Stabilizatoare de tensiune

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Stabilizatoare de tensiune

Post by Schindler »

( Nu intimplator ), in decurs de un an de zile ni s-au stricat PC-urile la aproape toti, colegi de munca sau vecini - de regula placile de baza. Unei colege i s-a defectat placa de baza de doua ori intr-o luna, placa fiind in garantie. Prima oara i-au inlocuit-o, a doua oara n-au mai vrut sa i-o schimbe si a trebuit sa cumpere alta.
Mai pe scurt, se stie ca in Ro tensiunea are variatii mari - si e de regula intre 160 - 250 V. Asta cand nu vin supratensiuni si mai mari. Intrebarea este : un stabilizator de tensiune protejeaza eficient , si daca da, de care ar fi mai bun , cu relee sau cu servomotor ?
Nu ma refer la Power Conditioner-e audiofile, de firma care costa o caciula de bani ci la stifturile gen Well sau Braun Group care se gasesc prin Ro si care sint mai dupa buzunarul nostru.
Poate vre-un coleg forumist stie mai multe si ma lumineaza si pe mine.
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Stabilizatoare de tensiune

Post by momolo »

Sursele pentru desktop sunt in comutatie si au prevazute tot felul de protectii, chiar si cele ieftine "no name" au unele protectii.

Cand sursa primeste de la retea o tensiune mai mare sau mai mica intr-o toleranta de +/- 10....20% va face fatza si va livra aceleasi tensiuni continue la iesire (+5V -5V +12V). Asta e scopul unei surse, sa livreze tensiune constanta la iesire. Daca ar incepe sa livreze tensiune fluctuanta la iesire (care poate ar arde o placa de baza) atunci e defecta si de calitate proasta pe deasupra.

Trebuie specificat ca si placile de baza au pe ele stabilizatoare de tensiune precum si protectii.

Practic, sursa trebuie sa alimenteze placa de baza cu aceleasi tensiuni continue constante atunci cand primeste de la retea intre 180V si 240V...245V.

Placa de baza se arde numai daca anumite surse (in general cele de proasta calitate) se ard.

Daca o placa de baza se arde si sursa ramane functionala asta inseamna ca acea sursa este de foarte proasta calitate, practic un gunoi care a cauzat decesul placii de baza.

Dar majoritatea surselor bune si medii daca se ard dintr-o variatie de tensiune nu vor arde placa de baza, pur si simplu nu-i vor mai da una dintre tensiuni sau nici una.

Exista si fenomene de retea care pot induce probleme in alimentare dar in opinia mea arderea unei placi de baza datorata retelei de alimentare este cauzata in primul rand de calitatea foarte proasta a sursei, de vina fiind cel care a ales-o.

O alta cauza mai poate fi si o sursa prea slaba in amperaj (real) pentru consumul necesar asociata cu o fluctuatie de tensiune. Ajungem tot de unde am plecat, cauza directa = sursa de calitate proasta. Fluctuatia de tensiune fiind cauza indirecta.

Iar legat de ceea ce ai povestit, este ilegal sa-i refuze depanarea/schimbarea placii de baza cat este in garantie. Trebuiesc reclamati la OPC.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Stabilizatoare de tensiune

Post by Obelix »

Ma mira acest lucru, eu "folosesc" un mare numar de surse ieftine, de genul 15E bucata, si nu am avut niciodata probleme, decat eventual cu ventilatorul.
Idem, cu placile de baza (personal iau Gigabyte). Oricum, daca e vorba doar e condensatori "umflati" acestia se schimba.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Stabilizatoare de tensiune

Post by momolo »

Obelix, tu esti in Franta, nu beneficiezi de curentul electric de aici, cu osebire cel din provincie! (unde nu prea vei masura 230V)

Poate m-am exprimat prea abundent; pe scurt se poate spune, curent cu probleme + o sursa proasta = prajirea placii de baza. Ca sa nu spun ca o sursa chineza proasta din Franta nu e la fel cu una proasta vanduta in Romania; noi intram la alta categorie de export (de la producator), aia numita "Orientul mijlociu, Africa si East Europe". Nu ai idee ce capabili sunt chinezii de a face diferente la export ! In fond, cum naiba poti diferentia piesele proaste de alea bune o data asamblate sub o carcasa ?! Cred ca sti si tu cati condensatori si tranzistoare declasate sau rezistente cu tolerante uriase pot exista in loturile de calitatea a 3-a sau alea care ar trebui sa mearga la groapa de gunoi.

