Achizitie boxe vintage

A fost odata ca niciodata
Post Reply
Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Achizitie boxe vintage

Post by Dadix »

Azi am comandat primele mele boxe. :lol: Sunt niste boxe vintage de provenienta germana care au mufa DIN cu 2 pini din ce am vazut in poze. Sunt ieftine, par de prin anii 70 , nu sunt cunoscute ca marca dar eu sper sa sune ... muzical si a anii 70 - 80 .
Pe net am gasit foarte putine informatii despre ele. Sunt amintite doar intr-un forum german dar putinele cuvinte scrise acolo sunt de bine. :roll:
Image

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Achizitie boxe vintage

Post by momolo »

Dadix wrote:Azi am comandat primele mele boxe. Sunt niste boxe vintage de provenienta germana care au mufa DIN cu 2 pini din ce am vazut in poze. Sunt ieftine, par de prin anii 70 , nu sunt cunoscute ca marca dar eu sper sa sune ... muzical si a anii 70 - 80 .
Pe net am gasit foarte putine informatii despre ele. Sunt amintite doar intr-un forum german dar putinele cuvinte scrise acolo sunt de bine.
inteleg ca pana acum nu ai avut boxe.
Sa le asculti sanatos! Dar ar fi de folos sa spui cum se numesc frumusetile astea? Poate gasim vreunul mai multe informatii. La prima vedere pare ceva facut in fabrica Heco (aia care facea Heco si o mie de OEM-uri pentru o mie de firme).
Deasemenea ar fi interesant sa marturisesti pe ce bunaciuni de scule audio le vei pune.
La prima vedere poate ar fi fost de dorit sa aiba bubuitorul mai mare.
Cele doua "bube" de inalta si medie (defapt e o inalta de sus si o inalta de jos, in rest face bubuitorul) arata ok si de obicei sunt chiar bunicele. Imi place, sa nu razi, ca buba mica de inalta pare chiar mica, adica format mic, pare sub ultra clasicul 1", ceea ce zic eu, e de bine.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Dadix »

Da, nu am mai avut boxe, numai cu casti am cochetat. :lol:
O sa le ascult pe un Yamaha CR 820 (1978) si un Sansui R5 (1982) .
Difuzoarele de bass ... din poza par de 20 cm.
Frecventa de raspuns 26 -25000 Hz.
Impedanta 4-8 ohm.Dimensiuni 48x28x23 cm.
Boxele sunt marca Westra / LBK din ce am gasit pe net.
Image

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Dadix »

Mie mi se par că seamănă cu cele de la Braun.
Mulțumesc de încurajare și sper sa nu stric amplitunerul Sansui , la proba, după ce o sa lipesc mufa DIN la cablu de boxe . :shock: Dar mai întâi trebuie să găsesc mufa și cablul pentru boxe.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Dadix »

Tot pe un forum german am gasit un model asemanator (ca si eticheta - LBK 410C) care cica ar fi fost de la Elac.


Alte poze gasite pe un site de la modelul LBK 480 D care le vinde pe parti componente sunt puse mai jos.
Boxele par destul de zdravane ca si constructie.
Image

Tweeterele par ca la cele de la Magnat ALL Ribbon , Mig cele din seriile bune calitativ.
Image

Difuzorul mare e Westra.
Image

Image

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Achizitie boxe vintage

Post by momolo »

Inlocuieste mufa aia tampida tip DIN. Risti sa faci scurt cu porcaria. Gasesti pe Silicon Valey de pe Maica Domnului jdemii de prize cu borne pentru montat pe boxe (costa jenant de putin), gasesti un pendular de taiat oriunde, dai o gaura dreptunghiulara (dupa ce scoti difurile si filtrele - dupa ce notezi cu bucatele de banda adeziva de hartie pe fiecare fir si faci poze), montezi mufa cu borne in 4 holzsuruburi si lipesti firele la loc. E munca de cateva ore, e simplu si le faci klumea sa pui orice cablu.

