Casti deschise vintage AKG K1000 Profesionale de studio

Aici ne vindem si cumparam trancotele
Post Reply
omudenisip
Posts: 35
Joined: 05 Feb 2009, 15:45

Casti deschise vintage AKG K1000 Profesionale de studio

Post by omudenisip »

sunt in stare "near MINT", adica ca noi, nefolosite (nu au functionat mai mult de 10 ore total)
au fost cumparate in 1994 direct din Austria si pastrate de atunci;
nu au cutia originala, nici nu au avut-o vreodata
multi sunt de parere ca sunt probabil cele mai bune casti din lume fabricate vreodata
bonus cumparatorului si un microfon Senheiser condenser luat deodata cu casca
cine o asculta cu o amplificare corespunzatoare isi va da seama ce inseamna calitatea la superlativ, iti prezinta niste microdetalii si frecvente ce nici nu stiai ca existau in acele pasaje muzicale care credeai ca le stii pe de rost...
apartin din editiile limitate "Bass-Heavy version" adica versiunile cu numerele de serie pana in 4000 au fost fabricate mult mai calitativ si aveau bas mai pronuntat decat de la seria 4000 in sus
pret 600 euro
pret vanzare ebay aproape 2000 $
poze reale, facute din diverse unghiuri si iluminari, pt. a se vedea cat mai bine detaliile

https://imgur.com/a/fspfk" onclick="window.open(this.href);return false; (se poate da click pe fiecare poza in parte pt afisarea la rezolutie mai inalta)

https://www.youtube.com/watch?v=oZjN5w6MZx4" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=-ekDifMmnXg" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Image

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Casti deschise vintage AKG K1000 Profesionale de studio

Post by momolo »

Scuza-ma ca intervin, probabil nu ar trebui conform ipocriziei generale ( adica ideea de "Politically correct", adica atunci cand vezi ca imparatul e gol trebuie sa spui ca e imbracat pana il declara oficial justitia in pielea goala) - observ ca incepe sa fie la moda pe siteuri de vanzari second hand sa se posteze screenshot-uri cu pretul maxim pe ebay sau diverse alte mega siteuri internationale. Se cauta cel mai mare si de obicei ridicol pret (mai ales ebay este locul aberatiilor supreme!), se face screenshot si iata, avem un "certificat" cu care parca dam peste ochi potentialului client!

Adica, daca unul este dus cu pluta sa puna un pret aberant pe ebay (unde colcaie de aberatii incredibile) e dat exemplu cu screenshot la R(r)omanica, ca, "- Ia uite domne ce pret se cere!". Am observat atitudinea asta si prin talciokuri in ultima vreme. A inceput majoritarul sa scurme pe ebay, sa vada el, CAT SE CERE! Asa am gasit in talciok situatii absolut hilare, vanzatorul ramanand cu marfa nevanduta si dupa mult chin inutil, dand-o in final pe nimic ultimului client plictisit.

Nimeni nu stie cu cat s-a vandut defapt ceva pe ebay sau alte siteuri similare, avand in vedere ca, (multi stiu deja):
- pe ebay unii "profesionisti" posteaza obiectul de mai multe ori, intai cu un pret absolut aberant sa ridice ("moral") piata, dupa care posteaza obiectul cu un pret tot aberant, dar nu uluitor de aberant, sperand sa pice un gugustiuc in plasa. Unul din cei mai penibili vanzatori pe ebay in acest sens era un polonez din Berlin care proceda in felul asta avand mai multe conturi (pe nevasta, pe fata, pe catel pe purcel, etc).
De multe ori exista mai multe obiecte la fel si mai multi vanzatori incardasiti care se ajuta intre ei cu chestii deastea. Unul "sperie piata" (bagand si o poveste "lacrimogena" despre pretiozitatea unica in Galaxie a obiectului care dealtfel este batran, uzat fizic si moral de timpul implacabil si in fapt e un deseu reciclabil)
Deci jocul de miutza ca poate pica la mijloc un fraier sau unul beat care apasa duminica seara pe buton dupa ce a luat la bord zece beri singur in casa.
- nu stim niciodata cu certitudine pe ebay daca obiectul s-a vandut in realitate (stim sigur doar daca il regasim la feedback la cumparator), si de multe ori e retras. Principalul este sa stea acolo, sa puna fraierii botul, adica sa le intre bine in cap "care e valoarea"!
- nu stim cateodata nici cu cat s-a vandut in mod real (daca e pus la pret fix si exista diverse oferte sub pret. De multe ori se da mult sub pret sau se retrage de la vanzare. Site-ul e interesat numai sa colecteze taxele).
- exista multe "aranjamente" pe ebay, mi le-au povestit cei care se ocupa si se pricep, zona e foarte murdara pe dedesupt desi la suprafata pare curata si minunata; cert este ca acest site umfla aberant preturile (nu este in sine siteul de vina, defapt sunt fenomene de masa si pleaca din psihologia umana in vanzari unde indivizii se impart in pradatori si prada), mai ales se umfla preturile la modul indirect asa cum am spus (imitatia este una din cele mai puternice forte sociale la omul-maimuta si capata multe forme, de exemplu una se numeste, "puterea exemplului"). Una din proceduri e simpla si este echivalenta ca actiune psihologica cu faimosul stil de a pune preturi cu 99,99, adica pui intai un pret absolut enorm, socant (+poveste) dupa care in alta parte pe acelasi lucru (sau unul identic) pui un pret doar enorm, nu socant de enorm. E psihologie de alba-neagra, gusterul (adica prada) dupa ce vede 40.000 euro receiverul Marantz la porcul polonez din Berlin, vede acelasi receiver (acelasi model) cu 22.000 euro la nevasta porcului din Berlin sau varul lui din alt oras; dupa care crede ca a dat chilipirul peste el! In realitate receiverul respectiv se vinde pe piata fizica (adica nu ebay) cu cel mult 3.000 euro. Am dat un oarecare exemplu.

De ce am scris asta?!... Pentru ca eu unul cand vad aceste screenshot-uri cu "dovada pretului", "iata cat se cere!" simt ca imi este insultata inteligenta! Parca cineva imi scuipa coji de seminte in ochi in timp ce imi sta in fatza si imi vorbeste.

Pe de alta parte esti liber sa ceri cat vrei si e normal asa. Nu am nici o parere despre pretul la castile astea, acum, nu ma pot pronunta ca ceri mult sau corect, nici nu e treaba mea. Am scris deoarece este (si) forumul (...pardon, blogul) meu si refuz sa vad aici aceleasi aberatii care incep sa fie la moda pe alte siteuri dedicate si specializate in vanzari. Adica aberatii la moda, si e o moda proasta! (ca blugii rupti in genunchi)

Pe de alta parte te asigur ca este o strategie proasta de vanzare. Prin aceste screenshot-uri defapt iti reduci numarul potentialilor clienti, ii sperii pe unii.

Te asigur ca optiunea de a cumpara nu este rezultatul logicii pure ci mai degraba este un implus sentimental si rezultatul zonei emotionale, logica neavand aproape nici un rol final. De aceea nu e bine sa agresezi sau sa incerci "sa domini" clientul, dimpotriva, ai mai mult de catigat prin metode umile, politicoase, maleabile. Apropos de asta, imi place sa observ psihologia in vanzari, mai ales distractia suprema, talciokurile. Ca observatie generala dupa decenii intregi, rumanii sunt cei mai prosti comercianti! Am ajuns la concluzia ca ne lipseste probabil gena comerciala! Dezastru total in multe cazuri, oameni care se saboteaza singuri cu sarg! (am vazut dealungul timpului cazuri din astea chiar si pe forumurile noastre de profil!). Din pacate trebuie sa recunosc ca la comparatie tiganii sunt cu zece clase peste rumani la comert, astia au ceva genetic, de mici simt cum trebuie actionat! Interesant, am observat ca eu ma inteleg foarte bine cu tiganii dintotdeauna insa mereu dau de rumani total aberanti si anormali cu care nu nu ma pot intelege, (probabil unii au frustrari, fudulii, impulsuri aberante, valori inversate, etc, care le domina interesul de a vinde ceva si in consecinta, a face un profit). Culmea, desi tiganii au tendintele bine stiute de a insela pe orice cale, cu ei m-am inteles intotdeauna excelent deoarece au ceea ce se numeste, "simtul comertului", o chestie pe care o consider in zona talentului (si daca e sa fiu rau si rasist pana la capat, adica "Politically Incorrect"!) de multe ori imi par si mai inteligenti la modul nativ! (necultivat)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Casti deschise vintage AKG K1000 Profesionale de studio

Post by bongiorno »

Sunt de acord 100%

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Casti deschise vintage AKG K1000 Profesionale de studio

Post by Dadix »

Ideea cu poza de pe EPAY merge poate pe siteurile de anunturi dar nu pe un forum de specialitate cum e acesta , unde utilizatorii stiu foarte bine cam care e valorea oricarui produs. Poza cu pretul de pe "EPAY" (cum zic cei din afara) ne face sa ridicam din spranceana .

Nu am nimic cu pretul, poti sa ceri cat vrei.

omudenisip
Posts: 35
Joined: 05 Feb 2009, 15:45

Re: Casti deschise vintage AKG K1000 Profesionale de studio

Post by omudenisip »

haha, am citit cu un zambet mare ce ai scris momolo, ca de altfel mai toate postarile tale, unde se scurge un usor umor subtil pt cei care au ochi sa vada si sa-l inteleaga;
da, va dau dreptate cu acel exemplu de pe ebay, si pe mine m-a uimit pretul cerut doar pt faptul ca are si cutia originala la ele;
te rog sa stergi acea trimitere catre ebay ca pe mine nu ma mai lasa sa editez, doar daca sterg tot postul si-l refac din nou, mersi.

randunel
Posts: 37
Joined: 09 Jan 2018, 19:36

Re: Casti deschise vintage AKG K1000 Profesionale de studio

Post by randunel »

momolo wrote: Apropos de asta, imi place sa observ psihologia in vanzari...
Cu scuzele de rigoare pentru off-topic pentru @omudenisip caruia ii urez "vanzare buna", o intrebare legata de citat. evemtual se poate spilta intr-un topic nou.-------nu are nici o legatura cu persoanele de fata-------

Sa presupunem ca avem o situatie abstracta; doi colegi de forum ambii foarte seriosi, unul ii vinde celuilalt un aparat defect sa zicem un magnetofon cu o suma oarecare, exemplu 200 lei( repet , sunt doar exemple). Vanzatorul ii trimite aparatul in avans, urmand ca sa primeasca banii atunci cand cumparatorul ii are (gesturi nobile). Acesta din urma primeste aparatul, il repara si ii spune vanzatorului ca a lucrat foarte mult la el, ca era un jaf si etcetc. De ce oare? Ca sa mai "rupa" din pret. Cei doi nu se inteleg si vanzatorul ii cere returnarea aparatului asa cum era urmand ca fiecare sa suporte costurile de transport. Doar ca se izbeste de un zid, cumparatorul nu vrea sa il returneze dar nici sa platesca suma initiala cu care s-a inteles. Daca vanzatorul ar fi luat banii in avans probabil ca aceasta discutie urma sa devina ceva de genu " teparu' dracului" din ambele parti. @Momolo, cine are dreptate ?

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Casti deschise vintage AKG K1000 Profesionale de studio

Post by Schindler »

"Politica" descrisa de momolo am observat-o si eu pe grupuri romanesti de audio vintage pe Facebook , unde anumiti "colectionari" ( in fapt samsari) lucreaza sincronizat si isi paseaza mingea la cap unul la altul. "Colectionarul" posteaza, pe un grup care nu este de vanzari, un aparat care se aude ultra-hiper mega fantastic, ce mai , e revelatia vietii lui. Chibitul ii ridica mingea la cap, adica lauda si el la maxim aparatul respectiv apoi , la final arunca intrebarea cheie " Nu il vinzi ? " "Colectionarul" incepe sa spuna ca nu vrea sa-l vanda, ca asa aparat ar vrea sa-l tina toata viata etc.etc. Peste cateva zile aparatul apare la vanzare pe celalalt grup, pe grupul de vanzari cu un pret destul de barosan. Victime cad desigur, unii incepatori .
"Stop hearing music. Start listening to it."

omudenisip
Posts: 35
Joined: 05 Feb 2009, 15:45

Re: Casti deschise vintage AKG K1000 Profesionale de studio

Post by omudenisip »

intre timp am si dat deja casca, dupa 10 min. imediat ce am postat-o pe un forum de specialitate (head-fi.org) au si aparut mesajele; am pus anuntul la 6 am, la ei era deja miezul noptii, iar cu toate astea cei care au vazut anuntul in timp util s-au oferit s-o cumpere fara negocieri sau alte chestii; oameni hotarati, documentati, stiau exact ce cumpara si au fost uimiti totodata de starea ei de conservare; ce mult inseamna totusi o comunitate, niste hobby-sti, cu aceleasi pasiuni, care se aduna intr-un loc virtual si schimba pareri...automat toti cunosc valoarea; cred ca daca ieseam cu ea la primul bar si o ofeream oricui din incinta, nu sunt sigur ca primeam nici macar o cafea pe ea la ce valori au astia (generatia tanara) :lol: :mrgreen:
mersi momolo pt. hosting !

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Casti deschise vintage AKG K1000 Profesionale de studio

Post by momolo »

omudenisip wrote:te rog sa stergi acea trimitere catre ebay ca pe mine nu ma mai lasa sa editez, doar daca sterg tot postul si-l refac din nou, mersi.
politica acestui forum (pardon, blog) este de a nu sterge si a nu muta nimic, pe cat e posibil. Discutia asta nu-ti afecteaza anuntul, ba dimpotriva, il face interesant, asa ca nu ai a te plange. Oricum, aici nu e un site de vanzari si am scris in regulament ca sectiunea e dedicata mai mult membrilor (preferabil) activi ai forumului. Nu sunt vazuti cu ochi buni cei care isi fac cont aici doar sa bage anunturi de vanzari. Forumul asta e o mica comunitate, ca un club privat.
randunel wrote:Sa presupunem ca avem o situatie abstracta; doi colegi de forum ambii foarte seriosi, unul ii vinde celuilalt un aparat defect sa zicem un magnetofon cu o suma oarecare, exemplu 200 lei( repet , sunt doar exemple). Vanzatorul ii trimite aparatul in avans, urmand ca sa primeasca banii atunci cand cumparatorul ii are (gesturi nobile). Acesta din urma primeste aparatul, il repara si ii spune vanzatorului ca a lucrat foarte mult la el, ca era un jaf si etcetc. De ce oare? Ca sa mai "rupa" din pret. Cei doi nu se inteleg si vanzatorul ii cere returnarea aparatului asa cum era urmand ca fiecare sa suporte costurile de transport. Doar ca se izbeste de un zid, cumparatorul nu vrea sa il returneze dar nici sa platesca suma initiala cu care s-a inteles. Daca vanzatorul ar fi luat banii in avans probabil ca aceasta discutie urma sa devina ceva de genu " teparu' dracului" din ambele parti. @Momolo, cine are dreptate ?
La turci ai fi mers la cadiu. :)
Parerea mea este ca totul se intampla in jurul cuvantului dat, adica respectarea unei promisiuni. Cel care a luat magul, indiferent de situatie, indiferent ce a descoperit dupa aia, este dator sa se tina de cuvant si sa-l achite asa cum a fost intelegerea. Faptul ca se apuca sa se tocmeasca ulterior modificarii aparatului, se numeste, tiganie. Trebuia sa caste ochii inainte sa-l ia. Si chiar dupa ce l-a luat, daca observa ca e mai harb decat estimase si nu-i convenea, trebuia atunci sa-l returneze asa cum l-a luat. Din momentul cand s-a apucat sa-l "repare" (deci sa umble in el) nu mai are dreptul sa-l returneze, evident nu are dreptul sa se tocmeasca (asta e oricum o incalcare a promisiunii) si e dator sa-l achite cum a fost intelegerea. De aceea unii vanzatori de second hand care ofera o garantie chiar si numai verbala pun sigiliu pe aparat. Ai rupt sigiliul ca ai vrut sa te uiti sub capota, ai pierdut garantia, simplu!
Cu atat mai rau daca sunt prieteni. Din meschinarii deastea (sa nu spun.... tiganii) se strica prieteniile.
Problema se invarte in zona de RISCURI ASUMATE. In momentul cand iei in felul asta, pe datorie un aparat (inerent complicat si care poate avea multe probleme) iti asumi un risc. Defapt orice imprumut de aparate implica un risc, chiar si daca e numai un imprumut. De exemplu, ma duc la un prieten si imprumut un amplificator. Il folosesc acasa pana astia de la ENEL se joaca de-a curentul, si amplifu' se arde. In cazul asta eu sunt dator sa platesc reparatia omului desi nu e vina mea. Prin imprumut ne asumam niste riscuri. Si nu intotdeauna iese bine. Ca riscul e risc! De aia mie nu-mi place nici sa iau si nici sa dau cu imprumut. Avea bunica o vorba de duh, "Cina da, n-are!" :)
Dar (mai ales in cazul prietenilor) conteaza si ceea ce a spus vanzatorul la momentul vanzarii. In principiu, in cazul asta (de vanzare pe datorie) vanzatorul are cam intotdeauna dreptate. Daca vanzarea se facea cu banul jos era invers, cumparatorul are intotdeauna dreptate. Dar cumparatorul nu are voie sa umble intr-un aparat daca are garantie, cat e in garantie. Toata lumea stie asta.
In final exista si cazul, intre prieteni, "- Iti dau magul sa vezi ce-i cu el, sa umbli in el si daca iti place, il cumperi cu pretul X".
Dar exista si cazul, "- Ti-l cumpar, dar nu am banii acum, ti dau peste o luna!". Pai daca ulterior incepi sa spui ca ai umblat in el, ca e harb, ca nu merita pretul, etc, se numeste ca esti tigan!
Schindler wrote:Colectionarul" posteaza, pe un grup care nu este de vanzari, un aparat care se aude ultra-hiper mega fantastic, ce mai , e revelatia vietii lui. Chibitul ii ridica mingea la cap, adica lauda si el la maxim aparatul respectiv apoi , la final arunca intrebarea cheie " Nu il vinzi ? " "Colectionarul" incepe sa spuna ca nu vrea sa-l vanda, ca asa aparat ar vrea sa-l tina toata viata etc.etc. Peste cateva zile aparatul apare la vanzare pe celalalt grup, pe grupul de vanzari cu un pret destul de barosan. Victime cad desigur, unii incepatori .
s-au incercat manevre de genul asta si pe toate forumurile audio (din care a ramas numai asta al nostru). Nu e numai la "samsari", e o problema generala. Defapt aceste interese de vanzare otravesc obiectivitatea pe aceste tipuri de forumuri. Fiecare are ceva de vandut si revandut iar obiectivitatea se opreste cand incepe interesul.
Dar ma gandeam eu... chiar si tzeapa poate fi sanatoasa pentru unii (care si-o iau). Vorba aia, "facerea de bine e f_ere de mama". Fiecare invata pe pielea lui. Nu merge pe gratis.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Casti deschise vintage AKG K1000 Profesionale de studio

