Probleme si Sugestii legate de forum

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by TomJones »

Cred ca este mai multa sictireala decat plictiseala. Cam toata lumea si-a cumparat scule, iar banii sau cam terminat plus ca mai e si criza asta mai mult psihologica decat economica. In toata lumea se cumpara aur de parca ar fi de mancare, iar cand or trebui sa-l vanda pretul se va prabusi. Legat de lipsa activitatii pe forum, eu nu cred ca este perioada de concedii si ca pur si simplu s-au cam epuizat toate subiectele, iar casele de discuri nu prea au mai scos mare lucru si nici artisti noi nu au mai aparut. Diana Krall are primul album lansat prin 1996, iar ultimul cat de cat digerabil prin 2004...sunt 7 ani de atunci si s-a cam fasait...Imi aduc aminte acum vreo 8 ani cand s-au adus primele xrcd-uri la noi si toata lumea isi tinea respiratia in showroomul unui dealer ca sa auda Jhenna Lodwick. Cine vorbea sau comenta era imediat apostrofat cu un ssssttt... de cei care ascultau. Acum nu mai este asa. Te duci acolo si pana si dealerii nu mai au chef de nimic, nici macar nu mai esti bagat in seama. Parca ii agasezi cu prezenta ta si ai senzatia ca banii tai le put lor a hoit. Si ce sa vezi? Aceleasi sisteme, aceleasi erori in crearea lor si aceleasi discuri uzate. Te intrebi la ce naiba sa te mai duci?, ca sa-ti pierzi vremea si sanatatea pe caldurile astea? Timpul putin si stresul cotidian au limitat si ele nevoia de informare si de ascultare a muzicii. Forumuri inchise, ma refer la hifi ce avea 20 de mii de useri, e adevarat ca activi maxim 50, dar cu o buna rubrica de Publicitate si anunturi de vanzari-cumparari, au generat o lehamite in a mai scrie totala. Nu mai vorbesc de atacuri informatice si alte astea care iti pun nervii la incercare si pur si simplu abandonezi in a mai scrie..Eu personal pana nu demult nu puteam sa accesez acest forum dat incompatibilitatii cu browserul meu de net (Google Chrome). Scriam intr-un loc, dar pierdeam sirul informatiilor de pe alt forum. Daca scriam obiectiv ma trezeam avertizat ca am "atins" vreun membru din vreo "fratie" de bere "Noroc", iar daca esti echidistant ti se spune ca scrii off-topic si tot asa...Au existat cativa membrii ce s-au retras din motive ce nu as vrea sa le stiu, dar care prin interventiile lor puteau incropii discutii interesante, ma refer la : aifaq, west, mselescu, etc...
Nu are sens sa ne plangem de lipsa de activitate de pe forumuri ca niste babe bete de caldura ce stau la coada la compensate. Problema sta si in mainile dealerilor care au inceput bine acum ceva timp cu organizari de intalniri audiofile in weekend, dar au sfarsit prin a abandona acestea. Ar mai fi si faptul ca de vreo 2 ani nu se mai organizeaza nici hifi-arena, deci nu mai exista interes pentru audiofilie...Nu este exclus ca acesti dealeri sa se apuce de maine, in lipsa de altceva, sa vanda sicrie,coroane si jerbe mortuare. In fond singurul lucru cert in viata este moartea, iar din asta se pot face ceva bani mai usor si fara probleme..

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

Si ce sa vezi? Aceleasi sisteme, aceleasi erori in crearea lor si aceleasi discuri uzate.
Sectorul asta trece printr-o mare criza dupa parere mea . Nu stiu cum e in Romania , dar pe meleagurile mele fraza de mai sus spune exact ceea ce vad si eu pe-aici . Peste putin timp va fi Top Audio Milano si tare ma tem ca o sa miroase a plictiseala si neinteres . In fond , in vremurile astea tulburi e greu sa te mai relaxezi cu muzica si sa te faci ca ploua .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by fluffy38 »

Eu cred ca acest sector al "forumurilor de profil" are nevoie de newbies care sa fie lasati sa debiteze.

