Disparitia HD

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Disparitia HD

Post by LEKTOR »

... si viitoarea aparitie a lui Super Hi-vision ( rezolutie de 16 x mai mare ca HD ) si sound 22.2

http://www.nhk.or.jp/digital/en/superhivision/

http://www.videsignline.com/showArticle ... =188500917

http://en.wikipedia.org/wiki/22.2
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Disparitia HD

Post by momolo »

Mi se pare o miscare absolut logica si necesara! Pe acest considerent cred ca asta e viitorul cinematografiei fara drept de apel!

Logica se bazeaza pe un fapt simplu, actualele ecrane plasma/LCD/proiector cu scopul de utilizare acasa cat si actualele sisteme audio surround cu destinatie casnica asigura o calitate atat de buna la domiciliu incat mersul la cinema, chiar si in conditiile de calitate Multiplex, este putin justificat si deloc stimulant pentru filmofili. Astfel ca e urgent necesar ca sa apara sisteme de proiectie publica considerabil superioare sistemelor HT la domiciliu pentru ca omul mediu consumator de filme sa mai fie inca atras de salile cinema.

In ultimul deceniu se constata o scadere dramatica a vizitatorilor in salile de cinema, mai ales in lumea bogata (unde multi isi permit un panou Tv mare si un sunet surround la domiciliu).

Ceva trebuia facut, altfel cinematografia de sala se duce de rapa.

Asa ca efecte vor exista numai daca diferenta de calitate video-audio intre un sistem HT si o sala de proiectie va fi suficient de mare.

De exemplu eu am vazut si auzit sisteme HT cu ecrane plasma care depaseau in senzatie cele mai bune sali de cinema actuale in RO.
Proiectiile din acele sali imi pareau chiar mai proaste decat imaginea HD pe o plasma iar cat priveste sunetul, acasa poti seta mai bine senzatia surround decat aberatia si prastia aia de sunet de la Multiplex (un element de mentionat este ca in RO toti isi baga picioarele in ceea ce fac, deci si in utilizarea unei instalatii bune de cinema).

Plus ca acasa nu mai vorbeste nimeni la celular si nu-ti morfaie nimeni floricele in ceafa!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Disparitia HD

Post by c6t9 »

momolo a punctat de nota 10.
Plus ca acasa nu mai vorbeste nimeni la celular si nu-ti morfaie nimeni floricele in ceafa!
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Disparitia HD

Post by LEKTOR »

c6t9 wrote:momolo a punctat de nota 10.
Plus ca acasa nu mai vorbeste nimeni la celular si nu-ti morfaie nimeni floricele in ceafa!
Pe vremuri mai treceau si sobolanii printre picioare iar unii fosneau mult la eugenii si biscuitii bucur ! :lol:
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Disparitia HD

Post by nicumur »

:shock: :roll: :P
Credeam ca in thread se vorbea de disparitia HD si nu de disparitia cinematografului.
Probabil ca ar trebui sa reamintim ca nici o copie digitala sau filmari facute direct cu camere HD nu va egala in vecii-vecilor calitatea unei pelicule de film :wink:
Cred ca ar trebui sa reamintim mai des ca digitalul, in orice forma a sa, este doar o copie palida a analogicului :twisted:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Disparitia HD

Post by puf »

Deja la Multiplexurile din Mall-uri se folosesc sisteme de proiectie digitale, nu pelicula clasica.Filmul vine sub forma unui HDD ce se introduce ca un modul in un conector.
Sistemul IT de control si gestiune poate analiza de cate ori s-a rulat filmul cati spectatori fost si cat s-a incasat, totul centralizat cu rezultate instant online.

Pelicula normala este "estimata" ca rezolutie echivalenta in domeniu digital la 35 Megapixeli.Redarea pe suprafete de ordinul zecilor de metrii patrati avantajeaza pelicula dar in domeniu home cu diagonale pana in 2-3m productia , editarea si redarea digitala 1080p este de preferat.Tot in domeniu home sunt probleme la transferul pelicula-digital si numai produsele de ultima generatie(playerele BR cu 24p) pot prezerva transferul optim.Astfel de probleme de transfer nu exista daca se lucreaza in domeniu digital de la captura, iar imaginile full-hd 100% digitale de la captura pana la redare, arata absolut grozav in acest mediu domestic, atat de grozav incat par sa se vada mai frumos decat in realitate.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Disparitia HD

Post by momolo »

iaca ! :D

http://hd.engadget.com/2010/07/17/japan ... ld-cup-20/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Disparitia HD

Post by momolo »

3D Manager Turns Old TVs into 3D-Capable Sets

http://www.cepro.com/article/3d_manager ... able_sets/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Disparitia HD

Post by nicumur »

momolo wrote:3D Manager Turns Old TVs into 3D-Capable Sets
LOL, "smecheria" aia costa un infim 5.000$, o nimica toata :lol:
Pe piata noastra ar fi lejer pe la vreo 5.000 euroi (cu indulgenta).
In loc sa cumpar chestiunea asta si sa-mi transform doua LCD-uri HDReady de 81 cm in 3D, mai bine imi cumpar "the real thing" si nu ma doare capul 8)

http://www.evomag.ro/TELEVIZOARE-Plasma ... 55002.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Probabil cand va fi o zecime de pret sa mai stam de vorba...
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Disparitia HD

Post by momolo »

Nu mai punem la socoteala ca 3D-ul actual este o tampenie dar prinde la bobor. :D

Unii spera (degeaba) ca filmele cretine produse de americani vor fi mai putin cretine in 3D.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Disparitia HD

Post by Obelix »

Plasmele HD 1920x1080 de diagonale mari s-au ieftinit considerabil :!:
Si cu toate astea, "baltesc" la Carrefour in raft, spre deosebire de TV-urile cu LED-uri...
Ce ziceti :?:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Disparitia HD

Post by momolo »

LED-ul e acum la putere pentru bobor. Tocmai ieri am vazut unul mareee (peste 50") de la o celebra marca, stricat din senin, dupa putina vreme de functionare.

"Misto" la LED-urile astea e ca au culori variabile, adica e o adevarata surpriza sa vezi acelasi lucru in tot felul de nuante functie de restul compozitiei imaginii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Disparitia HD

Post by Adrian_2k8 »

Greu vara cu plasma d'aia mare in casa... Be green, buy LCDs! :P

In alta ordine de idei: 3D := pr0n => 3D rules! Resistance is futile. :D
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Disparitia HD

Post by momolo »

Sa vezi ce caldura fac si LCD-urile si LED-urile ! Ala stricatul avea 2 ditamai ventilatoarele la spatele ecranului si suflau pe ditamai radiatorul de faceai amplif integrat din el. Plasmele nu mai au ventilatoare si una de vreo 42 nu da mai multa caldura decat un om de vreo 90 kile. Tu si cu plasma, vara pe canicula sunteti "doi oameni" in aceeasi camera. :D Practic ai un musafir in plus. Dar si cu LCD-ul e aproape la fel.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Disparitia HD

Post by Obelix »

Multumita filierei nucleare, diferenta de $$$ la consum nu imi pune probleme... :mrgreen:
Acestea fiind zise, nu am observat vreo incalzire exagerata la aparatele in "demo" in auditoriile pentru boboru' consumator 8)
Cred ca pana la urma, o extensie de garantie de pana la 5 ani, nu e exagerata :wink:
Cat despre sulorile de cacao... cred ca trebuie evitata tehnologia edge-led.
Oricum, cand va muri "monstrul" meu (catodic 16x9 si 54 kg.) cred ca voi opta totusi pentru tehnologie LED

Post Reply