mai sunt setari si prin device-ul de sunet ce apartine de ATI-HDMI.... e tare greu de inteles...

Insa rezultatul pe imagine si sunet este chiar grozav.

Cu imaginea a fost deasemenea de balamuc. Noroc ca m-a ajutat puf cu sfaturi ca nu gaseam in veci cum naiba sa umplu imaginea de la plasma! Apoi si aici a ramas ceva de neinteles, daca pun dektop 1980x1080 nu pot umple in veci imaginea la plasma, dar daca rulez un film se umple...cu conditia sa mai umblu la setari. Daca insa bag o rezolutie mai ciudata, cred ca ceva de genul 1279x768, nu tin minte exact, atunci pot umple ecranul cu desktopul daca mai gadil si din driveri la pan scan. Insa filmele vor rula 720p care e inferior la 1080p. Plasma mea e HD ready, dar cel mai bine se vede daca bagi in ea 1080p sau 1080i. Atunci vazand asta, am lasat desktopul pe 1980x1080 si-l vad cu benzi negre stanga-dreapta late cam de 3cm fiecare iar filmele se baga singure pe tot ecranul in 1080p. Nu mai spun ca nu am nici cea mai vaga idee cum i-as putea da 1080i, daca s-ar putea? Am observat ca plasmele merg cel mai bine cu 1080i si nu p.
Nu mai spun si de babilonia care se petrece intre monitor si plasma, adica faptul ca plasma intra automat ca primary monitor.... Dar asta se schimba usor.

Cert este ca e incurcata treaba. Necesita probabil cursuri de invatare! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: DisplayPort la HDMI

Post by Obelix »

DVI-urile pot fi "simplu-nu mai imi aduc aminte ce" sau "dublu-nu imi aduc aminte ce", la cele cu doua iesiri DVI, deobicei unul e simplu, unul dublu, e vorba de banda de trecere si e interesant doar la rezolutii extreme, PESTE 1920 x 1080.
Probabil de acolo vine diferenta de culoare a mufelor.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: DisplayPort la HDMI

Post by puf »

Problema la incadrarea imaginii este probabil de la plasma HD-Ready care are rezolutia 1024/768 si care face over/underscan chiar si 720p si nu dispune de setarea pixel maping sau dot by dot.
La modelele full-hd imaginea apare pixel maping 1:1 fara nici un rand in plus sau minus atat pe desktop cat si cu ce reda.
Treaba cu 1080i ca sursa pentru obtinerea celei mai bune imagini am observat-o de ani buni de la plasme SD (da 852/480) HD-Ready cat si full-hd de la Panasonic!
Totusi la Pioneer in combinatie cu noile playere MC cea mai buna imagine este 1080p, diferenta consta in soliditatea, finetea culorilor si fluiditatea miscarii.
Inainte la 1080i imaginea avea cel mai bun detaliu si sharp iar in 1080p se vedea mai aglomerat, usor mai zgomotos si mai putin sharp.Acum in 1080p totul este perfect, modul 1080i sufera la cadenta si nu are optiunea 24p.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DisplayPort la HDMI

Post by momolo »

puf sti de ce sunt colorate diferit cele doua mufe DVI de pe placile video, adica una alba standart si una galbena ? Dar nu toate sunt asa, multe le au pe ambele de culoare alba.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: DisplayPort la HDMI

Post by Obelix »


puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: DisplayPort la HDMI

Post by puf »

Habar nu am de ce sunt colorate diferit, ar trebui sa fie explicat in specificatiile producatorului.
La mine sunt doua albe, perfect identice, care se pot configura oricum.
La generatia noua exista 3 porturi de iesire DVI/HDMI/DISPLAYPORT care merg simultan si complet independent, pentru care exista adaptoare pentru a avea orice mod disponibil in dublu exemplar.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DisplayPort la HDMI

Post by momolo »

Nu aia cu elice, pe asta:
http://www.mediaconsum.ro/produse/compo ... 28-bit.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Iar MSI este asta:
Image

Pana la urma, cum pot afla daca ASUS EAH3650-SILENT-MAGIC/HTDP/512M poate da si semnal digital audio prin DVI>HDMI ? Deocamdata, cum am zis, din ce am incercat, in Win 7 32bit parea in soft-driveri ca nu am device care sa dea semnal audio prin HDMI. La cealalta placa cu HDMI apare in driveri si are un VUmetru care misca daca transmite stream audio, dar la Asus era afisat dezactivat fara posibilitate de activare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: DisplayPort la HDMI

Post by puf »

Am refacut testele in win 7 si merge sunetul bine merci.
Se seteaza astfel:control panel-sound-ati hdmi output-default device.
Atentie trebuie avut ultimul driver ATI ce contine si HMDI-Audio 10.1 iar conexiunea trebuie facuta neaparat cu adaptorul original ATI DVI/HDMI, cablul DVI/HDMI direct nu functioneaza.
Cablul direct DVI-HDMI duce la aparitia anuntului "No plugged out" in fereastra Sound la ATI HDMI OUTPUT.

Practic se aude pe difuzoarele tv-ului orice redai indiferent de format stereo sau multicanal probabil prin down-mix.Playerul Media Player Classic Home Cinema reda sunetul indiferent de format in difuzoarele televizorului fara nici o setare special, default.Nu am incercat streamuri sau setari multicanal deoarece nu am receiver cu intrare audio pe HDMI.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: DisplayPort la HDMI

Post by Obelix »

Mi-ai luat vorba din gura... :wink: de adaptorul ala vorbeam... :wink:
Din contra, MI SE PARE (sa ma corecteze cineva daca gresesc) daca lantul de tratament raspunde normei HDMI 1.3, TV-ul primeste automat semnal 2.0, in nici un caz 5.1 (apanajul normei HDMi 1.4, prea recenta ca sa fie curenta)

Post Reply