Achizitie deck

A fost odata ca niciodata
User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Achizitie deck

Post by Philalenthes »

Sa incep abrupt.
Dupa multe ezitari, in sfarsit m-am hotarat sa trec si la achizitii in vederea construirii unui viitor sistem hi-fi in adevaratul sens al cuvantului. In privinta cd-ului, aplificatorului (tuburi) si a boxelor sunt deja hotarat.
Eu insa sunt un mare nostalgic al unor vremuri, care din pacate nu se mai intorc, de aceea tin sa am in sistem si un deck (asta pe langa un turntable). Daca un pick-up nou mai pot gasi (si inca am si de unde alege) nu acelasi lucru pot spune si despre deck.
Interesandu-ma (am citit inclusiv topicul dedicat subiectului pe acest forum) am ajuns la cateva variante interesante: PIONEER CT-S920S, CT - 95; Sony TC-K909ES/808 ES; AKAY.
Voi ce ma sfatuiti - ce sa aleg? cum sa aleg? cum sa diferentiez un aparat in stare tehnica buna de unul uzat, la ce sa fiu atent etc. In privinta pretului - undeva pana in 2000 de lei, sper sa ajunga pentru un deck din aceasta categorie; daca gresesc sa imi spuneti.
Va multumesc.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Achizitie deck

Post by Adrian_2k8 »

Nu uita de Nakamichi. ;)

Un articolas interesant gasesti AICI.

Tin minte ca cineva cu o colectie impresionanta de scule vintage le-a dus recent in showroom-ul unui cunoscut dealer din Bucuresti unde sunt oferite spre vanzare / audiere. Cred ca Momolo cunoaste problema.

Spor!
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Achizitie deck

Post by Philalenthes »

Ma tem ca bugetul meu este insuficient pentru un Nakamichi, care se invarte pe la 1000 de euro. In planul de achizitii deck-ul este trecut cu 500 de euro, mai mult nu vreau sa intind coarda, caci mai sunt si altele de cumparat ....
Oricum ar fi, va promit ca voi posta poze.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Achizitie deck

Post by momolo »

Ar trebui sa precizezi mai exact ce doresti ?! Sa mearga fara cusur si sa nu se strice ? Sa sune bine ? Sa arate bine ? Sa fie de marca faimoasa cu pret bun la o revanzare ? Sa fie usor, scund, mare, greu, usor ?
Probabil le-ai vrea pe toate si intr-un final sa fie si ieftin.....

