Whisk(e)y

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Whisk(e)y

Post by _BGD_ »

Stimati trancotari,

Citeam numai ce un topic, si se dadeau exemple referitoare la ritualul ascultarii discurilor de vinil.
Si pe langa partea tehnica (scos disc, ales melodie, pus pe platan, perie, brat, etc), fac referire si la asocierea acestui "viciu" si cu ceva licoare.

Pasionati de whisk(e)y? Ce cum care?

Personal, trecut de perioada bahaus-urilor din tinerete, cu JB+Cola :roll: , am achizitionat acum mai bine de un an un Glenfiddich 15, un single malt cu note tari.
De Craciun, am primit din partea sotiei un Johnnie Walker Blue Label, deci un salt de la Sony/Yamaha/Marantz la Accuphase :o

Plan de viitor: ceva bun precum trancotele, japonez 8)

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Whisk(e)y

Post by kaav »

Cum in trecut am mai pomenit de alcool pe acest forum, ma simt ''dator'' cumva sa raspund. Problema e ca mie imi place sincer ca si tarie si este pe primul loc - tuica :D . Am baut si tuica veche de 30 de ani si de 20 de ani, etc si pot sa jur pe rosu ca pentru mine este ''the best''. Nu are nici o legatura o tuica cu adevarat buna cu ce poti gasi la vanzare prin piete. Parca sunt specii diferite. Am baut si diverse sortimente de whisky-uri, unele chiar bune, dar nu a existat niciodata ''magie'' (pentru mine). Altceva care merita atentia este absintul, bautura pe la 70 de grade, coniacul de casa (in cazul in care sunt reusite, din punctul meu de vedere sunt peste bauturile din comert cu pretentii de fala). Si acum am ceva tuica moale in casa (doar 40 grade) foarte agreabila pe gat, gust placut, o tin in frigider in flacon de sticla.
Nu folosesc niciodata ghiata, suc, nu ma ating de cocteiluri si spre deosebire de trecut, beau in prezent cu simt, din cand in cand. Prefer sec intotdeauna.

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Whisk(e)y

Post by catacore »

_BGD_ wrote:Stimati trancotari,

Citeam numai ce un topic, si se dadeau exemple referitoare la ritualul ascultarii discurilor de vinil.
Si pe langa partea tehnica (scos disc, ales melodie, pus pe platan, perie, brat, etc), fac referire si la asocierea acestui "viciu" si cu ceva licoare.

Pasionati de whisk(e)y? Ce cum care?

Personal, trecut de perioada bahaus-urilor din tinerete, cu JB+Cola :roll: , am achizitionat acum mai bine de un an un Glenfiddich 15, un single malt cu note tari.
De Craciun, am primit din partea sotiei un Johnnie Walker Blue Label, deci un salt de la Sony/Yamaha/Marantz la Accuphase :o

Plan de viitor: ceva bun precum trancotele, japonez 8)

da, iti recomand sa incerci ceva japoneze. De exemplu Nikka from the barrel.

bibanu
Posts: 54
Joined: 02 Nov 2017, 09:39
Location: Otopeni

Re: Whisk(e)y

Post by bibanu »

Unu mai rar pe la noi și ......afumat .....Ledaig - single malt .
https://www.whiskybase.com/whiskies/whi ... 0-year-old" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
Obi Wan
Posts: 456
Joined: 21 Mar 2011, 15:03

Re: Whisk(e)y

Post by Obi Wan »


User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Whisk(e)y

Post by _BGD_ »

Ca si complement...

Cigars, anyone? :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Whisk(e)y

Post by momolo »

Mi-a dat si mie cineva Lagavulin si i-am zis ca e ca si cum a dat icre negre la porcul din cotetz. Pentru mine era cam la fel cu vinul-ars din alimentara, chiar m-am tot intrebat ce gasesc unii la beutura asta banala?! Mai degustasem si alte marci faimoase, omul era colectionar si impatimit (dar nu betiv). Insa eu ca trancotarul, nu am inteles rostul cablurilor oricat m-am straduit!

Tigari?!?! Sa nu va prind pe aici. Sfatuiesc pe toti care trag otrava sa o lase cat mai repede! E un obicei barbar si nociv care in viitor o sa dispara si aceia din viitor care nu vor mai sti ce inseamna fumatul vor rade de primitivismul nostru de acum cum radem noi de negroteii care isi labarteaza urechile si buzele jucand cu putza fluturand si pene in cap.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Whisk(e)y

Post by _BGD_ »

Perfect de acord momolo.

Dar, cigars...faceam referire la trabuc.
Nici eu nu sunt adept al tigaretelor (am fost fumator in tinerete, nu ca acum as fi batran....)

Dar consider, ca si la trabuc exista o arta, un farmec, ca si la wiskey. Se invata, se experimenteaza, se combina.

Exact ca la vin.

La urma urmei, trabucul este facut din tutun pur, netratat si neamestecat ca cel de tigari.
Si nu se trage in piept! Se pufaie, se gusta. La fel si pipa.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Whisk(e)y

Post by kaav »

Faptul ca fumul de trabuc nu ar trebui sa se traga in piept nu il face mai putin toxic.
Sunt fumator de tutun de rulat, variantele cele mai slabe. Fumez mai putin ca in trecut dar si asa nu am cum sa evit consecintele fumatului in timp ce fumez.
Chiar daca sunt fumator, nu recomand la nimeni acest obicei. Un fumator intelege perfect contradictiile astea si majoritatea fumatorilor sunt de acord cu perspectiva nefumatorilor care gasesc acest obicei irational si mai ales nesanatos. Tutunul schimba multe la mansarda la modul cel mai fizic de aceea argumentele logice nu prea au forta de schimbare. Oricum pe tema asta sunt multe tutoriale pe net pentru cine este curios de subiect.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Whisk(e)y

Post by kaav »

Nu am vrut sa fac un topic nou pe tema ''Whisk(e)y'', este un subiect suficient de off-topic incat sa nu fie multiplicat inutil. Imi rezerv dreptul sa fluier in ''biserica'' (cata vreme ce scriu, ma implica doar pe mine) referitor la anumite declaratii vis a vis de tuica.
Am redescoperit votka Absolut. Am tuica de o calitate chiar buna (nu cumpar din piata de la necunoscuti tocmai pentru ca nu stiu cat au fost de responsabili atunci cand au separat la distilare, ''fruntea'', mijlocul'' si ''coada'' alcoolului rezultat ).
Indiferent cat de buna poate fi o tuica, nu are neutralitatea in plan psihic a unui macerat din grau dur, cum este Absolut-ul (pentru mine). Tuica buna (exclus ''acrelile'') are o personalitate dominanta care releva, potenteaza agresivitatea latenta - pasiva sau activa - a caracterul adevarat al alcoolului - adica este o substanta deprimanta.
Bei cu masura, totul este in regula. Alcoolul este un prieten nemilos si favorizeaza faptul de a gresi foarte usor. Diferenta dintre medicament si otrava este subtire, dar folosit cu discernamant, isi are rostul lui evident pozitiv.
Sarbatori Fericite !

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Whisk(e)y

Post by _BGD_ »

Eu am descoperit coniacul, recent.
O paleta interesanta de arome.

** a se consuma responsabil **

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Whisk(e)y

Post by kaav »

Mda, un coniac bun este o bautura aparte.

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: Whisk(e)y

Post by Soul »

Nu beau deloc! :lol: Da si cand ma imbat...., mai bine ca nu le stiu, asa ca pot spune uneori "nu stiu ce m-a lovit, dar a fost tare!" :lol: :lol: :lol:
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Whisk(e)y

Post by Kross »

De fumat nu fumez, nu suport fumul de țigări, am fumat pasiv destul când eram mic. Chiar m-am despărțit în tinereți de câteva gagici deoarece fumau.

De băut, afară că vara beau și 5 beri /zi, oricum după septembrie nu mai beau bere că nu se duce, mai beau o țuică sau o vodcă. Dar atenție la asta din urmă, de multe ori e contrafăcută. Vin, whiskey, coniac, lichior, azi toate ce le găsești sunt apă, alcool, zahăr și niște arome acolo. Nu mai au nimic în comun cu băuturile după care salivam toți in anii 80. Am băut de curând de sărbători niște whiskey și niște lichior și aveam senzația de soluție de spălat și degresat contacte, sau săpun de vase. Nu mai zic că mă lua de cap instant. Și după aceea îmi era și rău. Pe când, o bautură bună, te ia de cap ușor și iese repede. Cum era vodca originală. Așa că prefer vișinata de țară, îmi aduce socrul. E mai sănătoasă.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Whisk(e)y

Post by kaav »

Ai dreptate cu faptul ca multe sunt facute de mantuiala. De la o bautura buna, nu te doare capul a doua zi. E fain ca ai resurse la tara. Stiu ce buna poate fi o visinata/coniac facut ''home made''. Pofta mare :)

Post Reply