De cativa ani urmaresc toate forumurile A/V din Romania si constat cu tristete ca au devenit locuri de "dat cu caramida in piept" pentru asa-zisii "grei ai forumisticii".

Ca sa nu fiu inteles gresit,nu am nimic cu userii vechi. Insa orice parere a unui newbie aparuta pe firmament este luata ori in bascalie, ori i se face despicarea firului in patru, intr-un asemenea mod incat respectivul dispare pentru totdeauna de pe forumuri.
Poate ca aici au fost doar cateva cazuri,in schimb pe defunctul "hi-fi.ro" era ceva la ordinea zilei.

Fara sa fac comparatii de genuri muzicale sau de "discuri uzate", lumea continua sa asculte muzica pe ce are acasa. Problema e ca 90% nu adauga la asta si scrisul pe forumuri. De ce ar scrie un oarecare pe forum despre senzatiile traite ascultand un Modern Talking pe un Technics de 150 lei?
Mai bine sa nu scrie, nu?
Sau mai bine scriu "userii cu greutate" despre ce si pe ce trebuie sa ascultam?

Pana nu vor aparea useri noi cu "cei sapte ani de acasa" si cu timp sa aduca un suflu nou,forumurile vor stagna la aspectul constructiv. IMHO :|
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by Obelix »

Nu se poate insista in reguament, pe undeva, ca sa nu se mai plateasca AICI polite de pe alte forumuri, personal m-am cam saturat sa fiu martor involuntar la numeroasele "Gunfight-uri at the O.K. Corral" ce apar fara motiv aparent (http://en.wikipedia.org/wiki/Gunfight_a ... .K._Corral)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

Sunt de-acord , de-asta evit sa intru in asemenea situatii si sa spal rufele in privat. Din pacate unii nu prea pot sa se abtina . Cel mai simplu e sa nu accesam acele topicuri si lucrurile se rezolva de la sine .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by momolo »

Obelix, ceea ce sugerezi e oarecum de tendinta nazista si duce la sufocarea discutiilor. Sunt sigur ca prin discutie si dialog (chiar si intesat de monologuri) se poate rezolva orice.
Intr-un fel e si o problema de perceptie. Multi iau prea in serios discutiile si ceea ce se spune pe forumuri. Astfel, aia mai credulii isi iau tzeapa si iata cum intr-un fel devin cu timpul vaccinati...... :D Faptul ca unii isi iau tzeapa in serie si nu invata nimic....asta e alta poveste...haioasa! :D
De cele mai multe ori simtul umorului este important. :wink: Umorul e una din cele mai puternice arme nemateriale.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by fluffy38 »

Ce se intampla seara de seara cu forumul?

Nu pot sa accesez decat prima pagina( adica tunerul Luxman). Am incercat din mai multe locatii,e la fel.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

Din pacate ne confruntam cu atacuri informatice . Va rog sa aveti "rabdare si tutun " :wink:

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by fluffy38 »

De ce a disparut tunerul Luxman de pe prima pagina(imagine care avea un anumit sarm...asa vintage)?
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

Sa zicem ca are legatura cu atacurile asupra site-ului .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by Adrian_2k8 »

Puneti un Philips si se face liniste. :D
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by fluffy38 »

Pai....asa cum e acuma mi se pare urat cu spume. Propun imaginea urmatoare.... :|
Image
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

Cand lucrurile se vor mai linisti vom pune in fiecare luna cate o imagine pe care o veti alege voi , forumistii :wink:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by fluffy38 »

Felicitari pentru noul design al forumului!
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

fluffy38 wrote:Felicitari pentru noul design al forumului!
tentative de design. Multumim si asteptam si alte pareri , idei , etc .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply