televizoare OLED

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: televizoare OLED

Post by puf »

Am recitit ce am scris acum 6 ani si pot spune ca afirmatiile de atunci sunt 100% precise chiar daca atunci erau mai mult intuitive sau teoretice, acum panourile, televizoarele de 65" sunt accesibile si afiseaza o imagine superba.
De remarcat este faptul ca formatele noi video pun in evidenta calitatile OLED, 4k cu spatiu de culoare extins BT 2020 si formatele HDR, HLG, Dolby Vision fac spectacol.
Mai mult LG sunt singuri care ofera sunet Atmos via HDMI ARC din aplicatiile dedicate de streaming, Netflix de exemplu.
Practic asiatam la o evolutie majora a calitatii imaginii si sunetului multicanal fata de televiziunea clasica fie si HDTV, cu servicii online la cerere.
Plasma mea Pioneer m-a tinut cam 10 ani dar trebuie sa recunosc ca nu are nici cea mai vaga legatura cu OLED, sunt clase complet diferite din orice punct de vedere, nu exista comparatie.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: televizoare OLED

Post by Dadix »

Daca Oled vs Qled inca isca discutii iata ca din spate vine puternic mLed (microLed).
mLed va aduce o revolutie cu adevarat fiind capabil sa produca pana la 1 000 000 nit !
Sony si Samsung au aratat modele de tv -uri cu aceasta tehnologie revolutionara.
Eu unul sunt mai incantat de aplicatia acestor mLed-uri in videoproiectoare.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: televizoare OLED

Post by puf »

In 2008 si OLED era in stare incipienta, Sony aratau un monitor OLED de 10" cu rezolutia 720p ce costa 2500 euro.
Au trecut 10 ani sa avem un tv cu o diagonala decenta de 65" 4k HDR OLED, la aceelasi pret.

Revenind la partea de sunet am descoperit o treaba foarte interesanta.
Aveam receiverul Denon conectat pe cablu optic la TV si STB UPC pentru sunet stereo sau multicanal dar pentru a obtine Dolby Atoms de la Netflix, a trebuit sa folosesc conexiunea HDMI-ARC.
Sunetul vine astfel din TV in receiver prin HDMI si aici apare surpriza, este mult mai bine conturat, mai dinamic si evident apar mai multe detalii.

Initial am crezut ca este doar o senzatie dar am repetat experimentul, cateva zile la rand, cu mai multe surse pe optic, comutand intre sursa direct optic si sursa HDMI-TV-ARC-Receiver si intotdeauna rezultatul era evident.
Pe optic apare o estompare a detaliului, a conturului, a dinamicii este ca si cum pui cearceaful pe boxe.Efectul este evident, nu subtil si se aplica atat la stereo cat si la multicanal.

Pot doar sa banuiesc ca pe optic este cumva castrat, altfel nu au cum sa apara chestii in plus la HDMI.Totusi pe optic nu este un sunet prost, este plin, fin, dar la home cinema conteaza mai mult sa fie energic asa ca recomand conexiunea HDMI fie si ARC.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: televizoare OLED

Post by Dadix »

OLED vs Quantum Dot (QLED - Samsung sau Triluminos - Sony) : https://www.youtube.com/watch?v=HbGHURbx4B4" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: televizoare OLED

Post by momolo »

