Probleme si Sugestii legate de forum

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by hondaru »

Poate ar fi indicat sa fie creat un topic nou despre depanari usoare pentru incepatori pentru a evita discutiile offtopic cum sunt cele de pe topicul cu audiofilii ce ajung la vinil si nu numai?! Sa nu mai vorbesc despre lipsa de bun simt al celor nou inscrisi care vor la un click distanta sa obtina orice raspuns uitand sa dea macar binete, sa se prezinte celor care se chinuie sa-i inteleaga si sa le raspunda si intregii comunitati in general.
Cred ca se pot face conditionari de genul nu te prezinti nu poti posta nicaieri si locatia obligatorie ca nu-i nici o rusine sa locuiesti la tara e chiar mai bine si de invidiat!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by brighty »

Sper sa nu vi se para glumeata propunerea mea... ;) As dori sa schimbati grafica de pe homepage cu una mai reusita. Ok, nu am nimic cu VUmetrele si potentiometrul, dar culorile sa fie mai placute, mai decente. Cele de acum imi par, chiar de mult timp, recunosc, stridente si cu aspect de "sorcova" :P :mrgreen: Poate s-ar putea remedia cate ceva... Multumiri!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

Daca exista forumisti talentati si cu ceva webdesign experienta, poate propun ceva idei pentru prima pagina.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by Kostas »

Poate se gaseste o formula de sortare, filtrare a user-ilor noi aparuti pentru a se vedea daca se potrivesc profilului forumului. Eventual doar dupa ce se prezinta sa obtina acceptul de a scrie. Pe alte forumuri, sau pe alte grupuri de discutii pe retelele de socializare astepti si doua saptamani sau... nu ti se da acceptul. Spre exemplu pe un forum de Inteligence and information nu poate intra orice agitat care s-a uitat prea mult la filmele cu James Bond. :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by momolo »

Kostas wrote:Poate se gaseste o formula de sortare, filtrare a user-ilor noi aparuti pentru a se vedea daca se potrivesc profilului forumului. Eventual doar dupa ce se prezinta sa obtina acceptul de a scrie. Pe alte forumuri, sau pe alte grupuri de discutii pe retelele de socializare astepti si doua saptamani sau... nu ti se da acceptul. Spre exemplu pe un forum de Inteligence and information nu poate intra orice agitat care s-a uitat prea mult la filmele cu James Bond.
sortezi cand ai din ce sorta. Noi insa avem putin "material", nu e asa mare vanzoleala. Chiar daca din cand in cand mai apare cate un dubios, de obicei sunt cunostinte vechi provenite din alte forumuri care intra sub deghizare sa bage un bat prin gard. Nu-i bai, se face curatenie si mergem mai departe.
Cert este ca sortarea si reglementarea in exces inabuse spiritul de initiativa si creativitatea. E un fel de echilibru (si e bine sa ai de toate). Ca in sunet! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

Kostas wrote:Poate se gaseste o formula de sortare, filtrare a user-ilor noi aparuti pentru a se vedea daca se potrivesc profilului forumului. Eventual doar dupa ce se prezinta sa obtina acceptul de a scrie. Pe alte forumuri, sau pe alte grupuri de discutii pe retelele de socializare astepti si doua saptamani sau... nu ti se da acceptul. Spre exemplu pe un forum de Inteligence and information nu poate intra orice agitat care s-a uitat prea mult la filmele cu James Bond. :)
Eu am inceput de la zero si am invatat din greseli, datorita voua si a unui forum care mi-a permis inscrierea fara sa am nici in clin nici in maneca cu profilul si care m-a acceptat chiar daca aveam idei preconcepute in legatura cu anumite chestiuni.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by Kostas »

Scuza-ma Solo, nu am vrut sa te intristez, ma refeream la cei care vin gata suparati si cu idei fixe si nu doresc decat sa impuna aceste idei si altora.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

Kostas wrote:Scuza-ma Solo, nu am vrut sa te intristez, ma refeream la cei care vin gata suparati si cu idei fixe si nu doresc decat sa impuna aceste idei si altora.
Asa-s tinerii incepatori, asa eram si eu. Credeam ca Hardman-Kardonul meu e cea mai tare scula si ma zbateam rau de tot sa-i conving si pe altii.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

nicu lazar
Posts: 9
Joined: 29 Feb 2016, 11:20

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by nicu lazar »

Kostas wrote:Poate se gaseste o formula de sortare, filtrare a user-ilor noi aparuti pentru a se vedea daca se potrivesc profilului forumului. Eventual doar dupa ce se prezinta sa obtina acceptul de a scrie. Pe alte forumuri, sau pe alte grupuri de discutii pe retelele de socializare astepti si doua saptamani sau... nu ti se da acceptul. Spre exemplu pe un forum de Inteligence and information nu poate intra orice agitat care s-a uitat prea mult la filmele cu James Bond. :)
Urmaresc acest forum de vreo 2 luni si cred ca ar trebui specificat in regulament sau chiar in termenii si conditiile de inscriere urmatoarele;

Nu sunt bineveniti cei care;
- nu aud diferente intre cabluri
- folosesc alte surse in afara de pick-up si eventual cd-player
- nu folosesc spike-uri, suporti de cabluri si alte "tips and tricks"
- asculta alte genuri muzicale in afara jazz-ului. muzicii clasice si rock-ului
- folosesc sisteme 5.1 sau 7.1 (sectiunea audio-video este cam in plus)
- folosesc exclusiv computerul pentru ascultatul muzicii
- au alte idei legate de "criza mondiala" spre exemplu "antenistii"
- folosesc aparate vintage care la data apartiei au costat sub 1000 dolari sau echivalentul in yeni, marci, franci, etc
- posteaza preturi exagerate la second hand

Zic si eu , nu dati cu parul.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by momolo »

nicu lazar, oricate regulamente ar fi scrise (ca si legile) daca omul e lipsit de educatie (adica mitocan) si prost pe deasupra, nu il poti trimite la locul lui decat prin metode politienesti. Unii pur si simplu isi gasesc bucuria in a sparge geamurile altora. Sunt destui deviati si netul e plin, nu ai cum scapa prin legi si regulamente, trebuie filtrati manual.

Nu e vorba de diferente intre cabluri, computere, spikeuri, etc, e vorba de doar de prostie, lipsa de bun simt si mai ales lipsa celor 7 ani de acasa. Pentru ca omul care are educatie stie sa nu se bage acolo unde nu stie, acolo unde nu intelege si nici acolo unde nu poate (si nici unde nu-i este locul) pe cand omul lipsit de bun simt, lipsit de educatie si prost pe deasupra, se baga cu tupeu fix unde nu-si are cautarea pentru ca nu-si cunoaste locul si nici nu stie ce vrea (dar ii deranjeaza pe altii degeaba).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by panzer »

nicu lazar wrote:
Urmaresc acest forum de vreo 2 luni si cred ca ar trebui specificat in regulament sau chiar in termenii si conditiile de inscriere urmatoarele;

Nu sunt bineveniti cei care;
- nu aud diferente intre cabluri
- folosesc alte surse in afara de pick-up si eventual cd-player
- nu folosesc spike-uri, suporti de cabluri si alte "tips and tricks"
- asculta alte genuri muzicale in afara jazz-ului. muzicii clasice si rock-ului
- folosesc sisteme 5.1 sau 7.1 (sectiunea audio-video este cam in plus)
- folosesc exclusiv computerul pentru ascultatul muzicii
- au alte idei legate de "criza mondiala" spre exemplu "antenistii"
- folosesc aparate vintage care la data apartiei au costat sub 1000 dolari sau echivalentul in yeni, marci, franci, etc
- posteaza preturi exagerate la second hand

Zic si eu , nu dati cu parul.
Stai linistit. Audiofilia in romania avanseaza. Daca ai fi urmarit forumurile acum 10 ani parerile erau total diferite.
Nu mai e forumul respectiv in picioare, dar sa fi vazut discutii intre mp3 si alte formate loosy. Acum FLACul blamat este brici fata de atunci. La fel discutii intre placile de sunet: M-Audio vs Creative - etc. Acum un DAC USB asyncron la bani putini (fie si o chinezarie iarasi blamata) suna mai bine. Nu va suna niciodata ca un CDP Accuphase de 4000 euro, dar e un pas mare inainte.

Cat despre vinil e un "aquired taste" - poate sa iti placa poate sa nu iti placa. In oras azi jumatate din dealeri merg chiar la ei in showroom pe Vinil + Lampi/Hybrid + Boxe, cealalta jumatate merg pe Flac HD + Transport + DAC + Integrat + Boxe. Unii au ambele sisteme. Am auzit sisteme bune foc si din a doua varianta, la fel cum pe prima varianta sunetul nu m-a fascinat deloc, prea politicos, fara sa te prinda in mraja. E posibil sa fie doar urechea mea, sau starea de spirit, sistemul sa nu fi fost bine potrivit, etc.

Discutia despre referinta: si daca nu esti un muzician, obisnuit al salilor de concerte de ce sa te simti inferior? De muzica se pot bucura toti. Eu caut mai degraba in sunet experienta placuta de la concert, sunetul aceala care te face sa te misti. Mi se rupe ca detalii lipsesc, ca pe anumite melodii mai tipa tweeterul. Ascult si clasica, cand invat, sa ma puna in starea de liniste sa ma pot concentra in alta parte, dar nu fac diferenta intre 2 simfonii si interpretarea a doua mari orchestre. Si ce daca! Pot sa ma bucur de muzica mea si daca 2 colegi de forum cred ca sunt "ne-initiat" in muzica. Treaba lor. La fel, am un prieten chitarist cu scoala de arta. Mie nu imi plac boxele lui, neam, dar am facut sedinte lungi de auditii cu chitara, si are dreptate. Pt muzica pe care o apreciaza/intelege el incintele lui sunt mai bune decat ale mele. Atat conteaza. Sa fii happy.

Se pot invata multe si de pe forum-uri contrar opiniei generale. Nici eu nu am simtit pana la un moment dat diferenta intre cabluri. Pana mi-a atras cineva cineva atentia sa fiu atent la un singur detaliu din tot sunetul, un singur instrument, o singura plaja de frecventa. Mers acasa si schimbat cabluri intre ele. Hopa, se aude. Dar in sistemul meu e f mica diferenta si poate fi trecuta cu vederea, pardon urechea. Ulterior un user de pe acest forum a facut aceeasi remarca despre atentia la detalii si nu la ansamblu, Porto parca.

O ultima remarca: am auzit si sisteme multi canal impecabile, dar la bani f multi. Se poate. Problema este ca poti sa numeri pe degete concertele masterizate f bine pe surround. Sa investesti o avere intr-un surround bun si sa ai doar 4-5 intregistrari e cam mult.

In plus, pe forum tb sa fii civilizat si sa ii respecti pe ceilalti chiar daca au o opinie separata. Ignora remarcile acide, stai la subiect. Si fi atent la momentul in care tzi se cer bani intr-un fel sau altul. :mrgreen: Valabil pentru orice forum.

nicu lazar
Posts: 9
Joined: 29 Feb 2016, 11:20

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by nicu lazar »

momolo si panzer;
Mi-a atras atentia acest forum, nu pentru ca as fi un pasionat al aparatelor( nu vand si nu cumpar nimic), ci pentru ca sunt mare amator al unui sunet de calitate.
Sunt profesor de mastematica la un liceu din provincie si, momentan, singura sursa de sunet bun este un radio vechi, stereo pe care ascult seara Romania Cultural.
Dar toate astea nu-si au locul aici in topic.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by momolo »

nicu lazar wrote:Dar toate astea nu-si au locul aici in topic
foarte bine punctat! Multumesc!
panzer wrote:Stai linistit. Audiofilia in romania avanseaza. Daca ai fi urmarit forumurile acum 10 ani parerile erau total diferite.
Nu mai e forumul respectiv in picioare, dar sa fi vazut discutii intre mp3 si alte formate loosy. Acum FLACul blamat este brici fata de atunci. La fel discutii intre placile de sunet: M-Audio vs Creative - etc. Acum un DAC USB asyncron la bani putini (fie si o chinezarie iarasi blamata) suna mai bine.
depinde fiecare in ce liga a jucat sau ce a selectat. Impresia mea este ca Romania (cu R mare) nu avanseaza ci regreseaza. Mitocania, nerusinarea, agresivitatea, lipsa de respect, chiar dispretul apropri fatza de semenul tau, au ajuns la cote ingrijoratoare. Oamenii par sa se reduca din toate punctele de vedere. Limbajul devine din ce in ce mai simplu, se folosesc din ce in ce mai putine cuvinte amestecate cu diverse cuvinte preluate direct din americaneasca.
In opinia mea, pe vremuri cand exista unicul forum HiFi-Multimedia se formase o mica comunitate de audiofili-trancotari (in sensul bun, prietenos) care se respectau mai mult intre ei decat ceea ce se intampla azi. Atunci a fost grupul cel mai numeros de pasionati si cu cea mai mare calitate (omeneasca). Intre timp multi dintre oamenii de calitate au disparut din mediul virtual si restul s-au impartit in grupuri. Ani de zile zazania a sapat, si peste asta s-a adaugat criza economica inceputa prin 2009, caci latura economica este esentiala, cand omul nu mai are bani decat pentru mancare nu mai putem discuta de interes in chestii deastea.

Nu are aface cu FLAC-ul si cu tzacul. Tu vorbesti de gloria de alta data a mp3-ului pentru ca probabil esti mai tanar ca mine si pe vremea aia erai mai copil. Iar copchii se jucau abitir cu mp3-ul si computerul. Asa cum eu cand m-am nascut, pe vremea aia tata avea magnetofon si pe asta am deschis ochii, copiii de azi cand vin pe lume tatal lor are calculator, "smart", tableta, "doape", pe astea deschid ei ochii. De aceea tu vezi asa, eu vad altfel, fiecare selectand ceea ce ne intereseaza si cu totii credem ca micul nostru punct de vedere reprezinta tot Universul.

Cat priveste concentrarea de a asculta o anume chestie din sunet la analiza unor cabluri sau scule, e o mare greseala si este cea mai raspandita greseala. De aceea multi audiofili si trancotari sunt depasiti de nevestele lor care, stand in tocul usii cu carpa de spalat vase in mana, disting corect ceea ce se aude in timp ce ei, super concentrati si cu bucile stranse de doua ore, nu aud nici o p_la, adica nu-si disting mana dreapta de cea stanga. Pentru ca asa nu vezi padurea de copaci, cand te fixezi pe prima craca in directia ochilor. Pentru ca nu asa SE ASCULTA. Sunetul trebuie "privit" per ansamblu ca un tot unitar, ca in cazul tablourilor unde faci cativa pasi inapoi sa le vezi complet, nu te chiombanesti de la distanta de un deget la o pata de culoare, dupa care tragi "concluzii". Dar pentru asta iti trebuie si o doza de detasare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by panzer »

momolo wrote:... Romania (cu R mare) ...
Typo. Nici un semn de lipsa de respect pt tara.

nicu lazar bine ai venit. Recunosc ca am citit propunerea de nu fi primiti anumiti oameni pe forum la modul ironic.
Personal, nu mi se pare o idee buna. Daca nu esti Schumacher asta nu te opreste sa incerci sa inveti sa pilotezi. Nici Schumacher n-a fost campion din prima. La urma urmei "the road is the destination".

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by johndoe21ro »

Am si eu o mica problema! Am primit 3 mesaje private si, avand casuta plina, nu le-am putut vizualiza pana cand nu am sters-o parte din mesajele care umpleau spatiul! Acum am 70% spatiu liber si tot nu reusesc sa le deschid (sau sa le vad)! Nu imi apar decat langa butonul de log-out! Mesajul care imi apare este acesta:

"Aveţi 3 mesaje private în aşteptare datorită faptului că dosarul este plin.
Recepţionarea tuturor mesajelor în aşteptare… acestea vor fi resortate în dosarul potrivit dacă este destul spaţiu disponibil."

Deci dosarul este acum foarte incapator insa ele se incapataneaza sa ramana la postas! Poate fi facut ceva? Multumesc! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Post Reply