AKAI

A fost odata ca niciodata
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: AKAI

Post by remoteviewer1 »

Dear Kostas, multumesc mult pentru raspuns. M-am gandit eu ca e ceva putred in Danemarca, sunetul mi se parea mult prea slab, scula aratand ok spre decent, cu 2 VU-metre dragutze iluminate de culoarea chihlimbarului, ceva greutate, carcasa de lemn...Eu am un amplificator (un fel de set) din anii 70 al aceleiasi marci, ce suna nesperat de bine pentru banii sai, inafara de cateva contacte paraicioase tratate cu spray, merge foarte bine. Insa odata realizata combinatia caseta noua+deck+amplif Akai+Harbeth, sunetul s-a prabusit total...In acest caz batranul deck tebuie dus la medic pentru reanimare.

Caseta am luat-o de la Carturesti de langa piata Romana, aveau vreo 4-5 modele la niste preturi cam impertinente (70 ron). Salut cu bucurie reaparitia casetelor noi pe piata de profil, insa nu prea pot sa diger preturile cam maricele, pentru moment cel putin. In alta ordine de idei, am vazut ca oferta de cd-uri si viniluri e destul de generoasa pe muzica contemporana si cea clasica, se vede luminita la capatul tunelului :D .
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: AKAI

Post by Kostas »

Nu pare lenesh si nerezolut :)

https://www.youtube.com/watch?v=uomJ1zxPmGU" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AKAI

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote:Caseta am luat-o de la Carturesti de langa piata Romana, aveau vreo 4-5 modele la niste preturi cam impertinente (70 ron)
70 lei pentru o caseta este enorm, nici sa fie poleita cu haur nu merita atat! Cateodata ma intreb cine plateste preturi din astea de porc pe casete, viniluri, benzi, etc?!?! ....Cei care nu se pricep in domeniu si incep sa fie interesati. Prima oara e regula, iei tzeapa.
Akai-ul tau nu e mare branza. Daca e si aiurea la mecanica, plus o caseta proasta (din productia noua :roll: ) sunetul va fi de tomberon. Mai mult ca sigur deckul e varza. Sa nu tragi concluzii din intamplarea asta ca nu e relevant.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: AKAI

Post by remoteviewer1 »

Exact asta e termenul potrivit, sunet de tomberon :lol: ! Nu ma asteptam sa fie mare branza la nivelul acesta, insa se poate scoate ceva sunet din el(prin reglaje) sau e bun de proptea de usa? Curios ca cel mai bine se aude pe o amarata caseta Vivo.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: AKAI

Post by Kostas »

Asa e, nu-i bun, e o porcarie, ai vazut ce prost se aude pe o caseta scumpa, de inalta performanta de la la un magazin trendy?! :D Il iau eu, decat sa sprijini usa cu el, fie-ti mila de un amarat care nu are pe ce sa asculte o caseta (da mai are 3 deckuri :D )!!!
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: AKAI

Post by Soul »

A luat locul lui Accu :) https://www.youtube.com/watch?v=3lWN1F2 ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: AKAI

Post by Soul »

https://photos.app.goo.gl/q11kIXRFKsGT73hs1" onclick="window.open(this.href);return false;
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

iordmi
Posts: 17
Joined: 21 Aug 2017, 09:28

Re: AKAI

Post by iordmi »

Scuze daca ma bag in vorba cam neavenit!
Ce misto deckul!! Cum se aude?
Am avut pe vremuri un Akai GX F 71 care se auzea foarte misto, sunet mare "de magnetofon", dar l-am maritat... incepea sa faca probleme.
Felicitari!

Bogdan B
Posts: 3
Joined: 02 Oct 2018, 09:51

Re: AKAI

Post by Bogdan B »

Salut tuturor,

Am nevoie de parerile voastre. Ce ati alege intre:

1. AKAI AS-1080DB 4 Channel Stereo Receiver pret 590 $
2. AKAI AA-1200 - AM/FM Stereo Receiver (1978-79) pret 500 $

Ati ascultat aparatele astea ?

Multumesc anticipat!

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: AKAI

Post by Dadix »

Eu as alege Akai AA 1200 doar vorbind de aparat.
Pretul e alta discutie, ce e mult pentru unii poate fi putin pentru altii.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AKAI

Post by momolo »

Bogdan B wrote:Am nevoie de parerile voastre. Ce ati alege intre:

1. AKAI AS-1080DB 4 Channel Stereo Receiver pret 590 $
2. AKAI AA-1200 - AM/FM Stereo Receiver (1978-79) pret 500 $
Cam mari preturile!

Nu am ascultat. Sunt rare cazurile in care putem testa, compara si asculta inainte de o alegere dintre trancote. Eu in cazuri de'astea caut pozele cu matzele si schema/manual service, mai rar caut si pareri/review-uri si in cazul asta prefer sa ma uit pe forumuri americane, din UK sau Germania. Insa de baza e aspectul de sub capota si schema.

In cazul asta nu prea as ezita, as alege AA-1200.

Interesant! Habar nu aveam ca AKAI a lucrat cu integratele in carcasa metalica facute de SHARP/Optonica! Cel putin la cum arata din foto, par exact alea din amplifurile Optonica (la AS-1080DB)

Image

https://www.stereo.net.au/forums/upload ... ddf47a.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;


Si modelul AA-1200 care are cate 2 perechi (?...poate sunt toti NPN, nu am cautat schema) TO3 pe canal. Bonus, are si 2 trafuri care sunt si E+I, preferatele mele (as spune ca pare chiar un sculoi interesant!):
Image
Image

https://www.stereo.net.au/forums/upload ... 2ea81f.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

O curatare contacte (asa se face. Spray-ul e numai o solutie de moment inaintea vanzarii dar nu tine in timp). Apropos, are complementari, unii sunt scrisi cu rosu. Foarte interesanta scula:

http://www.good-old-hifi.de/akai-aa-1200/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: AKAI

Post by Dadix »

Chestia este ca ele ar cam trebui restaurate ca sa le aduci in parametri ok dupa atata amar de vreme. Restaurarea costa bani daca o faci cu piese bune si mana de lucru nu e nici ea ieftina, asta daca gasesti pe cineva sa o faca. Caci daca vrei sa ai traba bine facuta trebuie sa fie cineva care sa stie sa faca o "aliniere" a tunerului , sa regleze "biasul" ; chestii care doar pasionatii cred ca le mai fac, asta fiind o arta pe cale de disparitie.
Majoritatea stiu doar sa gasesca piesele stricate si sa ti le schimbe.
In concluzie cu usurinta o sa mai adaugi 100 de euro la preturile acelea pentru ce am zis eu mai sus.

Daca aparatele cu pricina ar fi fost reconditionate poate ar fi meritat banii respectivi, cu inca o conditie care de fapt e cea mai importanta.
Conteza ca aparatele sa arate foarte bine (pentru banii care i-ai zis tu), ca acum scoase din cutie. E greu de crezut asta mai ales la Akai din seriile respective deoarece e bine stiut ca scrisul se sterge cu usurinta la Akai seriile AA 10xx si AA 11xx plus alte cateva serii.

Bogdan B
Posts: 3
Joined: 02 Oct 2018, 09:51

Re: AKAI

Post by Bogdan B »

Dadix multumesc pentru sfaturi. Momolo la fel iti multumesc pentru detaliile tehnice (Uite schemele pentru AA-1200 daca esti interesat: https://elektrotanya.com/akai_aa-1200_s ... nload.html" onclick="window.open(this.href);return false;).

Situatia este in felul urmator: AKAI AS-1080DB s-a dat. A zburat de pe ebay. Pretul era foarte bun, adica 299$, dar cu transport din USA si taxe vamale ajungea la 590 $. Nu am avut ocazia sa-l ascult si oricum eram reticient in a-l aduce acasa. Stiu un colectionar care-l are in Bucuresti, cred ca m-ar fi ajutat sa fac o auditie, dar din cate povestea americanu' avea cateva hibe (pot-ul de bass nu era original, geamul tunerului fusese schimbat) Dumnezeu stie ce o mai fi surubarit pe la el.

Monstrul AKAI AA-1200 este o bestie, l-am ascultat la colectionarul (are magazin in Bucuresti) despre care am vorbit. Ideea este ca fiind colectionar este foarte atasat de ele, de aici si pretul mai piperat. Din cate mi-a povestit nu s-a umblat la el, potentiometrul de balans paraie, pesemne c-ar trebui curatat; pe fata are cateva puncte, impunsaturi milimetrice, iar pot ul mare de tuning este zgariat. Il vinde fiindca cel mai probabil a gasit dublura si arata mult mai bine. L-am ascultat cu niste boxe Dali imense piramidale. Am ramas cu urechile topite, pe radio se auzea impresionant. Pick up ul in schimb pe care l-am avut sursa de proba, o pocnitoare nemernica. Nu inteleg ce naiba nu baga ceva hi-end la proba....mda.
Volumul nu l-am dat peste 3, este un animal.

Suta asta de euro pentru restaurare despre care spuneai Dadix nu este un capat de tara (nu ca m-ar da banii afara din casa, dar sper sa mor cu el de gat), doar ca actualmente in Romania, Maica Domnului Street rulzzzz. Daca intra o piesa de acolo in el, un caps sau vreun tranzistor d-asta cu ochii mijiti, s-a transformat lejer intr-un fund de taiat legume AKAI, ca tot are cutia de lemn sau cusca de hamsteri. Zic asta fiindca stiu si am vazut diferenta. Eu mai fac cate-o pedala de chitara si am probat piese de la noi, de pe TME, Tayda Electronics si alte site uri.

Mai cochetez.

Multumesc inca odata.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: AKAI

Post by Dadix »

Ca sa imi aduc contributia la topic pun si eu cateva poze cu un model Akai mai putin cunoscut .
Akai AA 8500 varful de gama al seriei (din anii respectivi) si vandut ca aparat audiofil in acei ani.
Cand dai carcasa jos ramai fara cuvinte.

Image

Image

Image

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: AKAI

Post by hondaru »

Poate am vazut eu prea multe insa nu mi se pare cine stie ce....Am vazut aparate din aceeasi generatie si erau mai bine lucrate dpdv aspect si lucratura.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

Post Reply