Incepe si OLED-ul sa aiba vechime! Preturile sunt inca mari.
INTREBARE (pentru cine stie cu adevarat din practica reala) - cum se descurca noile OLED (care sunt toate 4K din cate am vazut) cu redarea materialelor inferioare, de exemplu 1k ??? Ma tot batea gandul sa-mi iau un panou din asta OLED, as fi preferat unul mai mic dar vad ca ofertele cele mai bune sunt la alea mari si diferenta intre cele mai mici si cele mari nu e importanta la pret, ba din contra, sunt oferte bune la diagonale mai maricele. M-ar coafa, asa ca idee, un panou de vreo 40", chiar si 42" mi se pare mare pentru locul unde vreau sa il bag. Dar oferta mai buna la pret merge catre diagonale mari. Si nu am vazut OLED decat in magazine, nu am vazut pe la nimeni sa imi dau seama ce face cand primeste semnalul de rahat care este emis pe cablurile TV?! Ma gandesc ca OLED-ul va merge peste 90% (sa nu spun 99%) din timp pe materiale 1920x1080 desi este 4K. Materialele 4K din ce stiu eu (ca nu sunt foarte pasionat de domeniu, deci nici foarte informat) sunt pe la Netflix (nu am si nici nu doresc ca nu am prea mult timp de asa ceva - imi e scarba de seriale la modul general, mai ales rahaturile de pierdut vremea americanesti, interminabile, tampite si cotate cu note mari) si ar mai fi diverse materiale pe youtube care oricum, sunt doar asa sa vedem ce frumos se vede. Filme in 4K nu am gasit pana acum nici ca fisiere. Cam ce pot gasi sunt tot 1K, poate 2K (?). Asa ca intrebarea mea este legata de cum proceseaza un panou OLED materialul inferior rezolutiei native?
Cred ca mai trebuie sa treaca multaaa vreme pana cand materialul 4K va fi la fel de raspandit ca acum materialul 1K (si nici acum nu e teribil de raspandit - pe cablu o minoritate de posturi sunt HD. Si alea nu toate prea grozave ca imagine HD).
Dar poate ca nu sunt informat la zi si imi scapa unele realitati......
Oricum, OLED-urile vazute in magazine la demo imi plac, se diferentiaza major fata de orice alta solutie clasica pe LED. Dar pe acolo au surse bune de semnal si stiu ca un panou oricat l-ai proba in magazine, abia acasa si doar dupa o vreme iti dai seama de realitate. Ca si cu cablurile, abia testate acasa dupa o vreme te dumiresti.
Si alta intrebare - exista alternativa la LG ?! (in lumea OLED-urilor).
Si alta intrebare - astea patesc imprimare pe ecran dupa o vreme sau patesc probleme ? Pot fi folosite si din PC ca monitoare ? De exemplu plasmele (deja istorie) nu sunt deloc recomandate ca monitor la PC si stim cauza.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: televizoare OLED

Post by _BGD_ »

Salut,

Exista alternativa la LG, Samsungul il numeste QLED (Quantum....). Din cate inteleg este o mica diferenta in proces, dar scopul este acelasi.

Continut 4K am testat de la Digi o perioara (nu OLED, ce-i drept, si eu iau in calcul acest upgrade intr-un viitor), si calitatea era foarte buna. Niste documenteare interesante.

Filme 4K/UHD se gasesc....dar trebuie sa iti pui pe ochiul stang peticul de pirat :)

Spre exemplu, ultimul Matrix a fost disponibil 4K chiar in ziua lansarii oficiale....

NetFlix-ul are si porcarii, dar si filme bune. Tu unde/cum vezi filemele despre care postesti la sectiunea cu pricina?

User avatar
Obi Wan
Posts: 456
Joined: 21 Mar 2011, 15:03

Re: televizoare OLED

Post by Obi Wan »

Eu am din 2017 modelul LG OLED55B7V. La OLED panou mai mic de 140 cm nu prea se merita. A mers cel putin 10 ore pe zi. Se descurca foarte bine cu semnal de la 720p in sus. Merge destul de ok si cu material SD. Ca pret a scazut simtitor. La ora asta desi este mai bun este mai ieftin un panou OLED ca noul Qled de la Samsung. Problema ramane burn-inul. La mine a inceput sa se manifeste cand am intrat in al 3-lea an de functionare. Daca nu este folosit pentru stiri in special fenomenul este mult diminuat. Pe canalele de stiri sunt multe imagini statice (cum sunt burtierele) care in timp se imprima pe panou.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: televizoare OLED

Post by momolo »

INTREBARE - cand se imprima pe panou, ramane definitiv sau in anumite conditii dispare cu timpul ??

Problema la mine este ca un 55" este deja prea mare si nu am unde sa il pun..... Dar am vazut oferte bune la 139cm, ca de exemplu: https://www.evomag.ro/tv-multimedia-tel ... 13373.html

Eu stiam ca sistemul QLED de la Samsung nu este un OLED, e ceva clasic LED oleaca mai altfel, sau nu sunt informat cum trebuie. Oricum, am vazut in paravalie QLED Samsung langa OLED LG si in mod categoric LG-ul era mai bun. Samsung mi se pare o sorcova pentru tzarani si oricum, eu am boala pe brandul Samsung (adica sunt "fan de brand" pe invers). Abia daca ii inghit pe LG pentru ca din ce stiu sunt impreuna cu Philips si sunt si primii cu OLED-ul pentru populatie.

Din ce OLED-uri am mai vizionat la pravalie mi-au placut niste SONY si nu am avut ocazia sa admir Panasonic in conditii lamuritoare. Insa ca dotari soft pentru "smart", din ce am vazut, LG-ul are si Netflix dar si HBO-GO, la restul brandurilor lipseste cate unul dintre cele doua. In rest alte chestii nu ma intereseaza, poate Youtube sa fie acolo dar asta au cam toate.

Ca sa raspund la intrebare, ce fac cu el, pai ma uit cateodata la HBO-GO (care e cica full HD si se vede de rahat) si daca as avea "smart" (sa nu-mi bat capul cu PC-uri si matzele) poate as plati si Netfilx-ul. Pe cablu TV ma uit sporadic la toate cele cu documentare, putin la stiri si eventual cate un film daca ma nimeresc pe ora, de exemplu Film Now de la Digi da filme mai bune decat toate cele 5 posturi HBO la un loc care au de vreo 2 ani filme absolut de rahat si nu mai sunt in stare sa dea nici premiere, ba din contra, au scos niste vechituri jenante de la naftalina. Mai e un post TV recent aparut cu vechituri de filme comuniste care se vad sinistru dar mi se par interesante, ma uit sa ma minunez ce filme oribil de proaste ne placeau noua in copilarie si pentru ca e haios.

Cand am investigat pe la alte branduri de TV-uri OLED mi-am dat seama ca numai LG are Netflix si HBO-GO impreuna, asa ca restul au cazut din atentia mea deoarece ori au numai Netflix, ori numai HBO-GO..... sau unele, nici unul.

Din cate mi-am dat seama aceste noi televizoare sunt un fel de computere integrate cu soft, cu bootare, ca niste PC-uri deghizate si care cu timpul se invechesc ca sistem de operare si nu vor mai merge corespunzator sau deloc (caz in care vor deveni televizoare obisnuite si monitoare)

Ce am mai remarcat avand acum un TFT SHARP Aquos model 2019 full HD - imaginea pe cablu TV de la Digi pe unele posturi HD este chiar superba. Filmele pe HBO (toate 5 canalele) se vad bine si unele filme chiar grozav de bine. La comparatie cu PC-ul si monitorul lui 4K de 32", HBO-GO se vede evident mai prost decat semnalul de pe cablul TV receptionat de SHARP. Care este full HD si primeste astfel filme full HD nativ. Monitorul de PC care este 4K primeste semnal de la HBO-GO pretins full HD insa mai prost decat un DVD bun. Si Film Now se vede grozav. Si posturile HD cu reportaje/natura se vad minunat pe cablu. As fi curios daca un "smart" s-ar vedea mai bine pe HBO din cablu TV decat din HBO-GO din internet sau egal sau invers ?! Oricum, marea problema pe care o vad este ca un panou 4K trebuie sa scaleze mult de la full HD. Din ce am vazut anul trecut pe la magazinul eMag-Titan, erau niste panouri SONY (normale, nu OLED) vechi ca modele pe rezolutie (full HD) si atunci erau puse pe cablu de la Digi si se vedeau chiar bine! Eu cred ca scalarea e o problema foarte nasoala si ideal este sa vedem semnal nativ...... Dar de unde atata 4K ?!?!?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Obi Wan
Posts: 456
Joined: 21 Mar 2011, 15:03

Re: televizoare OLED

Post by Obi Wan »

momolo wrote:
26 Jan 2022, 16:28
INTREBARE - cand se imprima pe panou, ramane definitiv sau in anumite conditii dispare cu timpul ??
Odata imprimat ramane definitiv. S-ar putea ca la modelele actuale problema fie sa fi disparut fie sa se fi diminuat considerabil. Oricum este recomandabil ca OLED-ul sa fie folosit pentru filme, emisiuni sportive, documentare etc. Posturile tv de stiri pot fi urmarite pe orice rasnita. Mie mi-a fost lene si acum trag ponoasele. Panoul se vede superb in continuare dar are zona de jos si zona centrala unde sunt de obicei oameni cu umbre (fenomenul este la fel cu cel de la primele generatii de plasme).
momolo wrote:
26 Jan 2022, 16:28
Eu stiam ca sistemul QLED de la Samsung nu este un OLED, e ceva clasic LED oleaca mai altfel,

Asa si este.
momolo wrote:
26 Jan 2022, 16:28
Problema la mine este ca un 55" este deja prea mare si nu am unde sa il pun..... Dar am vazut oferte bune la 139cm, ca de exemplu: https://www.evomag.ro/tv-multimedia-tel ... 13373.html
55" = 140cm

Mie mi se pare ca merita sa platesti abonamentul cel mai bun de la NETFLIX care livreaza 4K. Ce e livrat in 2k si 4K cu HDR se vede absolut superb. Diferenta fata de 1080P este considerabila.
HBO-GO din ce am observat are fluctuatii de banda (are momente in mod aleatoriu de cateva secunde cand stabilizeaza banda si atunci se vede mai prost). Am un abonament de 500 Mbps de la Digi si TV-ul este legat la Internet cu fir. Cand merge bine se vede excelent la fel ca pe cablu sau chiar mai bine.

Dupa cum am spus mai sus scalarea pentru imaginile de la 720P in sus o face foarte bine deci orice canal HD se va vedea bine.

Am ales LG datorita pretului. Mi-ar placea un OLED Panasonic dar diferenta de pret este foarte mare. De retinut ca toate panourile sunt LG difera doar electronica dinauntru.

La LG update-urile sunt destul de dese. Am impresia ca face cele mai multe din toate brandurile. De asemenea pe partea de smart pare cea mai generoasa. Din cate stiu toate firmele folosesc sisteme de operare proprietare. Probleme mai mari pot aparea la browser-ul de Internet care daca nu este actualizat constant dupa cativa ani s-ar putea sa nu mai functioneze. Celelalte aplicatii sunt actualizate de firmele care le produc.

Player-ul integrat mi se pare de foarte buna calitate. Pentru material din reteaua proprie folosesc KODI server iar decodarea o face payer-ul din LG. A rulat orice material i-am dat. Subtitrarile se vad foarte bine si au suficiente setari ca sa te multumeasca.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: televizoare OLED

Post by _BGD_ »

Obi Wan,

KODI il folosesc si eu, si ce sa vezi, stie sa citeasca DSD-uri :o

Nu stiu pe cati intereseaza, dar mi s-a parut un lucru util.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: televizoare OLED

Post by momolo »

55" = 140cm
da, stiu, asa cum ziceam, din pacate nu-mi incape si probabil de aia nu mi-am luat pana acum. Toate ofertele bune sunt la diagonala asta (cum e si ala de 139cm de la evomag citat de mine).
Nu ma incanta cu nimic problema asta cu imprimarea..... Nu am apucat plasmele care se imprima dar plasmele pe care le am (din penultima generatie) se sterg singure dupa o vreme daca se imprima ceva care este totusi greu de observat si numai in anumite conditii. Nu am avut probleme desi acum ceva ani stateau cu burtiera de stiri pe loc.
Cred ca o sa abandonez ideea cu OLED-ul. Poate intai sa vad pe la cineva cum se comporta cu adevarat in casa de om, nu magazin. Orice altceva pe baza de LED clasic nu imi place (toate sunt sub vechile plasme. Numai OLED-ul este egal sau mai bun). Am avut noroc cu SHARP-ul TFT si a fost ieftin dar nu se pune cu plasmele vechi. Insa avand 40" incape, pe cand plasmele au 50" si sug curent de balamuc.
Pana la urma este ca si la trancotari, daca te obisnuiesti cu trancota pe care o ai, ti se pare ok..... (in lipsa de comparatie, adica lipsa de experienta directa - deci aman pana cand probabil o sa vad pe la cineva un OLED si dupa aia.......)
Apropos de posturile TV de stiri, sunt toxice! Din 2017 nu ma mai uit deloc, de atunci aproape ca nu mai foloseam TV-ul niciodata si cu filmele eu nu sunt genul sa nu pot trai fara. Dar de la o vreme m-am reapucat ocazional de filme si cateodata mai dau si pe stiri. Aseara ca tot era ziua lui Ceausescu am vrut sa vad pe Haznaua 3 reportajul ala anuntat insistent de premiera galactica. Iar mi-am dat seama ca acest post este pur si simplu infect, sinistru de infect si cu greu am ajuns sa vad prima parte din mult anuntatul reportaj ....pana la reklame.....Dupa care am abandonat, mi-am dat seama, ca de obicei Haznaua 3 anunta o bomba atomica si in realitate e o bashina fasaita data cu portia in amestec indecent de reklame. Posturile astea sunt pentru oligofreni sa-i hraneasca cu otrava constant, zilnic. Si toate sunt cam la fel, adica nu departe de astia (numai bombe, premiere absolute, dezvaluiri cutremuratoare, etc!). Digi 24 (post de securisti) da reklame ca ma intreb daca ceea ce difuzeaza cu adevarat e mai mult de o treime?! Reklame numai la medicamente ("suplimente alimentare") pentru oligofreni, retarzi, imbecili. Practic posturile de stiri trebuie efectiv eliminate complet din motive de sanatate! In rest alea de reportaje cu natura, animale si toate cele sunt si ele indesate si tocate crunt cu reklame nesfarsite. Tot la suplimente alimentare!
Posturile TV sunt o pierdere de vreme! Iar filmele de pe posturi care nu dau in timpul filmului reklame pot fi gasite si in alta parte sau sunt pe cele doua, HBO-GO si Netflix. Insa de exemplu HBO-GO din punctul meu de vedere si dupa gusturile mele au peste 90% filme si seriale proaste. Poate ca nici 10% nu merita vizionat..... asa ca iar ajung la vechea concluzie, TV-ul este o pierdere de vreme!
Am vazut destui cum isi consuma viata in fata TV-ului! .... Trist spectacol!
Vreo 2......3 ani nu m-am uitat chiar la nimic, cred ca vedeam filme pe an sa numar pe degete si mai ramaneau degete libere.
Se pare ca pana sa imi iau OLED o sa ma intorc la vechea idee de eliminare completa a TV-ului!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: televizoare OLED

Post by puf »

Oled-ul ala seria "A" de la LG nici nu se putea mai rau.
Este o serie low-cost care lucreaza pe 60Hz si are luminozitate de LCD ieftin, procesare slaba, trebuie evitat din start, neconditionat, fara proba.Defapt doar LG ofera astfel de televizoare OLED castrate.
Pentru posturi tv 1080i majoritatea fac upscaling decent chiar bun dar daca vrei cel mai bun, inclusiv cu semnale inferioare 720, 480, atunci Sony este cel mai bun.
Dar si aici sunt nuante, procesarea X1 Ultimate este ceva special iar generatia noua are XR Cognitive care adauga inteligenta artificiala in procesarea imaginii.
Procesarea este buna la deinterlace(posturile tv sunt toate interlace) apoi imaginea upscalata este curata, fara sa fie blur iar miscarea fluida fara sa fie nevoie sa activezi procesarile de miscare care dau efectul de soap opera.
LG fac TV OLED bune la modul general, cu facilitati speciale unice pentru gaming dar nu sunt grozave pe upscaling.
Panasonic TV OLED au seriile de top orientate pe home-cinema dar sufera pe partea de smart, nu au acces la HBO-GO de exemplu.
Philips nu exista, sunt chinezii de la TP Vision care au preluat firma de peste 10 ani.
Sunt multe de discutat la fiecare firma si model.

HBO-GO este tehnic in 1080p teoretic mai bun decat transmisia 1080i CATV dar practic depinde de bitrate si apare un fenomen ciudat, unele cadre, in special cele statice arata mai bine pe HBO-GO iar cele in miscare mai bine pe HDTV.

Post Reply