"AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by gabip »

Mergi in drumul tau! :lol:
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by lordu73 »

Am "facut rost" de Audiophilleo 2 si recent (ieri) de USB Regen.
AP2 a fost un pas inainte, zgomot mai mic, detalii mai bune. Regen - alta jumatate de pas, bas mai adinc, sunet mai deschis. La pretul lor, isi merita amindoua banii.

Ca si sursa am folosit Synology DS112+ cu SSD (500Gb) si cu ventilatorul decuplat.
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by DorinD »

As avea o intrebare: in caz ca sursa Synology DS112+ e accesata prin retea --si nu direct prin portul USB-- atunci ce relevanta are faptul ca folosesti SSD si decuplezi ventilatorul? Cu atat mai mult nu vad relevanta daca playerul folosit e setat sa redea fisierul direct din memoria RAM, asa cum multi prefera sa faca. Ai constatat o imbunatatire reala investind in SSD si decupland ventilatorul de racire al NAS-ului? Multumesc anticipat pt. raspuns.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by lordu73 »

DorinD wrote:As avea o intrebare: in caz ca sursa Synology DS112+ e accesata prin retea --si nu direct prin portul USB-- atunci ce relevanta are faptul ca folosesti SSD si decuplezi ventilatorul? Cu atat mai mult nu vad relevanta daca playerul folosit e setat sa redea fisierul direct din memoria RAM, asa cum multi prefera sa faca. Ai constatat o imbunatatire reala investind in SSD si decupland ventilatorul de racire al NAS-ului? Multumesc anticipat pt. raspuns.
Sursa trimite datele catre DAC pe USB prin intermediul playerului dedicat (Audiostation).Am folosit SSD si am decuplat ventilatorul pentru scapa de zgomot (de zgomotul fizic, de piese in miscare - si da, cu cit "linistea" e mai adinca cu atit mai bine suna muzica)
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by DorinD »

Scuza-ma daca raman in continuare nedumerit; daca tot folosesti un NAS pt. stocarea fisierelor audio, de ce nu-l amplasezi la distanta (ex. in alta camera) iar redarea sa o faci de pe un player de retea dedicat? Astazi chiar ai de unde alege incepand de la 30 euro (ex.Raspberry Pi, Chromecast).

Dar sper sa nu o iei ca pe un repros, bineinteles toate alegerile pe care le facem sunt libere si nu le poate amenda nimeni in nici un fel.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by lordu73 »

DorinD wrote:Scuza-ma daca raman in continuare nedumerit; daca tot folosesti un NAS pt. stocarea fisierelor audio, de ce nu-l amplasezi la distanta (ex. in alta camera) iar redarea sa o faci de pe un player de retea dedicat? Astazi chiar ai de unde alege incepand de la 30 euro (ex.Raspberry Pi, Chromecast).

Dar sper sa nu o iei ca pe un repros, bineinteles toate alegerile pe care le facem sunt libere si nu le poate amenda nimeni in nici un fel.
Nu o iau ca pe repros, din contra, sint cit se poate de deschis la sugestii si la discutii in general.

Raspund cu alta intrebare:
Detin deja un PI2 (folosit pentru alte aplicatii), dar de ce as mai folosi inca un device (in afara de NAS)? Ce mi-ar oferi in plus?(poate TIDAL?!?) Ce player BIT PERFECT se poate instata pe PI2 si (eventual) cit de usor ar fi de folosit ?

PS
Mai am un BD player Cambrige Audio care poate fi folosit si ca streamer, dar nu il folosesc din mai multe motive:
1. Nu cred in calitatea DAC-ului incorporat
2. Genereaza un loop de masa zgomotos atunci cind il leg prin HDMI la TV ( e deja legat la amlpificator si la LAN) --- si din pacate am nevoie de TV pentru browsing (nu poate fi gestionat din interfata web)
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by DorinD »

Un avantaj ar fi ca prin separarea functiilor (stocare fisiere, redare, control) la nivelul mai multor aparate ai libertatea de a schimba oricang unul din module far a le afecta pe celelalte plus ca ai avea libertatea de a le amplasa dupa dorinta. Iti sugerez chiar folosirea Wi-Fi pt. o si mai mare libertate.

Legat de chestia cu bit-perfect, inteleg ca e o chestie cautata, dar daca te gandesti bine nu e nimic special in asta. In linkul asta de exemplu:

http://www.audiophonics.fr/en/raspberry-pi-c-660.html#/" onclick="window.open(this.href);return false;

gasesti shield-uri de raspberry dintre care unele cica ar fi bit-perfect folosind anumite playere (ex. Volumio):

http://www.audiophonics.fr/en/diy-dac/d ... -9637.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Acum nu stiu la ce buget te-ai gandit, dar cerul poate fi limita in chestiunile astea iar de la Sonos Connect in sus calitatea e chiar decenta. Eu de exemplu folosesc un Chromecast Audio care ma sperie cu cate ofera la doar 200 Ron.

In privinta ingrijorarii "de ce as folosi inca un device" iti raspund ca deja folosesti prea multe device-uri: un DAC separat si un player soft care ruleaza pe ceva (PC?) iar conexiunea nu e separata galvanic si nici nu-ti permite sa departezi echipamentele fortandu-te sa pui SSD si sa blochezi fan-ul.

Propunerea mea iti ofera modularitate, separare galvanica si control de aproape oriunde (PC, smartphone, tableta). Iti permite chiar sa-ti asculti colectia din concediu pe plaja in Grecia :D -- oricum zgomotul valurilor te va impiedica sa detectezi diferenta dintre bit-perfect sau nu.--
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by lordu73 »

DorinD wrote: In privinta ingrijorarii "de ce as folosi inca un device" iti raspund ca deja folosesti prea multe device-uri: un DAC separat si un player soft care ruleaza pe ceva (PC?) iar conexiunea nu e separata galvanic si nici nu-ti permite sa departezi echipamentele fortandu-te sa pui SSD si sa blochezi fan-ul.

Propunerea mea iti ofera modularitate, separare galvanica si control de aproape oriunde (PC, smartphone, tableta).
1. DAC-ul e integrat in amplificator, nu e separat. Am optiunea DAC40 in Accuphase E360

2. Player-ul ruleaza pe NAS. Intr-adevar, SSD a costat ceva, dar daca compar cu restul echipamentelor, pretul lui e o gluma. NAS-ul e la fel de rece si cu si fara ventilator, 32 grd.

3. Propunerea ta ofera intr-adevar separare galvanica. Insa, oricum, parte din zgomot este data de player chiar la incapsularea datelor care se trimit pe USB / FO si de asta nu scapi oricita izolare ai avea ....
Izolarea te ajuta numai la modul grosier/Dorel , evita de fapt loop-urile de masa, si deci nu e un deziderat in sine ....



Control de oriunde am si acum, prin interfata web a NAS-ului (merge si de pe plaja). Iar modularitatea inseamna exact asta, inca un device ... :lol:
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by DorinD »

Personal as fi introdus o componenta in plus ca sa decuplez NAS-ul de DAC-40. Dar asa cum ai ales este intr-adevar cea mai directa legatura.

Nu sunt sigur in privinta jitter-ului combinatiei de player cu iesire prin USB, insa combinatia de player in retea cu iesire pe SPDIF poate sa fie foarte buna fara ca reteaua --pe fir sau Wi-Fi-- sa contribuie la jitter (cel mult contribuie cu delay mai mare, nu afecteaza la redare audio ci doar pe cea video).

In caz ca DAC-40 nu are deja inglobata separatia galvanica, poate tot ar ajuta asa ceva ?

https://electronics-shop.dk/?id=106&currency=EUR" onclick="window.open(this.href);return false;
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by DorinD »

P.S. Ai testat cumva DAC-40 prin Toslink de la Chromecast Audio? E mult prea cheap sa fie pus langa Accuphase dar daca eram "consateni" ti-l imprumutam pe-al meu doar ca sa vedem cum suna...
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by lordu73 »

DorinD wrote: Nu sunt sigur in privinta jitter-ului combinatiei de player cu iesire prin USB, insa combinatia de player in retea cu iesire pe SPDIF poate sa fie foarte buna


In caz ca DAC-40 nu are deja inglobata separatia galvanica, poate tot ar ajuta asa ceva ?
https://electronics-shop.dk/?id=106&currency=EUR" onclick="window.open(this.href);return false;

Am ascultat un streamer la un prieten din Tg Jiu si suna foarte OK. Cel mai mare avantaj al solutiei ramine insa TIDAL. N-as fi crezut sa existe atita muzica pe net :lol:

Alminteri, in configuratia pe care o am acum (NAS-REGEN-AP2-DAC40) nu simt nevoia unui upgrade. Sunetul e deschis, curat, articulat, vocea e mortala, nu am zgomot de fond nici daca merg cu volumul catre maxim, soundstage-ul nu e imens dar e bine definit, e chiar OK pe ansamblu.
Bass-ul in general si mai ales basul de jos poate ar mai putea fi imbunatatit, o sa incerc sa izolez boxele fata de stand cu al doilea rind de spike-uri, sa vad ce iese (momentan le-am lipit cu plastilina)

