NAD 5120

A fost odata ca niciodata
marius.telcean96
Posts: 10
Joined: 19 Nov 2014, 19:13

NAD 5120

Post by marius.telcean96 »

Bună, am primit de la tatăl meu un pick-up NAD 5120 pe care aș vrea să îl aduc la linia de plutire. Nu mă pricep exact dar ce vă pot spune e că pe unele plăci merge foarte bine pe când cu altele acul alunecă pur și simplu pe vinyl. După mai multe încercări mi-am dat seama că pe plăcile mai ușoare (le-am cântărit și au 180 de grame) merge bine. Când am încercat câteva discuri rusești care erau sesizabil mai groase și grele acul o lua razna. Pick-ul e destul de nou, tata a zis că nu l-a folosit aproape deloc din cauză că are altul. Oare mă puteți ajuta cu un sfat? Are nevoie de o curea nouă? :|

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: NAD 5120

Post by remoteviewer1 »

Trebuie sa te asiguri mai intai ca pick-up-ul este drept, inclusiv platanul. Poti folosi o bula de mica dimensiuni pentru a te asigura de acest fapt. Apoi trebuie sa te asiguri ca azimutul este cat de cat corect (gandeste-te la un avion care face curba se roteste in jurul axei centrale pe directia Z daca te pricepi la desen 3D). Dupa ce ai reglat aceste lucruri, trebuie sa te asiguri ca forta de apasare a bratului pe doza este cea care trebuie(poate sa fie intre 0,8 si poate chiar si 2,5 grame in functie de doza). Apoi trebuie sa reglezi anti-skating-ul (compensarea fortei laterale ce impinge acul spre marginea discului). Daca ai aceleasi simtome dupa reglajele de mai sus, se poate ca acul sa fie uzat sau ciobit, trebuie sa schimbi acul dozei. Bafta!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

marius.telcean96
Posts: 10
Joined: 19 Nov 2014, 19:13

Re: NAD 5120

Post by marius.telcean96 »

Legat de acele reglaje, le-am făcut pe o placă cu muzică clasică de la Electrecord așa încât să nu mai 'alunece' acul pe vinyl. Rezultatul a fost că am putut asculta 5 minute de muzică (cu purecii de rigoare). De ce să fie ciobit acul atunci? Prin urmare nu văd de ce ar fi ceva la platan sau la braț. O să fac o înregistrare ca să îți arăt exact.

Gasmate
Posts: 2
Joined: 04 Nov 2014, 08:57

Re: NAD 5120

Post by Gasmate »

Daca discurile usoare au 180 grame, cat au cele grele? Nu cumva au alt aspect si alta consistenta, mai dure si mai putin elastice? Sa nu cumva sa fie discuri de patefon si strici acul de tot. Mare grija ce pui pe platan!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: NAD 5120

Post by momolo »

acest pickup este greu de pus la punct, al tau este varza, probleme de reglaj. Cauta pe cineva priceput la asa ceva. Si verifica doza, poate este terminata. Daca e doza comunista poti s-o arunci direct la gunoi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

marius.telcean96
Posts: 10
Joined: 19 Nov 2014, 19:13

Re: NAD 5120

Post by marius.telcean96 »

Aveți aici o scurtă înregistrare. Dacă e de doză, am găsit una pe un site românesc marca Audio Tehnica la 100 ron.
https://www.dropbox.com/s/xj6jftyd99a2z ... 9.3gp?dl=0" onclick="window.open(this.href);return false;

marius.telcean96
Posts: 10
Joined: 19 Nov 2014, 19:13

Re: NAD 5120

Post by marius.telcean96 »

marius.telcean96 wrote:Aveți aici o scurtă înregistrare. Dacă e de doză, am găsit una pe un site românesc marca Audio Tehnica la 100 ron.
https://www.dropbox.com/s/xj6jftyd99a2z ... 9.3gp?dl=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Și nu, sunt sigur că ce am pus pe pick-up sunt discuri de pick-up. Nu e vorba de asta. De ce zici că al meu e varză?
A costat destul de mult la vremea lui. Și oricum nu cred că îmi permit unul nou, mai degrabă l-aș repara pe acesta. Dacă aș știi și unde să îl duc în Bistrița ar fi perfect. Am întrebat undeva și mi s-a spus că 'exclus' din cauza lipsei de componente deși tipul de acolo a fost de treabă și m-a întrebat care ar fi problema. I-am zis că acul patinează, că pe unele plăci merge și pot asculta câteva fragmente dar pe altele o ia la vale. Mi-a zis că e ciobit diamantul. Ce e și mai interesant e că există o foarte mare probabilitate ca eu să fi ciobit acul când eram copil. Nu știu de ce mi s-a dat voie să mă joc cu așa ceva dar asta e altă mâncare de pește. Asta îmi aduce într-un fel aminte de povestea copilului care a lovit un câine iar mai târziu i-a oferit cubulețe de zahăr. :)

marius.telcean96
Posts: 10
Joined: 19 Nov 2014, 19:13

Re: NAD 5120 - achiziție pick-up?

Post by marius.telcean96 »

Nu cred că îl mai repar... aș vrea să îmi cumpăr un Pioneer Pl-990. Știu că nu are nici pe departe atribute hifi dar costă ~600 de lei. Mi-am cumpărat un vinyl Ac/Dc nou cu 70 de lei și am încercat să îl pun la pick-up-ul tatei, un Tesla nu știu ce model și acul alunecă în disperare. Și nu e vorba de ac ciobit, alte plăci merg perfect până în capăt. Placa mea e destul de groasă și bănuiesc că de aici i se trage. Pe etichetă scrie 180g.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: NAD 5120

Post by momolo »

NAD-ul ala comunist se poate face si din cate stiu nu suna rau dar este pretentios si necesita un minim de pricepere si cunostinte tehnice in domeniu. Daca nu te pricepi nu-i nici o problema insa poti apela la cineva priceput care sa te ajute. Nu e cazul sa perseverezi in incercari deoarece e pacat de placi.
marius.telcean96 wrote:aș vrea să îmi cumpăr un Pioneer Pl-990. Știu că nu are nici pe departe atribute hifi dar costă ~600 de lei.
ala este un gunoi pe care il poti duce direct in pubela din strada.
Mai bine la 600 lei gasesti pickup vintage foarte bun.
Decat sa arunci banii pe plasticul ala sinistru mai bine te uiti pe anunturile second hand si la suma asta ai ce alege, conditia este sa gasesti unul cu doza si gata pus la punct deoarece (imi este evident) nu e punctul tau forte mestereala. Ar trebui totusi sa citesti pe net lectura care sa te lamureasca cum se regleaza un pickup si ce conteaza.
Pe placa aia daca nu e noua ai dat enorm 70 lei. Eu si prieteni de-ai mei cumparam placi foarte faine chiar si cu 3 lei (si nu ma refer la cele "comunsite"). Insa o placa noua costa mult, peste 90 lei, in medie cam 120 lei. Daca e noua sigilata ai dat pret bun 70 lei.
Nu ma intreba ce vechitura buna sa cumperi, nu vreau sa favorizez pe nimeni. Daca citesti suficient pe forumul asta te vei lamuri cu multe in domeniu. Dar nu cumpara gunoi chinez din plastic sinistru ca e pacat de bani (probabil munciti).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

marius.telcean96
Posts: 10
Joined: 19 Nov 2014, 19:13

Re: NAD 5120

Post by marius.telcean96 »

Vinyl-ul era sigilat deci înțeleg că am făcut o treabă bună cu el. Vreau să îmi fac o colecție și nu vreau plăci vechi. Dacă am bani prefer să iau ceva nou. Poate dacă cunosc persoana de la cine iau atunci merge și sh. Multumesc frumos de sfaturi. O să caut și pun câteva linkuri și poate îmi dai o idee să mă orientez înspre ceva bun. Să știi că nu ai dreptate. Dacă aș știi câte ceva despre ce fac aș mai meșteri și eu dar având în vedere cât de sensibile sunt mai bine nu. La început ai zis că pick-up-ul meu e varză iar acum zici că 'nu sună rău'. Nici eu nu știu ce să mai cred. Nici nu știu unde să îl repar în orașul ăsta. O să caut alternative la Pioneer.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: NAD 5120

Post by momolo »

marius.telcean96 wrote:Să știi că nu ai dreptate. Dacă aș știi câte ceva despre ce fac aș mai meșteri și eu dar având în vedere cât de sensibile sunt mai bine nu.
unde nu am dreptate?! Cand am spus ca (asa am dedus, scuze daca am dedus gresit) nu te pricepi la mestereala ?!
marius.telcean96 wrote:La început ai zis că pick-up-ul meu e varză iar acum zici că 'nu sună rău'.
e varza din punct de vedere al reglajelor. Acel NAD era dificil de reglat (corect) si cand era nou prin anii 80.
Unul din noi are probleme, ori eu nu stiu sa ma exprim, ori tu nu esti atent cand citesti.
marius.telcean96 wrote:O să caut și pun câteva linkuri și poate îmi dai o idee să mă orientez înspre ceva bun.
ti-am spus, nu-ti recomand nimic, nu doresc sa favorizez pe nimeni dintre cei care vand pe net. Daca vei reusi sa citesti (nu numai acest forum) sunt convins, ai sa-ti gasesti raspunsurile la intrebari. Sunt chestiuni foarte simple.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

marius.telcean96
Posts: 10
Joined: 19 Nov 2014, 19:13

Re: NAD 5120

Post by marius.telcean96 »

Ai dedus că nu le am cu meștereala ceea ce nu e tocmai corect, când e vorba de pick-up. La calculatoare mă pricep foarte bine. În fine, nu știu cât de general vorbeai dar nu asta are importanță. Uneori citesc grăbit, fac parte din tânăra generație, nu ar trebui să te mire. Mi-e destul de frică să cumpăr de pe net. Puțin probabil ca cineva să dea țeapă cu ceva așa de frumos dar, mai știi? Nu îmi doresc să asimilez atât de multe despre pick-up, cel puțin nu deocamdată. Poate mai încolo.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: NAD 5120

Post by momolo »

marius.telcean96 wrote:fac parte din tânăra generație, nu ar trebui să te mire.
mi-am dat seama mai ales ca,
marius.telcean96 wrote:Nu îmi doresc să asimilez atât de multe despre pick-up, cel puțin nu deocamdată. Poate mai încolo.
nu vrei sa sti, nu te obosesti sa citesti dar te miri de ce nu merge acel pickup si pui intrebari pe forum ca s-o iei pe scurtatura (fara efort. Poate apare Zana Maseluta si-ti spune exact ce sa faci). Te informez ca nu exista scurtatura, orice lucru bine facut (ca tot suntem in ziua investirii noului Presedinte) necesita efort si in primul rand efortul de a gandi, citi, etc, etc. Cu cat vei cauta scurtatura, cu atat vei ajunge mai departe de adevar.
Nu e asa de greu de reglat acel NAD care (bine reglat si cu o doza decenta-ieftina) depaseste cu brio acel Pioneer nou de 6oo lei. Daca ai fi citit pe net (unde exista tone de informatie) nici nu mai ajungeai sa deschizi acest topic. Tipic "tanara" generatie (desi eu cred ca mai degraba va luati de mana cu pensionarii, va deosebeste doar cantitatea de orgoliu, aia batranii nu-l mai au din cauza prostatei).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

marius.telcean96
Posts: 10
Joined: 19 Nov 2014, 19:13

Re: NAD 5120

Post by marius.telcean96 »

Nu văd rostul ironiei aici. Orice om normal caută calea cea mai scurtă. Sper să nu ai parte de probleme la pc și să te trezești cu cineva care să îți zică "nici atât nu știi?!" și apoi să te trimită să citești enorm de parcă peste-noapte ai fi devenit un împătimit într-ale calculatorului. (știu că el nu le place adulților, motiv pentru care îl iau ca exemplu). Nu te rog să îmi faci treaba, caut eu câteva pick-up uri în gama de preț pe care mi-o permit, îți arăt link-uri și dacă ești amabil și ai timp te rog să îmi arăți unul pe care mi-l recomanzi. Mie îmi pare că ce mă rogi tu să fac e ca și cum eu aș merge la un doctor și i-aș spune ce simptome am iar el m-ar trimite să mă documentez și pe baza cunoștințelor să mă tratez singur. Asta puteam să o fac și eu.


Post Reply