Ca amplificare iti recomand tot nemtesti (europene) din perioada anilor 1970, in general toate erau proiectate pentru sarcini de 4 ohmi. Japonezii aveau in general boxe de 6...8 ohmi. Nu ca s-ar arde, orice amplif pe care scrie 4 ohmi merge dar e vorba de calitate sunet. Evident, daca le bagi pe amplificari pe care scrie de la 8 ohmi in sus, vei avea o problema.

E simpatic Yamaha CR 820 si poate suna dragut, Sansuiul cred ca e cam jucarie, dar cel mai bine ar merge pe un receiver european din anii 1970, de exemplu Grundig, Telefunken, Saba, Philips, Bang & Olufsen, Tandberg, Dual, Braun, etc, etc

PS - acum am vazut ca esti din Timisoara. Poti cumpara de pe net, gasesti garla la preturi modice.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Dadix »

Din ce cunosc până acum de la nemți, mi-ar place Saba Mi 215 ca amplificator și Md 292 ca tuner. Dar tunerul asta mă "omoară" :oops: . Știu că el este analogic dar nu mă împac cu gândul că afișajul e electronic.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Schindler »

Tunerul poti sa-l cumperi la pachet cu amplificatorul, ca decor, dar in opinia mea, nu ai ce asculta la radio. Si nici pe asa zisele canale de muzica la TV , poate cu exceptia mezzo, post pe care din cand in cand mai baga cate ceva ... dar cum eu nu imi modific programul dupa programul lor ...
"Stop hearing music. Start listening to it."

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Dadix »

Vânzătorul s-a răzgândit, trebuie să găsesc alte boxe.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Achizitie boxe vintage

Post by momolo »

Dadix wrote:Vânzătorul s-a răzgândit, trebuie să găsesc alte boxe.
sper ca la razgandirea vanzatorului (samsarului?) nu au contribuit discutiile pe acest forum!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Dadix »

Oricum nu m-am supărat că s-a răzgândit , nici nu i-am reproșat nimic.
Eu am ieșit în câștig cu un bagaj de cunoștințe noi despre modelele​ de amplitunere germane la sugestia ta. Ce am aflat o sa postez aici pe forum în curând și cred că o sa fie interesant pentru o parte dintre noi.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Achizitie boxe vintage

Post by momolo »

(desi caut pe cat posibil sa nu mut si sa nu splitez nimic) Am mutat acest topic la sectiunea potrivita.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Achizitie boxe vintage

Post by momolo »

Dadix wrote:Oricum nu m-am supărat că s-a răzgândit , nici nu i-am reproșat nimic.
Eu am ieșit în câștig cu un bagaj de cunoștințe noi despre modelele​ de amplitunere germane la sugestia ta. Ce am aflat o sa postez aici pe forum în curând și cred că o sa fie interesant pentru o parte dintre noi.
inainte sa mai cumperi ceva (trancote) e bine sa intrebi. Public sau privat.
Sfatul meu este ca la boxe vintage sa te uiti mai intai la boxe frantuzesti, englezesti si daneze (cele americane si japoneze sunt extrem de rare pe piata europeana).
Cel mai des intalnite sunt insa boxele nemtesti. Lucrate bine, treaba facuta trainic, raspund bine la masuratori, insa ca sunet nu sunt un exemplu de muzicalitate si nici nu-l au prea des pe, "vino incoa'!"
Ca o privire generala, foarte generala (in zona "vintage"), am constatat ca boxele frantuzesti sunt de obicei cele mai interesante urmate sau egalate de cele britanice (care in mare parte sunt faimoase, asa ca pretul de piata second hand e nejustificat).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Dadix »

@Schindler nici ca decor nu ma impac cu afisajul electronic. Macar jumate -jumate sa fi fost ca la Saba 9260.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Dadix »

Din întâmplare am găsit un clip cu niște boxe Schneider LB 136. Cam seamănă . Difuzoarele sunt Westra la ambele.
https://youtu.be/fMdBrYVJwm0" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply