Lungimea cablului HDMI

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1880
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Lungimea cablului HDMI

Post by SOLO »

Daca a probat cineva un cablu HDMI de minim 5 metri , as dori sa stiu daca au fost probleme cu calitatea semnalului .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Lungimea cablului HDMI

Post by LEKTOR »

Nici o problema la cablu de 25 ft - 8 m - folosesc http://www.hififorless.com/showProduct. ... tid=100848

La lungimi mai mari de 30-40 ft recomand un repeater - http://www.livingincomfort.com/AR-488.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Lungimea cablului HDMI

Post by puf »

Nu cred ca mai exista nici o problema la lungimi mari la generatia actuala de cabluri , unele fiind certificate HDMI 1.3a/b.Probleme au fost acum catva ani, la primele generatii, cand fabricantii de cabluri nu stiau exact ce efect negativ se produce pe imagine daca nu respecta tolerante foarte stranse la toti parametrii de lucru.

Eu folosesc un cablu noname DVI-HDMI intre PC si plasma de 5m ce a costat 40ron si imaginea este impecabila fara nici o urma de interferente indiferent de rezolutia aleasa intre 480i si 1080p.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Lungimea cablului HDMI

Post by LEKTOR »

http://www.mcmelectronics.com/product/D ... -/33-10500 - se pot combina 2 cabluri HDMI cu lungime totala pina in 33 metri
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

apanoiu
Posts: 23
Joined: 19 Nov 2008, 16:31

Re: Lungimea cablului HDMI

Post by apanoiu »

Eu folosesc pt proiecto cablu HDMI-DVI chinezarie, 10 metri, cu adaptor DVI-HDMI
Pot sa spun ca imaginea prezinta ceva zgomot mai mult, zgomot vizibil doar pe negru.
Conteaza foarte mult rezolutia pe care i-o ceri. Pe cablul actual sunt convins ca nu merge 1080p, o sa il testez in curand cu monitorul.
Pretul la 10 metri a fost de 65 RON. Cablurile de 15m mai calitative erau pe la 250-300 RON si erau mai grosute si cu mufe mai babane.
Pt a avea incredere in specificatia HDMI 1.3 trebuie ca acel cablu sa fie facut de o firma cat de cat serioasa.
Eu cand l-am luat m-am asigurat ca pot sa il returnez, deoarece nu aveam incredere ca o sa functioneze.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Lungimea cablului HDMI

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Lungimea cablului HDMI

Post by momolo »

Eu inca nu sunt lamurit 100% daca are importanta calitatea si lungimea unui cablu HDMI ?!

Am avut doar o singura ocazie sa testez o comparatie, lucru dealtfel foarte dificil de facut in conditii cat de cat obiective. Adica la mine pe receiver am comparat un cablu no-name cu altul facut de Panasonic (ambele in China, evident) dar care nu arata deloc senzational, e subtirel, alb si nu are ferite dar costa mult si ambalajul e marcat cu jdemii de sigle, printre care si "vers. 1.3a", deci full HD.
Avand totusi niste procesoare foarte bune in receiver insa doar o plasma HD ready, pe niste fisiere mkv am purces la vazut diferente.

Nu sunt convins inca 100% de diferente insa din ceea ce mi s-a parut (ca mi-am pierdut rabdarea) cablul Panasonic dadeau o luminozitate putin mai mare la imagine si niste culori parca mai pline precum si per ansamblu o imagine parca mai buna.
Ceea ce am remarcat totusi cel mai evident era luminozitatea un pic (foarte putin) mai mare pe cablul HDMI-HDMI Panasonic.

Diferentele sunt foarte, foarte mici si greu de pus in evidenta. De aceea nu spun ca m-am convins 100%. Ar trebui sa experimentez si in alte zile insa nu mai am chef.

Dar in cazul cablurilor analoage, exemplu cablul YUV, diferentele sunt realmente crunte!

Mai am si un alt cablu DVI-HDMI de 5m foarte bun, de la Profigold (la banii lor imi par bune in cazul cablurilor video si la comparatie cu alte chinezarii in clasa de pret). Acum mi-am gasit un adaptor DVI-HDMI asa ca-l pot face HDMI-HDMI pe asta de 5m (cablur gros, mufe aurite, lucratura super). O sa-l experimentez insa am observat ca e nevoie si de fisiere HD (sau o alta sursa HD) de inalta calitate.
...Defapt e ca in audio, nu poti experimenta cabluri audio pe mp3 ! :D

Daca a mai observat cineva diferente de calitate imagine intre cabluri HDMI-HDMI e rugat sa ne spuna! Problema e inca neelucidata.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Lungimea cablului HDMI

Post by nicumur »

momolo wrote: "vers. 1.3a", deci full HD.
De fapt, mai mult decat fullHD (1980x1080), suporta 2560x1600 :roll:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

ViMe
Posts: 56
Joined: 20 Nov 2008, 05:40
Location: Bucuresti

Re: Lungimea cablului HDMI

Post by ViMe »

momolo wrote:Eu inca nu sunt lamurit 100% daca are importanta calitatea si lungimea unui cablu HDMI ?!
Daca a mai observat cineva diferente de calitate imagine intre cabluri HDMI-HDMI e rugat sa ne spuna! Problema e inca neelucidata.
Aici se gasesc expuse cateva opinii despre cablurile HDMI.

Post Reply