In opinia mea problema este cam asa, punctez:
- ca sunet cele mai reusite sunt cele vechi, in special anii 70 pana prin 1984.
- dar la ora asta toate aceste vechituri au probleme, in special la curele.
- astea mai noi, anii 90, suna subtire si fara greutate, in general le au bine cu inaltele dar sunetul nu contine "muzica", nici "grasime" si per total, plictisesc. In general astea ies perfect pe osciloscop ca si cele citate de tine, de exemplu Sony TC-K909ES/808ES care masurate arata fantastic de bine pentru electronist, grafice impresionante, masuratori excelente, etc.
- insa sunetul e mai mult decat aceste masuratori. Din experienta (nu sunt singurul, exista persoane mai avizate decat mine!) sunt deck-uri care scot grafice si masuratori superbe si incredibile insa sunetul este de toata rusinea. Mic, meschin, ca un pudel isteric nu pot face Muzica, doar grafice.
- altele masoara de toata jalea, au chiar probleme insa cand le pui la ureche, le spulbera pe cele de mai sus ! Sunt oameni care dupa o viata de adunat trancote dupa prospecte, laude, faima, cifre, masuratori, au dat intamplator de adevar si atunci mi-au zis, "Acum am inteles ce spuneai tu despre a "face muzica"!"
- nu se poate discuta la general de branduri, ceva de genul, "Nakamichi e mai bun decat AKAI". E o stupizenie. Exista o diversitate de modele cu diferente substantiale intre ele.
- in general si din ce in ce, mie unul nu-mi plac Nakamichi. Defapt nu mi-au placut acele modele avute de mine sau analizate de la altii insa mentionez, mi-au scapat unele care tocmai sunt varful dealului. Insa de exemplu pe Dragon si RX505 le stiu bine si nu-mi plac. Au un sunet, intradevar lipsit de distorsiuni, curat, perfect dar subtire, le cam au cu inaltele si totul suna sub culoarea inaltelor pure de Nakamichi. Pentru mine astea "nu fac muzica".
- insa am descoperit alte branduri mult mai obscure si necunoscute care "fac muzica"....si inca ce Muzica! In general sunt marci europene si din cauza asta nu sunt bune decat pentru mesteri deoarece nici unul nu mai este in mintile lui, toate necesita surubareala, in special problema e cu oxidul la contacte si curelele. Dar unele suna atat de minunat ca ...le ierti ! :lol:
- din ce ai enumerat mie nu-mi place nici unul si apropos, AKAI se scrie cu "I" si conteaza enorm modelul deoarece unele "fac muzica" iar altele sunt jalnice. In general cele de pana in 1983.....Unde din nou apare problema surubarelii, curele, oxid, etc, chestii simple pentru mesteri dibaci si harnici, complicate si voodoo pentru cei atehnici.
- totusi, exista si printre vechituri exemplare in stare buna, cele la care un mester decent a schimbat curele, a curatat, a bibilit. Problema este ca in Romania nu prea exista mesteri decenti, doar ciobani. Evident, exista exceptii si culmea, calitatea nu se diferentiaza la pret, sunt ciobani cu faima care cer foarte mult dar isi bat joc, altii care cer pret decent, sunt modesti si fac treaba onesta. Eu unul mi le repar singur, nu am nevoie insa cine are nevoie, stiu pe cine sa-i recomand (dar asta nu o fac public).
- practic habar nu am cat te-am lamurit cu ceva, probabil cu nimic. Sorry, nu pot cita pe forum "modelul cutare sau cutare", efectul ar fi instantaneu, pret crescut la "mokazii", bijnitarii prind curaj si incep sa citeze in anunturile oligofrenice ca sa "justifice" pretentiile obraznice pentru diverse gunoaie bine fotografiate.
- un sfat pot totusi sa-ti dau - NU cumpara din Romania ! Dupa ani si ani de zile am ajuns la concluzia ca aici sunt in covarsitoare majoritate tzepe si mai ales nu recomand cuiva care nu este mester priceput sa depaneze. Varianta ar fi ebay Germania, Olanda si Austria deoarece posta e cea mai ieftina cu aceste state.
- iar garantiile verbale din Romania nu au nici o valoare (poate doar a scuipatului pe obraz). Abia cand ai nevoie de garantie in Romania afli adevarul si cunosti omul. Eu cu cat adun mai multa experienta, cu atat am o parere mai proasta despre "ai nostrii". Evident, si ebay-ul este plin de tepari, am intalnit chiar tepari nemti cu nume de nemti (nu numai rusi, turci, polaci, arabi, etc, rezidenti in Germania). Dar ca sa-i gasesti trebuie sa-i cam cauti adica s-o cauti cu lumanarea, trebuie un pic sa fi si tu chitros si chilipirgiu (adica de exemplu sa te bagi repede, adica "sa pui botu" la un lucru care costa 200 euro peste tot oferit pe tava aurita si laudata de cineva cu numai 50 euro!...insa exista si reversul, unii vand scump si prin asta dau impresia ca ofera lucru impecabil, oricum pozat impecabil, numai ca nu-i impecabil, doar spalat si sters de praf. Asta o fac in general firmele cu multe oferte pe ebay) pe cand tzeparii din Romania nu trebuie sa-i cauti, te gasesc ei ! :D
- oricat ai evita, cumparand second hand iti asumi un risc. Dar avand in vedere preturile, de multe ori se merita.....Problema in Romania este ca-ti asumi un risc chiar si cand cumperi un lucru de nou .......Dar asta e alta discutie, tine de "specificul national"....care trebuie ocolit pe cat se poate.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Achizitie deck

Post by Philalenthes »