Obelix, ia zi, tie de cate ori iti taie curentul pe acolo ? De cate ori vezi becul din tavan ca paleste si falfaie precum flacara in opaitz ? De cate ori Jean-Valjean-Dorel baga trifazic pe linia normala ? De cate ori se intampla la voi sa se intrerupa curentul pentru o secunda numai cat sa dea peste cap toate aparatele ? (si sa le prajeasca pe unele). Aici se intampla asa ceva si in buricul capitalei, e la ordinea zilei. De exemplu acum 2 zile, miercuri, a fost curentul oprit pentru multe ore la jumatate de Bucuresti. Crezi ca a dat careva socoteala ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Stabilizatoare de tensiune

Post by Obelix »

Cu taiatul curentului, ai dreptate (poate de 3 ori in ultimii 20 e ani) in schimb, nu cred ca mai selectioneaza chinezii piesele pentru aparatele din gama ieftina, nu din marinimie, dar COSTA PREA MULT... :wink:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Stabilizatoare de tensiune

Post by momolo »

Asa ziceam si eu pe vremuri, toate sunt la fel insa am informatii directe ca nu sunt deloc la fel.

Doar nu crezi ca sta chinezu sa masoare piesa cu piesa ?!

E vorba de materie prima si proces fabricatie. Mai este vorba de fabrici si diferite linii de productie.

Ori cerneala/vopseaua de marcat pisele nu e scumpa, poti marca la fel si pe aia de calitate dar si pe aia cu "zeama de cartofi in borcan".

Exista diferente mari intre diverse fabrici in China si exista si metoda "subtierii" materiei prime ca doar asta costa; forta de munca e ieftina.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Stabilizatoare de tensiune

Post by nicumur »

momolo wrote: Iar legat de ceea ce ai povestit, este ilegal sa-i refuze depanarea/schimbarea placii de baza cat este in garantie. Trebuiesc reclamati la OPC.
Citeste cu atentie ce scrie la conditiile de garantie generale ale tuturor aparatelor electrocasnice sau electronice "nu se asigura garantie in cazul variatiilor puternice de tensiune pe retea".
Nici nu ar avea de ce sa acorde garantie in asemenea cazuri, este ilogic - garantia se acorda doar daca produsul in sine a fost defect.
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Stabilizatoare de tensiune

Post by momolo »

Da mai Nicu, stiu asta, dar, ei trebuie sa dovedeasca ca defectul a survenit din variatia tensiunii la retea. Ma tem ca e cam greu de dovedit. Le convine sa spuna la fiecare defect, "Curentul e de vina!".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Stabilizatoare de tensiune

Post by Schindler »

La mine sursa este Corsair VX450W , merge perfect si este o sursa destul de buna, cred eu, si mai ales silentioasa. Placa de baza defuncta era Gigabyte. Ambele aveau 2 ani jumate vechime si au fost folosite moderat.
Facind sapaturi printre colegi, unul chiar avea stabilizator de tensiune de vre-o 4 ani, ani in care nu a avut probleme cu PC-ul. Anul asta i s-a defectat stabilizatorul, a conectat PC-ul direct la priza si dupa un timp i s-a defectat si PC-ul. Cred ca variatiile de tensiune depind foarte mult si de zona unde locuiesti.
Asa ca ramin doua optiuni : sa-ti cumperi un stabilizator de tensiune ( stift chinezesc sau romanesc, ca doar de astea se gasesc pe la noi ) - care poate ti se strica imediat ce a iesit din garantie - ca sa iti protejeze electronicele, sau :
2) sa astepti pina ti se strica ceva de la PC si sa vezi in asta sansa unui minunat upgrade. Am avut colegi, colege care nu se indurau sa isi cumpere un PC mai nou si mai performant, dar cu ajutorul ENEL-ului au reusit ! Au injurat ei putin la inceput, dar acum sint chiar fericiti cu noile achizitii.
Inclin sa cred ca optiunea 2 e cea mai buna.
"Stop hearing music. Start listening to it."

Post Reply