Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără sens

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără

Post by hondaru »

Vad ca ai evitat elegant raspunsul la intrebarea ce mk sunt boxele... :D

(G)Aurender (face gaura in buzunar) am ascultat si nu m-a convins deloc! Chiar slab pentru ce bani platesti!
Atentie cu multe surse externe poti avea o gramada de interferente de la firele de alimentare, dregi una si strici alta! Adevarat ca scapi de serparia de sarme din spate. Un give and take....
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără

Post by hondaru »

"De multe ori am senzatia ... ca se promoveaza ideea ca un haudiofil “adevarat” trebuie sa aiba vinil ... total fals, e un snobism ... asta nu inseamna ca nu imi place vinilul ... insa nu e sursa suprema"

Vinilul este sursa suprema la un pret accesibil fata de magnetofonul audiofil. Sa nu uitam ca acum ceva vreme toate imprimarile se faceau pe banda magnetica pe magentofoane si apoi transpuse pe vinil. Toate formatele digitale care acced catre calitatea suprema se lauda ca au la baza analogicul si asa si este! Toate XRCD-urile cu pretentii (si nu numai) au baza ori vinil ori benzi de studio procesate analogic si apoi transpuse in digital.
Vei vedea lucrurile altfel atunci cand vei putea compara umar la umar orice player digital de orice format cu un sistem la fel de bine pus la punct pe vinil (sa nu vorbesc de magentofon).
Adevarat pentru ascultari ocazionale, low cost, digitalul este supremul format insa si cei care asculta preponderent digital cauta fisierul care a avut la baza analogicul pe motiv ca suna mai bine, numar mai mare de biti la esantionare etc. Nu cumva este povestea cu vulpea si strugurii?! Sunt acrii rau astia analogici :D
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără

Post by puf »

Atentie ca exista si reversul adica fisiere digitale hires obtinute dupa discuri vinil cu specificarea dozei si a aparatului utilizat pentru obtinerea fisierului.
Este interesant sa asculti masterizarea analogica in interpretarea sistemului analogic, rezolutia(highres) digitala nu stirbeste prezentarea, este oarecum cum ai inregistra pe banda un turntable, numai ca banda este digitala.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără

Post by Petrescu »

Eu folosesc un streamer Auralic Altair pe care l-am testat in mai multe combinatii de transport. Legat direct la pc, Windows 10 cu Tidal in Master, sunetul e bun, n-am mari comentarii de facut. Daca-i adaug si izolatorul USB se mai castiga un pic in calitate. Daca renunt la Tidal si optez pentru Foobar2000 bine optimizat din nou am inca un plus de calitate. Deja as putea spune ca sunetul este audiofil. Surpriza a venit, fiind fortzat de imprejurari, cand a trebuit sa ascult de pe un dvdplayer LG de 200 de lei. Pur si simplu a spulberat tot ce vine din computer. Probabil ca este mai buna conexiunea digitala coaxiala decat cea USB, sau cine stie ce motive tehnice de substrat or fi, oricum, pentru mine este aproape cert ca un cdplayer folosit ca sursa digitala este mai "curat" din punct de vedere electric fata de toata harababura cu computerul. Mai am de facut o incercare: am un SSD iar streamerul poate primi inauntrul sau un HDD sau un SSD cu muzica pe el. Acest mod ar fi cel mai direct, ar trebui sa fie varianta castigatoare, sau cel putin asa zice logica mea de acum. Ramane de auzit...

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără

Post by johndoe21ro »

Petrescu wrote:Eu folosesc un streamer Auralic Altair pe care l-am testat in mai multe combinatii de transport. Legat direct la pc, Windows 10 cu Tidal in Master, sunetul e bun, n-am mari comentarii de facut. Daca-i adaug si izolatorul USB se mai castiga un pic in calitate. Daca renunt la Tidal si optez pentru Foobar2000 bine optimizat din nou am inca un plus de calitate. Deja as putea spune ca sunetul este audiofil. Surpriza a venit, fiind fortzat de imprejurari, cand a trebuit sa ascult de pe un dvdplayer LG de 200 de lei. Pur si simplu a spulberat tot ce vine din computer. Probabil ca este mai buna conexiunea digitala coaxiala decat cea USB, sau cine stie ce motive tehnice de substrat or fi, oricum, pentru mine este aproape cert ca un cdplayer folosit ca sursa digitala este mai "curat" din punct de vedere electric fata de toata harababura cu computerul. Mai am de facut o incercare: am un SSD iar streamerul poate primi inauntrul sau un HDD sau un SSD cu muzica pe el. Acest mod ar fi cel mai direct, ar trebui sa fie varianta castigatoare, sau cel putin asa zice logica mea de acum. Ramane de auzit...
Foobar-ul este o mizerie de player... Cat despre izolare USB, incearca un UpTone ISORegen + LPS1.2 si vorbim apoi. La fel, cablul USB este foarte important si, ca atare, nu recomand incercari pe digital cu cabluri de imprimanta. Apoi computerului i-ar prinde bine o sursa liniara... Conteaza sursa liniara, conteaza cablul de alimentare al sursei liniare precum si cel dintre computer si sursa. Deci calea e lunga pentru a face o comparatie pertinenta! :wink:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără

Post by Petrescu »

Cablul USB este cel venit in pachet cu streamerul si este chiar nesperat de bun. O sa incerc si un laptop pe baterie cu Linux pe el pentru a evita sursa smps a computerului care chiar daca este una buna tot nu este curata precim una liniara. Oricum, este cam mult de munca :) Cu un cdplayer treaba se simplifica mult.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără

Post by c_andrei »

Eu am obtinut rezultate mult mai bune sub Linux, folosind ALSA. Suna net superior foobarului de pe windows, dar inferior unui cd player bunicel.

Post Reply