Inteleg ca nu exista o unica solutie si ca este tare greu drumul initiatc al audiofilului. Tocmai pentru a evita geselile (care costa bani adevarati) caut sfat si buna indrumare la intelepti.
Eu nu sunt prea priceput in ale surubaritului si electronicii (asta ca sa nu spun afon), nici profesia si nici un talent deosebit nu am de partea mea. In orasul meu (desi unul din cele mari) au disparut atelierele de reparatii electronice, iar cele care mai sunt se ocupa de aspiratoare si alte electrocasnice. Desi pe primul plan pun sunetul, avand in vedere cele aratate, am schimbat putin ordinea criteriilor si optez catre : a) un deck in stare tehnica buna, fiabil, cu care sa nu am probleme deosebite pe viitor; b) sunet cat mai bun, in categoria deckurilor ce corespund primului criteriu; c) pretul - in jur de 2000 de lei. Stiu ca in aceste orizonturi nu pot avea maximul din toate punctele de vedere, insa sper ca pot obtine ceva decent.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Achizitie deck

Post by Philalenthes »

Dar ce spuneti de AKAI GX-95 MARK II? Din cate am reusit eu sa ma informez, inteleg ca este un model reusit.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Achizitie deck

Post by momolo »

Akai GX 95 este un GX 75 dotat cu lemne. Este o masina tipica anilor 90 din categorie decenta (pentru acea vreme) insa e departe de ceea ce a insemnat brandul Akai in domeniu. La sunet nu se compara cu deck-urile Akai de pana la mijlocul anilor 80 (net superioare). E si cam gol pe dinauntru, tipic anilor 90, mecanica ( http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=16598" onclick="window.open(this.href);return false; ) este si ea tipica perioadei, usurica, mult plastic la piese esentiale dar daca nu e uzata sau cu interventii (din partea "mesterilor") functioneaza corect si produce niste grafice perfecte (wow and flutter foarte bun, chiar si graficul de raspuns in frecventa este bun). In opinia mea asta nu mai este un Akai adevarat, cand zic brandul asta ma gandesc la cu totul alte modele, mult mai vechi, de exemplu Akai Gx-F91 din 1979 ( http://www.thevintageknob.org/akai-GX-F91.html" onclick="window.open(this.href);return false; ).
Pe piata germana este plin de Gx 75/95 la vanzare, cateodata pe ebay apar si cate zece deodata. Acest model merge bine...atat cat merge bine dupa care cand incep problemele la mecanica e greu sa le aduci in starea originala. Sunetul este mic si meschin dar totusi peste alte modele din aceeasi perioada. Daca nu ai cu ce compara, iti place.
Pentru un incepator, daca masina este in stare perfecta si pretul decent, merita asa de "antrenament" insa aparatul asta nu merita brandul inscris pe carcasa, Akai, sinonim cu multe modele ce stau la loc de cinste in topurile adevarate.
De pe net nu ai cum sa-ti formezi o parere cat de cat normala. Multi fac clasamente pe forumurile dedicate masinilor analogice, au existat clasamente si in revistele vechi, etc, insa putini sunt cei care iau in seama si....sunetul. Multi le claseaza dupa osciloscop, ori asa cum am mai scris, exista aparate care masoara minunat pe osciloscop si pe aparatele de masura wow and flutter insa la sunet pot fi chiar deosebit de slabute, altele complet invers, masoara prost dar suna fabulos. Unica "luminare" adevarata este sa ai foarte multe deck-uri si sa faci comparatii directe, povestile si clasamentele pe internet nu fac doua parale.
Eu unul puteam de zeci de ori sa-mi iau Gx 75/95 la colectie insa nu am vrut pentru ca oricat am incercat, nu-mi place cum suna, in cel mai bun caz acest model ma plictiseste (ca si pe multi altii, drept dovada ca este foarte usor de gasit pe piata second hand).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Achizitie deck

Post by Philalenthes »

Am comis-o pana la urma. Avand in vedere competentele mele tehnice limitate m-am orientat catre un deck fiabil. Vorbind in stanga si in dreapta, am inteles ca Sony ar fi facut deck-uri fiabile. In privinta sunetului oamenii seriosi mi-au spus, la fel ca si momolo, ca nu ar avea cel mai bun sunet.
Am gasit eu un deck Sony TC-K 909ES in stare foarte buna si m-am aruncat sa il iau. Am asteptat cu mari emotii coletul (tinand seama de avertismentele de buna-credinta date de colegii de forum). Imi faceam chiar griji ca voi primi o gramada de piese legate cu fire. A sosit si dupa deschiderea coletului am constatat ca este in foarte buna stare. L-am probat cu o pereche de casti (caci altfel nu am cum). Cand se incalzeste putin miroase fantastic - a electronice japoneze; imi aminteste de vremurile apuse ale copilariei cand am simtit asemenea miresme pe langa aparatele aduse de vaporeni. M-a cuprins o nostalgie de zile mari.
Postez si cateva poze, asa cum am promis (m-am chinuit putin cu Picasa)
https://picasaweb.google.com/1166747779 ... u6Dhsq4-wE
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Achizitie deck

Post by Philalenthes »

In lipsa unei experiente practice nu prea imi pot da cu parerea despre sunet. Totusi imi pastrez prima impresie - sunt multumit de achizitie si mai ales de starea tehnica (in privinta careia eram foarte ingrijorat).
Constient de faptul ca am achizitionat un sh, am cautat in tot orasul un electronist care sa se priceapa la scule audio. Initial nu am gasit vreunul care sa se aventureze sa deschida un deck, am apreciat totusi sinceritatea. Insa m-au indrumat catre un atelier cu vechi traditii, infiintat inainte de 89 (probabil prin 80). M-am deplasat la respectiva adresa si surpriza - gasesc un electronist care depana un cd-player, unde nu pui ca undeva, pe un perete, am vazut si diverse curele de cauciuc pt electronice. Ii explic omului ce vreu - desfacerea si evaluarea deck-ului, eventual curatare (desi pare ca nu ar avea nevoie) si gresare. Imi spune ca se face. Din vorba in vorba imi spune ca poate comanda si piese din strainatate (role, curele, etc). Dar ca pentru moment nu ma poate ajuta, este prea ocupat, sa revin cu aparatul dupa sarbatori. Ma bucur ca am gasit si un meserias pt sh meu.
Acum, apelez la voi. Momolo spunea ca prima imbunatatire ce se poate aduce unui sh ar fi schimbarea "firului de veioza" cu o mufa iec si un cablu pe masura. Deck-ul nu are impamantare, stecherul sau are doar doi pini, nu trei. Se poate pune mufa iec sau nu?
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Achizitie deck

Post by momolo »

Philalenthes, ai deschis acest topic cu "intrebarea" (mascata) - "Ce Sony TC-K909 sa-mi cumpar?".
Nu esti singurul, cazul este clasic, mai acum ceva vreme un alt user intreba, "Ce boxe (ProAC) sa-mi cumpar?", un exemplu recent.
Destul de raspandit cazul pe forumurile de genul asta, userul X deschide un topic cerand sugestii si sfaturi ca si cand ar fi in cautari si cercetari cand in realitate, in momentul deschiderii topicului este definitiv decis ce sa achizitoneze. Practic, scopul genului astuia de topicuri este doar cautarea de confirmari, cautarea de opinii care sa sustina decizia deja luata.

Avand in vedere cerintele descrise de tine mai sus (dealtfel ai postat elegant, complet si detaliat, bravo tie!), modelul pe care l-ai achizitionat NU se potriveste deloc cu visele tale (destul de idealiste....situatie survenita natural dintr-o necunoastere a unor chestiuni tehnice de baza). Ba dimpotriva, dupa genul asta de tape-machines trag unii concluzia gresita ca deck-ul cu caseta este un fel de "mp3" al epocii analogice. Trebuie sapat dincolo de aparentze ca sa-ti dai seama ca defapt nu este asa.
Cu un sfert din cat ai platit pe acel 909 ai fi avut Muzica, cu asta nu ai.
Apropos', cat ai platit pe acest 909 argintiu ? (te intreb deoarece cunosc destul de bine preturile medii de piata second si modelul asta, mai ales pe argintiu este destul de scump).

PS - cat priveste mesterul pe care l-ai gasit, ma bucura, merita si surubarii astia sa castige ceva ca prea au fost uitati de Timp. Atat sa-l rogi sa nu cumva sa-l .....regleze! (sa-l unga are voie daca-l platesti bine! :D )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Achizitie deck

Post by Philalenthes »

Momolo, tu ai dreptate; eu am acceptat ca la inceputuri voi calca in strachini, voi bate campii sunetului stereo si asta va costa. Speram sa gasesc o cale dreapta si usoara, insa raspunsul tau (generos, de altfel) oferea criterii generale, insa eu lipsit de experienta nu l-am putut valorifica. In plus ma ardea sa fac prima achizitie in universul hi-fi, nu mai aveam stare sa astept. Am citit forumul HI-Fi si Multimedia si ulterior acesta, am salivat abundent dupa minunatiile mentionate, pur si simplu nu ma mai puteam stapani. Imi doresc doar ca deck-ul sa nu aiba probleme si sa reziste timpului multi ani de acum incolo.
Intr-adevar, nu stiu exact de ce, imi cazuse cu tronc acest deck. Cred ca prima motivatie a achizitiei a fost nostalgia. In copilarie (8-14 ani) eram absolut fascinat de echipamentele audio pe care le vedeam in casele unor prieteni de familie si care mie imi erau inaccesibile. Imi este dor de acele vremuri, asa grele cum erau (nu ca acum ar fi mai bine). In sfarsit anii 80-90 in cultura vestica au un parfum deosebit, cel putin pentru mine.
Spui ca cele negre ar fi mai ieftine, ca sa fiu sincer eu chiar as fi preferat unul negru, insa nu am gasit un 909 negru. In privinta pretului - 1800 ron a costat. M-am uitat pe e-bay si am gasit preturi, in medie, mai mari pentru acest deck (in stare buna de functionare).
Cu electronistul am discutat deja ce vreau: deschiderea capotei, evaluarea starii tehnice, daca s-a umblat in el sau nu, o curatare de praf (eu prin grilajul de aerisire am vazut ca ar fi curat) si o gresare a mecanismului. Atat! (evident fara reglaje si calibrari). Ma gandeam sa ii schimb cablul - mufa iec si cablu. Ar fi ceva de recomandat?
In viitor doresc sa achizitionez inca un deck. De data asta "pe burta plina", fara graba. Voi cauta un deck muzical. Deci topicul continua; acum, mai relaxat, sunt deschis sugestiilor.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Achizitie deck

Post by momolo »

Nu stiu daca am dreptate si nu tin neaparat.
Pretul se incadreaza in limite, la second hand conteaza starea aparatului (uzura, interventii, "imbunatatiri", mediul in care a stat, daca a stat e lucru rau, daca a fost depozitat in frig si umezeala e cel mai rau, mult mai rau decat o casa de fumatori inraiti, etc, in final conteaza multi factori relativi asa ca nu este obiectiv sa-mi dau cu parerea despre pret pe neve dar eu nu as plati banii astia niciodata).
Mesterul tau nu are ce sa greseze. Important este sa nu fi fost umblat la azimut si turatie adica sa-l ai standard, altfel casetele trase pe alte aparate se aud naspa si invers.
Sony asta macar e bunicel la inregistrare, modelele vechi tip "dinozaur" despre care sugeram mai sus toate au probleme mecanice si de contacte, nu te poti baza pe unul neservisat pentru a fi folosit pe REC. Macar asta e mai nou si in general daca nu provine din groapa de gunoi (foarte putin probabil la acest model) e ok.
Modelul asta cel mai bine isi arata potentialul pe casete METAL. Pe asa ceva a fost reglat si gandit. Cam greu de gasit si scumpe.
Nu-ti recomand sa-i schimbi sarma de veioza din simplu motiv ca nu te pricepi si chestia asta e munca grea (ca sa iasa cat de cat elegant). Deocamdata nu e momentul sa-ti bati capul cu cabluri IEC, masa electrica impamantare, sarme de alimentare, stechere si IEC-uri, etc, foloseste-l asa cum este pe casete METAL si daca aparatul e in stare buna si "virgin" (ne-azimutat, nemodificat la turatie si ne-reglat) bucura-te de el !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Achizitie deck

Post by hondaru »

