Am nevoie de sfaturi/recomandari

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
rogerbv
Posts: 2
Joined: 25 Apr 2016, 17:13

Am nevoie de sfaturi/recomandari

Post by rogerbv »

Buna ziua.
Am nevoie de ajutorul vostru.

Varianta scurta:
Vreau o recomandare pentru un sistem 5.1 (boxe + reciver) in bugetul de 1000 de euro.

Varianta lunga:
In clasa a VII-a, in ani 90, am vazut la o colega de clasa o combina cu CD-player Panasonic. Nu imi venea sa cred ce clar si bine se auzea si mi-am promis ca atunci cand ma fac mare sa imi cumpar si eu o combina Panasonic. Dupa ce m-am angajat, mi-am luat un sistem 5.1 Genius. A fost ok, dar nu era ce ma asteptam. Vremea a trecut si m-am luat cu altele, munca, nevasta, casa, copil. Acum mi-am adus aminte de moftul meu pentru sunet curat si clar. Bugetul a fost stabilit la 1000 de euro. Stiu ca pentru unii e putin 1000 de euro, dar atat am reusit sa negociez cu sotia. Cand a auzit ce am de gand mi-a spus: „De ce ? Astea s-au stricat ? Ce au ? Merg foarte bine.” E drept ca Enrique se aude bine si pe genius-ul pe care-l am, dar eu as vrea ceva mai mult. Am fost prin magazine si m-am lamurit. N-am gasit niciun angajat care sa aiba habar despre subiectul asta. Am cautat pe net si am fost coplesit de atatea informatii si marci/modele. Asa am ajuns aici pe forum, am citit cateva topic-uri si mi-a dat seama daca cineva ma poate ajuta, voi sunteti aceea.
Ce vreau sa fac cu sistemul ? Nu il vreau pentru volum, ci pentru claritate/fidelitate ? As vrea sa fie capabil sa poata reda fisiere de pe un HDD de retea (NAS), de pe telefon prin bluefoot (android) si USB. La el o sa mai leg si televizorul (un LCD Samsung ne-smart). O sa fie intr-o sufragerie de aprox 20 mp dintr-un bloc comunist. Inteleg ca la 1000 de euro nu o sa fie ceva HighEnd, dar asa vrea cea mai buna varianta pentru banii astia. Eu as vrea si as putea sa dau mai mult, dar nu as mai manca mancare calda acasa pentru ceva timp. As vrea sa fie un sistem nou, nu second hand.
Ce conteaza mai mult receiver-ul sau boxele ? Sau combinatia dintre ele ? Ar trebui sa caut sa fie si receiver-ul si boxele de la aceeasi firma sau sunt anumite combinatii „consacrate” ?
Credeti ca gasesc un magazin bun specializat in Brasov ? Sau mai bine cumpar online ?

Va multumesc pentru ajutor.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Am nevoie de sfaturi/recomandari

Post by c_andrei »

Daca vrei ceva pt ascultat muzica ti-as recomanda ceva stereo, adica 2 boxe si un amplificator. Daca mergi pe varianta second hand ai sanse sa iti faci un sistem care va suna chiar foarte bine. Daca vrei neaparat noi fie va trebui sa mai renunti la calitate fie sa maresti bugetul. Gasesti si noi care sa sune binisor, dar gandeste-te ca daca iei sh poti lua aparate mult mai scumpe si performante la preturi mici. Asta e doar parerea mea....

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Am nevoie de sfaturi/recomandari

Post by momolo »

Daca ai fi citit forumul ai fi constatat urmatoarele:
- nu impunem prin regulament dar cerem ca fiecare sa se prezinte la rubrica dedicata (daca vei citi forumul, o vei gasi). Exemplu, intri intr-un club de golf, esti strain, nimeni nu te-a mai vazut vreodata, dai buzna pe usa si spui, "- Cine vine pe teren cu mine sa jucam o partida?!". In mod normal cineva ar chema paza sa te evacueze pe loc.
In oricare forum pe lumea asta ai intra vei observa ca la fiecare exista o micuta "comunitate" virtuala, de multe ori este ca o gashca de cartier care isi face veacul prin parcare si discuta. Ca sa ai si tu (ca nou venit) dreptul sa deschizi gura, trebuie mai intai ca "gashca" sa te cunoasca putin, sa stie ce fel de om esti, altfel risti sa ti-o furi din prima.
- ca cineva sa-ti dea un raspuns cat de cat util in ceea ce ai expus mai sus, trebuie cumva sa te perceapa putin, sa inteleaga mai multe despre tine. Spre exemplu nu ti-ai scris locatia in setarile forumului, se deduce doar din textul tau ca esti din Brasov. Spre exemplu, daca e sa judec dupa ce ai spus, din patea mea poti lua orice gasesti sa se adune la o mie de euroi caci nivelul tau este de "combina Panasonic cu sunet clar" (probabil un "obuz" din anii 90) si "sistem PMPO Genius de calculator" (ceva si mai low level decat combina dinainte). In cazul asta chiar nu mai conteaza ce chinezarie de supermarket cumperi, va fi oricum mai bine decat ce-ai avut.

