Sfat achizitie CD player

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Sfat achizitie CD player

Post by sltraian »

Salut,

As vrea sfatul forumistilor in achizitionarea unui CD player, peferabil nou.
Buget: 1000 - 1600, max 2000 lei.

O sa-l folosesc in sufragerie legat la un receiver Marantz SR5010, care are si input USB, bluetooth, Tunner si alte marunrisuri, dar si cu optiune de Direct, adica fara parte digitala.
Deasemenea, receiverul are un DAC Burr-Brown 1690 cred, comun pt toate canalele.
Boxele sunt o pereche de Wharfedale 10.5.

Ideea e ca vreau un player bun, cu un DAC superior daca se poate.
Ce am gasit eu in buget este:
Marantz CD6006
Onkyo 7030
Yamaha S300
NAD C516BEE
si preferatul: Tascam CD200 sau variante, pt ca e din seria profi

Multumesc anticipat de sfaturi!

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Sfat achizitie CD player

Post by sltraian »

Din pacate nu am primit niciun raspuns in cateva zile.
Din fericire, am ales altceva: am gasit un discount super la Audio Analogue Crescendo CD player.
Va spun impresii dupa ce vine coletul si il probez.
Abia astept :)

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Sfat achizitie CD player

Post by sltraian »

Din seria "imi scriu singur daca nu-mi raspunde nimeni":)
A picat afacerea cu Audio Analogue CD player, m-au sunat sa-mi spuna ca nu mai au pe stoc si nici nu mai aduc. Se pare ca au avut probleme de calitate cu acest produs :(

Here we go again.
Ideea e ca sunt mult mai deschis la optiuni. Buget 2000 lei.
As opta si pentru un network streaming cu DAC f bun.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie CD player

Post by momolo »

sltraian wrote:Din seria "imi scriu singur daca nu-mi raspunde nimeni":)
exista mai multe motive pentru care nu-ti raspunde nimeni (aici - probabil sunt forumuri unde ai primi raspunsuri, nu si acesta).
Incerc sa sintetizez:
- avand in vedere amplificarea si boxele cred ca nu prea conteaza ce cdplayer vei alege.
- mentionarea USB si bluetooth la receiverul surround nu este de natura sa impresioneze prea mult oamenii pasionati de domeniu (audiofili). Intr-un fel prin faptul ca ai mentionat asa ceva, o parte din forumiti au rasfoit mai departe.
- faptul ca preferi un aparat nou denota un nivel de experienta si cunoastere limitat. Nu are rost sa dezvolt afirmatia deoarece e suficienta literatura de citit pe acest forum.
- nu in ultimul rand, lista ta de preferinte cu aparate (noi) de la Marantz, Onkyo, Yamaha, NAD, are efectul mentionat de mine la primul punct mai sus.
- alta cauza, poate si cea mai importanta - multi (forumisti) am constatat ca cine deschide un astfel de subiect ("sfat achizitie") este deja decis ce sa-si cumpere, cauta doar confirmare. Mai departe, daca noi, colegi de forum nu oferim confirmare, poate iesi cu o situatie sifonata (adica, mai pe romaneste, cine cauta confirmare si nu o primeste, se supara pe forumisti, pe forum, etc).

Pe de alta parte, ce ti-as zice eu:
- nu inteleg de ce vrei neaparat ceva nou!? Daca ai avea mai multa experienta sa sti ce se afla in aparatele astea (chinezofile) si ai pune in balanta pretul, ai fugi de astea mancand pamantul. Preturile mai ales in zona entry level sunt nerusinate. In zona second hand poti gasi aparate net superioare cu un pret foarte bun. Dar e drept, implica unele riscuri. Insa exista vechiul proverb, "cine nu risca, nu castiga".
- sincer, chiar nu conteaza prea mult ce cdplayer vei pune la acea amplificare si acele boxe. Eu te-as sfatui in cazul asta sa cumperi mai degraba un player multiformat (blu-ray). E tot o chinezarie dar poti sa faci mai multe cu el, iar la sunet nu va conta.... sau poate iti va placea mai mult (avand in vedere ca poti asculta chiar si surround). Plus ca vei vedea si filme la calitate foarte buna.
- in cazul tau, "network streaming cu DAC f bun"( :lol: ) ar fi o solutie datorita flexibilitatii in utilizare, adica nu mai dai banii pe discuri, poti asculta fisiere audio pirate luate pe deamoaca din net sau de la prieteni. In cazul asta eu nu te pot sfatui deoarece nu ma pricep. Dar exista multi "audiofili de computer" entuziasti care te-ar sfatui pana ai ametzi.
- daca totusi iti pasa de calitatea audio (adica ai o aplecare, un imbold, un talent, etc, spre audio) ar trebui sa reconsideri amplificarea si boxele, poate le vinzi si de banii aia cumperi ceva stereo mic, dar de calitate (daca spatiul de auditie e mic.... insa daca e mare... big problem!). In sensul asta eu (si altii) te pot sfatui destul de bine. Evident, orice sfat pe stereo pleaca de la spatiul acustic si bugetul de cumparare. Insa eu cred ca tu esti deja decis si doar cauti o confirmare. Asa cum au crezut si ceilalti. De aceea nu-ti raspunde nimeni.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Sfat achizitie CD player