Post by momolo »

omudenisip wrote:intre timp am si dat deja casca, dupa 10 min
am postat in acelasi timp.
omudenisip wrote:cred ca daca ieseam cu ea la primul bar si o ofeream oricui din incinta, nu sunt sigur ca primeam nici macar o cafea pe ea la ce valori au astia (generatia tanara)
mersi momolo pt. hosting !
aceeasi situatie ai fi avut-o si in talciok.
Anumite lucruri pot fi vandute numai in cercuri restranse, celor care se pricep.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

randunel
Posts: 37
Joined: 09 Jan 2018, 19:36

Re: Casti deschise vintage AKG K1000 Profesionale de studio

Post by randunel »

Un raspuns peritinent, multumesc. :wink:

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Casti deschise vintage AKG K1000 Profesionale de studio

Post by bongiorno »

Asa mai de sfarsit....va rugam sa ne lasati pe noi sa cautam pe Ebay....

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: Casti deschise vintage AKG K1000 Profesionale de studio

Post by dj_italo2001 »

omudenisip wrote:intre timp am si dat deja casca, dupa 10 min. imediat ce am postat-o pe un forum de specialitate (head-fi.org) au si aparut mesajele; am pus anuntul la 6 am, la ei era deja miezul noptii, iar cu toate astea cei care au vazut anuntul in timp util s-au oferit s-o cumpere fara negocieri sau alte chestii; oameni hotarati, documentati, stiau exact ce cumpara si au fost uimiti totodata de starea ei de conservare; ce mult inseamna totusi o comunitate, niste hobby-sti, cu aceleasi pasiuni, care se aduna intr-un loc virtual si schimba pareri...automat toti cunosc valoarea; cred ca daca ieseam cu ea la primul bar si o ofeream oricui din incinta, nu sunt sigur ca primeam nici macar o cafea pe ea la ce valori au astia (generatia tanara) :lol: :mrgreen:
mersi momolo pt. hosting !
Dar salariile lor sunt la fel cu ale noastre ?

Eu stiu un tip din Turda al carui fiu lucreaza in Cluj in IT pe un salariu de peste 2500 euro...tocmai si-a tras un sistem PC de peste 5000 euro...cu siguranta nu cred ca l-ar fi interesat niste casti de 600.
Posibil ca niste cifre (si al meu super extra mega quad core pc acum 12 ani era jmecherie mare cand a aparut) l-a determinat sa se simta superior., dar un sunet (care de ce sa nu recunoastem celor mai multi NU place la o prima impresie) cu siguranta nici nu-l intereseaza.
Chiar as fi curios cum se aud aceste casti, ce au de oferit.

Post Reply