RaimondAudio DM120H premium edition

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by Petrescu »

La AVclub nu taxeaza nicio poza, toate sunt gratis si in plus sunt stocate pe serverul lor la ce rezolutie doresti. Review-urile sunt si ele gratis dar se fac sau nu functie de politica siteului, daca ii intereseaza un subiect sau nu. Sau ma rog, mie nu mi-au cerut niciun bani nici public nici in privat. Intr-adevar si acolo a existat tendinta sa creada ca este vorba despre comercial dar eu cred ca lucrurile s-au lamurit ca nu este asa.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by momolo »

Aici se taxeaza! Incepem cu tine! Dar asa cum am spus, e taxa numai pe pozele cu carcase si osciloscoape. Si numai de la tine! (restu' au acces gratis).

Sa-mi spui la ce uzer te-ai hoatarat din toata paleta? Ar fi pacat sa nu alegi "greierasul" .
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by Petrescu »

Nu aleg niciunul. Ai devenit plat, anost si previzibil. Adica plictisitor. Fa si tu ce-oi vrea pentru ca eu nu mai scriu aici. E pierdere de vreme.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by momolo »

Petrescu wrote:Nu aleg niciunul. Ai devenit plat, anost si previzibil. Adica plictisitor. Fa si tu ce-oi vrea pentru ca eu nu mai scriu aici. E pierdere de vreme.
inseamna ca urmeaza sa primim alt uzer ?! ( fost greierasul, Petrescu, RaimondAudio, aurel pustiu..... next? ) :D

Te-ai speriat fatal cand ti-am cerut (GRATIS!) poze cu matzele! :lol: Montajele alea chineze pe care le-ai bagat sub cutie, le-ai cumparat gata facute sau erau gramada in punga? Apropos, am o schema de la un italian (audiofil, el cu nevasta-sa si-au facut firma acum vreo 15 ani si au vandut amplificatoare facute de ei, pret decent in sectorul audiofil, de exemplu 500...800 euro bucata amplif integrat sau final), daca ti-o dau pe aia probabil o scoti la 10.000 euro (daca faci rost de o carcasa premium). Omul iti poate vinde cablajele gata plantate sau in punga sa le lipesti singurel bobonelele. Partea pozitiva, suna bine si sunt defapt bazate (copiate) dupa o schema Philips/Grundig din vremea cand noi umblam cu suzete in guritze. A eliminat toate balariile HiFi-ste de atunci, contacte, relee, protectii invazive, au plusat la sursa.... si e treaba gospodareasca, bonus suna bine!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by hpavictor »

O intrebare intrebatoare :
Oare amplificatorul in discutie ( RaimondAudio DM120H ) poate fi considerat cu adevarat " DIY " ?
De ce ?
Pai nu este manufacturat pe tocatorul din bucatarie cu satarul , ciocanul de snitele si pila de unghii , nimeni nu poate construi acasa componente electronice gen condesatoare electrolitice sau semiconductoare , cabluri sau mufe , nu are otelarii sau laminoare pentru semifabricate din care sa construiasca carcase , nu are industrie chimica care produce materii prime pentru vopsitorie cu pulbere electrostatica etc .
Toate serviciile sunt externalizate ( realizarea PCB-urilor , a carcasei , a inscrisurilor prin gravura sau serigrafie etc ) cu exceptia proiectului electro-mecanic , a manoperei finale si a calibrarii etajului final .
A, am uitat si de marketing , ala e cumva tot DIY :wink: ?
Intreb pentru un prieten care si-a luat centura neagra in denigrarea amplificatoarelor MADE IN ROMANIA , altele decat ale lui .
Nu-l cunoasteti , nu e persoana publica .
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

Post Reply