Post by Philalenthes »

Salut
Din punctul meu de vedere in acesti bani ar fi mai bine sa cauti un sh. Si eu m-am confruntat cu chestiunea alegerii, cam tot in acesti bani.
Poate ai avut noroc ca nu mai era pe stoc cd - playerulul respectiv, ai ocazia sa cumperi unul mai bun.
Pe forum gasesti informatii bune si te poti orienta, trebuie doar sa ai rabdarea si determinarea sa citesti din istoric discutiile mai vechi. Din ansablul a tot ce s-a discutat poti filtra niste principii pe care sa le urmezi si poti identifica chiar si niste firme producatoare si modele de aparate.
Nu pot sa iti indic exact un aparat, insa pot sa iti spun ce am ales eu.
Cum iti spuneam, in timp, urmand niste principii pe care mi le-am format singur filtrand tot ce am citit aici dar si pe vechiul si defunctul forum hi-fi si multimedia, am cumparat o serie de echipamente audio, toate sh, dar varfuri de gama la vremea lor, de la firme care atunci construiau bine.
In privinta cd - playerului, am cumparat un Marantz CD 15, are ca mecanism Philips CDM4, cunoscut pentru durabilitate, doua DAC-uri TDA1547 si foarte multe alte piese de buna calitate, sasiu cuprat si multe izolari realizate tot cu tabla de cupru. In zilele de azi constructia unui asemenea aparat ar avea un cost de productie semnificativ si un pret de vanzare pe masura. Sigur nu este cel mai bun cd player din vremea sa si poate as fi putut lua ceva si mai bun la acei bai, poate, eu insa sunt multumit cu ce am luat.
Desi nu are legatura strict cu subiectul mai spun ca amplificatorul este tot un Marantz (PM 84 mk2 mai exact).
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie CD player

Post by gabip »

Salutare!
In conditiile date eu as merge pe un Bluray player nou de la Yamaha. Nu au decat doua modele disponible. Cel mai scump are ceva imbunatatiri pe partea de sunet. Eu am ascultat/vazut modelul mai ieftin care la nivelul lui de pret nu era rau deloc.
Este si player de retea, USB local si stie toate formatele digitale existente la ora asta.
Imaginea este excelenta, la sunet este Yamaha.... Nu iti inchipui ca are vreo legatura cu modelele lor de top., dar ca amprenta sonora e de acolo.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie CD player

Post by momolo »

Eu i-as recomanda pe asta (dar costa aprox. 3000 lei, deci depaseste bugetul dar e destul de ok):
PIONEER BDP-LX58
http://www.pioneer-audiovisual.eu/eu/de ... s/bdp-lx58" onclick="window.open(this.href);return false;

Sau asta care costa 1000 lei:
PIONEER BDP-180
http://www.pioneer-audiovisual.eu/eu/de ... ts/bdp-180" onclick="window.open(this.href);return false;

Oricum, in cazul lui, daca nu vrea sa schimbe boxele si amplificarea, un blu-ray player (care le face pe toate, Pioneer astea citesc chiar si SACD) e cea mai ok potrivire.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Borat
Posts: 8
Joined: 29 Apr 2017, 06:50

Re: Sfat achizitie CD player

Post by Borat »

Eu as incerca asa ceva :
*** vezi regulamentul***

Eu am un Philips CD650 , cu o iesire pe tuburi ( 2 X E188CC Telefunken ) , sunt foarte multumit de sunet .

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Sfat achizitie CD player

Post by sltraian »

