"AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by glucica »

Din cite inteleg eu, panzer a spus ca 1 dolar merge in zona de productie fizica iar restul de 19 catre interpret, compozitor, autor versuri etc.

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by panzer »

@remoteviewer1
In 90 si un pic cand am iesit afara prima data din tare am vrut sa imi cumpar un CD "4 non blondes". Aveam o caseta luata din targ. Vroiam CDul. Caseta am luat-o cu 1$, in Elvetia mi s-au cerut 20 us$ per CD. Nu este o informatie "verificata", dar costul de productie al suportului este f mic in pretul CDului. Si totusi pretul nu scade la muzica. O concluzie din postul meu. Este "moral" pretul cand cumperi a doua oara albumul pe alt suport?

Eu cred ca muzica asazisa culta n-a fost niciodata mai accesibila publicului larg si mai apreciata ca acum. Daca aveam aceasta discutie "live" acum 100 de ani cand Regina construia din banii tarii Ateneul special pentru "prietenul" George Enescu, un concert de pian se putea asculta prin saloanele de elita ale capitalei in timp ce taranii chefuiau de mama focului cu sarbe si vin rosu iar tiganii delectau musterii pe la toate colturile cu tambalul si acordeonul. De altfel etimologic termenul de "manea" vine fix de la moneda turceasca cu care erau rasplatiti acesti rapsozi de mahala.
Faptul ca DG tb sa se "prostitueze" nu tine decat de realitatea lor economica. Cum am spus muzica clasica se raspandeste mai repede decat am crede la o prima vedere, iar audiofilia ajuta. Pirateria ajuta. La fel cum i-au ajutat si pe Microsoft sa devina numarul 1. Ia invatati voi sa folositi windows-ul piratat ca apoi sa devina standard in industrie, industrie pe care au convins-o sa cumpere licentele. Daca nu era pentru cativa "idealisti" sa faca Linux-ul Windows-ul era monopol natural acum pe piata sistemelor de operare, si nu numai. La fel si audiofilii: asculta un Rodrigo piratat la inceput, cand mai cresc isi cumpara Vinil-ul. Nu e nimic rau in asta.

Comparatia cu filmele si cinema-ul nu este reala. Totul se transforma. Am fost la Mall. Sunt mult mai multi oameni ingramaditi sa vada nimicurile americane cu super-eroi intr-un singur Mall decat erau in toate cele 8-9 cinematografe din Bucuresti acum 20 de ani. Iar Mall-uri sunt acum cam in fiecare cartier. Deci? Se consuma mai mult film decat "inainte". Daca eram portar acolo imi cautam de munca la mall.

@momolo Am inteles din prima ca nu asupra actului in sine de a pirata era pledoria ta ci impotriva celor care ii dispretuiesc pe ceilalti pt ca mai si cumpara.

Cat despre copii din ziua de azi, sa nu ii plangem. La fel cum generatia drogata happy hipie din anii 70 a adus cea mai mare crestere reala de bunastare in anii 80 din istoria recenta, la fel si astia micii de azi o sa ne surprinda. Placut spun eu. Sa avem rabdare. Internetul este nou, metodele sunt mai "raw" (crude), dar fata de TVR si Latrinele de ex este mult mai greu de controlat. In practica pe masura ce incearca sa il controleze mai tare va deveni mai liber. Am un prieten chinez. Poti sa inveti atatea lucruri despre routere/vpn/masking de la el. Si nu e ITst. Dar la ei cu cat statul incearca sa controleze mai mult cu atat ei devin mai inventivi. Sa ne aduce aminte de primele retele de cartier plecate de la 2 prieteni care vroiau sa se joace si ei Unreal unul cu celalalt.

Eu sunt increzator. Au inchis centrele de inchiriat casetele, au aparut decodoarele de HBO, a aparut mp3/flac, au dat jos Napster-ul au aparut torentele, streaming-ul, etc. Daca vor incerca sa inchida internetul intr-un an va aparea un al doilea internet din router in router. Deja cu totii vecinii (stau la casa) sunt interconectat doar wireless cu routere ieftine si ddwrt pe ele. Daca vin sa ne bruieze frecventa o schimbam. Sa nu ne taie curentul, ca am pus-o! :mrgreen:

Iar la nivel personal din ce in ce mai multi oameni se dedica altora: kinderii din Vest sunt educati in parte si prin munca de voluntariat. Asa apar oameni care fac software pt altii, ingrijesc de altii. Nu mai este doar Crucea Rosie. Umanitatea din oameni nu o sa dispara doar pt ca multinationalele pot corupe politicieni, pot polua, vinde lucruri infestate, sau cutii de amplificator goale de piese si pline de marketing. Web 2.0 (vezi si forum de fata) e un mare unealta impotriva lor. Sony poate sa vanda numai prostii acum, Philips e o chinezarie deja (de unde au plecat si unde au ajuns) dar apar altii care fac boxe in garaj, care suna nu gluma. Dau exemplu Harbeth desi nu le-am ascultat niciodata, doar pt ca va plac voua f mult.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