Izolarea galvanica - ce sa zic - nu ma mai prea preocupa dar ar fi totusi interesant de incercat Toslink-ul intr-o comparatie directa cu USB-ul .....
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by johndoe21ro »

lordu73 wrote:
DorinD wrote: Nu sunt sigur in privinta jitter-ului combinatiei de player cu iesire prin USB, insa combinatia de player in retea cu iesire pe SPDIF poate sa fie foarte buna


In caz ca DAC-40 nu are deja inglobata separatia galvanica, poate tot ar ajuta asa ceva ?
https://electronics-shop.dk/?id=106&currency=EUR" onclick="window.open(this.href);return false;

Am ascultat un streamer la un prieten din Tg Jiu si suna foarte OK. Cel mai mare avantaj al solutiei ramine insa TIDAL. N-as fi crezut sa existe atita muzica pe net :lol:

Alminteri, in configuratia pe care o am acum (NAS-REGEN-AP2-DAC40) nu simt nevoia unui upgrade. Sunetul e deschis, curat, articulat, vocea e mortala, nu am zgomot de fond nici daca merg cu volumul catre maxim, soundstage-ul nu e imens dar e bine definit, e chiar OK pe ansamblu.
Bass-ul in general si mai ales basul de jos poate ar mai putea fi imbunatatit, o sa incerc sa izolez boxele fata de stand cu al doilea rind de spike-uri, sa vad ce iese (momentan le-am lipit cu plastilina)

Izolarea galvanica - ce sa zic - nu ma mai prea preocupa dar ar fi totusi interesant de incercat Toslink-ul intr-o comparatie directa cu USB-ul .....
Plastilina este o solutie foarte proasta, mai ales pe partea de bas!
Cat despre izolarea galvanica, aia de mai sus face cam cat costa! Asa cum se poate vedea este full-speed nu high-speed.. iau ochii cu USB 2.0 dar ar putea la fel de bine sa scrie USB 1.0 si era la fel de corect! Si, asa cum scriam la topicul 'Diferenta intre cabluri', un device gen Intona este util indiferent daca DAC-ul are sau nu izolare galvanica. :wink:

P.S. Intona este de electie si se pupa de minune cu Regen-ul... insa vine la alt pret! Inca recomand un upgrade pe partea de cablu USB (si sa fie de 0.75m).. :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by johndoe21ro »

Pentru 'iesperti':

Difference Between USB 2.0 Full Speed and USB 2.0 High Speed Devices

Image VS Image sau 480Mbps VS 12Mbps

http://support.hp.com/th-en/document/c00022531" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by DorinD »

Pt. transmiterea unui semnal stereo 16/44 ajung 1.4Mbps iar al unuia 24/96 ajung 4.4 Mbps, USB 2.0 full speed ar fi suficient. Dar intr-adevar, o cositoare de iarba cu motor tunat McLaren e mai sigura.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by johndoe21ro »

DorinD wrote:Pt. transmiterea unui semnal stereo 16/44 ajung 1.4Mbps iar al unuia 24/96 ajung 4.4 Mbps, USB 2.0 full speed ar fi suficient. Dar intr-adevar, o cositoare de iarba cu motor tunat McLaren e mai sigura.
Asta este parerea ta teoretica insa o 'tara' intreaga de audiofili au incercat cositoarea ta si si-au taiat picioarele. Ca atare, teoria te-o duce sau nu pana la jumatatea drumului insa asta nu se cheama ca l-ai si traversat. Pentru mine, discutia ta cu lordu73 de mai sus este trolling! Ti-o placea tie sa ii tii pe ceilalti in sah insa, din cate imi amintesc, ti-ai mai dat 'mat' cu teoria si nu doar o data... Inchei discutia aici incercand sa te ignor spre buna desfasurare a postarilor de pe aici. Tin mult la buna mea dispozitie si nu vreau nici sa poluam forumul cu discutii contradictorii! Daca as vrea sa fac o auditie interesanta, cu siguranta m-as duce insa la lordu73 acasa, cu Regen, cabluri USB audiofile si scumpe, SSD si restul de 'prostii' ale lui! Digitalul are problemele lui, nu mai e nevoie si de teorii gresite in sensul asta! :wink:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Post Reply