Eu ca moderator incerc sa mentin cat mai ridicat nivelul acestui forum. Cei care intra ca tine nu aduc plus valoare aici. Genul asta de interventii atrag si alte interventii.... cam la acelasi "nivel". Si cand zic "nivel" nu ma refer neaparat la nivelul trancotelor pentru PC very low level ci la alt nivel, unul legat de anumite notiuni ca de exemplu, educatie, inteligentza, bun simt mai ales.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

rogerbv
Posts: 2
Joined: 25 Apr 2016, 17:13

Re: Am nevoie de sfaturi/recomandari

Post by rogerbv »

Mulțumesc pentru primirea călduroasă.
Nu e nevoie de bodyguarzi, o sa plec singur.
Adio.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Am nevoie de sfaturi/recomandari

Post by momolo »

Avem deaface cu un caz clasic. Am mai avut aici pe forum. Sa nu ne grabim sa judecam. Putem fi si noi, oricare in locul lui, in alte domenii. Intr-un fel vina o poarta internetul.

Este cazul omului care la un moment dat se hotaraste sa se intereseze de ceva, un domeniu despre care stie tangential, stia mai demult cate ceva, un domeniu despre care cu adevarat nu stie mare lucru.

De exemplu, sa zicem ca maine ne-ar lovi pasiunea pescuitului, sau aeromodelele, sau caiac-canoe, sau alpinismul, etc, etc. Nu conteaza cauza, poate in tinerete am pescuit cu unchiul, am avut un avion model care zbura, am avut o barca la mare sau ne-am dus pe munte cu tata cand traia, etc.

Ok, incepem sa ne informam pe net (cu cartile e mai greu, din ce in ce mai greu...). Netul este minunat, e atat de vast! E atata informatie!
Dupa o vreme constatam ca netul e plin de reclame. Atat directe cat si mascate. Toti vor sa ne vanda cate ceva! Multi tin partea unor marci, multi promoveaza ceva.

Ajungem in sfarsit la concluzia ca in haosul asta de informatii nu tocmai oneste si nu tocmai dezinteresate sau lipsite de scopuri ascunse, exista ceva pe nume, forum. Acolo pare ca lumea posteaza liber, fiecare ce-i bese mintea. Pe forumuri pare sa fie locul unde am putea gasi INFORMATIA aceea pretioasa, neatinsa de interesele unora care vor sa ne vanda ceva! Evident, ca o paranteza, nici forumurile nu sunt neatinse de interese mascate. Pe unele se zbenguie in subteran diversi comercianti si "gashtile" lor de influenta. Orice ai vrea sa cumperi, pana la urma au baietii grija sa te conduca catre "ce trebuie" sa cumperi. Dar, sunt forumuri si forumuri. Si la un moment dat gasesti unele care par ceva mai putin atinse de "filoxera" miezului capitalismului.

Ok, ai gasit, poc, forumul unde crezi ca poate, poate afli cate ceva. De exemplu vrei sa afli care e cea mai ieftina si mai buna undita, sau unde poti gasi cele mai ieftine si bune aeromodele, sau unde gasesti sa cumperi un caiac la putinii tai banuti, sau unde te poti duce sa dai de alpinisti, etc.

Ei bine, aici intervine educatia, inteligenta, bunul simt si tactul fiecaruia. Cum intri, cum pui problema, cum afli ?! Pentru ca, sper sa stie toata lumea, informatia de valoare nu sta ca poama coapta la nivelul nasului, numai sa intinzi mana si s-o infuleci! Poama coapta se ascunde printre maracini si printre alte poame crude, acre si amare. Daca bagi ca bizonul coarnele in prima tufa de maracini.... asta e, te intepi!

Multi au impresia ca netul este un tonomat. Bagi fisa si iti cade capucino cu multa frisca "naturala" la 1 leu.
Am graba mare, nu-mi pierd vremea sa citesc! Dealtfel orice text care trece de doua randuri nu-l pot citi! Sunt GRABIT! Vreau sa aflu ACUM. Am la dispozitie 3 minute! Si o mie de euro! :lol: :lol: :lol:

Defapt am observat dealungul timpului diversi care aveau una bucata problema, de genul, "ce scule bune, clare, mari, trainice sa-mi cumpar la suma X bani?!" (ca de atata imi da voie nevasta si in rest imi plang copiii de foame) Unii au aflat cate ceva, nu conteaza daca le-a fost si de folos, cert este ca dupa ce si-au rezolvat problema personala si punctuala, au uitat pe loc de forum, de cei care s-au straduit sa le raspunda, de tot, si si-au vazut de altele. Daca peste timp au dat de probleme, revin sa intrebe cum sa si le rezolve, doar atat, punctual. Netul e bun, e ca un tonomat, bagi fisa (virtuala, costa 1 minut de tastare) si iti pica desteptacinea direct in moalele capului! In cateva minute rezolvi! Poate chiar de pe telefon in timp ce astepti autobuzul catre Media Galaxy! :D Repede, repede, acum ajung la raion si tre' sa stiu ce sa aleg!

Poate si de aceea lumea e destul de reticenta (presupunand ca nu la toti le place sa dea sfaturi pentru a se pune intr-o lumina frumoasa si de importanta profesoral- academica de tip somitate :roll: ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply