Achizitie deck

A fost odata ca niciodata
acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Achizitie deck

Post by acustik »

Eu am un Yamaha KX530 RS adica acesta : http://www.youtube.com/watch?v=MaRg4Rm7_-s" onclick="window.open(this.href);return false;
si a batut cu brio alte modele cu pretentii din aceea epoca de la Sony, Technics sau Akai; cel putin dupa urechile mele suna clar mai bine decat alte modele avute pana acum.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Achizitie deck

Post by Philalenthes »

Acustik - felicitari pentru deck, este important ca fiecare din noi sa ajungem la acele aparate care sa ne placa/multumeasca si astfel sa ne gasim intr-un final pacea audiofila. Cealalta solutie este nefericita - tot timpul nemultumiti, in cautarea a altceva.
Daca tot au aparut noi comentarii asupra subiectului propus de mine, atunci sa dezvalui ca virusul audiofil a fost doar linistit cu achizitia acelui Sony, unde nu pui ca forumisti cu experienta mi-au spus ca alegerea nu a fost chiar una inspirata. Asa ca boala audiofila si-a aratat din nou coltii, dar de data asta, cu mai multa intelepciune si urmand sfaturile unor intelepti, am achizitionat un Alpage AL-300 http://www.vintagecassette.com/alpage/al_300 .
Impresii - frumos, robust, vintage, melodios. L-am ascultat pe niste boxe de raft, fara pretentii foarte inalte, insa sunetul era tare frumos, acasa l-am ascultat cu niste casti fara pretentii, am obtinut doar confirmarea ca functioneaza bine. Sistemul meu audio nu este inca pus in functie (nu am conditiile necesare - apartament comunist si doi minori nazbatiosi).
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Achizitie deck

Post by momolo »

acustik, misto deck-ul tau, Yamaha a lucrat grozav insa e din generatia noua pentru gusturile autentice trancotaresti :D , eu il socotesc destul de jucarie pe langa "tancurile" vechi. Pe de alta parte, Yamaha are un sound inconfundabil si au avut cea mai mare constantza in timp, unora le place, altora nu. De la brandul asta eu unul prefer unele mult mai vechi (la care inevitabil trebuie sa surubaresti ca sa le aduci in mintile lor). Avantajul acestor modele mai noi este ca ai sanse sa le gasesti in buna stare tehnica, sa nu mai trebuiasca restaurate.
Philalenthes wrote:atunci sa dezvalui ca virusul audiofil a fost doar linistit cu achizitia acelui Sony, unde nu pui ca forumisti cu experienta mi-au spus ca alegerea nu a fost chiar una inspirata. Asa ca boala audiofila si-a aratat din nou coltii, dar de data asta, cu mai multa intelepciune si urmand sfaturile unor intelepti, am achizitionat un Alpage AL-300 http://www.vintagecassette.com/alpage/al_300" onclick="window.open(this.href);return false; .
Sa-l butonezi sanatos! Nu a fost neinspirata alegerea lui SONY decat in contextul de atunci; este un cass foarte bun, il poti folosi la REC (si derulare :lol: ); - ca sa ma explic deoarece am fost destul de impotriva - tu ai cautat atunci una bucata cass cu care sa inchei problema "universal si definitiv", ori una la mana, nu o poti incheia numai cu un singur model de cass, a doua la mana, nicicum cu acest model Sony. Apoi mai aveam ceva de obiectat, pretul - genul asta de aparat este supra-evaluat in lumea second hand. Astea erau singurele obiectii contextuale, mai concis spus, acest model poate fi si grozav si naspa, depinde de context; de exemplu, pentru un colectionar experimentat care deja are vreo zece gramezi poate fi un model misto care merita adunat, pentru tine in acel context nu mi s-a parut "solutia" pe care o cautai. Asta era toata obiectia mea, dar nu ca ar fi naspa alegerea sau "teapa", nici vorba.
De data asta ai ales un "tanc" din vremea buna. In opinia mea Alpage AL 300 este cel mai bun model Alpage facut vreodata iar sansa de a-l gasi pus la punct (operatie tehnica obligatorie la aparate de aceasta vechime) este o ocazie rara. Asa cum bine intuiesti, ca sa faci o comparatie obiectiva trebuie sa ai si pe ce, nici macar castile bune nu ar permite o judecata complet obiectiva, poate doar cele de top dotate cu amplificator haudiofil.
Partea buna este ca AL 300 si trage bine, nu numai reda bine. Apropos de treaba asta, eu consider ca cea mai grea treaba la cass-uri este sa redea bine, inainte de a trage bine. Mult mai multe inregistreaza bine decat redau bine in "play". De exemplu, cele doua deck-uri "mai noi" discutate acum, Yamaha lui acustik si mai ales Sony lui Philalenthes trag foarte bine. Unii spun ca cea mai buna combinatie este sa tragi pe deck-uri din mai "noua generatie" si sa redai pe "batraneturile tip tanc".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Achizitie deck

Post by Philalenthes »

Exact la asta ma gandeam si eu - din moment ce acum am doua deck-uri cu Sony o sa inregistrez si cu Alpage AL-300 o sa ascult. Imi venise in minte ideea asta, inspirat de tot ce am citit pe aici.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Achizitie deck

Post by FATHER »

De ce nu Tascam?

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Achizitie deck

Post by Gabriel_Wo »

Waw! Am avut acum 10 ani, un deck Tascam 112 MK II, pe mana, din acela cu 2 VUmetre cu ace..Aspect de scula semiprofesionala, design industrial. Deasemeni si un set de casete audio Master cu durata de 30 min :wink: . Cu asemenea benzi intregistrate direct de pe un disc si rulate pe el, reda un sunet de clasa, smantanos si solid, pretabil ptr muzica rock si jazz rock. In acest moment, asemenea scule TASCAM nu se mai fac, produsele lor entry si medium level fiind fabricate in China.

Daca as fi sa optez in acest moment ptr un deck, ar conta si designul ! Evident, ca as alerga dupa un ..TASCAM 112 MK III , un Nakamichi 1000ZXL sau Dragon..Visez si eu.. :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Achizitie deck

Post by Philalenthes »

Father, intrucat eu am doar aceste doua deck-uri : Sony TC-K 909ES si Alpage AL-300. Nu m-ar deranja deloc sa detin si un Tascam sau un Nakamichi Dragon, chiar mi-ar face mare placere, insa nu le pot avea pe toate. Trebuie sa ma rezum la cele doua.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
RD-Woo
Posts: 18
Joined: 28 Jan 2013, 08:08

Re: Achizitie deck

Post by RD-Woo »

Gabriel_Wo wrote:Daca as fi sa optez in acest moment ptr un deck, ar conta si designul ! Evident, ca as alerga dupa un ..TASCAM 112 MK III
Un TASCAM Syncaset 234L face interes?
este un aparat deosebit, cu 4 piste, 4 vu-metre, etc.. pt detalii putem discuta PM

andym02
Posts: 8
Joined: 12 Jan 2019, 11:26

Re: Achizitie deck

Post by andym02 »

As dori sa achizitionez o noua " scula " fie deck sau un magnetofon , insa vad niste preturi de te doare capu' , in urma discutiilor purtate cu diversi "vinzatori" din Ro am aflat ca multe aparate sunt luate cu cativa euro si vandute cu sute ,chiar mii . Marea majoritate cauta ,se documenteaza pe diferite forumuri de specialitate , vad care-s cele mai indicate , dupa care cer o caciula de bani .
Cred / sigur o sa ma documentez mult mai mult si-o sa achizitionez ceva care sa-mi satisfaca nevoile .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Achizitie deck

Post by momolo »

andym02 wrote:Marea majoritate cauta ,se documenteaza pe diferite forumuri de specialitate , vad care-s cele mai indicate , dupa care cer o caciula de bani .
si iti cer plata in avans a transportului. Adica sa donezi bani unor necunoscuti pe net. Pe motiv ca ei (care vand) nu vor sa-si asume nici un risc.
Tipic mioritik. Vanzatorul vrea sa si castige (cateodata cum ai zis, enorm, 500%) dar sa nici nu-si asume nici un risc (tot riscul aruncat numai pe cumparator... evident, daca acesta e fraier).
Eventual samsarul te mai ia si la intors din vorbe si face pe Professorul cu tine la telefon, mai ca ti-ar scuipa coji de seminte in ochi si ti-ar trage si cap in gura daca nu stai cuminte si nu inghiti tot blullshitul pe care ti-l toarna.
Cred ca sistemul asta merge la o anume categorie de sclavi obisnuiti cu biciul pe spinare.

Sfatul meu - fi pretentios! Ai drepturi si intaietate. Vanzatorul trebuie sa-si asume toate riscurile pentru ca el face profitul. Tu nu esti milogul nimanui. Chiar daca ti-ar place marfa (desi nu o poti vedea inainte), daca conditiile sunt dubioase si de rahat, iar vanzatorul e un mitocan, da-i pas si cauta in continuare.
Faptul ca mai exista samsari de o anume specie locala este explicat de existenta unor cumparatori cu mentalitate de sclavi/slugi. Daca si-ar fura-o de la toti, ori dispar din piata, ori se civilizeaza fortat.

Totusi recomandarea mea este sa cauti sa cumperi numai daca poti vedea si pipai inainte de a scoate banul.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Achizitie deck

Post by Dadix »

andym02 wrote:Marea majoritate cauta ,se documenteaza pe diferite forumuri de specialitate , vad care-s cele mai indicate , dupa care cer o caciula de bani .
Cred / sigur o sa ma documentez mult mai mult si-o sa achizitionez ceva care sa-mi satisfaca nevoile .
Se intampla lucruri aberante cu preturile la aparatele audio mai vechi si care sunt considerate ok. Adica au ajuns sa coste si cele din plastic si vechi de 10-15 ani 2/3 din cat costau noi, si evident dupa ce au trecut prin 10- 15 maini. Mai bine iti cumperi ceva nou in aceste condiții.

Eu deja cred ca nu o sa mai recomand nimic vintage. Subiect este cat cuprinde pe net pentru asa ceva.

Revenind la subiect , pot spune ca mie imi place cum suna Pioneer Ct S520 ( unul din modelele cu cele 2 tehnologii Super Auto BLE si FLEX ). Atenție insa ca nu reda fidel materialul audio ci ii da o anumită coloratura. ( Mie unul insa imi place rezultatul final)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Achizitie deck

Post by momolo »

Dadix wrote:Revenind la subiect , pot spune ca mie imi place cum suna Pioneer Ct S520 ( unul din modelele cu cele 2 tehnologii Super Auto BLE si FLEX ). Atenție insa ca nu reda fidel materialul audio ci ii da o anumită coloratura. ( Mie unul insa imi place rezultatul final)
Pioneer mi se par lucrate foarte bine, trainic, mecanica chiar cu plastic rezista si e bine gandita. Insa le consider foarte pretentioase la potrivirea cu amplificatoarele. In general nu prea se potrivesc cu multe. Iar amplifurile Pioneer (cu care teoretic se potrivesc) sunt la randul lor pretentioase la boxe.
Dar la modul general imi plac si mie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Achizitie deck

Post by _BGD_ »

Salut Philalenthes,

Mai esti cu noi?

Ce mai face Sony-ul TC-K909? Cum ai evoluat? :)

Post Reply