Felicitari pentru achizitie!
Asa cum bine a precizat si momolo la alegerea deck-urilor trebuiesc luate multe criterii in vedere.
Din pacate nu exista un deck TOTAL care sa le faca pe toate perfect si sa mai coste si putin. Nu exista nici pe bani multi!
Se pare ca datorita formatului pretentios constructorii au ales diferite cai de compromis pentru a mentine preturile umane. Unii au sacrificat electronica altii mecanica.
Oricum ca regula de baza nici un deck nu suna perfect si extrem de putine imprima si redau perfect! Unele imprima foarte bine dar nu redau si viceversa! Calitatea casetelor iara isi spune cuvantul unele aparate fiind mai indulgente cu benzi proaste ca altele.
Calcaiul lui Achile la aceste masinarii este tocmai partea mecanica. Foarte putine aparate au o mecanica fara probleme. Vasta majoritate sufera de pe urma pieselor de cauciuc din mecanism. Din fericire se gasesc piese de rezerva inca. O data schimbate piesele defecte aparatul va functiona mult si bine!
Nu actionati asupra reglajelor facute de fabrica. Extrem de putin mesteri azi mai au posibilitatea sa readuca aparatul la specificatiile constructorului.
In privinta cablurilor IEC la deck-uri este pierdere de bani si vreme. Cablurile vintage sunt mai bune dpdv al materialelor folosite decat cablurile actuale ce costa uman deci aportul de calitate este nul sau chiar contrar!
Totusi fiecare deck are un sunet specific firmei. Din pacate gasirea unui aparat pe placul Dvs se poate face doar prin ascultare la cunoscuti sau cumparand "la plesneala".
Inca un fapt de care foarte multi nu tin cont este adaptarea impedantelor etajelor de intrare/iesire ale aparatului la restul lantului muzical. Multe aparate suna prost din cauza neadaptarii. Auditia la casti este nerelevanta intrucat amplificatorul de casti inclus in aparate este de obicei unul cu realizat cu minimul de componente si cu putere limitata iar anumite casti pur si simplu nu suna bine! Sper sa nu fie cazul Dvs.
Tineti minte un lucru esential: aparatele au fost produse si proiectate intr-o perioada in care cei implicati in aceasta aveau o anumita conceptie despre sunet si modul cum acesta este reprodus care nu corespunde conceptiei actuale!
Nu vreau sa va descurajez, dar drumul analogicului este dificil. Cel mai bine este sa va bucurati de ce aveti. La momentul inceperii comparatiilor veti fi muscat de un microb pacatos flamind de bani si spatiu de depozitare! :twisted:
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Achizitie deck

Post by Philalenthes »

Multumesc pentru sfaturi
Acest deck este prima achizitie pentru mine. Am planificat un sistem audio ce cuprinde trei surse de semnal (pick-up, deck si cd), un amplificator (tuburi) si o pereche de boxe. Ideal ar fi sa imi permit si un conditionator de curent.
In privinta suporturilor cu muzica lucrez la alcatuirea unei colectii cat mai largi, structurata pe cele trei tipuri de suporturi: discuri vinil, cd-uri si casete. Am scris la calculator un catalog (structurat dupa toate regulile unei biblioteci serioase) cuprinzand toate aceste suporturi. Am cugetat ceva pana am gasit cea mai buna formula (in conceptia mea evident): primul criteriu- tipul de suport (cate un folder); criteriul II - genul de muzica ( muzica usoara, respectiv clasica; cate un fisier pt fiecare gen major); criteriul III - ordine alfabetica. In acest fel am obtinut trei foldere, fiecare cu cate doua fisiere, iar in cadrul acestora muzica este organizata in ordinea alfabetica a formatiilor/solistilor/compozitorilor (dupa caz). In plus, inaintea literei "a" am introdus o categorie - "selectii/diverse".
Asa cum spuneam nu am mai rezistat si am cumparat deck-ul. Va voi urma sfaturile, pe care in buna parte le intuiam si eu (mai putin ideea traznita cu cablurile).
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: Achizitie deck

Post by dj_italo2001 »

Am revenit cam tarziu pe acest forum....din pacate ai comis-o :)
Eu ti-as fi recomandat un TECHNICS RS-M45, 65, 85 sau 88 sau RS-M270 (un M45 cu DBX).....crede-ma ca mi-au trecut zeci de modele prin mana....sute de exemplare....si desi NU sunt 3 head niciunul dintre cele mai de sus enumerate oricare din acestea fac minuni pentru banii la care poti gasi un exemplar bine conservat...
Sony ca si Akai suna ciudat....pe oschiloschiop dau bine....urechii nu prea...
Un banal CS-M01 de la akai i-a dat clasa unui GX-75MKII pe care am platit in 97 mai bine de 500 $.....si care a fost la randul lui surclasat de un banal RS-M45 din stadionul Technics....

Post Reply