panzer, din nou iti dau dreptate. Foarte frumos ce spui! Imi dau seama ca eu sunt cumva (sau doar par) mai pesimist, adica vad mai repede nuantele intunecate...
De multe ori mi-am pus problema, poate judec la fel de gresit cum toti bosorogii din istorie au judecat generatiile tinere (intotdeauna neintelese si niciodata pe placul bosorogilor). Si intotdeauna generatiile tinere cand au ajuns la maturitate au impins lumea inainte.
Ai dreptate din nou cand spui ca in prezent un numar de oameni fara precedent in istorie se ocupa, muncesc, dau de la ei pentru altii, pentru binele altora. Intr-un fel poate e o chestiune de perceptie, pe vremuri caritatea isi facea mai bine delimitarea, prezentarea, publicitatea, erau categorii clare si stiute. Acum milioane de oameni nestiuti de nimeni dau de la ei (munca, resurse) pentru binele altora pe care in multe cazuri nici nu-i cunosc. Cred ca netul este cea mai mare inventie a umanitatii. Netul ne schimba. Comunicarea este fara precedent!
Defapt e perfect logic! Uite, aici, daca eram cu 150 de ani in urma tot ce discutam noi acum ar fi fost posibil numai prin scrisori trimise cu carutza. Cele cateva zile de discutii de aici ar fi echivalat cu luni de zile de trimis scrisori. Si nu ar mai fi existat elementul coordonarii in timp. Cumva prin comunicarea asta teribila cu totii incepem sa ne acordam, integram intr-un alt timp. La asta contribuie si transportul modern, acum nu mai este o mare chestie sa iei avionul si sa mergi in locuri in care acum 150 de ani iti luau un sfert de viata si o avere sa le vezi. Un exemplu haios - eu de acasa pana la aeroportul Otopeni din Bucuresti fac considerabil mai mult timp decat de la Otopeni la Milano! O data eram intr-un oras din Italia la o cafenea oarecare, beam o cafea. Peste exact 3 ore eram in varful canapelei la mine in sufragerie! Parca ma teleportasem! Daca eram cu 150 de ani in urma drumul respectiv ar fi durat o luna, cand ajungeam si uitasem de cand plecasem. Asa si netul, nu conteaza ca aici unii sunt din Romania, Italia, Germania, Franta, Belgia, Elvetia, USA, Canada, comunicam practic instant. Astfel anulam distantele si chiar timpul diferit al fiecaruia. Cumva lucrurile astea care inca sunt abia aparute, ne vor schimba. Astia micutii s-au nascut cu netul, cu toate astea ca fiind firesti. Eu dintr-o generatie mai veche parca m-am nascut pe alta planeta in alta era, ma ganfesc cum era inainte si aproape nu-mi vine sa cred! Deja lumea in care traiesc azi este incredibil de diferita de lumea in care traiam acum 26, 36, etc de ani!
Deci, ai dreptate!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by SOLO »

Si eu sunt de-acord cu panzer. Tind sa contabilizez in timp lucrurile negative mai usor decat cele pozitive, dar cred totusi in afirmatia "omul este condamnat la libertate". Generatiile simt asta.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by DorinD »

DorinD wrote:Putin gaz peste foc:

https://xiph.org/~xiphmont/demo/neil-young.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Vad ca postul meu pe subiectul de fata a trecut fara nici o reactie; supralicitez si dau link-ul catre un scurt video demonstrativ creat de acelasi autor;

https://xiph.org/video/vid2.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;
"It is never too late to have a happy childhood"

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by panzer »

hehehe. Tu ai dezgropat topicul si eu l-am furat. Mea culpa.

Interesante concluziile articolului:
- 16 bits is enough to store all we can hear, and will be enough forever.
- 192kHz digital music files offer no benefits. They're not quite neutral either; practical fidelity is slightly worse. The ultrasonics are a liability during playback.
- Sampling doesn't affect frequency response or phase. The analog signal can be reconstructed losslessly, smoothly, and with the exact timing of the original analog signal.

Deci - dincolo de CD chiar nu are rost sa ne uitam. Analog vs Digital - doar pentru compozitori :)

As vrea sa am pregatirea sa inteleg tot ce zic oamenii acolo.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by johndoe21ro »

panzer wrote:hehehe. Tu ai dezgropat topicul si eu l-am furat. Mea culpa.

Interesante concluziile articolului:
- 16 bits is enough to store all we can hear, and will be enough forever.
- 192kHz digital music files offer no benefits. They're not quite neutral either; practical fidelity is slightly worse. The ultrasonics are a liability during playback.
- Sampling doesn't affect frequency response or phase. The analog signal can be reconstructed losslessly, smoothly, and with the exact timing of the original analog signal.