momolo wrote:
sltraian wrote:Din seria "imi scriu singur daca nu-mi raspunde nimeni":)
exista mai multe motive pentru care nu-ti raspunde nimeni (aici - probabil sunt forumuri unde ai primi raspunsuri, nu si acesta).
Incerc sa sintetizez:
- avand in vedere amplificarea si boxele cred ca nu prea conteaza ce cdplayer vei alege.
- mentionarea USB si bluetooth la receiverul surround nu este de natura sa impresioneze prea mult oamenii pasionati de domeniu (audiofili). Intr-un fel prin faptul ca ai mentionat asa ceva, o parte din forumiti au rasfoit mai departe.
- faptul ca preferi un aparat nou denota un nivel de experienta si cunoastere limitat. Nu are rost sa dezvolt afirmatia deoarece e suficienta literatura de citit pe acest forum.
- nu in ultimul rand, lista ta de preferinte cu aparate (noi) de la Marantz, Onkyo, Yamaha, NAD, are efectul mentionat de mine la primul punct mai sus.
- alta cauza, poate si cea mai importanta - multi (forumisti) am constatat ca cine deschide un astfel de subiect ("sfat achizitie") este deja decis ce sa-si cumpere, cauta doar confirmare. Mai departe, daca noi, colegi de forum nu oferim confirmare, poate iesi cu o situatie sifonata (adica, mai pe romaneste, cine cauta confirmare si nu o primeste, se supara pe forumisti, pe forum, etc).
Din pacate nu am mai vazut mesajele de ieri, si oarecum presat de timp, am facut alta comanda pe 2 mai seara tarziu.
Ghinion, asta e viata.

Dar ai dreptate in ceea ce ai spus, in majoritatea privintelor.
Ceea ce am acum acasa ca receiver si boxe se datoreaza si unui compromis facut cu sotia mea: nu am o camera de auditie, folosim sufrageria si nu pot sa ma arunc la cabluri multe si scule gramada.
De aceea am un reveiver, aveam nevoie de un fel de mixer digital pentru input-uri de la PC, TV, XBox, DVD/CD player si iesire audio in cele 2 boxe. Deci stereo, nu surround. Iar de USB, bluetooth si altele am pomenit in ideea ca nu ma intereseaza un player care sa aiba si din astea.

Reveiver-ul si boxele le-am luat tot noi acum cativa ani, nu au fost ieftine totusi si mi-ar fi greu sa le schimb acum. Poate mai tarziu.
Voiam doar sa-mi imbunatatesc auditia de pe CD, pentru ca mi-am dat seama de limitarile unui DVD ieftin Pioneer folosit pe post de CD player.

Am citit postari de pe acest forum, dar imi este greu sa fac rost de scule SH cu adevarat de calitate, pe care sa le si pot asculta (nu sunt in Bucuresti). In Timisoara nu sunt atat de multi impatimiti si nici multe magazine de specialitate.
Si da, ai dreptate: cumparate noi, un CD player de calitate poate sari usor de 5000 ron, pana spre 10 000 euro.
Nu sunt implicat in industria muzicala, asa ca nu fac bani in niciun fel folosind echipamente audio.

Revenind la "dilema" mea, dupa ce am stat 3 saptamani pe net cautand un CD player nou de calitate in 2000ron, mi-am dat seama ca nu exista.
Majoritatea sunt mai mult cutii goale: nu mecanism de calitate, nu DAC de referinta, nu transformator toroidal.
Am ales deci pe 2 mai (inainte de postari) sa dau comanda pentru un CD player / recorder TASCAM CD-RW900MKII
http://tascam.com/product/cd-rw900mkii/" onclick="window.open(this.href);return false;
De ce recorder: pentru ca are input digital (il pot folosi si ca DAC separat daca e nevoie) si specificatiile de playback sunt ceva mai bune decat la alte playere TASCAM. Si imi place cum arata :)
Consider, macar ca am iesit din zona comerciala a playerelor. Sau am incercat...

Multumesc totusi pentru sfaturi, o sa incerc sa raspund separat la fiecare.

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Sfat achizitie CD player

Post by sltraian »

Philalenthes wrote:Salut
In privinta cd - playerului, am cumparat un Marantz CD 15, are ca mecanism Philips CDM4, cunoscut pentru durabilitate, doua DAC-uri TDA1547 si foarte multe alte piese de buna calitate, sasiu cuprat si multe izolari realizate tot cu tabla de cupru. In zilele de azi constructia unui asemenea aparat ar avea un cost de productie semnificativ si un pret de vanzare pe masura. Sigur nu este cel mai bun cd player din vremea sa si poate as fi putut lua ceva si mai bun la acei bai, poate, eu insa sunt multumit cu ce am luat.
Desi nu are legatura strict cu subiectul mai spun ca amplificatorul este tot un Marantz (PM 84 mk2 mai exact).
Multumesc de sfat, din pacate am luat deja.
Mi-a fost frica sa iau CD player vechi datorita problemelor inerente "batranetii", mai ales ca nu stiu cum a fost intretinut. Daca primeam o oferta de pe forum, altfel abordam problema.
Dar nu am gasit nimic la rubrica vanzari.

Felicitari pentru CD, arata super daca e cel de aici
http://audio-database.com/MARANTZ/player/cd-15-e.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Marantz CD6006 este premiat de whathifi.com in 2016, dar din gama entry level.
Si se vede diferenta fata de high end, la sasiu, mechanism, condensatori si restul.
Inclusiv la pret: am vazut CD6006 la 48000 yeni in Japonia, fata de 390 000 yeni cat a costat CD15, in 1994.