Deci - dincolo de CD chiar nu are rost sa ne uitam. Analog vs Digital - doar pentru compozitori :)

As vrea sa am pregatirea sa inteleg tot ce zic oamenii acolo.
Sunt multe puncte de vedere 'pe piata'. Din pacate, prea putine sunt valide si, desi multi isi dau cu parerea si fiecare ofera argumentele lui, informatia trebuie cernuta bine si, adesea, cu mintea si urechile proprii!
Calitatea inregistrarii ramane insa cel mai important lucru! Ratele de esantionare nu pot ajuta niciodata o inregistrare porceasca!
Mie imi place mult de Dorin! Ii place teribil sa-si dea cu stangul in dreptul asa cum a mai facut-o si in trecut... Asa cum spuneam mai sus, la fiecare articol care ajunge la niste concluzii se pot gasi 30 de articole care sa-l contracareze pe primul cu argumentele la fel de bune sau de valide (sau nu)!
De multe ori alegem ce vrem sa credem si ce nu, indiferent de argumente sau de posibilitatile empirice, din fudulie, din convenienta, din ignoranta... sau din alte motive. Acesta este un paragraf separat de cel de sus in care ma adresam unui membru al forumului! Nu am nici o intentie sa fac 'flame'!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by johndoe21ro »

Si inca ceva: in audiofilie, testele in orb, dublu orb (cvadriplu tulup, dublu Axel, dublu Salchow sau triplu Lutz) sunt o aberatie majora, o tampenie absoluta, o ameteala a celor ignoranti si cu jumatati de creier (si care isi folosesc preponderent jumatatea lipsa)! Orice articol care foloseste solutia asta poate fi ignorat de la bun inceput! Cunoscatorii stiu de ce! :wink:

P.S. Aici vorbim de teste serioase, de experienta si de obiectivism... Nu de X la care pretul echipamentului este suficient pentru a putea spune cum suna sistemul (obligatoriu alcatuit de o terta persoana care 'stie') sau de Y care are aplecare exclusiv pentru Naim, Focal si PL doar atunci cand sunt legate cu Neotech - altfel beculetul nu se aprinde iar testul esueaza din fasa! Nu cred ca X si Y se vor identifica in cele de mai sus (din motive evidente) desi alegerea marcilor de mai sus si a personajelor nu este pur intamplatoare! :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by hersorin »

Pentru mine dupa multe teste 176,4 este singura rata care conteaza . Si HI-Res si DSD tot in 176,4 ascult . 192 e vrajeala , un numar etc. dar nu muzica (din punctul meu de vedere) .
Spun asta pe SPDIF , pe USB e alta discutie .
Articolul de mai jos l-am gasit dupa aia si mi-a intarit parerea .
http://www.belcantodesign.com/pdfs/Opti ... ayback.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by DorinD »

Binevenite reactiile voastre si e foarte bine sa fim sceptici fata de opinii venite din partea unor persoane ce nu au pregatirea necesara sau chiar sunt legate de interesele unui brand. Spun asta ca sa evidentiez ca autorul articolului (si persoana din video) --Christopher Montgomery--e absolvent MIT iar obiectivul declarat al fundatiei pe care o conduce este "an effort to bring open-source ideals to the world of multimedia", motiv ce nu pare nici mercurial si nici prea evanghelizator in sensul ca vrea sa te treaca strada cu forta. Activeaza si in Boston Audio Society asa ca nu e "pafarist" de audiofilia hardcore.

Explicatiile lui imi par inlantuite si argumentate la fiecare pas, atat cat permite intelegerea comuna. Din pacate rezultatele teoriei semnalelor sunt greu de demonstrat matematic si trebuie luate ca atare. In mediul ingineresc nimeni nu-si pierde timpul sa atace teoriile lui Shannon, doar prin mediile neprofesioniste lumea are timp sa se alinte punandu-le in paranteza.

Cand o firma --ce din motive de patente/licente-- e nevoita sa adopte o metoda specifica si insista disproportionat de mult pe avantajul ei, poate fi banuita din start ca vrea sa abata atentia de la alte metode si tehnologii mai simple, mai directe si mai ieftine de a obtine acelasi efect. Aici ma refer la genul de articol Bel Canto --nu ca ar fi gresit-- dar din start imi ascut simtul critic in cazul acestor materiale.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by hersorin »

Eu zic ca in hobiul nostru mama intelepciunii este auditia .
Degeaba scriu unii articole, dau interviuri daca noi pe sistemul nostru nu auzim nimic .
Multa lume nu sesizeaza diferente intre cabluri care sunt EXTREM de evidente , echivalente chiar cu schimbarea unei componente . Ce sa le spui despre diferente intre conectori , rate de esantionare , filtre etc .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by lordu73 »

Nu intotdeauna diferentele intre cabluri sint extrem de evidente. Trebuie sa ai un setup bunisor sa poti face diferenta.
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

testokick
Posts: 18
Joined: 06 Jan 2016, 15:00

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by testokick »

Sunt audiofil de computer daca imi ascult colectia de CD-uri(unele si cu autografe) pe CD-ROM? :roll:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

testokick, ai un prim avertisment pentru actiune de troll. Sau poate esti un pic mai incet la minte, caz in care ne poti spune si iti fac un loc special destinat persoanelor cu handicap.

Nu va mai exista un alt doilea avertisment ci ban direct.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

testokick
Posts: 18
Joined: 06 Jan 2016, 15:00

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by testokick »

Troll pentru 3 posturi? Ce fini sunteti dragilor. Lasati ca plec eu

Post Reply