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Sfat achizitie CD player

Post by sltraian »

momolo wrote:Eu i-as recomanda pe asta (dar costa aprox. 3000 lei, deci depaseste bugetul dar e destul de ok):
PIONEER BDP-LX58
http://www.pioneer-audiovisual.eu/eu/de ... s/bdp-lx58" onclick="window.open(this.href);return false;

Sau asta care costa 1000 lei:
PIONEER BDP-180
http://www.pioneer-audiovisual.eu/eu/de ... ts/bdp-180" onclick="window.open(this.href);return false;

Oricum, in cazul lui, daca nu vrea sa schimbe boxele si amplificarea, un blu-ray player (care le face pe toate, Pioneer astea citesc chiar si SACD) e cea mai ok potrivire.
Cum am zis mai sus, nu ma interesa blueray player. In caz de nevoie, pot sa folosesc Xbox One pe post de player.
Dar inteleg, ca un astfel de player e facut sa proceseze audio la rezolutie inalta.

Din gama Pioneer, mi-a atras atentia Pioneer PD-50 SACD player
http://www.pioneer-audiovisual.eu/eu/node/191" onclick="window.open(this.href);return false;
Si era doar putin peste buget (2100 ron).

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Sfat achizitie CD player

Post by sltraian »

Borat wrote:Eu as incerca asa ceva :
*** vezi regulamentul***

Eu am un Philips CD650 , cu o iesire pe tuburi ( 2 X E188CC Telefunken ) , sunt foarte multumit de sunet .
Intradevar, un player de de top la vremea lui, cu DAC-ul de referinta TDA1541.
Probabil suna interesant cu iesire pe tuburi.

Cum am spus mai sus, imi e frica sa iau scule vechi, mai ales ca nu sunt priceput in electronica.
Dar merci de recomandare !

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie CD player

Post by momolo »

sltraian wrote:Am ales deci pe 2 mai (inainte de postari) sa dau comanda pentru un CD player / recorder TASCAM CD-RW900MKII
http://tascam.com/product/cd-rw900mkii/" onclick="window.open(this.href);return false;
De ce recorder: pentru ca are input digital (il pot folosi si ca DAC separat daca e nevoie) si specificatiile de playback sunt ceva mai bune decat la alte playere TASCAM. Si imi place cum arata
Consider, macar ca am iesit din zona comerciala a playerelor. Sau am incercat...
ai ales bine! (avand in vedere ca voiai ceva nou nout). Oricum, peste blu-ray Pioneer (la sunet stereo) pe care ti le recomandam eu. Plus ca poti si copia CDR-uri la calitate probabil foarte buna, oricum, peste orice unitate de PC! (adica peste orice PC cu orice Plextor, etc)
Un neajuns ar fi, din cate am citit pe site, cred ca trebuie numai CDR "for audio" pentru REC, adica nu merge cu orice CDR cum mergeau profesionalele vechi. Gasesti "for audio" insa nu nemaipomenite calitativ. Defapt in ziua de azi nu mai gasesti nici un CDR bun.... Numai ieftinaciuni, chinezarii.
Tascam au fost intotdeauna seriosi chiar si in zona cea mai ieftina.
Deci mi se pare foarte OK ce ai luat! Sa-l stapanesti sanatos!

PS - apropos de discutie - din ce am testat si stiu eu - cred ca singurele receivere (noi) care pot fi decente pe amplificare stereo sunt Yamaha din gamele de la medie in sus (deci alea cam scumpe, nu cele de jos care sunt niste pocnitori). Restul concurentilor gen Denon, Marantz, Onkyo sunt niste marle la sunet stereo, adica nu au nici o treaba, doar de party.
Pe surround sunt alte criterii la sunet, cu totul alta treaba. Aici sunt bune mai multe, precum si toate cele mentionate, in mod aproximativ egal (adica pe surround sunt ok si Yamaha, si Onkyo, si Denon, si Marantz, depinde doar de pret, categorie si procesor. Cam pe primele locuri eu consider Denon la egalitate cu Yamaha. Ma refer numai la surround, ca la stereo e cum am spus, cred ca Yamaha sunt singurii preocupati).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Sfat achizitie CD player

Post by Philalenthes »

Arata bine cd playerul ales de tine. Felicitari pt alegere.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Sfat achizitie CD player

Post by sltraian »

Multumesc pentru confirmarea alegerii !
O sa povestesc mai multe, cand ajunge peste o saptamana ( de ziua mea :) )

Pe site-ul producatorului scrie ca suporta mai multe formate de inregistrare:
Supported media: CD-R, CD-R-DA, CD-RW, CD-RW-DA

Pe Amazon unii cumparatori recomandau Sony CD-R pentru o inregistrare de calitate.

Post Reply